ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2012
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUN-2012

Sa nu faci ce face POPA

Sa faci ce zice popa si nu ce face popa, asa spune o vorba din batrani. Acum nu ca as fi eu popa sau altceva asemanator, insa vreau sa sugerez sa nu faceti ca mine. Am facut o greseala imensa atunci cand am rezervat pentru acesta iesire scurta de Rusalii 2012.

Vineri 01.06 dimineata ora 9.15, o zi frumoasa si urmeaza 3 zile libere, imi dau seama ca exista o posibilitate de a merge undeva si intr-un minut decizia vine fulgerator, Grecia, dar unde? Halkidiki ca e aproape, cel mai aproape dupa mine. Bun, Halkidiki dar unde? In trecut nu acordasem nici o sansa oraselului Neos Marmaras si am hotarat sa caut aici ceva dragut si nu prea scump. In cateva minute am inceput cautarile pe booking, si am gasit ceva acceptabil ca pret si ca locatie... mi se parea mie: Vila Kalina: faros-parthenon.gr/files/kalina.htm, parea ok, nota generala bunicica 7.3 descriere buna, poze relativ frumoase, dar nu am stiut sa disting anumite mici detalii si imi jurasem sa numai merg in Grecia sa ma cazez decat in vile sau hoteluri noi.

Asta a fost greseala mea fatala, graba, nu am rezervat din timp, nu am avut timp sa studiez si am rezervat in graba. In mod normal ar fi trebuit sa nu rezerv deloc si sa caut acolo, insa ajungeam cam tarziu in Neos Marmaras si mi-a fost frica ca numai gasesc nici-un grec treaz la ora aia. In 5 minute am decis si am rezervat, in alta jumatate de ora am facut ceva provizii, am cumparat ceva euroi si la 10.20 am iesit pe usa.

Drumul a fost extrem de usor: Giurgiu –Ruse –taxa pod, vigneta –Biala - Sofia prin centru – Salonic – Nea Moudania – Nikiti – Neos Marmaras, stiam drumul cu ochii inchisi, deci nu au fost probleme deloc, politie inexistenta, probabil sarbatoreau si ei.

Cand eram prin Sofia primesc un sms, dau sa il citesc si surpriza era scris in engleza de proprietarul de la Kalina, ca ne asteapta, ca pe unde suntem? Ca sa ii scriem cam pe la ce ora ajungem ca are sa ne faca o propunere de cazare mai buna la acelasi pret, camere mai bune si mai bine pozitionate. Ii raspund cum pot si stiu in engleza mea de balta alba si apoi ma grabesc sa pun in GPS coordonatele vilei Kalina. Fie vorba intre noi coordonatele furnizate de booking sunt cam relative, mult prea relative.

Am ajuns dupa 11 ore in Neos Marmaras si de unde stiam ca e un orasel mic, am gasit aici un oras maricel de cam 5000 de locuitori si o multime de stradute mici si inghesuite, toate in curba si pante deosebite. Dupa ce m-am invartit in cerc vre-o jumatate de ora exact pe langa locul unde se afla Kalina, am reusit sa o observ intr-un final, am parcat langa cladire si apoi l-am sunat pe proprietar care mi-a zis ca vine in 5 minute. A durat mai bine de 10 minute pana a venit, timp in care am studiat vila respectiva, Pe afara parea chiar ok, desi cladire veche, balcoane imense cu mobilier nu din plastic banal, usile aveau toate cheile in ele, puteam sa ma cazez acolo fara sa spun nimic…...

Bun, vine proprietarul cu sotia si catelul inghesuiti intr-o masinuta mica si cam veche ce parea scrumiera Loganului meu, si ma duce intr-o camera curata dar cam nasoala, totul vechi, chicineta usor ruginita, ma rog nu mi-a placut, insa imi sopteste din nou ca la aceeasi suma de 27 de euro pe noapte, imi poate da alta camera la hotel Faros, care se afla chiar pe malul marii si conditiile sunt foarte bune. Accept pe loc si mergem 2 strazi mai jos dupa ce imi explica pe unde sa o iau, pe acolo sunt numa strazi cu sens unic.

Hotelul Faros impreuna cu Kalina si Parthenon sunt proprietatea aceluiasi cuplu de greci simpatici si saritori, foarte comunicativi si numa zambet amandoi. Faros se afla pe strada de promenada a orasului, intr-un loc foarte linistit unde sunt multe case ale localnicilor insa si alte cateva vile si apartamente de inchiriat, cam la 500m in dreapta portului cum privesti marea, inspre Paradisos beach. Coordonatele GPS ale hotelului sunt: N40.094697 si E 23.778358.

Cladirea este veche si probabil e mostenire de familie, pentru ca la etajul 3 al cladirii este un apartament imens in care locuieste mama proprietarului. Nu cred ca sunt mai mult de 10, poate 12 camere duble sau triple, insa acestea sunt foarte inalte cam 4m, nu am mai vazut asa ceva decat in poze, am sa explic la descrierea camerei. Am avut camera la etajul intai, insa parterul este asa inalt la acest hotel incat ne aflam la mai bine de 3 m inaltime fata de masina parcata in fata casei. Parterul si demisolul nu sunt folosite si am impresia ca apartin altcuiva dupa aspect. Am avut de ales intre 2 camere si am luat-o pe cea care mi s-a parut mai mare, mai spatioasa, insa de cum am intrat ceva nu mi s-a parut in regula.

Se stie ca dupa un drum lung mereu ajungi obosit si totul ti se pare urat si vechi si ca oriunde ar fi fost mai bine decat aici, mie asa mi se intampla mereu. Insa la Faros am ramas cu aceasta parere pana in ziua de azi si am sa va explic mai departe de ce.

Camera este una dubla, curata nu am nimic de zis aici, care doar pare mare, insa este chiar micuta, nu ai loc mai deloc in interior din cauza compartimentarii si a arhitecturii interioare extrem de dubioase.

In trecut aici era un fel de apartament ce se vroia in stilul cabanelor de vanatoare englezesti sau americane cu o singura camera, cu dormitor/pat la etaj si living la parter. Dormitor deschis la care se ajunge pe o scara din living. Asa era si aici numai ca dormitorul de sus este in prezent dezafectat probabil nimeni nu doreste sa urce 3m seara dupa ce se ciupeste un pic, pe o scara verticala extrem de incomoda. Or fi fost si ceva accidente in trecut, ma gandesc si eu. Deci camera este impartita in doua, living cu pat si sifonier si partea unde exista balconul din camera (ii voi spune in continuare balconul Julietei) cel cu fostul dormitor nefolosit. Sub balconul Julietei se afla chicineta si baia.

Livingul are maxim 12-14mp, are gresie pe jos, un pat dublu relativ mic, insa destul de confortabil, un sifonier, televizor 54 diagonala cu programe grecesti, spanzurat de tavan, o noptiera, AC si o oglinda cu o mica comoda si un scaun. Cam atat se afla in camera si nu prea mai ai loc de nimic.

Chicineta este compusa dintr-o masa ingusta, aflata cam in centru, un scaun (al doilea) si dulapul de la perete in care sunt incorporate frigiderul mic dar cu doua usi, chiuveta si plita cu doua ochiuri si inductie, model foarte nou. Nu exista hota si se simte nevoia pentru ca, chicineta se afla la perete, spre interior, departe de geam.

Vasele din dulapuri sunt bune, poate cam vechi si cam putine, nu m-am bazat foarte mult pe ele. Recomand sa va luati ce va trebuie de acasa.

Balconul insa face toti banii, are o masa mare de plastic si doua scaune la fel, este spatios si privelistea este foarte frumoasa, spre Porto Carras si cele doua hoteluri luxoase de acolo, tamplaria este de termopan si exista si plasa de tantari.

Pai pana acum se pare ca are de toate, ce m-a nemultumit?

1. Baia: extrem de mica: 1.5mp, arata ingrozitor, totul este vechi, uzat si la o prima atingere cu orice obiect sau parte din baie, mi-am dorit sa fie si ultima. Cand faci dus te atingi fara sa vrei de pereti sau de alte obiecte pe care nu mi le doresc sa le simt in prejma. Toate instalatiile sunt mici, subdimensionate, extrem de uzate, greu de folosit si arata rau. Exista o perdea de dus, care daca o tragi imparti baia in doua si ramai singur cu vasul de la wc…., apa se scurge direct pe podea deci dupa un dus toata baia se face un lac de dimensiuni mai mici.

2. Usa de la intrare desi e nou vopsita este foarte veche, feroneria e jalnica si dupa mine necuratata niciodata, efectiv cand atingeam clanta simteam ca trebuie sa ma spal pe maini urgent, desi eu nu sufar de boala asta.

3. Desi inauntru pare proaspat zugravit, spatiul este extrem de mic efectiv m-am simtit apasat de acest lucru si multe din interior sunt de o vechime admirabila, eu nu iubesc vechiul, ma lipsesc cu placere de orice mobila veche.

4. Balconul Julietei este cel putin sinistru, daca nu chiar Scary movie 4 sau 5, oricand ar fi putut aparea cineva ranjind, de sus, cu un pumnal in mana….

Internet: hotelul dispune de internet wireless, eu am avut si laptop si telefon insa cu laptopul nu am reusit sa ma conectez, in schimb telefonul a mers binisor. Proprietarul mi-a dat parola scrisa pe un bon de casa, se vedea foarte rau si in plus mai erau si alte instructiuni acolo, nu am inteles foarte bine si mi-a luat cam 2 ore cu mai multe pauze pana sa ma conectez prima data, apoi totul a mers bine fara sa mai bag din nou parola.

Parcarea: este loc in fata hotelului pe un fel de trotuar de beton, nu sunt probleme, pe acolo trec oameni foarte rar, este luminat si am lasat masina cu cea mai mare incredere acolo.

Camerele sunt de doua feluri, cu vedere la mare, cum am avut eu si cu vedere la munte, insa cele cu vedere la munte au defapt vedere la curtea interioara si cladirile din spate, o vedere nu tocmai imbucuratoare.

Curtea din spate e destul de marisoara si acolo se gaseste o masa cu 4 scaune, un gratar si ceva chestii pentru copii foarte mici.

Hotelul are lift!!! Da are lift, pentru ca mama proprietarului a fost si poate mai este o femeie bogata, acum are o varsta si probabil nu poate urca pe jos.

Am vazut liftul insa nu m-am gandit sa il folosesc pana in ultima zi cand am fost nevoit. In ultima seara trebuia sa platesc suma de 81 de euro si voiam sa sun personajul sa vina sa recolteze impresionanta suma. Cand am revenit din preumblarile din Sithonia, in ultima zi, am gasit infipt in usa un cui imens si de el agatat o scrisoare de dragoste, in care omul imi explica cu mai mult de 400 de cuvinte cum ca e nevoit sa plece la Salonic si sa ma duc la mama lui, intru in lift, apas pe 2 si gata si sa ii dau ei 81 de euro ca nu vor fi probleme, iar cheia sa o las in interior. Asa am si facut si lucrurile s-au rezolvat usor si bine.

Hotelul se afla la 800m de plaja Paradise si nu la 350 cum se specifica la ei pe site, iar nearest beach de la 150m, e un fel de liman pietros unde se scalda ratele si gastele si sunt cateva barcute de pescari, se poate face baie acolo dar nu e chiar foarte frumos.

Paradise beach e destul de nasoala, extrem de ingusta, intre 3si 4 m si pietroasa si pe mal si in apa, cei care iubesc Croatia si Muntenegru poate se simt bine aici, eu nu am gustat plaja asta, mai ales ca apa nu parea cea ma clara din cate am vazut eu.

O plaja foarte buna se gaseste dupa port, in stanga lui, inspre Porto Carras, langa stadion, acolo este nisip fin si sezlonguri, plaja e mai lata si mult mai frumoasa, insa acolo se poate ajunge doar cu masina, distanta fiind de mai mult de 1 km.

Concluzie: a mers pentru 3 nopti, insa pretul este mare, daca ar fi costat pe la 17-18 euro era mai aproape de adevar. De ce spun asta? Pai comparati cu Kaplanis unde a stat colegul JohnnyRedLabel exact in acelasi timp cu mine: vezi impresii, el a rezervat din timp. a studiat si a gasit ceva foarte bun. Eu m-am grabit si am rezervat in pripa, deobicei am noroc, insa acu se pare ca am dat gres. Eu nu recomand acest loc si daca ar fi ultima camera din oras, nu as mai alege inca odata acest stabiliment. Nu ma intelegeti gresit, nu a fost rau, nu au fost furnici sau nimic sa ma deranjeze inafara baii si a vechimii unora dintre componentele camerei dar si Julieta saraca a contribuit din plin la concluzia mea!

Trimis de ionescunic in 22.09.12 09:55:05
Validat / Publicat: 22.09.12 11:38:55

VIZUALIZĂRI: 4996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Faros din Neos Marmaras aflat pe faleza statiunii

iulian68 [22.09.12 12:13:47] »

@ionescunic, cu toate ca ti-ai facut " mea culpa" de mai multe ori, sincer, nu ma asteptam! Imi pare sincer rau, pentru ca imi inchipui cum te-ai simtit, mai ales ca a fost vorba de o vacanta foarte scurta...

De JohnnyRedLabel ce pot sa spun?! Baftos ca intotdeauna!

Votul meu il ai insa, neconditionat, mai ales pentru cum ai reusit sa faci ca totul sa "dea" totusi, bine la final, asta datorita talentului naratoric cu care m-ai obisnuit!!!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.09.12 16:56:43] »

Eu nu inteleg ce nu ti-a placut. Arata destul de OK. Altadata daca esti asa de pretentios du-te la 5*... cu avionul.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.09.12 17:22:34] »

@ionescunic: kalispera! Tocmai ce-am revenit cu SB din frumoasa Lefkada! Am atatea de citit si tocmai ce am inceput cu review-ul tau despre cazarea ta de cosmar din NM . S'auzim de bine!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.09.12 20:56:29] »

Multumesc frumos tuturor ce au citit!

@iulian68 eu sunt un om care ma adaptez oricarei situatii insa aici baia a fost cea mai nasoala din cate am vazut eu la viata mea.

Deobicei in vacanta trec peste multe insa acum au fost mai multe aspecte negative. Aici pentru prima data in viata am avut apa calda cu program, 3 ore pe zi, de le 8 la 9, de la 12 la 13 si de 19 la 20.

@Andox prietene poate am sa merg si la 5 stele vreodata dar nu cu avionul, repet nu e rau dar nu m-as intoarce aici. Si acum cand ma gandesc ca in toata statiunea erau maxim 3-400 de turisti si tot atatea hoteluri, aveam de unde alege, unele aratau chiar foarte bine.

Pentru cei care nu cred, aici l-am cunoscut personal pe @Johnnyredlabel, pentru prima data in viata ne-am vazut pe o plaja superba din Sithonia, Portokali beach.

Te salut prietene pe aceasta cale si te astept oricand la un frappe!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.09.12 06:04:48] »

@ionescunic: Multumesc de invitatie! Ne vedem cat mai curand posibil

motaneata [23.09.12 17:36:16] »

@Ionescunic ne demonstreaza ca se poate scrie un review bun si despre un hotel prost.

Nicu, sunt surprins ca la experienta ta despre Grecia poti lua asemenea tepe. Ar fi trebuit sa te astepti la asa ceva, mai ales daca nota la booking era sub 8.00.

Oricum, multumim pentru review, am mai invatat ceva!

@johnnyredlabel,

vad ca stai mai mult in Grecia decat in Romania. Si daca ai fost in Lefkada, nu stiai ca am fost si eu acolo in aceeasi perioada? Trebuia sa-l intrebi pe Nicu despre cine mai e pe acolo, el stia asta.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.09.12 09:43:24] »

@motaneata: Chiar imi pare rau ca nu am stiut... Poate next time... Iar in Grecia nu am fost chiar asa de mult, doar de patru ori anul acesta si... nu se stie, mai e pana la sfarsitul anului . Eu am stat in Nidri, tu unde ai fost cazat?

motaneata [24.09.12 10:28:02] »

@johnnyredlabel,

La doi pasi de tine, in Ligia. Dar seara mergeam in Nidri sau in Lefkada town. Asta cand nu eram la taverna number one din Ligia, specializata pe peste. Se cheama Taverna lui Makis. Tine minte pentru data viitoare!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.09.12 10:33:41] »

@motaneata: Asta-i chiar culmea! Eu seara de seara eram in portul din Nidri (cand conduc, nu mai consum alcool, asa ca serile le pretreceam loco), mai intai la un cocteil (mi-am descoperit o noua vocatie si apoi la taverna Piperi, unde aveau cel mai bun vin alb sec si cea mai buna caracatita! Prietenii stiu ce vorbesc... Invatare de minte pentru data vitoare...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.09.12 19:18:03] »

Va multumesc frumos si va astept pe amandoi la masa mea de la taverna din centrul vechi al Bucurestiului, sa gustam o caracatita si sa bem un ouzo si un vin alb sec, impreuna la un pahar de vorba.

ileanaxperta* [24.09.12 19:57:05] »

Stiindu-te cat esti de rabdator, de foarte atent si chiar "tipicar" in alegerea si pregatirea vacantelor tale, eu te cred!... cu Julieta ta cu tot!!! ca aici a fost naspa.

Nu pot scrie decat ca-mi pare rau... dar fruntea sus! se mai intampla si din astea! Data viitoare cu siguranta ca va fi mult peste asteptarile voastre! Asa ca... go for it! (I mean... vacante cat mai reusite dtpdv, oriunde si oricand!

@motaneata, Nicu va scrie INTOTDEAUNA impresii asa cum le simte el... cu obiectivitate, credibile si foarte utile pt potentialii turisti. Asa ca nu ma mira ca si rev. asta este atat de reusit.

@johnyredlabel, te rog, astept impresii "proaspete" si poate mai putin "albastre" din Lefkada noastra! Apropos, tu ai "prins-o' la fel de sarmanta, seducatoare, salbatica dar mai ales... tot atat de albastra?! )

Numai bine tuturor!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.09.12 08:27:32] »

@ileanaxperta: Pot sa-ti spun deocamdata atat: am revenit cu un arsenal de 1495 fotografii din aceasta ultima escapada, de abia le-am descarcat pe laptop si... sper cat de curand sa va povestesc cate ceva... Iar Lefkada nu e albastra, e bleu! sau... azzuro, cum imi place mie sa spun, vorba lui Celentano... Numai la Egremni cred ca am suta de poze . Putintica rabdare.

Si... sa nu uit: saru'mana pentru toate informatiile pe care le-ai postat, au fost de mare folos!

@ionescunic&@motaneata: daca in Lefkada n-a fost posibil (de data asta), poate o facem in Bucuresti!

iulian68 [25.09.12 08:55:13] »

@johnnyredlabel, daca e sa se intample in Bucuresti, sa ma aveti si pe mine in vedere! Intrunesc " cerintele", intrucat consider Grecia a doua mea tara, am fost si anul acesta pe acolo, s. a. m. d.

ileanaxperta*, iulian68, johnnyredlabel, motaneata