ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2012
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2010

Hotel Cetatea Kaloian

M-am hotarat sa scriu dupa doi ani de la distractie si doar dintr-un singur motiv. Cautam o distractie pentru un weekend si cum pentru bucuresteni, Veliko Tarnovo este cam simetric ca distanta cu muntele (Sinaia... Poiana Brasov) cu diferenta ca fac in jur de 2 - 2,30 ore si fara aglomeratie in trafic.

Ca introducere: Denumirea de pe AFA, Kaloyanova Fortress este ciudata. Pe site-ul de prezentare bulgaresc asa au scris, dar au foarte multe greseli de exprimare. Kaloian este corect, Kaloian a fost Tar, Kaloianova a fost sotia, daca a fost casatorit.

Noi am fost un grup de 6 autocare si am venit numai pentru masa de seara si spectacol. Am ajuns undeva pe la ora 20 si am plecat la 12,00 noaptea. Intrarea imita un castel medieval. Sala de mese/spectacole este imensa. Numai ringul de dans este aproape un teren de basket. Mesele sunt asezate pe trei laturi pe 4 randuri. Este frumos sa stai mai sus ca sa poti sa vezi spectacolul.

Ospatarii au fost super amabili, mai ales ca noi am avut meniu fix dar daca vroiai altceva, te serveau si plateai separat. Bauturile puteai sa le cumperi de la bar sau sa le ceri ospatarului. Cu toate ca am fost 6 autocare, nu am reusit sa-i dovedim pe bulgari.

Am avut un spectacol cam de o ora si jumatate in mai multe etape. Intre pauzele spectacolului puneau muzica prin statie. Bulgarii ne-au cantat melodii populare bulgaresti iar la final am facut un gen de sarba/hora, si as fi putut sa spun ca seamana cu melodiile populare dobrogene, dar si cu cele turcesti.

Super servire, castelul arata bine dar parca este si kitch-os. Distractia la superlativ. Daca as fi stat in Arbanassi cred ca ar fi fost cam greu sa mai conduc si as fi dormit la ei :).

Trimis de fanespoitorul in 01.10.12 10:22:23
Validat / Publicat: 01.10.12 12:18:44

VIZUALIZĂRI: 2862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 28 August 2010, Intrarea in Castel Kaloian.

[01.10.12 10:46:37]

Mutat la rubrica "Restaurante in zona Veliko Tarnovo".

Recomandarile referitoare exclusiv la restaurantul unei unitati de cazare NU se incarca la rubrica de cazare respectiva, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (daca aceasta nu exista inca pe site, se poate crea in maxim 1 minut).

Si poate nu in ultimul rand - o nota la capitolul servicii (se intelege din text ca ati fost incantati) ar fi cu siguranta utila. O poti pune folosind functia de editare articol, sau după publicare, folosind link-ul "Sesizeaza..." sau scriind un ecou.

[01.10.12 11:46:05]

@webmaster0:

Daca tot a fost mutat pentru ca am fost doar la restaurantul hotelului, atunci trebuie modificat si denumirea de KALOYANOVA FORTRESS in KALOYAN FORTRESS. Am explicat intr-un ecou. Chiar de asta am scris review-ul. Este ca si cum te duci la un motociclist in piele neagra, nebarbierit si cu tatuaje si-i spui: Auzi fetita... . Kaloyanova este numele de familie pentru femeie, exact cum spui Popeasca. Poate se vede ca am pus si poze de la locatie iar pozele au ramas la kaloyanova fortress

[01.10.12 12:17:08]

@fanespoitorul: Din câtă bulgară știu eu, denumirea s-ar traduce prin "Fortăreața Caloienilor", nu "a Doamnei Caloianu", cum greșit interpretezi tu - e vorba despre cazul substantivului, nu despre genul său. Așadar, nu cred că e necesară schimbarea de care amintești; ca să nu mai vorbim despre faptul că, pe deasupra, este denumirea sub care ei înșiși își 'promovează' ofertele. De ce să inventăm noi alta?!

[01.10.12 12:36:38]

@webmaster0:

Pozele pe care le-am incarcat, nu sunt aici.

[01.10.12 12:52:09]

@fanespoitorul: Le-ai încărcat probabil după ce articolul a fost mutat, ele rămânând în "folder-ul" hotelului unde ai plasat inițial articolul.

Vor fi mutate aici după validare.

[01.10.12 15:27:32]

@fanespoitorul: Fotografiile in cauza au fost atasate manual review-ului crt.

Multumiri pentru contrubutie si ptr sesizare.

[01.10.12 19:18:58]

[01.10.12 19:42:13]

@webmaster13:

Dap Si tenta modernista si un pic populara/etno. Intre poze mai era una cu o bulgaroaica in costum popular care dansa cu inca un tip, printre mese. Precizez ca nu sunt eu in nici o poza, sau mai bine zis din 2010 de cand m-am lipit de AFA, nu am pus nici o poza cu moaca mea.

[24.07.18 10:36:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Arbanasi?, ARBANASI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în Veliko Tarnovo? ]

fanespoitorul