ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2012
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
SEP-2012

O vacanta placuta

In perioada 8-15 septembrie mi-am petrecut un sejur la Mediterranean Village, un resort ce se afla la mica distanta, aproximativ 1 km, de Paralia. Sejurul a costat 500 euro de persoana, dar pentru ca am beneficiat de o reducere speciala 50 %, cu plata a sejurului pana la 31.12.2011, am platit doar 250 euro/persoana.

Am avut ghinionul ca in Serbia, aproape de Macedonia, la Vranje, sa avem pana de cauciuc. Am avut insa noroc sa opreasca imediat un microbus, iar soferul, un sarb tinerel, ne-a jutat si a schimbat roata. Apoi ne-a condus la o vulcanizare unde, alt ghinion, am constatat ca nu se mai putea folosi cauciucul ce avusese pana. Pentru 20 euro ne-a pus un alt cauciuc, drept este ca folosit, dar am rezolvat problema. Asa ca dupa doua ore de stres am pornit mai departe, ajungand la hotel in jurul orei 17.

Formalitatile de cazare au decurs rapid. Ne-a fost repartizata, in caldire cu numarul 17, camera 1022, la etaj, cu vedere laterala spre mare. Am citit in diverse review-uri ca romanii sunt repartizati doar in ultimile vile, la extremitatile resortului. Tin sa precizez ca in cladirea in care am stat, nu au mai fost alti romani. Am vazut masini cu numar de RO, in extremitatea opusa, in dreptul caldirilor cu numarul 1 – 4.

Resortul, in general, mi s-a parut a fi ca in pozele din site-ul oficial de prezentare, cu cele 18 cladiri amplasate pe malul marii. Ceea ce nu se vede in poze, este amplasarea resortului. Imprejurimile sunt dezolante!!! La marginea resortului, la cladirea cu numarul 1, chiar sunt ciulini, cum scria cineva.

Cladirile dispuse in imediata apropiere a receptiei, stanga si dreapta, au camere superioare si suite, cu acces la piscine proprii. Cladirile de la extremitatile resortului sunt cu camere standard. Probabil asta este si explicatia pentru care romanii stau la “periferia” resortului, platind camere standard.

Dupa cladirea cu numarul 18 sunt cateva magazine, restaurante, cofetarie, pizzerie, parc de joaca pentru copilasi…... mai aporopiat de “civilizatie” decat imaginiile dinspre cladirea cu numarul 1, care ofera doar privelistea dezolanta a ciulinilor.

Camera, cu gresie pe jos, este destul de spatioasa, dar parca nu destul de mare pentru 5*. Am cerut agentiei, la achizitionarea sejurului, camera cu paturi twin, specificat acest lucru si pe voucher. La receptie am primit scuze, ca paturile nu sunt twin, dar ca le putem deplasa pentru a primi spatiu intre ele. Da, ciudat…... dar cand sa le distantam…... latimea camerei nu permitea o prea mare departare a paturilor. In camera mai era o mica canapea, masuta pentru cafea, o alta masuta cu oglinda, TV LCD destul de micut, mini-bar, dulap incapator si bine compartimentat, dar cu putine umerase, aparat de aer conditionat. Lenjeria de pat a fost schimbata in cele 7 nopti de doua ori.

Terasa (balconul) este deosebit de mare si are doua scaune, o masuta, uscator de rufe (o franghie). In amurg, in linistea ce ne inconjura, priveam de pe terasa marea.

Baia este mare, cu geam exterior, cu cabina de dus deosebit de incapatoare. Prosoapele au fost schimbate zilnic. Produsele de igiena corporala – sapun, sampon, dus gel, balsam de par - au fost zilnic completate.

Curatenia a fost facuta impecabil, absolut nimic de reprosat. Chiar si aerul conditionat ne era portnit de catre fata ce faceau curatenie. In una din zile am gasit pe pat un biletel, lasat de camerista, cu un mesaj in limba greaca. Oare ce ne spune? Am mers la receptie si am rugat sa ne traduca ce scria. Erau multumiri pentru banutii lasati cameristei. Tare m-a surprins si bucurat mesajul. Sunt un om generos din fire, iar in vacanta nu tratez pe oamenii ce-mi fac vacanta frumoasa ca pe niste angajati care sunt obligati sa ma rasfete pe mine, turistul. In vacanta nu uit sa las un banut si cameristei, si ospatarului, si barmanului, si receptionerului… si… si…. dar multumiri de genul acesta, in scris, nu am mai primit pana acum…...

Am avut demipensiune, bufet. Posibilitatile de servire a mesei erau fie in restaurant, fie pe terasa. Preparatele culinare au fost deosebit de proaspete, gustoase si variate. Doar la desert as avea o mica obiectie. Eu sunt o mare amatoare de dulciuri si consider ca acest sector a lasat de dorit. Prajiturile, desi multe ca sortiment, nu erau pe gustul meu. Fructe erau insa din abundenta. Fiind vremea deosebit de calda, masa am servit-o in permanenta pe terasa, unde se putea si fuma. Nu am avut bratari la mana, asa ca la intarea in restaurant trebuia sa spunem numarul camerei.

Privitor la faptul ca n-am avut inclus la cina nici macar un pahar cu apa, am stiut de cand am achizitionat sejurul, asa ca nu am de ce sa fac comentarii negative asupra acestui fapt. Tin doar sa precizez, ca fiind un resort de 5*, preturile au fost mari la orice s-a comandat.

Intre orele 17-19 era la barul de langa restaurant “happy hour”, 50 % reducere la bauturi alcolice. Cu toate acestea mie mi s-au parut si asa preturile destul de ridicate. Cand ma gandeam la preturi uitam pentru cateva clipe ca sunt in vacanta…... ca sunt in resort de 5*…... Repede imi reveneam si comandam un “ice crem coffe drink” 5 euro, pret de lista, iar cand venea bonul fiscal costa “deja” 5,50 euro. Alta data am comandat “irish cream ice”, 6 euro, pret de lista, 6,50 pe bonul fiscal. Eram la surprise, surprise!!! Dar era vacanta…... Ce mai conta!!!

In una din dimineti trebuia sa-l asteptam pe “tehnical”, un mester ce venea de la un service auto, sa ne schimbe un stergator de parbriz. Nu stiu din ce cauza, in parcarea pazita, cineva s-a suparat pe masinuta noastra si a rupt spergatorul bietului Audi…. Asa ca de la ora 9 (ora intalnirii) pana la ora 11 (ora sosirii) am stat la barul de langa restaurant. Asa am aflat ca se poate servi si “mic dejun tarziu”. Si… am reintrat in restaurant, de unde am luat cafea, suc, fursecuri si fructe si le-am dus pe terasa barului……la fel ca si ceilalti turisti de nationalitate …. germana…. O fi fost corect sa servim ne “nenumarate” ori micul dejun??? A venit, in sfarsit, si “technical-ul”. Groaznic!!! In urma convorbirii telefonice purtate cu o zi in urma, deplasarea costa 10 euro, in ziua sosirii costa 20 euro. Si in final, pentru ca stergatorul adus nu se potrivea, a schimbat stergatorul de pe dreapta, punandu-l in stanga contra sumei de 20 euro, plus deplasare 40 euro. Scump, scump!!! Dar bine ca am facut acest lucru, pentru ca in ziua plecarii a plouat torential.

Marea era la doi pasi de vila. Pe plaja erau nenumarate sezlonguri asezate la distanta ce nu-ti dadea senzatia de ingramadeala. Pe nisip, cat si in apa marii, erau jucarii gonflabile de dimensiuni uriase. Apa marii a fost calda. Aproape zilnic au fost alge in apa marii. O nemultumire o aveam cand, aproape zilnic in jurul orei 16, pe mare apareau valurile. Pe plaja erau mai multe baruri. Barmanii soseau sa te intrebe daca doresti sa comanzi ceva, imediat ce te asezai pe sezlong. Pe stalpul fiecarei umbrelute de langa sezlonguri, era o lista cu preturile de la bar, preturi adecvate unui resort de 5*.

Pe plaja, in afara de faptul ca se adunau algele, altfel de curatenie nu am vazut sa se faca. Nu mi s-a parut a fi destul de curat pentru un resort de 5*.

Cum spuneam, am avut demipensiune. La plaja era putina lume si puteai usor sa sesizezi ca cei din jurul tau au cate un fursec sau cite o fructa, care au fost servite de dimineata sau la cina, la restaurantul resortului. Greu puteai sa-ti dai seama ce natie sunt cei din jurul tau. Si totusi…... nu erau romani, cum am mai spus, nu am intalnit romani…. Marea majoritate a turistilor erau nemti…… Si simt o durere in suflet, cand aud ca doar romanii au un comportament mai putin ……. turistic …... si mai putin civilizat…...

Un alt ghinion pe care l-am avut in acest sejur a fost ca m-a atins o meduza…... Parca zarisem, cu o zi anterioare evenimentului, o medusa albastra in apa marii. Mi-am zis ca nu se poate sa fie meduze albastre in marea Egee, ca poate mi s-a parut. Nu mi-am dat imediat seama ca semnul de culoare puternic rosiatica, lasat pe gleznele mele, este de la atingerea unei meduze. Norocul meu a fost, ca plec de acasa, pregatita pentru mai toate evenimentele (mai putin stegatorul de parbriz), asa ca am avut spray contra intepaturilor de “tantari, albine si meduze”. Si azi, desi a trecut mai bine de o luna de atunci, mai am pate rosii pe glezne. Pe plaja mai “socializam” in germana cu o familie de bulgari. Si acestia au zis ca au vazut in largul marii meduze albastre, deosebit de mari.

In resort este deosebit de multa liniste. Cred ca nici in plin sezon situatia nu ar fi altfel, decat liniste si iar liniste si datorita acestui fapt este un loc in care as reveni cu placere.

Singurul lucru care m-a nemultumit a fost, ca in una din zile, am gasit pe masuta un biletel cu produse consummate din mini-bar (o sticla pepsi-cola cu pret de 4 euro). M-am dus cu biletelul la receptie. Mi s-a spus ca sigur este o greseala si ca totul este OK ca nu trebuie sa platesc nimic. Mi s-a parut absolut jenant!!! Cum este permis asa ceva la o locatie de 5*??!!!

Am fost in doua seri si in Paralia. Prea multa lume, prea multa agitatie, nu-i nimic pe gustul meu.

Trimis de hlli in 07.10.12 00:20:54
Validat / Publicat: 07.10.12 08:01:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Calimera Simantro Beach, Sani

VIZUALIZĂRI: 6088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 biletelul lasat de camerista, pe pat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

MCM
    [07.10.12 09:23:24]

Admir, aprob si respect un om care gandeste asa. Felicitari

dana1974
    [07.10.12 12:03:02]

@hlli:

Buna, am vazut in mai multe review-uri, ca ai achizitionat vacantele in luna decembrie cu o reducere de 50%. Desi si eu obisnuiesc sa cumpar early booking, inca din luna decembrie sau ianuarie, niciodata nu am obtinut o reducere mai mare de 25%.

Te rog, imi poti spune ce agentie ofera asemenea reduceri? Daca aceasta informatie incalca regulamentul AFA, imi poti trimite un mesaj privat?

Multumesc.

[07.10.12 18:22:11]

@dana1974, ti-am scris pe privat.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [09.10.12 20:07:35]

Sincer imi pare bine ca ti-a placut insa... apa e naspa, peisaj = zero, si daca pui la socoteala: hotel de 5 stele in cel mai rau loc din Grecia, hmmmm, nu m-as intoarce aici nici mort!

[09.10.12 21:05:05]

@ionescunic, adevarat este ca apa nu a fost cum mi-as fi dorit. Pana sa ajung la apa mai adanca mergeam o distanta mult prea mare. Locatiile de 5* in Grecia, cred eu, ca sunt supraevaluate, dar pentru mine a fost confortabil si multumitor. Da, a fost cam in camp, dar asa mi-am dorit, sa fiu cat mai departe de agitatie, zgomot si lume multa.

Eu am fost la mare, la plaja, la odihna si relaxare. Astea au fost asteptarile mele de la vacanta. O data cu trecerea timpului nu mai vreau vacante in care sa alerg dupa obiective turistice. Pentru mine toate au fost la timpul lor... la alt timp ce a trecut…... Stesul muncii de zi cu zi ma face sa-mi doresc, acum, astfel de vacante, mai “statice”.

Sa auzim de bine!!!

nelly_camy
    [05.11.12 15:22:22]

@hlli: Sunt si eu interesata de unde ai reusit sa gasesti un EB asa mare! Bineinteles pe privat. Multumesc!

abniela
    [08.02.13 22:29:46]

in ce perioada ati fost? Ma intereseaza pentru ca vreau sa stiu cum e vremea si temperatura apei in perioada 25 mai-05 iunie.

Multumesc

[09.02.13 09:17:03]

@abniela, eu am fost in luna septembrie, dupa cum am scris si in review. Este un resort frumos, deosebit de curat, multa liniste. M-as intoarce cu placere pentru un nou sejur.

In perioada 18-25 mai am petrecut un alt sejur la Sani, pe bratul Kassandra. Timpul a fost superb, apa marii calduta, foarte buna pentru inot.

Sa auzim de bine!!!

mauricius*
    [08.05.13 14:01:28]

@hlli: Până la urmă văd că ai fost și înțeleg că ți-a plăcut. Ce bine ai descris "vacanțele statice", parcă îmi citeam propriile gânduri. Dacă n-ar fi restaurantul Kouklis și un magazin cu haine de piele pe care-l vizitează doamna, n-aș avea nici un motiv să mă amestec în hărmălaia din Para (nghe) lia. Nici măcar pentru înghețata de la gelateria de lângă biserică. sic! Citind impresiile tale mi-am amintit să adaug ceva: cameristele au fost de o discreție desăvârșită, deosebit de harnice și eficiente. Ceva ce nu am mai întâlnit în această parte a Greciei.

[01.08.13 16:41:34]

Ciao @hlli

Cum te-ai descurcat cu parcarea in Paralia Katerini? Unde se poate parca?

[01.08.13 18:24:43]

@David, in perioada sejurului meu, am fost doar de doua ori in Paralia. Lume multa, harmalaie si imbulzeala!!! Pentru o plimbare este suportabil, dar pentru vacanta cu siguranta este peste puterile mele de intelegere.

Aproape de centrul statiunii cu greu am gasit loc de parcare. Cu rabdare, nu este imposibil sa te strecori pe micile stadute. Daca nu gasesti loc din prima incercare, mai dai o tura si pana la urma se rezolva.

Pe cand o vizita la Paralia? Ai in plan petrecerea unui sejur in zona? Sau chiar in Paralia?

Vacanta placuta sa ai!!!

[01.08.13 19:27:47]

Voi fi la acest hotel in 3 saptamani! Am luat o dubla superioara, sper sa nu fie probleme, sa ma repartizeze pe extremitati! Daca va fi asa, au incurcat-o cu mine...

Seara, ne gandeam sa dam o raita prin Paralia, dupa care sa revenim la liniste pentru a ne odihni.

Din acest motiv am ales acest hotel, pt conditii bune de cazare si masa si linistea de pe timpul noptii.

[01.08.13 20:01:23]

@david, sejur de 3 saptamani la Mediterranean Village?!!

Nu-i prea mult in acelasi loc?

Da, trebuie mers si in Paralia macar o data in perioada vacantei tale. Trebuie sa te amesteci in multimea de oameni si sa ai parte si de un pic de "zgomot". In resort vei avea parte de multa liniste.

Mie mi-a placut la Mediterranean Village. As reveni oricand cu placere acolo. Confort, eleganta, liniste, mult spatiu, curatenie si servicii impecabile. Din punctul meu de vedere, mi-ar fi placut ca un astfel de resort sa aibe servicii all inclusive.

Nu cred ca vei primi camera la extremitatile resortului pentru ca nu asta ai platit. Eu dupa cum ai vazut in review, am stat la una din marginile resortului (care este foarte mic) si am avut o camera mare, frumoasa, luminoasa, cu baie mare si foarte bine dotata.

Dar am sesizat, ca in cladirile de langa receptie sunt camerele suite. Sunt si piscine la care nu au acces doar cei cazati in cladirile de langa receptie.

Sper sa ai o vacanta placuta!!!

Si pe cand plecarea?

[01.08.13 20:26:00]

@hlli

Am spus ca in 3 saptamani voi fi acolo! Ar fi super- plictisitor sa stau acolo 21 de zile.

Sa stii ca datorita review-ului tau, ma duc acolo!

[01.08.13 21:05:01]

@david, am citit gresit. Se vede ca-mi sta capul numai la vacante cat mai lungi si cat mai dese!!!

Ma bucur ca am adus un dram de impuls in luarea unei decizii pentru vacanta. Stiu cat este de greu sa te hotarasti asupra unei locatii!!!

Prietena cu care am fost acolo, mereu intreaba "cand mai mergem la Mediterranean?!!! " Nu-i o locatie chiar ieftina, dar zic ca merita.

Acuma... uitandu-ma la varsta voastra... poate va fi prea monoton pentru voi... si poate prea mare liniste va fi... Dar eu tocmai asta am apreciat. Parca si pe plaja ai intimitate. Sezlongurile nu sunt unul in altul, ai spatiu. A fost bine!!!

Sa aveti parte de-o vacanta frumoasa si sa fie pe masura asteptarilor!!!

Cu bine si te astept cu impresii.

[01.08.13 22:06:30]

@hlli

Noi avem un junior de 4 ani si mai mergem cu o familie care are doi gemeni de aceeasi varsta. Dupa o saptamana de investigatii cu greu am gasit un hotel ok, avand in vedere ca anul trecut, am fost la un hotel nou deschis in Turcia cu camere spatioase, curate...

Nu am dorit in Paralia, pentru ca nu dorim sa fim deranjati in miezul noptii de hoarde de tineri beti sau dimineata de masinile care fac aprovizionarea.

Sper sa fie ok!

[02.08.13 07:46:53]

@david, iar revin. La Mediterranean (ca si in multe alte locatii) am avazut ca familiilor cu copilasi li se da camera la parter. Este bine ca nu mai trebuie sa urci caruciorul la etaj. Este bine ca pot sa se joace copilasii in fata camerei, pe spatiul cu iarba verde si pot fi supravegheati cu usurinta. Ar fi insa un inconvenient ca nu poti lasa gemul deschis cand nu esti in camera. Si noaptea, daca nu folosesti, climatizarea cred ca nu se poate sta fara a deschide geamul. Mie mi-ar creea un disconfort statul la parter. Avantaje si dezavantaje...

Locurile de joaca pentru copii, atat cele pe nisip cat si cele pe apa, sunt la extremitatea resortului la care am stat. Dar repet, nu-i departe, este un resort foarte mic.

Cu bine si sa aveti vacanta frumoasa!!!

delia322
    [14.08.13 12:32:51]

@hlli: Buna. Multumesc de descrierea foarte detailata. Sunt interesata si eu sa merg, mai ales ca sunt mare amatoare de loocuri linistite. Poti te rog sa imi spui ce agentie ti-a dat posibilitatea sa platesti doar 50%? Multumesc anticipat.

[14.08.13 12:36:58]

@delia322: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

gabiv71
    [10.10.13 09:23:39]

hlli:

Buna, hlli. Am vazut ca ai achizitionat vacantele in luna decembrie cu o reducere de 50%. Cum ai reusit acest lucru? Astept un mesaj privat. Merci

danamandache
    [11.11.13 18:55:56]

Vreau sa rezerv cateva zile la acest resort. camerele vor fi double room sea view. Stiti cumva unde sant amplasate?

[12.11.13 19:30:06]

Eu am stat catre marginea resortului, penultima vila, camera avand vedere laterala catre mare. Toate camerele au vedere directa sau laterala la mare.

Cred ca in dreapta si stanga receptiei, in jurul a cate unei piscine, sunt vile cu camerele suite. Dupa aceste vile cred ca sunt doar vile cu camere duble, standard sau superior.

Faptul ca am stat intro cladire catre marginea resortului, nu ne-a deranjat. Resortul nu este mare, nici nu prea ai unde sa te plimbi. Asa ca a fost chiar benefica un pic de miscare din camera spre restaurant si invers.

In partea cealalta a resortului unde este cladirea cu numarul 1, este deprimant. Camp, ciulini, mizerie...

Sa ai o vacanta frumoasa!!!

danamandache
    [12.11.13 20:05:21]

Multumesc frumos!

abniela, dana1974, danamandache, david, delia322, gabiv71, hlli, mauricius*, MCM, nelly_camy
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Village Hotel: