ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2012
    DIN: Blaj
    ÎNSCRIS: 02.10.12
    SEP-2012

Rimetea, o experienta placuta

Anul asta ne-am spus ca musai trebuie sa urcam pe Piatra Secuiului. Zis si facut. A, nu stiti unde-i asta? Daca treci vreo 20 km de Aiud (localitate in Jud. Alba), inspre Muntii Trascaului (din lantul Carpatilor Occidentali), strabati Cheile Aiudului (sau Valisoarei - dar asra va fi o alta poveste), ajungi in satul numit Rimetea. Asezamantul e dragut si cochet, cu case specific maghiare, zugravite mai toate intr-un alb imaculat, cu garduri si porti in culoari contrastante (majoritatea verzi) si nelipsitele muscate rosii, carnoase, la toate ferestrele.

Satul se gaseste la poalele asa numitei Piatra a Secuiului (altitudine 1200 m), de buna seama, botezata asa de catre romanii din sat, probabil nu multi la numar.

Ca de obicei, am studiat in prealabil ofertele de cazare din zona si am aflat ca satul e intesat de pensiuni, ramanea doar s-alegem una potrivita. Greu de facut, fiindca vazand prezentarea pensiunilor cu poze foarte sugestive, n-am stiut ce s-alegem.

In final, ne-am decis pentru pensiunea Dr. Demeter Bela (3 stele) - vezi blog aici: demeterpanzio.ro. Pozele sunt foarte sugestive, ceea ce e foarte bine, fiindca n-am facut prea multe poze la pensiune, ocupati fiind cu Piatra. O sa "lipesc"totusi, cateva poze.

Atat proprietarii cat si personalul vorbesc si romaneste, asa ca n-aveti nicio dificultate in a va intelege.

Am fost intampinati cu multa amabilitate de catre o doamna care ne-a cazat si ulterior, ne-a servit si masa.

Camera este suficient de incapatoare pentru doua persoane si dotata cu tot ce trebuie. Aranjamentul, atat in camera cat si in restaurant este rustic, cu mult bun gust si, ceea ce ne-a placut foarte mult, nimic nu este kitsch.

Camera, paturile, asternuturile, sunt foarte curate si placute. Baia in schimb, a lasat de dorit. Desi este aranjata si dotata ca o baie de 3 stele, pentru curatenie i-am dat cu indulgenta 1 stea. Nu stiu daca a fost o intamplare sau asa e tot timpul (sper ca nu), insa cred ca proprietarii trebuie sa verifice cu mare atentie modul in care se face curatenie in baie, fiindca e pacat sa piarda la acest capitol (fire de par in chiuveta, toaleta arata... folosita).

In sfarsit, am trecut peste asta si ne-am bucurat ca avem o camera frumoasa, desi n-am petrecut prea mult timp in ea.

Cum am spus, obiectivul a fost catararea pe Piatra Secuiului, lucru ce s-a intamplat intre orele 10.30 -16.30. Dupa coborare am revenit in sat si ne-am odihnit sorbind o bere la un restaurant din preajma, pina ce s-a facut ora mesei.

Ei, acum i-acum, fiindca masa a fost in fel de pranz-cina, adica 2 feluri de mancare plus desert. Inainte de masa, ne-a fost servit cate un paharel de tuica, de cea mai buna calitate, tareeee ca focul, dar bine primita de catre noi; -)

Asadar, am mancat cate-o portie zdravana de ciorba (adusa la castron, asa incat puteai sa-ti mai pui o portie), apoi cate o pulpa de pui intreaga, pregatita la cuptor, cu garnitura rece (salata de cartofi cu rosii, ardei, castravete, ceapa). Foarte bun si foarte mult, mai ales ca nu obisnuim sa mancam atat de mult, insa acum ni se parea un sacrilegiu sa lasam mancarea aceea buna in farfurie. Doamna cea amabila nu s-a oprit aici, ci ne-a adus cate doua bucati (zdravene si alea) de prajitura de casa. Evident, le-am infulecat (eu, cu putin ajutor).

Satui de atatea bunatati, ne-am plimbat apoi prin gradina frumos amenajata si luminata, dupa care am petrecut putin timp pe terasa.

Dupa o noapte de odihna buna, in paturile confortabile, am revenit pentru micul dejun, tip bufet suedez, indeajuns de bun si suficient. Plus cafea, ceai, sucuri, etc, tot ce trebuie.

Am plecat apoi mai departe, caci vacanta nu s-a terminat aici, cu promisiunea de a reveni candva.

Trimis de RoF* in 02.10.12 19:22:46
    Validat / Publicat: 02.10.12 20:38:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RIMETEA [AB].

VIZUALIZĂRI: 2645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RoF*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piatra Secuiului, vazuta din curtea pensiunii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[02.10.12 20:38:13]

Consideran Rimetea mai aproape geografic de Alba decat de Aiud, am relocat rubrica acestei pensiuni in sectiunea ALBA IULIA.

Daca gresim, rugam sesizare / discutie / argumente.

- -

Te rugam totodata sa ne spui si nota pentru cazare.

Alina Morar
    [02.10.12 21:41:28]

Rimetea e mai aproape de Aiud, dar foarte aproape si de Turda. Din Turda se merge pe Valea Ariesului si inainte de Buru se face stanga spre acest sat devenit statiune. Duminica am fost si noi si am ramas uimita cate au facut, drumul e asfaltat, inainte era cam rau, cam toate casele au fost transformate in Panzio (in zona vin foarte multi turisti din Ungaria)... mi-a placut ce am vazut. In zona sunt multe obiective turistice si 2 Manastiri.

RoF*AUTOR REVIEW
    [03.10.12 08:09:25]

@webmaster: si totusi, Rimetea e mai aproape de Aiud, dar asta nu mai are nicio importanta.

Din pacate, n-am putut acorda o nota pentru cazare, deoarece campul respectiv era inactiv.

Tinand totusi cont de cele scrise in review, as acorda un 8 pt. cazare (din cauza problemelor cu baia).

Alina Morar
    [03.10.12 08:25:06]

Rimetea e in judetul Alba. Distantele intre Turda-Rimetea si Aiud-Rimetea sunt egale, adica aproximativ 30km. Review-ul ar trebui mutat ori la zona Turda, ori la zona Aiud.

[03.10.12 08:27:34]

@RoF: am completat nota la cazare cf indicatiilor tale de mai sus.

@RoF, Alina Morar: rubrica acestei pensiuni va fi relocata in sectiunea geografica AIUD.

Multumiri pentru contributii

[01.07.13 19:03:15]

Odată cu înființarea secțiunii RIMETEA (în "regiunea" Valea Arieșului!), am repoziționat rubrica pensiunii în această secțiune înființată azi pe sait.

Alina Morar, RoF*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dr. Demeter Bela: