ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Noventa Padovana - statiune de odihna si relaxare

Orchestra Mario Riccardi - Monachella

Noventa Padovana este un mic orasel italian, aflat la 25 km. distanta de Venetia si la 7 de Padova, in provincia Veneto. Este un oras de campie daca ne gandim ca este situat la 13 m, deasupra nivelului marii.

Localitatea este veche; primele documente istorice detinute de primarie, datand din sec. X e. n. Multe alte documente dateaza din sec. XIII, cand in oras a avut un castel, sotia imparatului Frederic al II-lea.

Orasul este strabatut de Riviera Brenta, un canal navigabil al raului Brenta, care a fost folosit de dogii venetieni in plimbari oficiale si de restul lumii ca mod de a calatorii rapid, ieftin si elegant. De-a lungul acestui canal navigabil, in perioada de maxima inflorire a Venetiei, adica in sec. XVI -XVIII, toti patricienii din regiune, in frunte cu dogii Venetiei, isi aveau acolo cate un palat sau vila de vacanta dupa exemplul dat de dogi.

Cea mai cunoscuta si apreciata constructie ramasa din acea perioada este Vila Pisani, vila de oaspeti si de relaxare a celui de al 114-lea doge venetian, Alvise Pisani. Vila este acum muzeu si expune opere de arta, mobilier si vestimentatie de sec. XVIII.

Patronii spirituali ai orasului sunt SF. Petru si Pavel.

In acest oras am stat trei zile, sau mai bine spus am innoptat trei nopti. Este un oras linistit, cu multe vile cochete, noi, cu gradini frumos intretinute. In cele trei seri, nu am vazut nici un club deschis; defapt nu am prea vazut oameni pe strazi, tarziu in noapte (din fericire nici caini vagabonzi nu am intalnit, care sa ne strice placera plimbarii).

In apropierea hotelului la care am stat, am descoperit un restaurant, nu foarte elegant, dar cu un sef super simpatic, care ne-a servit cu ce a crezut el ca o sa ne placa, si nu s-a inselat. Din partea lui am primit si cate un paharel de limoncelo facut in casa, licoare de care el era foarte incantat iar noua ne-a placut tot atat de mult pe cat era el de mandru. In afara ca se misca repete si era glumet, ne-a apus ca in oras locuiesc multi romani, si ca mereu vine cate un grup de turisti romani. Cei mai multi starini care s-au instalat in oras, sunt romani.

Orasul a fost aproape mereu dedicat turismului de odihna (daca exista un astfel de termen). Doar o perioada relativ scurta din istoria sa, a functionat o fabrica de caramida, la sfarsitul sec. XIX. In rest orasul a fost loc de relazare pentru patricienii (bogatii) regiunii.

Cele mai renumite vile sunt; Vila contesei Elena Vendramin Calergi, care s-a transformat in scoala pentru hipoacuzici, dupa moartea contesei, in sec. XIX. Alte vile locuite si astazi de urmasii celor care le-au construit sunt; Villa Gemma, Villa Todeschini, Villa Morosini Antonibon, Villa Dalla Favera Canella, Villa patriarhului Giovanelli Coloana si multe altele.

Inca din sec. XVII in fiecare toamna, in oras se desfasoara Festivalul de Folpo, un fel de "zilele recoltei "; o sarbatoare rustica asemenatoare balciurilor de pe la noi.

Trimis de Diaura* in 24.09.12 00:28:45
    Validat / Publicat: 24.09.12 01:02:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Italia - Noventa Padovana, intrarea in oras

[24.09.12 01:01:56]

Articolul a fost selectat ca MicGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[24.09.12 09:00:01]

@Admin:

Multumesc pentru apreciere si te rog sterge foto P16; este o dublura.

rezolvat, sters dublura, tx de sesizare - by webmaster

[24.09.12 11:39:14]

[24.09.12 11:47:36]

@webmaster13:

Multumesc; imi place.

Cristian_h*
    [24.09.12 12:01:29]

Of @ Diaura mi-ai amintit de Limoncello, un excelent aperitiv si un bun digestiv... la mine are si un puternic efect antiinsommie , chiar nu am mai facut de mult timp, am incercat mai multe, retete cu riscul sa fiu off topic am sa o scriu pe cea care mi-a placut cel mai mult

-10 lamai (la noi nu sunt asa parfumate asfel ca va sfatuiesc sa adaugati si 4 limes (lamai verzi) pentru un plus de savoare

-1 litru vodka

- 3 cani de zahar

- 4 cani de apa

Se rade coaja lamailor si se amesteca cu vodka intr-un borcan inchis ermetic si se lasa la macerat o saptamana la temperatura camerei. Din apa si zahar se face un sirop care se fierbe, nu mestecati in acesta, se fierbe 15 minute, se raceste si se amesteca cu vodka si coaja de lamaie care a macerat 7 zile, apoi se toarna continutul in sticle sigilate( bineinteles se filtreaza cojile macerate) si se pastreaza la temperatura camerei inca doua saptamani... cand se serveste se lasa ceva timp in congelator si se serveste in pahare reci (tinute in prealabil si acestea in congelator) de votca

Nu mai ramane decat sa ciocniti italieneste... Salute!!!

[24.09.12 12:30:05]

@Cristian_h:

Cred ca si adminul te va ierta de devierea de la subiect, pentru o asa reteta buna si usoara. Cum in aceasta perioada doamnele se gandesc la umplerea camarilor, hai sa punem si o sticluta de "ceva bun" acolo.

MCM
    [24.09.12 17:04:50]

@Diaura, @Cristian_h: "salute" sau mai degraba "cin-cin" (pentru prieteni mai apropiati). Stiati de unde se trage "salute" = "sanatate"? De pe vremea Imperiului roman cand gazda inchina paharul ca o confirmare ca bautura nu era otravita. Norocul meu ca am o sticla de limoncello di Sorrento in frigider, ca mi-ati facut pofta. Cic-cin!!! Haaaa, ce bun este!! Dar ardeee beregusu' . Ia ce scrie: 32% alcool. Uau

georgiana
    [24.09.12 18:05:49]

Foarte interesant, cred ca am fost pe aproape si cam in aceeasi perioada!

Riviera del Brenta face legatura intre Padova si Venetia si trece si prin Marghera, zona industriala a Venetiei, unde am avut noi cazarea.

Cu aceasta ocazie, am avut prilejul sa admiram si noi palatele grandioase aflate pa malul apei, gradinile de flori, salciile, vilele nobililor deschise pentru public spre vizitare, care ai fost construite din vremea cand aristocratia Venetiei alegea sa vina aici in fiecare week-end sa se distreze, sau cu diferite afaceri, alegand ca modalitate de transport un anumit tip de barca.

Chiar si pe autostrada erau frecvente indicatoarele de informare catre ''Riviera del Brenta''.

Banuiesc ca ai vizitat si Padova.

ileanaxperta*
    [24.09.12 19:39:57]

Imi place mult sa citesc despre orase si locuri cunoscute sau f. cunoscute. Dar cand apare o impresie ca aceasta, dintr-un locsor nestiut mai de nimeni de la noi din tara, parca simt o bucurie marita. De ce? pentru ca multi dintre noi cu siguranta ca nu vom ajunge in acele locuri decat poate in trecere (deh, nu sunt de "top" turistic). Si uite cum aflam de el, un loc frumos, interesant si chiar incitant dpdv turistic. Mi-a placut, draga Diaura aceasta destinatie. Mi-a amintit de oraselul frantuzesc Aix-Les-Bains unde am gustat din plin o plimbarica pe seara... un oras tot linistit, curat, fara nebunia unei urbe "grele", galagioase...

[24.09.12 23:43:26]

@ileanaxperta:

Oraselul a fost o alegere f. buna a agentiei. Dupa ce ziua colindam pe jos sau pe apa Venetia, si la oboseala proprie se adauga si vacarmul unui oras 100% turistic, o cazare intr-un loc linistit era binevenita. O masa buna si o mica plimbare ma faceau sa uit de oboseala de peste zi si sa fiu in stare a doua zi sa o iau de la capat.

@Georgiana

Se poate sa fi fost pe aproape fara sa stim. Cat despre palate si vile ma tot intreb; o fi fost bine sa fii patrician? Sa ai un palat in Venetia si altul in Noventa Padovana? Cu siguranta ca da. Dar cum nu am avut nici o traire deosebita in zona, ma gandesc ca nici macar intr-o viata anterioara nu am avut parte de asa bucurii.

Diaura*, georgiana, ileanaxperta*, MCM