ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2009
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

A fost ok

Am fost in vacanta de pe 2 pana pe 9 iulie la Aqua Fantasy.

Lasand la o parte drumul care a fost un dezastru pt noi, nu am oprit sa dormim si am dat de un drum blocat, apoi a fost mai greu sa ajungem pe cel bun:

din luna martie am platit pt acest sejur, pt camera dubla la club (eu nestiind atunci ca exista si hotel si club) si ajungem acolo si bineinteles ca nu ne-au placut camerele, am fost si i-am dat intr-un pasaport tipului de la receptie 50euro si tot zicea ca nu are camere, ca poate maine, sa vedem si m-am enervat si am mai pus inca 50euro. La fel zicea, am iesit afara si surpriza: ne-a chemat inapoi si ne-a dat camere in hotel, apropiate. Mentionez ca acea suta de euro a fost pentru 4 cupluri, asta inseamna 25eu/cuplu, mai ieftin decat daca luam de aici pt camere la hotel.

Camerele super ok fata de club, minibarul cam scump, dar deh... ce sa fac, oricum controlau in fiecare zi.

Aveti grija ca noi am lasat biletul pe usa de "do not disturb" si totusi au intrat.

Mancarea buna, dar mai zicea cineva: este la fel in fiecare zi. In afara de cele 2 restaurante mai exista unul mic doar cu pizza, hamburgeri, shaorma etc.

In aquaparc nu am fost decat o singura data, mi-a placut, era ok.

Sa nu va cumparati din magazinele hotelului, sunt scumpe.

Am fost si la spa, a fost bine si acolo, dar ma asteptam la mai mult.

In final vreau sa spun ca a fost bine, dar nu-si merita cele 5 stele.

Trimis de Ana09 in 17.08.09 15:23:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.08.09 19:29:28]

Asa cum am mai spus intr-un ecou anterior, locuiesc in Grecia, in Halkidiki, si, pt o perioada am lucrat ca si ghid la o agentie de turism greceasca care avea parteneriate cu agentii de turism romanesti, deci lucram cu turisti romani. Intre timp am demisionat din mai multe motive, unul dintre ele fiind si acela ca nu exista respect pentru turisti, aproape deloc, incepand, in primul rand cu agentiile din tara care ne trimiteau turistii aici. Sunt f putine agentii serioase in Romania, din pacate.

Insa, m-am lungit un pic cam mult, sa revin la motivul interventiei mele la acest review: nu pot sa nu remarc cat de mandra de ea este autoarea acestui review pentru "chilipirul" pe care l-a facut cu spaga pt schimbatul camerelor. Nu am nimic personal cu autoarea acestui review, dar acesta se numeste furt. Din pacate acesta este turistul roman si din pacate in tari mai putin dezvoltate, aceasta "spaga" nenorocita merge inca cu mare succes. In Grecia nici macar o singura data nu s-a intamplat asa ceva. In perioada in care eram ghid, cand existau plangeri ale turistilor romani referitoare la camere, mi se plangeau receptionerele ca nu mai scapau de turistii insistenti sa le ofere "spaga" pentru a se rezolva problema cu camera. Aceste fete nu luau mai mult de cateva sute de euro pe luna, dar niciodata, absolut niciodata nu au luat aceasta "spaga" pe care doar romanii o ofereau, restul turistilor nefacand parte din tarile balcanice si neoferind, deci, binecunoscuta "spaga", iar problemele cu camerele se rezolvau de cele mai multe ori in favoarea turistilor, in limita posibilitatilor.

Din pacate, suntem vai de mama noastra ca si turisti. Am vazut foarte putini turisti romani civilizati, si, chiar imi pare rau sa spun asta. Acum, mai nou pe sejururi de nimic toata lumea vrea conditii de 5 stele. Turistul roman e needucat, neumblat, dar mai nou are pretentii. Pacat, mare pacat... ce s-a ales de tara asta si de oamenii ei...

alela
    [17.08.09 20:27:05]

Fără să iau partea Anei, ea a menţionat de la bun început că nu a ştiut că există şi hotel şi club, altfel poate îşi lua camere direct la hotel. Şi asta de ce? Din lipsa informaţiilor de la agenţiile de turism. Pentru că agenţii vând de multe ori pachete care le convin LOR şi nu turiştilor.

În altă ordine de idei, am citit o grămadă de review-uri în care oamenii au scris că nu au primit ceea ce au cerut ( de ex. cameră cu vedere la mare ) şi a fost nevoie să mai cotizeze la recepţie pentru ceva ce era deja inclus în preţ! De ce trebuie să fie omul nevoit să facă aşa ceva, de ce trebuie să dea "n" telefoane la agenţie ca să primească ceea ce au plătit? Sunt bani strânşi într-un an întreg de muncă, evident că fiecare om îşi doreşte să beneficieze de ceea ce a plătit. Dacă nu se poate altfel, tu ce soluţie ai propune?

Eu nu spun că unii turişti nu sunt aşa cum ai zis tu, dar nici hotelierii nu sunt uşă de biserică.

[17.08.09 21:51:52]

Buna seara, Alela!

Exact pt ca au muncit pt banii aia, ar trebui ca turistii sa nu mai dea spaga. Daca in Grecia se poate, s-ar putea cu putin efort din partea turistilor, si la turci, si la bulgari. Dar asa suntem noi invatati in Romania, sa dam spaga peste tot sa rezolvam mai repede. Aici, la greci, de ex. daca incerci sa dai spaga la politia rutiera, te duc la sectie. Nu exista asa ceva, la fel si la hoteluri, la taverne, cafenele daca lasi 1 euro esti deja mare boier, insa intotdeauna chelnerii iti aduc restul pana la ultimul cent. Si da, ai dreptate, ca in orice domeniu, exista uscaturi si printre hotelieri.

Dar, hai sa-ti spun o intamplare sa-ti dai seama inca o data ce fel de turisti sunt romanii: aveam un hotel in care in fiecare sambata imi intrau 70 de camere, hotel de 3 stele care oferea regim demipensiune. Eu ca si ghid, aveam ca obligatie sa-i preiau de la ghizii romani (din Romania, ma rog) sa le fac intampinarea de bun-venit, sa le fac seara info-meetingul si mai apoi, in zilele urmatoare sa trec periodic sa ma asigur ca totul e in regula, ceea ce si faceam. Dar eu ca proasta, ca altfel nu pot sa zic, stateam sambetele de dimineata cand sosea primul turist si pana seara la ultimul sa-i ajut cu cazarile, pt ca vorbesc greaca si ma rog am zis ca, na, sunt romani de-ai mei, sa-i ajut, desi cazarea nu era in atributiile mele, ci ale receptionerilor. In toata Grecia la toate receptiile este afisat check out ora 12.00 si check in ora 14.00, este o regula generala. Normal ca cei care ajungeau cu autocarele din Romania la 5 dimineata erau plini de spume pana la orele 14.00, dar compatriotii lor care trebuiau sa paraseasca cele 70 de camere pentru a le prelua alta serie tot de romani nu binevoiau sa elibereze camerele, sunam in 70 de camere sa-i rog frumos sa faca check out si dupa ora 12.00 pe care o stiau toti ca ora limita de parasire a camerelor.

In fine, sa nu mai lungesc vorba intr-o sambata mi-au venit niste turisti pusi pe harta de la inceput, erau 4 familii de prieteni si vroiau camere la balcon si una langa alta. Cel mai greu se dadeau camerele de la parter pt ca nimeni nu vroia in ele, dar existau si cazuri in care turisti veniti individual cu masinile doreau aceste camere la parter care de obicei se eliberau primele, asa ca daca veneau si doreau parter se cazau imediat. Asa scandalagiii mei au avut de asteptat mai mult pt ca vroiau si ca cele 4 camere sa fie impreuna una langa alta cum am spus si au fost cazati printre ultimii, in ordinea eliberarii si curatarii lor. In fine, toata lumea multumita pana la urma totul ok. A doua zi ce-mi aud urechile: ca am "vandut" camere la receptie impreuna cu receptionerele pentru 10 eur/bucata. Am mers acasa si i-am spus sotului meu (care este grec) acest lucru si a inceput sa rada, pt ca asa i-a sunat lui si oricarui om care traieste in tara asta, DE RAS, numai romanii pot gandi si se pot injosi pt 10 euro... insa, eu, de atunci, i-am lasat pe turisti sa-si sparga singuri capetele la receptie, pt ca inca o data, cu romanii, facerea de bine e f... de mama...

doramunteanu
    [26.01.10 19:20:03]

pt. ana

intrebarea mea este de ce nu ti-a placut la club. de la o cunostinta care a fost acolo am inteles ca astea sunt un fel de vile cu mai multe camere. as vrea sa stiu ce era in plus la hotel. te intreb ca merg si eu la vara si nu stiu ce sa-mi rezerv.

apropo de mancare - asa e cam la toate all inclusive. si asta pt. ca sunt multe feluri. iar cu rezervarea sezlongurilor e la fel. trebuie sa te trezesti de dimineata sa pui prosop.

Ana09AUTOR REVIEW
    [28.01.10 18:36:47]

Buna seara!

Din punctul meu de vedere este o diferenta mare intre camera de la club si cea de la hotel:

- la club este gresie pe jos peste tot, in hotel mocheta

- baia de la club era murdara (nu doar a noastra, am mai vazut inca 3 camere si erau la fel)

- mobila nu arata f bine in comparatie cu cea din hotel

O sa spuneti ca nu e mare lucru, dar chiar nu voiam sa stau acolo. De cand am vazut prima data pozele nu mi-a placut acolo, mai ales ca le vazusem si pe cele din hotel...

Poate chiar am nimerit eu prost... ce sa spun, dar eu va recomand hotelul

carina10
    [18.03.10 15:50:58]

Buna ziua!

Imi puteti spune si mie care e treaba cu cardul de 300 lire pe care il primesti la chec-in? Intra in costul biletului? sau platesti ce ai consumat de pe el la chec-out? Am inteles ca ce consumi in Aquapark platesti cu el...

Ana09AUTOR REVIEW
    [18.03.10 22:45:26]

Buna seara!

Cardul respectiv a fost o optiune personala, cu el puteam sa platim bauturile de la bar (dupa o anumita ora se platesc) din hotel si ce consumam in aquapark.

La iesirea din aquapark este o piscina cu bar de unde poti lua gratis, insa nu voiam sa ies tot timpul.

Din cate imi aduc aminte in momentul in care am solicitat cardul am si platit suma pe care am vrut-o pe card, iar la sfarsit ni s-a restuit suma ramasa.

radu123
    [31.03.10 21:01:03]

Ce aberatii... "mi se plangeau receptionerele ca nu mai scapau de turistii insistenti sa le ofere "spaga" pentru a se rezolva problema cu camera".

[31.03.10 21:18:40]

dle radu, aberatii spuneti dvs., daca nu stiti despre ce e vorba, sau sunteti unul dintre turistii care ma acuzau ca iau spaga 10 euro sa dau o camera? ha, ha, ha, daca traiesti in grecia cu 10 euro bei o cafea si-un cico...asa ca, mai usor cu acuzatiile!

webmasterXY*
    [31.03.10 21:38:36]

radu123 & theophillina haideti sa revenim la un limbaj si o atitudine mai apropiata de cea pe care ne-o dorim pe AmFostAcolo. Nu am vrea sa recurgem tocmai in aceasta saptamana la cartonase

[31.03.10 21:44:42]

webmaster, dl in cauza a postat un ecou lipsit de sens, prin care nu a imbunatatit cu nimic nici review-ul, nici nu a adus vreo alta contributie, cum ar fi "doar sa se afle in treaba" acuzandu-ma pe mine. Si doar i-am raspuns cu cuvintele dumnealui. Va doresc cu aceasta ocazie Paste fericit ca nu stiu daca/cand mai intru.

radu123
    [31.03.10 22:17:44]

ok, sorry. ma asteptam la un ecou despre hotel, turcia, etc; nu despre cat de corecte sunt receptionerele in grecia. thnks

alela, Ana09, carina10, doramunteanu, radu123, theophillina
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: