ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    SEP-2011

Către satisfăcător

Parerea mea... (citat din autor in viata)!

Hotel California. Hotelul asta a reusit performanta de a genera pareri pe toata plaja de optiuni, de la 0,8 (!?!?!?!) la 9,8. Cum este posibil asa ceva? Nu cred ca are nimeni raspunsul complet. O sa incerc sa gasesc niste explicatii care, pana la urma, nu sunt chiar niste descoperiri epocale, ci niste constatari de bun simt.

Vreau sa mentionez ca rw-ul acesta nu reprezinta decat povestea sejurului meu la acest hotel, nu recomand nimanui sa procedeze ca mine, nu stiu daca este o solutie, stiu doar ca pentru mine s-a incadrat intr-o nota decenta.

Am fost cazat la Hotel California in perioada 05-10 septembrie 2011, impreuna cu copilul si sotia, plus o prietena cu fetita ei. Eu mi-as fi dorit pentru acea vacanta de toamna plaja de la Neptun, de dupa vile, e un nisip foarte fin acolo si este mai liniste. Prietena noastra a insistat insa sa mergem la California pentru oportunitatile de petrecere a timpului de catre copii. De asemenea, era destul de tentanta oferta de a plati masa la jumatate de pret (la alimentarea cardului inmanat de hotel cu 100 de lei, hotelul iti oferea inca 100). M-am documentat, ca orice membru AFA respectabil, si am avut surpriza sa vad aceste review-uri care m-au cam bulversat. Am studiat atent atat rw, cat si fotografiile atasate. Avand in vedere insistenta restului grupului de a alege aceasta optiune, si faptul ca prietena noastra mai fusese aici si nu s-a aratat nemultumita, am facut urmatorul lucru: am supus unei analize daca pot sa-mi asum o camera mai putin curata. Pentru mine asta era principala problema. Am apreciat ca voi petrece destul de putin timp in camera si am luat in calcul ca, in tarisoara noastra mirobolanta, dar nu numai, cu un bacsis rezonabil poti obtine orice, inclusiv o curatenie facuta cu ceva responsabilitate. Printr-un telefon la hotel m-am informat asupra gradului de ocupare, din fericire mai mic decat maxim la acea data, ceea ce, tot contra unui mic bacsis la receptie, de data asta, mi-ar fi putut asigura schimbarea camerei.

Acestea fiind spuse, am plecat la drum.

Am ajuns la hotel, inevitabil :) Parcare relativ mica dar, cu noroc cred, am gasit un loc. California este, de fapt, o aripa dintr-un hotel mai mare, privatizat, probabil, pe bucati. Face parte din ceea ce se cheama Co-Hotels si s-ar vrea un fel de resort, repet, un fel. Cel putin eu asa l-am perceput. Firma respectiva detine atat Hotelul California, cat si Hotelul Delta, situat peste drum, ambele cu restaurante proprii, cu locuri de joaca pentru copii, care pot fi folosite de clientii ambelor hoteluri. Se foloseste si deja celebra bratara, pe culori, in functie de... nu mai stiu ce.

Ok, tragem aer in piept si intram. O receptie decenta, cu un relativ aer comunist, receptionerele s-au dovedit a fi amabile pe parcursul sejurului. Cazare la etajul doi, lifturi destul de vechi si cu o vaga lipsa de reactii prompte la comenzile date de clienti. Totusi, astazi sunt modernizate, repet modernizate, nu inlocuite, deci doar arata mai frumos.

Cameeraaa. Da, am ajuns in camera. Care arata cam ca media notelor primite de la turisti pe AFA, adica 6 spre 7, cred. O semi-curatenie completata de mobilier si finisaje relativ ok. Atentie mare, stiam prea bine comentariile de pe AFA, deci aveam asteptari pe masura, nu supraevaluate. Media o scadea baia, camera avand un pat, noptiere si sifonier in stare buna si destul de aspectuoase pentru categoria hotelului, respectiv 3 stele. Stie toata lumea ca hotelul este de 3 (trei) stele, ok? Si, da, se confirma ce au spus mai multi membri AFA, aici nu se foloseste aspiratorul din ratiunea de a nu deranja clientii de la odihna. Iar mopul, saracul, cat de high-tech ar fi fost el, nu se descurca cu toate reziduurile, in special firele de par. Lenjeria si prosoapele au fost totusi la inaltimea celor trei stele. Puneti la socoteala si faptul ca in camera exista televizor si frigider.

Hotelul ofera urmatoarele facilitati (de care mi-aduc aminte): piscina adulti, piscina copii, cu sezlonguri si umbrele gratuit, jacuzzi si sauna (cu programare!?!?), restaurant, plaja semi-privata cu loc de joaca pentru copii, sezlonguri si umbrelute cu reducere de la receptie, bar pe plaja, loc de joaca pentru copii intre cele doua hoteluri, cu animatori, program de teatru pentru copii in fiecare seara. Acum, pe rand. Piscinele de la hotel, destinate exclusiv clientilor, sunt curate, bine intretinute. Barul si restaurantul de la piscina au produse variate si bune, cu mentiunea ca se gateste fara sare, lucru specificat in meniu. Poate parea putin deplasat, dar asta e politica lor, apoi ai sare din belsug pe masa. Luati in calcul faptul ca, pe fondul ofertei de care v-am spus mai sus, consumam o ciorba de vacuta, spre exemplu, la fabulosul pret de 3 lei. Anul trecut, sa ne intelegem. Un pahar de vin era, de asemenea, 3 lei. in general, preturile la restaurant erau decente, dar cu reducerea in cauza, deveneau derizorii. Exista o sala cu sauna, jacuzzi si dusuri, iar regula este sa fie folosite cu programare, ceea ce nu a constituit o problema majora, cu toate ca am fi preferat sa fie la discretie. Scopul hotelului a fost sa evite aglomeratia care, cu certitudine, s-ar fi format. Plaja este, intr-adevar, cum sa-i zic? Slabuta... cu multe scoici care fac destul de neplacuta intrarea in apa. Altfel, arata frumusel, am avut sansa sa admiram si niste puisori de lebada in promenada aproape de plaja. Locul de joaca si teatrul din fiecare seara s-au dovedit foarte utile pentru pici, oferindu-le un antren constant si calitativ. Mentionez ca restaurantul de la Hotel Doina a avut program muzical in fiecare seara, astfel incat uneori am lasat copilul la sala de teatru, situata la 50 de metri, in incinta, iar noi am stat la restaurant. Trupa se cheama Gasca de Acasa si au doua soliste destul de talentate. De anul acesta am vazut ca exista si program de dans, sunt trei perechi de dansatori profesionisti, copii, care evolueaza foarte bine. Ocazional au si alti invitati, anul trecut avand ocazia sa-l vedem live si pe Gigi Gheorghiu. Nu ca mi-ar fi facut placere... doar ca idee.

Cam asta am vazut eu la Hotel California.

Ce nu mi-a palcut mie: muzica aproape stresanta, cel putin pentru perioada in care am fost noi. Uneori eram singuri pe terasa restaurantului si muzica practic urla. I-am rugat odata sa o inchida, se puteau auzi valurile marii chiar si era mult mai tentant. Ospatarii au fost destul de surprinsi de cererea noasta. La fel si pe plaja, ritmurile de Danza Kuduro si Brasil, repetate obsesiv, ii faceau sa tresalte pe cei circa 50 de bunici aflati pe plaja... Evident, nu mi-a placut faptul ca nu a fost atat de curat pe cat ar fi trebuit, atat in camera, cat si in alte locuri, dar era un lucru pe care mi l-am asumat mergand acolo.

Am luat in calcul si faptul ca eu am platit 500 de lei pentru 6 nopti (chiar am stat doar cinci, dar ne-a simtit destul de bine) si am incarcat cardul cu vreo 6-700 de lei, facand un tur considerabil al meniului, fara a ocoli delicatesele. Una peste alta, stiind unde merg, la ce sa ma astept si cu acest raport calitate-pret, dragi si stimati colegi, eu acord acestui hotel o nota generala de...

Personal, recomand hotelul pentru cei cu buget mai mic, eventual pentru al doilea concediu din an (noi am mers in iunie in Bulgaria, la Duni si in septembrie aici, iar in 2012, am fost in Croatia, Insula Krk si imediat ce ne-am intors, am dus copilul cu aceeasi prietena tot la Hotel California, in septembrie alegand Pensiunea Socrita din Corbu, despre care am scirs un review separat), daca este cazul. E recomandat sa urmariti ofertele pe care le lanseaza firma, am vazut ca sunt prezenti in ultimii ani cu reclame la radio – co-hotels, pentru a realiza un raport bun intre calitatea serviciilor si pret.

Si-am incalecat pe-un leu si v-am spus review-ul meu!

Trimis de george_bton* in 22.09.12 11:51:06
    Validat / Publicat: 22.09.12 12:44:15

VIZUALIZĂRI: 4078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Teatrul pentru copii. Nick, animatorul, avea o priza foarte buna la pici.

[22.09.12 12:42:44]

Foarte bun / Foarte util review-ul, super-echilibrat (+/- bine si corect evidentiate), in opinia mea reprezentativ 100% (si 100% de incredere) pentru cei care se documenteaza despre aceasta destinatie.

Si - deloc in ultimul rand - un review spumant si savuros, in nota obisnuita (in ultima vreme) a autorului.

iulian68
    [22.09.12 12:55:10]

@george_bton, subscriu celor spuse de webmaster, si, in plus, iti dau votul meu. De apreciat ca, fata de alte hoteluri despre care am citit tot aici, cei de acolo nu s-au grabit sa stranga tot de la 1 septembrie!

[22.09.12 12:58:01]

@webmaster: Ma simt magulit, dar flatat. Multumesc Mister Web!

[22.09.12 13:08:05]

@iulian68: Multumesc, multumesc. M-a intrigat putin, inca de anul trecut, faptul ca multi au avut o abordare pe care eu am apreciat-o prea categorica, in special spre negativ, fata de acest hotel. Am vrut sa sedimentez cat mai bine ce s-a intamplat acolo, am lasat sa mai treaca timp (am riscat totusi sa uit cate ceva, stau extrem de prost cu memoria) si sa mai am si alte experiente. In urma acestui laborios proces de analiza necalificata a reiesit ceea ce ati savurat, dupa cate se pare, mai sus. Apreciez ca este extrem de util sa fim echilibrati, altfel nu suntem de nicun ajutor pentru colegii nostri. Cred ca cel mai bine este sa astepti putin dupa un sejur/experienta culinara si abia mai tarziu sa asterni pe coala virtuala gandurile tale. Si sa le asterni ca pentru niste prieteni, nu ca pentru niste necunoscuti, ca si cum ti-ar pasa de cei care citesc ce scrii. Ba chiar n-ar fi rau chiar sa-ti pese, n-ar fi imposibil, nu?

Am fost extrem de placut surprins sa vad reactiile la unele solicitari de recomandari, nu-mi amintesc acum numele, dar cineva a cerut un sfat legal de Bulgaria pentru anul viitor. A primit peste 100 de raspunsuri!!! NU e super? Daca nici ea nu e documentata acum... Eu cred ca asa tebuie sa fie acest site. Frumos.

cris1982
    [22.09.12 20:00:15]

@george_bton:

Aceste elemente influenteaza mult gradul de satisfactie!

[22.09.12 20:34:44]

@cris1982: Agree, cum ar zice ardeleanu'. Personal, eu insumi nu sunt amator de adrenalina cand vine vorba de vacanta, astfel incat prefer sa intorc cam pe toate partile (frumoase) AFA, ca sa stiu. S-ar putea spune ca risti sa pierzi din farmecul locului dar, din fericire, am capacitatea sa ma bucur de lucrurile de calitate si daca stiu dinainte ca sunt asa. Nu? Doar bei acelasi vin stiind ca e bun, la fel cum iti saruti sotia stiind ca e cea mai dulce din lume (nu e universal valabil, dar suna frumos si... nu m-am abtinut)

cris1982
    [22.09.12 21:44:30]

Cand cunosti locul unde vei merge (cel putin virtual), ai un sentiment de familiaritate si de relaxare cand ajungi la fata locului. Si nici nu vei fi dezamagit, pentru ca nu ai asteptari mai mari decat ceea ce ti se ofera efectiv si stiai de la inceput ca vei primi.

[22.09.12 23:33:23]

@cris1982: absolut corect. daca ar gandi majoritatea celor care au avut initiativa de a se alatura grupului AFA, si nu numai, s-ar evita multe iesiri in decor/penibil/ridicol, in functie de caz, posibilitati, inversunare samd.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.09.12 18:18:17]

@george_bton Mi-a placut acest review asa ca va rog sa primiti felicitari si din partea mea. Iar alaturi de acestea, daca imi este ingaduit, si o informatie!

Intr-adevar, hotelul face parte dintr-o cladire ce in prezent gazduieste patru hoteluri: Topaz, Cristal, Opal si California. Dar acea cladire nu a fost niciodata un hotel mare ci a fost structurata si impartita exact ca acum. Doar ca in trecut, hotelul de care vorbim se numea Granat, ulterior privatizarii numele fiindu-i schimbat in cel actual.

P. S. Povestea cu imparteala hotelurilor e valabila la toate cele trei cladiri care (cica) formeaza statiunea Cap-Aurora.

[23.09.12 20:45:51]

@urjanclaudiu: Multumesc pentru felicitari.

floryd31
    [26.06.13 14:12:21]

@george_bton: eu vreau sa iti multumesc pentru ce ai scris despre acest hotel si vreau sa iti spun ca, ce am citit aici, m-a facut sa aleg aceasta destinatie pentru luna august a acestui an! sper sa nu fiu dezamagita si, la intoarcere, voi scrie si eu parerea mea!!

cris1982, floryd31, george_bton*, iulian68
    Alte impresii din această RUBRICĂCalifornia Hotel [Cap Aurora]: