ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2012
DIN: chitila ilfov
ÎNSCRIS: 06.08.12
SEP-2012

...Pe soseaua zeilor

Fiind în Târgu-Jiu pentru câteva zile, la o aruncătură de băţ de Novaci, de unde începe practic traseul Transalpinei, am hotărât împreună cu soţia să abordăm şi noi această mult lăudată şosea şi întradevăr mi-am demonstrat încă o dată că ţărişoara noastră mult hulită de unii este în continuare mai mult decât surprinzătoare.

Nu am de gând să vă ofer informaţii şi detalii tehnice deoarece au făcut-o alţii mult mai bine decât mine, în plus cu un simplu clik pe internet totul este rezolvat. O să încerc doar în câteva fraze să descriu experienţa trăită de mine şi să vă încurajez să includeţi acest obiectiv în destinaţiile voastre viitoare.

Traseul urmat a fost următorul: plecare din Tg. -Jiu - Novaci - Rânca (staţionare ~1 h) - Obârşia Lotrului (staţionare ~30 min.) - Petroşani - Bumbeşti Jiu, apoi prin Defileul Jiului înapoi spre Tg. -Jiu cu o scurtă oprire la mânăstirea Lainici.

Cadrul natural splendid prin care-şi croieşte drum acest şarpe unduitor asfaltat îţi dă posibilitatea să-ţi reîncarci sufletul şi trupul cu energie vie necesară depăşirii stresului nostru cotidian.

Nu ai cum să străbaţi acest traseu fără să rămâi tulburat de peisajele fermecătoare, de adrenalina care ţi-o dă şoseaua prin curbele şi pantele care trebuiesc abordate.

Cu toate că muntele s-a învăluit într-o ceaţă albă şi deasă precum voalul miresei cerul şi-a vărsat lacrimile în averse asupra noastră nu am renunţat şi am continuat traseul reuşind la final să ies învingător (nu am ţinut cont de insistenţele soţiei de a renunţa deoarece ceaţa devenise atât de densă încât vizibilitatea scăzuse sub 10 m. şi nici de exemplu majorităţii turiştilor care făceau cale întoarsă).

De aceea la final pot să spun că m-am simţit ca un mic Prometeu pe şoseaua Zeilor.

PS

Cu atenţie, puţină răbdare şi o experienţa medie în şofat traseul este mai mult decât abordabil, aşa că vă doresc multă BAFTĂ!

Trimis de dinţosul in 18.09.12 23:09:32
Validat / Publicat: 19.09.12 06:49:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 3117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dinţosul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 staţiunea Rânca pare o nălucă...

sunflower [19.09.12 08:16:49] »

Romania este intr-adevar pitoresca!

sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: