ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
SEP-2012

Peste asteptari

Pana in Yeni Foca, am ajuns super bine din Antalya, mai greu a fost sa gasim hotelul, care are pancarda publicitara pe partea dreapta a drumului si el este exact vis-a vis. Ne-am indepartat de locatie, ne-am oprit de vreo 3 ori. Mai greu ne-am facut intelesi. Engleza sau germana nu ne-a ajutat cu nimic, in conditiile in care nu am avut norocul sa gasim pe cineva care sa se poata exprima verbal si nu sa jucam mima la ora 21 seara si deja era intuneric... Nu o spun cu rautate, aceeasi "nu engleza" stia si patronul care era si receptioner in seara aceea. Un domn respectabil care din motivul ca nu a inteles ce vrem, s-a uitat foarte suspicios la noi, pana i-am aratat fax-ul in care era mentionata rezervarea si confirmarea pe care o primisem de la d-ra receptionera (fiica-sa). Amabil ne-a condus in camera care era la etajul 2, s-a chinuit un pic sa deschida usa si mai mult sa porneasca televizorul si sa gaseasca un cablu potrivit.

Camera mare cu un geam cat tot peretele cu vedere spre mare. Superb. Un pat imens care la oboseala noastra a fost perfect. Baia in regula, cu tot ce trebuie, buna cabina de dus, aerisirea cu geam.

Nu sunt incluse in serviciile hotelului cinele si doar am trecut drumul la o terasa frumoasa, cu mobilier alb, cu mese chiar pe marginea marii, se numeste Fedora. Fiind destul de infometati am ales ceva de mancare de urgenta si nu peste. Imediat au aparut niste farfurii imense, salatiere si cartofi pai extra meniu. Batea un vant de ne lua mancarea din farfurie. Ne-am infrigurat rau de tot si vzand ca ceilalti turisti aveau niste saluri, am solicitat si noi. A urmat o faza tipic turceasca, Era ultimul sal disponibil si acesta i-a fost oferit prietenului meu, ca noi femeile am fi pe locul 2. La cafea am intrat inauntru, am platit cu card visa, destul de mult echvalentul a vreo 160 lei.

Am revenit in camera dupa ce ne-am asigurat ca masina ramane in paza unor caluti pitici care pasteau si ei printre masini. Surpriza cea mai placuta a fost ca functiona net-ul grozav de bine si am renuntat la televizor si ne-am mai informat pe posturile noastre live.

Micul dejun a fost atat de modest ca nu prea am putut alege decat ceva triunghiulete de branza topita si ceai si cafea. Ar mai fi fost ceva salam atat de rosu-violet nu din cauza ca ar fi fost vechi, sigur ingredientele era neobisnuite pentru noi (vita, oaie), habar nu am. Si niste oua fierte mai erau.

Ca sa putem fuma am iesit la cafea pe o terasa care avea 2 mese. Si fiindca eram pe picior de plecare am intrat si la toalete de acolo. Mai bine nu intram, mizerie, miros groaznic si usile care nu se inchideau prea bine.

Parcarea este pur si simplu pe un teren viran cu balarii si calutii pasc si ei pe acolo, trebuie sa fii atent sa nu iei pe picioare vreo balegutza. Domnul patron incantat ca facem poze, ne-a rugat sa-i facem si noi o poza cu el si hotelul lui. Si daca gasesc poza, chiar o voi posta.

Una peste alta e un hotel bun pentru o noapte de odihna pe un drum de 1800 km pe care-l aveam noi, pana acasa, venind din Antalya. Mai mentionez inca o data ca net-ul functiona super, cum nu s-a intamplat in Antalya. Altceva nu stiu sa va mai spun ce ar mai fi fost de vazut daca sunt sau nu amenajate locuri de plaja. Noi ne-am vazut de drum convinsi fiind ca nu ne-ar interesa o minivacanta acolo.

Trimis de carmen_22_09 in 01.10.12 02:40:41
Validat / Publicat: 01.10.12 07:11:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya- hotel Royal Wings

VIZUALIZĂRI: 1643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Aeerdna*
[01.10.12 13:31:44]

Îmi place review-ul dvs: este echilibrat şi bine structurat. Îmi pare rău că v-a dezamăgit al meu, dar nu este un capăt de ţară. Felicitări!...

Aeerdna*
Alte impresii din această RUBRICĂEsan Hotel [Yeni Foca]: