ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2012
DIN: Sangeorgiu de Mures
ÎNSCRIS: 30.08.12
AUG-2011

Aqua Parc - Ungaria (Balatonfured, Zalakaros, Zalaegerszeg, Mogyorod, Hajduszoboszlo)

Cand am fost in Tunisia ne-a placut foarte mult parcul acvatic si am decis cu sotia sa vizitam parcurile acvatice din Ungaria.

Am avut o nunta in ungaria si am decis sa vizitam parcurile acvatice de acolo.

Prima vizita am avut langa Balaton unde nr-am cazat intr-un Camping cu cortul. Inainte sa plecam in ungaria am cautat pe internet toate locatiile unde merita vizitat parcul acvatic.

La parcul acvatic din Balatonfured ne-a surprins curatenia, ordinea. Am primit o bratara cu chip, cu care puteam deschide dulapul unde putem pastra bunurile.

Erau multe tobogane de apa cum se poate vedea si prin poze.

Langa parc exista o strada construita in stil grecesc plin cu magazine. merita vizitat locul.

A doua oprinre a fost la Zalakaros unde strandul cu mai multe bazine era plin cu turist germani unul mai ciudat decat celalaltul, cu inele in urechi uriase.

Toboganele erau putine dar existau multe bazine de apa ce merita incercate.

Si aici am fost cazati in Camping CASTRUM de 4 stele, si aici plin cu turisti germani si austrieci. Exista in fiecare camping curent, frigider, apa calda, dus ce am si folosit. Conectorul de curent exista la fiecare parcela pentru cort. Mancarea rezolvam cu conserve. Aproape in fiecare oras exista un magazin gen Lidl, unde ne-am aprovisionat cu conserve si am avut ce sa mancam.

A treia locatie a fost la Zalaegerszeg unde parcul acvatic abia am gasit, am facut cel putin 5 Km pana cand am gasit, si aici parcul acvatic are si camping pe malul unui lac. Privelistea era super ca si parcul acvatic. si cum eram cazati in campingul firmei respective am primit reducere la intrarea in parc.

Dupa ce am vizitat acest par acvatic am indreptat spre budapesta, unde exista parcul acvatic de la Mogyorod, unde exista si pista de F1. distanta intre parcul acvatic si pista F1 este doar un drum.

Pretul de intraare in parcul acvatic difera, cand e competirie de F1 pretul biletului in parc e mai scump, deorece parcul e contruit pe un deal de unde se poate vedea o parte din pista.

Cred ca e cel mai frumos si placut parc acvatic pe care am vizitat. Merita vizitat.

Aici am avut si un mic accident, pielea de pe un cot am lasat intr-una din tobogane, dar exista punct de prim ajutor unde personalul era foarte amabil.

Lucrurile de valoare am predat la un pupitru unde exista personal permanent si primeam un numar. Nu exista nici posibilitate la furt.

Ultima vizita am avut la Hajduszoboszlo, unde foarte greu am gasit loc de parcare, iar la intrarea in strand exista un banner urias pe care scrie "cel mai mare strand din europa" ce consider chiar cel mai mare strand pe care am vizitat.

In prima faza intram intr-un strand termal cu foarte multe bazine, iar toboganele erau in fundul strandului, ce cred ca de la intrare e la o distanta de cel putin 500 M, dupa care am intalnit inca o caserie si poarta unde trebuia sa achitam un bilet de intrare in parc. Consider lucru util deorece nu are nici un rost sa plateasca o persoana in plus daca nu doreste aventuri pe tobogane.

E un strand si parc acvatic foarte mare, dar poz afirma ca atat de multa lume doar in concerte se poate vedea.

Aici se aude si vorbitul in limba romana, si din acest motiv la angajare pe sezon au prioritate persoanele care cunosc atat limba maghiara cat si limba romana.

Datorita faptului ca erau foarte multi in parc exista coada la fiecare tobogan. E parcul acvatic cel mai apropiat de oradea (distanta intre oradea si hajduszoboszlo este in jur de 80Km.)

Topul parcurilor acvatice vizitate este: 1- Mogyorod, 2- Balatonfured, 3-Zalaegerszeg, 4- Hajduszoboszlo, 5 - Zalakaros.

total am cheltuit in jur de 400-450 EURO, air la fiecare locatie am dormit in cort si mancarea preferata a fost conserve.

Trimis de csaszar78 in 18.09.12 21:35:10
Validat / Publicat: 19.09.12 06:45:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 11346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (csaszar78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.09.12 06:45:00]

Mutat la rubrica "La bai in Ungaria" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

nicu46*
[30.01.13 16:45:53]

salut forumistilor,

stie cineva vreo zona in care sa fac nudism in ungaria? as vrea sa merg pe la sfarsitul lunii iunie, dar ma intereseaza in primul rand sa fie o plaja decenta si sa am si posibilitatea de a ma caza in zona.

astept feedback-urile voastre.

multam anticipat.

[30.01.13 18:28:15]

@nicu46:: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi!!!

Vezi, de exemplu, aici

nicu46*