ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2012
DIN: Giroc
ÎNSCRIS: 08.10.12
OCT-2012

Foarte dezamagita...

Tocmai am petrecut un weekend la Pensiunea Iara impreuna cu sora mea si familia ei (sotul si un copil mic) si simt nevoia sa imi exprim dezamagirea. In urma reviewurilor pozitive si a pozelor vazute, recunosc ca asteptarile mele au fost ridicate.

Sa incepem cu partile pozitive: pensiunea e superba, o arhitectura deosebita, camere frumoase, spatioase cu mobilier adecvat si practic, situata intr-un peisaj extraordinar. Tot ceea ce era in pensiune de la mobilier pana la o canita de cafea era foarte frumos si de bun gust. De asemenea foarte curat.

Acum, partile negative: problema este felul in care te facea sa te simti administratoarea - ca si cum ai mers in vizita la ea acasa si iti face favoarea sa te tina pe gratis!!!

Nu am avut voie sa stam seara in living sa povestim, mereu eram stresati sa nu atingem ceva sau sa nu murdarim canapelele albe (care erau de fapt un alb murdar, nicidecum impecabile), iar zgarcenia si calicismul se vedeau peste tot, de la faptul ca in camere era un prosop mai putin (sa nu se consume prea mult detergent la spalat) si pana la faptul ca ne-a taxat 1 litru de lapte pentru cei 400 ml pe care i-am cerut pentru copil. Plus de asta ti se baga mereu pe gat mancare si bautura iar daca refuzai erai tratat cu mutre si replici taioase.

Referitor la mancare, ciorba era extrem de putina, un polonic si 1/2 portia astfel incat sa ramai flamand si sa comanzi si felul doi care era la fel de putin - ca sa nu ne ingrasam cumva. De buna era foarte buna.

Micul dejun in prima dimineata a fost bufet, a doua zi insa am primit la masa cu portia (probabil am mancat prea mult in prima dimineata). Gem am primit exact 5 lingurite pt. 5 persoane. Cred ca nu saracea nimeni daca punea 10 lingurite!!!

Pacat ca au un loc asa de minunat si te fac sa te simti atat de prost!

Cu siguranta noi nu vom mai calca pe acolo si nici nu vom recomanda nimanui sa mearga!

Trimis de Musei in 08.10.12 16:12:43
Validat / Publicat: 08.10.12 17:20:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB]. A mai fost în/la: Clisura Dunarii, Semenic, Trei Ape, Retezat, Cincis, Paltinis, etc.

VIZUALIZĂRI: 3277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Musei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

webmaster [08.10.12 17:20:12] »

Bun, echilibrat review de debut

@Musei: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Observ ca ai calatorit in foarte multe destinatii interesante, te asteptam cu amanunte turistice din calatoriile tale, care pot fi utile celor care doresc sa calatoreasca in acele zone.

abancor [08.10.12 20:18:40] »

Îmi pare rău să aud asta, acum 3 ani văzusem pensiunea din maşină, fiind în trecere, şi îmi plăcuse foarte mult (pe dinafară). Chiar mă gîndeam că, la următoarea vizită, ar merita să ne cazăm acolo, părea să aibă un living prietenos, unde vedeam nişte canaste şi nişte şpriţuri seara...

Utube [11.10.12 21:20:43] »

Încă odată se adevereşte proverbul cum că "Omul sfinţeşte locul".

Îmi pare rău pentru experienţa dumneavoastră, eu călătorind destul de multe ori în Arieşeni, în cam toate sezoanele anului şi fiind cazat la multe din pensiunile din zonă.

Din fericire am scăpat fără experienţe neplăcute.

Cel mai bine ar fi fost să fi plecat de acolo la primul semn de ostilitate al administratoarei. Sunt foarte multe pensiuni în zonă şi sunt sigur că aţi fi găsit altceva cu o gazdă mai primitoare.

Cunoscând felul de a fi al oamenilor din zonă, sunt sigur că a fost doar o experienţă izolată.

Sănătate!

Proprietar Iara [11.10.12 22:15:45] »

@abancor: Ca si proprietar al pensiunii am postat un drept la replica, va rog sa il cititi pentru mai multe "detalii".

Va rugam de asemenea sa nu ezitati niciodata sa ne calcati pragul, daca veti fi in zona, chiar daca doar in trecere. Ne-ar facea o mare placere si ne-ar onora sa va putem servi o palinca ardeleneasca, ocazie cu care ati putea sa constatati si sa judecati realitatea "din teren"

NB Proprietar Iara este (sau a fost) reprezentant al unității
    Admin [12.10.12 08:16:18] »

Bun si civilizat/decent dreptul la replica, intr-adevar. Recomand si eu sa-l cititi, pentru a va putea face o parere mai 'in cunostinta de cauza'.

Dealtfel, recomand asta intotdeauna: in asemenea cazuri, e necesar sa 'auziti' intotdeauna si punctul de vedere al partii 'adverse' inainte de a va putea face o opinie (cat mai realista).

Desi adevarul e cam intotdeauna pe undeva la mijloc

aris [12.10.12 13:32:56] »

abancor si Utube...

Mi se pare ca trageti prea repede concluzia de a nu mai merge la aceasta pensiune doar pt ca ati citit un mesaj negativ!!! Toti suntem oameni dar nu gandim la fel.

Musei,

Parerea mea este ca exagerezi putin. Partile tale negative din mesajul postat de tine, mie personal, nu mi se par atat de dezamagitoare. Sunt locatii de prin tara si nu numai, unde se intampla cu mult mai rau, din pacate!! Eu vad lucrurile altfel, personal am alt principiu de viata, drept pt care cu prima ocazie (sper sa fie cat mai curand posibil, ca tare mult vreau sa savurez apusenii!) imi voi rezerva o camera la aceasta pensiune (din poze imi place cum arata) si sincer, imi si lasa gura apa dupa un paharel de palinca ardeleneasca si nu ma supar daca o voi servi cu o sunculita afumata (aviz proprietarului!)

webmaster [12.10.12 14:10:05] »

@aris: din cate inteleg, ai mai fost pe-acolo. In cazul in care nu esti chiar atat de apropiat (precum pari, unora) patronului - de exemplu o ruda din Constanta:

asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

Musei [12.10.12 14:19:29] »

@aris: Ma rog, fiecare cu pretentiile lui, eu cand merg undeva vreau sa ma simt bine, nu sa am un "politist" care ma urmareste permanent si imi comenteaza la fiecare chestie. Si crede-ma ca noi chiar avem bun simt. Sunt curioasa ce se intampla cu cu clienti mai tupeisti. Sau oare ne-a vazut tanti pe noi mai blegi si s-a gandit ca cu noi ii merge. Sau poate ca era intr-o pasa proasta fix in weekendul ala?

Si sa sti ca sunculita vei primi doar o creasta, asa ca sper ca nu esti prea mancacios!

Musei [12.10.12 15:33:41] »

@abancor: Poate in urma postarii mele se va imbunatatii situatia! Asa a promis proprietarul. Pensiunea e foarte frumoasa!

Utube [12.10.12 20:45:33] »

@aris:

Bună!

Se pare că există o problemă. Ai afirmat un neadevăr şi asta mă deranjează iar pentru a rezolva problema te rog să subliniezi paragraful în care am afirmat că voi evita această pensiune sau în care sugerez altor turişti că ar fi neindicat să meargă acolo. Dacă găseşti aşa ceva: "mea culpa".

Părerea mea este că te cam pripeşti cu afirmaţiile şi te rog să citeşti mai atent (ă) textul postat de mine.

Oricum postarea ta are o puternică tentă defensivă, a cărei interese sau conjuncturi sunt neinteresante pentru mine dar să ştii că se "vede". De la o poştă!

Sănătate!

aris [12.10.12 21:11:33] »

Recunosc ca m-am bagat ca musca-n lapte sau mai cunosc o vorba... !

Imi cer scuze daca am deranjat pe careva, eu sunt nou pe acest site.

Citind despre mai multe pensiuni si locatii, ca sa-mi fac o idee pe unde as putea sa-mi petrec vacanta de iarna, am ajuns intamplator la aceasta pensiune.

Daca am sa ajung vreodata pe-acolo, am sa revin si eu cu un review, sa imi spun si eu parerea.

Merg in continuare pe principiul meu, scorpion fiind ... pana nu vad nu cred!!!

tm67bru [12.10.12 22:44:19] »

@aris: daca NU ai fost deja pe-acolo, asa cum lasi sa se ntrevada mai sus... se schimba mult lucrurile.

Din ecoul anterior celui de mai sus ta se vede clar ca-l cunosti pe patron, astfel ca interventia ta devine (mult) mai subiectiva si in consecinta putin credibila. Parerea mea.

marislav [13.10.12 14:21:48] »

@Musei:

Citind acest post despre Pensiunea Iara si despre dna Mia (administratoare) imi permit sa-mi exprim parerea

Am spus ca imi permit deoarece eu m-am reintors anul acesta cu mare drag la aceasta pensiune, tocmai datorita doamnei Mia, care in 2010 dansa se purta cu noi foarte frumos, as putea spune ca ne-am simtit rasfatati de catre dansa. [...]. Continuarea aici - by webmaster

Mari. Bucuresti

webmaster [13.10.12 14:23:29] »

@marislav: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

alexa [17.10.12 01:07:11] »

@Musei:

Noi mergem acolo de 5 ani! de 3 ani avem si copiii... si nu-mi imaginez ca Mia-administratora ar putea face pe cineva sa se simta prost sau obligat sa faca ceva/ cu atat mai putin sa dea la "supra-pret" laptele copiilor... cred ca a fost o neintelegere la mijloc!

NOI PETRECEM IN FIECARE AN CONCEDIUL ACOLO CA ACASA SI NU EXAGEREZ!

Celor care vor sa incerce locatii noi le recomand sa incerce un sejur aici si sa-si formeze propria parere, este cel mai cinstit asa.

Alexandra-Bucuresti

rodik [11.01.13 21:28:17] »

Tocmai ne-am intors de la aceasta pensiune cu o impresie foarte buna... Nu am regasit sub nici o forma situatii de genul prezentate de Musei:

1. nu a fost nicio problema sa stam seara pe canapele - ba chiar uneori am considerat ca ai nostri nazdravani au cam exagerat cu joaca pe acele canapele si nimeni nu a avut ceva sa ne reproseze, iar ora "stingerii" nu a fost niciodata impusa (am stat cat ne-au tinut bateriile, iar unii care nu au facut "front comun" cu noi, au preferat sa coboare in living pe la 12 noaptea, dupa ce ne-am retras noi)

2. mancarea nu ne-a fost "bagata pe gat", am fost doar intrebati daca mai dorim ceva si intotdeauna ni s-a oferit ceva delicios si cel putin suficient cantitativ!

3. micul dejun a fost in fiecare zi tip bufet, iar daca s-a terminat cumva ceva de pe platou nu ne-am sfiit sa cerem, iar doamnele au fost promte in a ne satisface doleantele culinare

4. cat despre atitudinea administratoarei, nu pot sa fac referire decat la atitudinea doamnei Ani, care a fost mai mult decat draguta cu noi, iar cu copiii a fost "magnifica"!

In concluzie, daca situatia aratata de Musei a fost reala, atunci ea s-a remediat total, neavand de reprosat ceva gazdelor decat daca as fi o carcotasa care cauta nod in papura oricui si oricand.

webmaster [11.01.13 21:37:43] »

@rodik: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

rodik [11.01.13 23:15:05] »

@webmaster: Un review "adevarat " este pe cale sa apara. Aceste randuri se vor doar ca o replica la ceea ce a postat Musei.

alexa, aris, marislav, mstancu, Musei, Proprietar Iara, rodik, Utube
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Iara [Galbena]: