ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2012
DIN: Rediu, Neamt
ÎNSCRIS: 26.06.10
SEP-2012

Super week-end la Miramar

Dupa 2 luni de vara epuizante si un sejur de 5 zile in Nisipuri nu foarte odihnitor (cu cei 3 copii), ne doream un week-end de relaxare. Cautand oferte pentru Bulgaria, am gasit un last minute de nerefuzat la Club Hotel Miramar, in Obzor. Rezervarea am facut-o direct la hotel prin corespondenta electronica. Drumul a fost fara probleme, avand surpriza ca portiunea de sosea de la intrarea in Bulgaria pana in apropiere de Balcik (plina de denivelari inainte) sa fie proaspat asfaltata.

Odata ajunsi la receptie, am fost intampinati de cel mai zambitor personal hotelier, camerele si cardurile erau pregatite, am platit, ne-am primit bratarile si am plecat sa exploram teritoriul. Camera spatioasa era modern decorata, cu baia suficient de mare si dotata cu consumabilele necesare. Resortul este impecabil cu teritoriu mare si cu cel mai promt, prietenos si zambitor personal, toti vorbeau engleza, barmanii chiar vorbeau romaneste.

Totul straluceste de curatenie, nimic nu e uzat, rupt sau lasat la voia sortii. Intr-adevar sigla hotelului este respectata: HVD-Hospitallity, Variety, Dedication. La capitolul servicii si masa egaleaza multe resorturi din Turcia si da clasa hotelurilor din Nisipurile de Aur de aceeasi categorie.

Masa se poate servi in restaurantul principal sau la snack-barul de langa piscina. In afara de calitatea desavarsita a mancarii, felul in care era servita si prezentata iti incanta privirea si sufletul. Supele, de 2 feluri, erau intotdeauna foarte gustoase si cu putina zeama de lamaie deveneau cele mai bune ciorbe. Supa de rata era intradevar fantastica, asa cum o lauda cineva intr-un review anterior. Carnea era intotdeauna de pui, porc vita si peste, de 2 ori miel. Un bufet mare era alocat aperitivelor, salatelor si legumelor, nu lipseau niciodata prosciutto, branza cu mucegai sau delicioasele rosii cerry. Cat despre bufetul cu dulciuri, acesta era un adevarat pericol pentru silueta: foarte multe feluri de prajituri, tarte cu fructe, foarte gustoase si in anumite cazuri peste patiseria din Turcia. Sper sa nu-i deranjez pe cei care spuneau ca toate aveau acelasi gust, insa toate produsele erau super proaspete si gustoase. Pe langa toate acestea, inghetata era la discretie si de cea mai buna calitate (cu autoservire), fructe diverse: struguri albi si negri, pere, nectarine, mere, pepene rosu si galben, portocale, prune, grefe, banane, etc.

Cu toate ca restaurantul era plin, angajatii se comportau exemplar, debarasau la timp si faceau fata in orice moment. Bauturile in restaurant erau cu autoservire, la dozator: sucuri din gama Cola, bere, vin rosu si alb, sucuri neacidulate si cafea. De la ora 10 am pana la 6 pm era deshis snack-barul unde puteai servi o mare varietate de mancaruri reci sau gatite: pizza, hot-dog, hamburgeri, gratar cu piept de pui si peste, aperitive, salate, fursecuri, fructe si inghetata, toate la discretie si fara interminabilele cozi. Desi sambata hotelul era plin cu nemti, nu am intalnit nici la restaurant, nici la snack cozi sau tavi goale si neinlocuite.

Pentru noi a fost cel mai bun hotel la care am stat in Bulgaria si speram ca la vara vom fi din nou acolo.

Plaja hotelului este foarte mare, cu nisip fin, super curata si cu sezlonguri la discretie. Intrarea in mare este lina, apa se adanceste abia dupa vreo 20 m de la mal, un atu care ma face sa-mi aduc aici copiii. Animatia preponderent in limba germana, pentru copii 2 kids cluburi si piscina cu tobogane. Piscina interioara mare, cu apa calda si intotdeauna un salvamar de serviciu. Oraselul Obzor micut, pitoresc, dar cochet si pe placul amatorilor de plimbari linistite. De pe plaja se zareste Byala, cu un versant stancos coborand in mare.

Nimic nu ne-a deranjat in acest resort si am fost foarte incantati de acest mini sejur.

Trimis de vera77 in 30.09.12 19:33:21
Validat / Publicat: 30.09.12 20:40:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri

VIZUALIZĂRI: 4631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vera77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina interioara si salvamarul la post

dpavel [30.10.12 12:52:59] »

Cat a fost pretul pentru o noapte de persoana?

Plata s-a facut in euro sau in leva?

Cu ce masa principala incepe sejurul si cu ce masa principala se incheie?

vera77 [30.10.12 18:02:23] »

@dpavel: Pretul a fost promotional, 36 euro de persoana pe noapte. Plata se face numerar in leva sau cu cardul. Sejurul se incepe cu cina si se incheie cu pranzul, desi pana la cina ai ce manca la snack, langa piscina, cu o oferta diversa de feluri de mancare. Aici e deschis pana la 5 pm.

dpavel [30.10.12 18:16:02] »

@vera77: Multumesc pentru raspunsuri.

Vacante placute.

alinanastase [24.07.13 12:59:36] »

@vera77: in ce perioada din septembrie ati fost? mergem si noi de pe 13 sept. si ma gandeam ca deja vremea e urata...

alinanastase, dpavel, vera77
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: