ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2012

Amplasare

Sokolovska 26 18000 PRAGA CEHIA

GPS 50.091774,14.441518

Sait oficial: hotelmucha.cz

Este situat la ~200m de statia de metrou/bus/tramvai Florenc, la 2 statii de tramvai/bus de Centru Vechi sau 5-8min la pas lejer.

Este amplasat excelent pentru orice destinatie ai dorii sa faci in ziua respectiva, ai legaturi multiple la mijloacele de transport in comun precum si destule magazine/restaurante in preajma lui.

Este un "BILLA" la gura de metrou, ai o gelaterie... mmmm... ieftina si buna la 50m de hotel, iar peste drum un gen de zona comerciala cu supermarket, restaurante/cafenele etc. Am descoperit-o in dimineata plecarii, nu parea cine stie ce din exterior, insa merita vizitata cu brio.

Cum ajungi

De la aeroport iei bus-ul 119 pana la capatul traseului, statia de metrou Devicka. Aici poti alege fie metrou A schimb la Mustek cu B inca 2 statii, sau A pana la Muzeum si iei C tot 2 statii.

In ziua plecarii am bagat de seama ca poti lua si tramvaiul 8 care te lasa tot la statia Florenc si ai in plus privilegiul de a vedea orasul, a face oarecum cunostinta cu el si unde pui ca nu mai stai sa te trambalezi cu bagajul de la o linie de metrou la alta.

Hotelul

Dispune de 39 de camere, unele standard altele cu tematica. Cele standard au in jur de 20mp iar cele cu tematita circa 40mp, asa apare pe planul de etaj.

Camera

Accesul se face cu cartela, usa fiind actionata de un sistem silent destul de puternic care da impresia de masivitate, depui ceva efort sa intri... asta pana te prinzi ce si cum sta treaba, pe urma e oki.

De cum intri ai un hol lung in forma de "L", pe stanga este baia... f mare, cabina de dus e intr-un intrand, avand doar usi glisante pe o latura, ceea ce e mult mai oki decat cele de 80/80 unde nu te poti misca in voie.

Are in dotare feon, sapun, sampon, gel de dus, iar prosoapele sunt de buna calitate.

Pe acelasi hol este si o piesa de rezistenta pe care eu as numio " Cufarul bunicii", efectiv o lada in care sunt paturi si perne in plus fata de cele pe care le ai pe pat, o lada care are un farmec apatre, iar in fata ei se gaseste un sifonier in acelasi stil din secolul trecut.

Camera este f spatioasa, mobilata fiind in ton, ce mi-a placut cel mai mult a fost "AC" care era o lustra cu ventilator incorporat... adica palete.

Am avut o toaleta cu oglinda si masuta cu blat de marmura, unde aveam tot ce e necesar pentru prepararea zilnica a ceaiului/cafelei, cu reinoirea stocului folosit zilnic.

Patul si asternuturile au fost impecabile. Curatenia se facea zilnic, iar prosoapele se schimbau la cerere... adica le lasai jos si aveai altele noi la venire.

Am avut vedere spre strada principala insa nu ne-a deranjat traficul/zgomotul.

Mic dejunul

Ca mai toate ofertele de cazare si noi am avut camera cu MD inclus.

Acesta se servea la demisol, aici fiind 2 camere disponibile pentru acest eveniment.

Am gasit in fiecare dimineata acelasi lucru, asta fiind singurul minus pe care il pot aduce hotelului, lipsa oricarei variatiuni. Gaseai zilnic

3 feluri de paine, 1 branza, 1 cascaval, 2 mezel, oua omleta, oua fierte, lapte/cafea/ceai 3 feluri de cereale, 2 iaurturi, ceva gem/nutela, si ceva chek/prajitura. Destul cat sa mananci ceva oki.

Alte facilitati

In receptia destul de larga si primitoare este un calculator cu net care poate fi folosit de catre turisti, ai si wi-fi prin cablu gratuit in camera.

Intrarea in hotel este comuna cu a unui restaurant, care nu stiu exact daca e al hotelului sau doar convietuiesc pasnic impreuna, cert este ca e bine venit, cu masute la strada precum si o sala destul de spatioasa in interior, cu un meniu variat si multa... bere. Program pana la ora 23 ceea ce poate fi oki daca nu stai mai mult in oras.

Mai au un parteneriat cu salonul SPA situat langa, in stanga cum intri in hotel la care turisti au acces gratuit. Nu am avut timp sa il testez asa ca nu pot oferi date concrete, daca este acces direct din hotel, preturi etc.

Gand la final

Ca de fiecare data cazarea e asigurata prin prietena mea, asa ca este cea mai buna/accesibila pentru gustul meu.

Acum la final de poveste pot spune AmFostAcolo si recomand hotelul cu mare drag, atat pentru cum arata/m-am simtit cat si pentru pret/amplasare.

PS

ALPHONSE MUCHA... a fost un pictor si decorator Ceh. In tot hotelul veti gasi reproduceri dupa picturile lui, in centrul sunt magnetei cu astfel de minicapodopere. Pentru cei interesati

artapeintelesultuturor.bl ... onse-mucha.html

Trimis de roth in 30.09.12 12:00:00
Validat / Publicat: 30.09.12 13:09:48

VIZUALIZĂRI: 1665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din camera spre intrare, cu baia pe stanga
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.40 EUR pe cameră

webmaster13 [30.09.12 14:51:17] »

balasa violeta [01.10.12 02:24:40] »

Superbonus pentru "orasul de aur", amintiri frumoase si un review la obiect!

balasa violeta

• pagină generată în 0.041924953460693 sec