ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
single

Către satisfăcător
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Fugiti cat mai departe de acest hotel!

Am venit cu trenul din provincie si trebuia sa dorm o noapte in Bucuresti pentru a calatori mai departe cu avionul si mi-am propus sa gasesc un hotel mai economic in apropiere de gara. Am gasit pe internet un tarif avantajos, am facut o rezervare prin telefon si m-am gandit ca poate este OK, avand in vedere numele pompos si nemtesc.

La intrarea in hotel insa, m-a izbit un damf de fum gros de tigara, deoarece in holul stramt de la intrare erau cativa baieti mai bruneti care stateau la taclale. Receptionera nu stia de rezervarea facuta prin telefon si m-a privit putin mirata, intrebandu-ma destul de grav: "Ati mai fost la noi? ". Presimtind ca ceva nu era in regula, am preferat sa iau o camera "superioara" cu 110 lei, cu baie proprie, in locul uneia cu baie comuna dar la 90 lei. Am putut plati cu cardul bancar, ceea ce a fost OK. Sistemul de inchidere a camerei era cu card magnetic.

Apoi m-am inghesuit intr-un lift extrem de stramt (in care incapeam doar eu si bagajul) care scartaia din toate incheieturile, ca sa ajung la etajul 3 unde era camera. La etaj, aspectul holului parea oarecum ok, pe jos era o mocheta cam murdara dar usile pareau noi.

In camera mica era un pat ingust (dotat cu o patura murdara si un cearsaf), un dulap, o masa si un televizor LCD mic agatat pe peretele murdar. Fereastra era deschisa si intrasera tantari de afara (nu era plasa), iar perdeaua care flutura era murdara. In camera era un iz de ponosit si de fum de tigara. De pe fereastra se vedea curtea interioara a hotelului si cladirea neingrijita. Pe masa era praf si a trebuit sa dezinfectez cu servetele umede pentru a putea manca. Telecomanda televizorului era sparta. Mocheta din camera era una ieftina, subtire, incretita si patata (probabil de voma). Mocheta nu era curatata si gaseam foarte des urme de praf sau mizerie, iar pe sub pat mizeria era si mai mare.

In baia foarte mica, in care abia aveai loc sa deschizi usa, era o chiuveta mica (fara etajera!), un vas WC si o cabina de dus. Am gasit un mic prosop si un sapunel. De asemenea, la baie se vedea ca nu era facuta curatenie, peste tot erau urme de mizerie. Pe perdeaua dusului erau fire lungi de par, probabil de la o clienta mai veche. Pervazul ferestrei era murdar.

Am vrut sa plec la alt hotel dar era deja foarte tarziu, trecut de ora 12 noaptea si nu mai aveam chef sa ma plimb cu bagajul pe la alte hoteluri, asa ca ma gandeam ca o sa suport o noapte.

Dar mi-a fost scarba sa stau in acest hotel, chiar si pentru o noapte, ma gandeam ca poate sunt si sobolani pe acolo. Am avut tot timpul impresia ca ma aflu intr-un vechi camin studentesc, murdar si neingrijit. Ma intrebam cum ar fi fost sa merg si la baia comuna daca imi luam camera mai ieftina.

Sincer, cred ca acest hotel ar trebui efectiv INTERZIS si INCHIS. Este strigator la cer ca un asemenea hotel are autorizatie de functionare! Pretul mai mic nu justifica mizeria, care este la ea acasa!

Trimis de c_d in 20.09.12 23:31:58
Validat / Publicat: 21.09.12 00:38:50

VIZUALIZĂRI: 2149 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In camera era un pat foarte ingust de camin, iar pe jos se vede mocheta uzata si patata de voma. Perna era foarte subtire, patata si mirosea ingrozitor, iar patul extrem de incomod, era sa cad din el de cateva ori. Dulapul nu se inchidea, ba chiar se clatina bine si mirosea urat. In etajera am gasit resturi ramase de la clientii anteriori, iar pe jos era mizerie si praf.

[21.09.12 07:59:09]

@c_d, jur ca nu stiam sa mai existe asemenea hoteluri (daca se pot numi asa) prin Bucuresti!!!

Cred totusi ca ar fi trebuit sa iesi de acolo instantaneu, pt ca, oricat de tarziu, langa Gara de Nord sunt minim 4 hoteluri decente, prin oricare iesire ai fi parasit-o. Pcat insa de aceasta experienta, sa ajungi obosit frant si in loc sa iti acorzi cateva clipe de relaxare, sa iti fie sila sa te asezi undeva si, cel mai rau, sa treci si o noapte acolo...

c_dAUTOR REVIEW
[21.09.12 09:15:21]

@iulian68: Nici eu nu stiam si de aceea am postat acest comentariu, sa stie si altii, pentru a nu lua aceeasi teapa...

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.09.12 10:56:21]

Dacă lucrurile stau într-adevăr așa și nu-i vorba de nicio exagerare justificată la supărare (în acest sens, nu strica să postezi câteva fotografii, căci vorbele... zboară, dar ce vezi cu ochii tăi e cea mai curată dovadă), cred că n-ar fi stricat să faci și o mică sesizare la Oficiul de Protecție a Consumatorului. Review-ul tău e util pentru cei ce-l citesc. Dar aceștia poate nu-s așa mulți în comparație cu numărul celor cu adevărat interesați, dar privați în orice fel de lectura impresiilor tale. Așa că le-ai fi făcut un bine tuturor potențialilor clienți la acest atât de criticat hotel.

c_dAUTOR REVIEW
[21.09.12 22:54:52]

@mariana. olaru: Uite ca am gasit si niste poze din telefon

Shmeutza
[27.08.13 15:04:27]

@c_d: Buna! Si eu am patit ceva cu acest hotel, vreau sa vorbim ceva in privat, puteti sa imi scrieti [un mesaj privat]? e foarte important, merci!

[27.08.13 15:06:29]

@Shmeutza: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[04.06.14 10:41:58]

Dna Mariana Olaru are dreptate...

[04.06.14 10:49:14]

@Mate: dacă o spui din experiența proprie, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

[04.06.14 11:27:10]

@webmaster: m-am referit la sesizare catre Oficiul de Protecție a Consumatorului. Imi cer scuze ca nu am fost expicit!

[04.06.14 11:31:53]

@Mate: nicio problemă; mă bucuram că poate am mai dat peste un client care ar putea povesti noi detalii de la fața locului, ca să zic așa.

[04.06.14 11:35:30]

@webmaster: Exista pe site o rubrica dedicata tzeparilor? Daca nu, poate se face... obligatoriu locatia sa fie confirmata ca TZEAPA de minim 2 martori !

[04.06.14 11:41:06]

@Mate: Există - e chiar pe prima pagină link-ul. Inclusiv regulile de introducere pe acea listă. Dar ai grijă! mai e lista a doua, pe care n-ai vrea să ajungi! (din fericire, încă e goală).

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.06.14 14:19:17]

E vorba despre fostul Hotel Astoria, de lângă Gara de Nord, hotel vândut de CFR pe nimica toată unor „ingineri financiari”. Ce te poți aștepta de la niște oameni de această speță?!?

[04.06.14 21:03:26]

@Dragos: Dar numele face toti banii!

Dabator
[04.06.14 22:55:35]

@c_d: Acesta este cel mai bun review total negativ pe care l-am citit (asta) memoria. Așa că l-am votat în consecință.

Din poze nu arată tocmai rău (în afara patului care e cam subțire) da mizeria e greu de pozat.

Pe de altă parte în zona aia sunt multe stabilimente și multe fetițe ce caută o cameră pentru plăceri ce se consumă rapid cu clienții. Să nu fi nimerit într-un astfel de hotel cu trafic intens, că nu au oamenii timp să facă curat.

Shmeutza
[06.06.14 02:12:34]

aș face un reportaj cu mizeria asta de hotel. aștept să îmi scrieți un mesaj privat, să vorbim mai multe

[06.06.14 03:18:06]

@Shmeutza: ti-am trimis un astfel de mesaj, acum doua zile...

c_d, iulian68, mariana.olaru, Mate, Shmeutza
Alte impresii din această RUBRICĂSir Gara de Nord Hotel (ex Das President) :