ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
ÎNSCRIS: 19.09.12
SEP-2012
2 AD. + 1 COPII

O vacanta minunata

Prima vacanta in Thassos a fost o surpriza mai mult decat placuta pentru noi.

Hotelul Potos este un loc in care daca nu ai stat, cu siguranta ai ce regreta.

In primul rand managerul, Aris, este un om deosebit de atent si gata sa te ajute ori de cate ori este nevoie si de care sfarsesti sa te atasezi pana la sfarsitul sejurului.

Bucatareasa este o doamna din Georgia (langa Azerbaijan) care gateste foarte bine si este o draguta.

Am stat intr-un apartament cu 2 dormitoare (apt. 204), cu o baie frumoasa si cu doua balcoane cu vedere superba la mare (apusurile erau impresionante).

Curatenia se facea zilnic, prosoapele se schimbau zilnic doar daca le puneam pe vasul de toaleta.

Mancarea nu foarte diversificata dimineata dar suficienta, iar cina era foarte buna, cu ceva nou in fiecare seara.

Pranzul nu este o problema, tavernele se gasesc la tot pasul.

Locul de joaca de langa restaurant a fost o incantare pentru baietelul nostru.

Pozitia hotelului este foarte buna, aproape de plaja, de magazine, taverne si baruri.

In concluzie, Hotel Potos este un hotel unde vom reveni cu drag cu prima ocazie, iar insula Thassos este unul dintre locurile din Grecia care merita cu siguranta vazut.

All the best to Aris and his team.

Fam. Moc

Trimis de cavio in 20.09.12 16:11:44
Validat / Publicat: 20.09.12 16:47:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cavio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon asupra cladirii nr. 2 a hotelului.

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 76
    [20.09.12 16:43:45]

@cavio: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[20.09.12 23:57:14]

presupun ca pretul dat este pentru cazare+transport+alte cheltuieli.

cat a fost cazarea in septembrie???

[21.09.12 14:36:39]

@cosminp: Cazarea a fost 585 euro pentru 9 nopti.

nelu73
    [03.10.12 19:18:47]

Cum ati ajuns in statiune, daca ati fost cu masina. ?

[03.10.12 19:29:19]

@nelu73: Vreti sa stiti drumul pe care l-am urmat spre Grecia pana in Thassos sau doar drumul facut pe insula de la coborarea de pe bac?

nelu73
    [03.10.12 19:32:27]

@cavio: drumul din Romania.

[03.10.12 19:44:48]

@nelu73: Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - Sliven - Elhovo - Svilengrad (granita) - Orestiada - Soufli - Komotini- Xanthi - Chrisoupoli - Nea Karia - Keramoti (de unde se ia bacul)

nicolae75
    [25.11.12 16:21:52]

Buna,

in cei 585 euro intra cazarea si demipensiune toate persoanele, nu?

Parcarea am inteles ca e cam problematica. Erau totusi locuri prin zona? Am citit ca in curte era cam zgomot. Asa e? multam

[25.11.12 16:57:57]

@nicolae75:

Da, cazare si demipensiune pt 2 adulti si un copil de 4 ani.

Noi parcam imediat la intrarea pe straduta unde era hotelul, cam la 200 de metri de hotel.

Acum trebuie sa tinem seama si de perioada, in septembrie nu mai era foarte aglomerat.

Seara se auzea muzica in curte si ceva galagie de la pool bar care este chiar langa hotel, dar nu ne-a deranjat pentru ca noi seara tineam usile inchise si aerul conditionat deschis. Nu stiu cum este in plin sezon adica iulie, august.

sniperm007
    [13.01.13 22:27:08]

@cavio: Spune-mi, te rog, daca sejurul a fost cumparat printr-o ageentie sau direct de la proprietar (si cum ai facut). Multumesc

[14.01.13 18:34:05]

@sniperm007: Prima data am trimis un e-mail ca sa aflu pretul dupa care am facut rezervarea tot pe e-mail.

Aproape de inceperea sejurului l-am sunat pe proprietar ca sa confirmam rezervarea si sa stabilim mici amanunte legate de cum ajungem acolo.

Daca accesezi site-ul hotelului gasesti adresa de e-mail si nr. telefon. (hotelpotos.com/en)

[31.01.13 10:51:00]

@cavio: un vot maxim pt un review atat de util celor care intentioneaza o rezervare aici

Te rog, spune-mi ce posibiltati exista pentru a beneficia de 2 bai? Vom fi doua cupluri, si sunt necesare, pe langa doua dormitoare separate, si de doua bai.

Apartamentele cu doua dormitoare includ 2 bai? Daca nu, ce alte variante exista?

De asemenea, te rog spune-mi ceva despre bucataria din apartament. Se poate gati o ciorba sau friptura? Afara exista un barbeque, un grill, pentru a gati un peste proaspat?

Si o ultima intrebare: toate camerele au sea view?

Apartamentele cu 2 camere, au vedere spre mare?

Iti multumesc,

[31.01.13 17:27:50]

@tirol:

Nu exista camere cu 2 bai.

Poti sa accesezi siteul hotelului si vei gasi poze cu toate tipurile de camere pe care le are acest hotel. hotelpotos.com/en

Barbeque nu exista si nici nu poti sa faci gratar in curtea hotelului.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [01.02.13 06:48:21]

@tirol: ar fi bine daca ai intelege ca in Grecia nu exista 2 bai la doua dormitoare , intr-un apartament si gratar la un hotel nu ai sa vezi.

Gratar in insule vei avea destul de rar, se feresc sa faca focul in aer liber din cauza incendiilor devastattoare , vei gasi asa ceva doar la pensiuni.

Apartamentele grecesti de 4 persoane inseamna: un dormitor, o sufragerie si o baie, uzual foarte mica.

Apartamentele de 6 persoane inseamna: doua dormitoare mici, living si o baie.

Maisonettele pot fi compuse din living, unul sau doua sau trei dormitoare, o baie normala si o toaleta de serviciu, cate una pe etaj.

Deci, daca sunteti doua cupluri, ori va luati doua duble ori impartiti baia, asta este in Grecia si punct.

Chiar nu inteleg ideea ta de a sta la gramada in acelasi apartament, mai ieftin nu iesi sub nici o forma ca doar grec prost nu ai sa gasesti.

Ceea ce doresti tu, e ceva de superlux in Grecia, deci va avea, daca si exista, un superpret, mai gandeste-te, totusi poate ca se poate sta si in doua duble.

[01.02.13 08:42:07]

@ionescunic: ai dreptate, m-am reorientat in a cauta cazari separate. Am avut pana acum, impreuna cu copii, multe vacante self catering, in diverse locatii administrate de englezi. Peste tot am beneficiat de apartamente cu dormitoare si bai separate.

Multumesc,

[13.02.13 12:16:58]

@cavio: am primit o oferta de la Mr. Aris pt 2 double rooms situate la ultimul etaj, cladirea 1. L-am rugat de cateva ori sa imi confirme vederii spre mare din aceste camera; pana acum nu a facut-o

Te rog spune-mi cee ce stii, daca camerele de la etajul superior al cladirii nr. 1 asigura sea view

Pe de alta parte, ce parere ai despre calitatea mancarii la acest hotel?

65 euro/zi / camera ti se pare un pret correct, pt luna iunie?

Iti multumesc din nou!

[13.02.13 12:37:54]

@tirol: nu stiu daca la ultimul etaj sunt doar camere sea view, dar mancarea este buna.

pentru ce perioada din iunie ai rezervat, cate persoane si ce tip de masa? si noi mergem tot in iunie.

Aris raspunde greu dupa ce-ti confirma rezervarea.

eu trag de el sa-i dau un avans. la fel a fost si anul trecut si cu alti colegi de AFA care au rezervat deja.

[13.02.13 12:53:26]

@cosminp: faptul ca te intorci aici este ff incurajator pt mine!

Problema e aceea ca aceasta destinatie de vacanta este o surpriza pt sotia mea si copii; doresc sa iasa totul perfect. Insist pt camere sea view, dar Mr Aris evita un raspuns.

Speram sa ma ajuti:

In: 10/06

OUT: 20/06

2 DOUBLE ROOMS HB; 65 Euro/ day

BUILDING 1 SECOND FLOOR

[13.02.13 13:08:32]

@tirol: anul trecut eu am platit 80/zi pentru 2 adl si 2 copii, camera dubla cu chicineta, iar fara chicineta era 70.

si anul asta plecam imediat cum incepe vacanta, pe 23 iunie si stam 10 nopti.

asa ca 65 este un pret corect si nu va mai reduce din pret.

mancarea se diversifica mai mult si incepe si animatia, dupa 1 iulie. dar daca va fi plin, este posibil sa mearga mai bine inainte ded 1 iulie.

pe de alta parte, nimic nu poate iesi perfect, mai ales cand apare si altcineva, dar va fi bine.

insista cu mail la cateva zile, pana iti raspunde.

[13.02.13 13:24:36]

@cosminp: multumesc, dar inca nu mi-ai raspuns!

Camerele de la etajul 2, fara chicineta, din cladirea 1, au sea view? Ti-am spus, este foarte important pt mine acest aspect

Multumesc din nou!

[13.02.13 13:29:22]

@tirol: ti-am spus ca nu stiu acest detaliu.

[13.02.13 17:17:22]

@tirol: Noi am avut un apartament (ap #204) la etajul 2 (cladirea 1) format din 2 camere si o baie, cu un balcon lung care se intindea la ambele camere. Vederea era direct spre mare pentru una din camere si spre piscina pentru cealalta camera, dar de pe balcon vedeai marea indiferent de camera (apartamentul este pe colt).

Intreaba-l pe Aris care este nr. ap. rezervat pentru voi, spune-i ca vrei sa-l vezi pe siteul hotelului.

Pretul este acelasi pe care l-am platit si noi in septembrie - 65 euro / noapte cu HB.

[13.02.13 20:07:46]

@cavio: iti multumesc.

Inca ezit sa achit avansul. Ma gandesc la faptul ca am oferte in Golden Beach, langa plaja, sea view, locuri fruntase pe AFA si pe tripadvisor, cu 40 - 50 euro/zi.

Este adevarat, self catering. Nu stiu, poate imi spui parerea, daca se justifica o diferenta de 500 Euro pt mic dejun si pranz. Si piscina.

Consideri ca diferenta de 500 Euros este tnsuficienta pt masa pt 4 persoanr, 10 zile in Thassos? Multumesc

[13.02.13 20:58:05]

@tirol: chiar daca intrebarea nu- mi este adresata, iti spun totusi ca diferenta imi iese de cel mult 25x10=250 si cel putin 150 euro. este posibil sa te coste cam 200 euro md si pranz pe cont propriu, poate chiar mai mult, dar pentru o diferenta de 5 euro pe zi prefer sa nu gatesc, sa nu fac cumparaturi, sa nu spal vase. Pe de alta parte, eu nu prefer golden beach in loc de potos.

[13.02.13 21:50:05]

@cosminp: gresesc eu la calcule?!

Cazare 10 zile, hotel Potos, HB +piscina=1350 Euro, 2 camere, 4 persoane

Cazare 10 zile la Golden Beach Inn, nr 1 pe tripadvisor, 2xmaisonettes, sea view, self catering, 4 persoane=800 Euro.

Intrebarea mea o conside justificata: merita aceasta diferenta in Thassos, intre taverne si piete de peste proaspat?

Multumesc

[14.02.13 06:54:12]

@tirol: 65 euro / persoana??? enorm. Cred ca ai inteles gresit. este mai scump decat prin agentiile noastre. la agentie 27 euro / adult pe zi. pretul dat pt noi este pe zi pt camera. cred ca gresesti sau ai inteles gresit. cele 4 persoane de care spui sunt 2 adulti si copii. si noi la fel.

P. S. : acum am recitit ca ai 2 camere. noi am luat tripla. poti sa iei apartament. probabil te costa mai mult aici. e alegerea ta. tu stii ce- ti doresti.

[14.02.13 06:59:35]

@cosminp: 'neatza!

Cred ca e prea dimineata!

65EURO/camera; 65*2=130:130*10 zile=1300

Unde gresesc?!

sniperm007
    [14.02.13 08:43:36]

Scuzati ma ca ma bag in discutia voastra, mie mi-a oferit Aris si sper sa nu gresesc 95 euro/zi

Hallo from hotel potos

There are available 2 room with 4 beds for that date and the price is 95 euro per day per room hb with breakfast and 1 meal

Both meals are buffet

Petkos. Aris

Acesta este mail-ul primit de la el

[14.02.13 08:45:51]

@sniperm007: este oferta pt un apartament, 2 dormitoare.

Noi vom fi 2 cupluri si consider necesare 2 bai. Acesta e motivul pt care solicit 2 double rooms separate

vacanta frumoasa! Cand pleci?

[14.02.13 09:14:40]

@tirol: pretul de 65 euro pe camera este corect.

eu am inteles ca mergeti cu 2 copii, asa cum ai scris mai sus si atunci calculam pentru o singura camera, asa cum fac si la mine, cu 2 paturi suplimentare.

oricum, alegerea este a ta.

atti_sz, banal, cavio, cosminp, irinadanielescu, miutza, nelu73, ovidiup, s0rin, sniperm007, soreno29
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel: