ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2012
ÎNSCRIS: 23.08.12
SEP-2012

Vlachogiannis Hotel - o familie primitoare

Dupa mai bine de o saptamana de la intoarcerea din Thassos, o insula care ne-a cucerit pentru totdeauna, vreau sa va impartasesc din experienta noastra (nu stiu daca mai este utila anul acesta, dar poate la anul).

In primul rand trebuie sa spun ca am plecat cu inima indoita catre acest hotel de 2**, ma gandeam la conditii proaste, neavand prea mare incredere in clasificare grecilor care mi se parea ca acorda 1* in plus fata de Romania. Totusi am fost surprinsa sa constat ca, desi destul de vechi, hotelul (vila mai mare) este forte bine intretinut de familia care il detine si i s-au adaugat de-a lungul timpului destule elemente care sa ii sporeasca confortul (aer conditionat fara taxe aditionale, mini frigider cu bauturi racoritoare si alcoolice, TV din pacate doar cu posturi grecesti, WIFI cu semnal f bun), daca ar fi avut camere mai mari si mai multa atentie la detalii ar fi putut primi 3*.

Plus:

-hotelul se afla pe o mini peninsula, asa ca se puteau gasi plaje dupa toate gusturile de jur imprejur mergand 5-10min. De regula plajele din zona aceasta au nisip fin, pietre pe o portiune mica la intrarea in apa apoi nisip, adancime mica mergand destul in larg, apa smarald curata, umbrite de pini, unele mai salbatice cu diverse plante cu spini dar foarte pitoresti si linistite, unele cu sezlonguri.

-camera foarte curata (se facea curatenie zilnic si prosoapele le-au schimbat de fiecare data cand le-am pus in cadita). Nu am dat femeii nicio atentie, doar la sfarsit 2 eur.

-gazda (baiatul propietarului mai in varsta) foarte amabil, incerca sa ne ajute cu informatiile de care aveam nevoie chiar daca nu stapanea limba engleza f bine, dar pana la urma ne intelegeam. Ca sa intelegeti cat primitori erau trebuie doar sa spun ca s-a trezit la 8.00 AM pentru a ne face check-inul, noi nici nu ne gandeam dar am zis ca daca totusi am ajuns cu primul ferry sa incercam sa ne cazam si am reusit fara probleme. Familia locuia chiar acolo intr-o casuta mai mica, dar erau f discreti.

-hotelul are o gradina micuta, foarte ingrijita care il inconjoara cu multi pomisori, portocali, lamai, leandri la umbra carora e o placere sa stai dupa o zi obositoare de plimbare.

-locuri de parcare pe drumul foarte putin circulat din fata la discretie.

-noi nu ne-am luat mic dejun, dar din ce am vazut cand plecam dimineata arata destul de bine.

-fiind acolo in perioada 1-8 septembrie nu am avut nevoie de AC, dar el era pus la dispozitie gratis, nu contra cost ca in alte locatii din Grecia.

-chiar pe drumul acesta secundar se afla un restaurant foarte mare cu preturi acceptabile din ce am vazut (nu am ajuns sa mancam acolo desi ne-am propus pentru ca de fiecare data ajungeam seara si deja mancasem pe unde fusesem in ziua respectiva).

-un balcon mare umbrit de un smochin imens din ale carui fructe coapte gustam si unde puteam lua o masa usoara sau citi o carte.

Minus:

-camera mica, daca am fi avut un copil cu carucior si toate nebuniile nu stiu unde am fi avut loc (sau poate am avut noi prea multe lucruri, venind cu masina am luat tot felul de lucruri cu noi in caz ca avem nevoie de ele). La fel si baia destul de mica.

-noi avand balconul in spatele vilei, avea vedere chiar in curtea vecinilor unde se mai intampla sa fie o petrcere/un gratar pana la ore tarzii. Balcoanele din fata vilei nu au acest inconvenient, dar au mai putina intimitate fiind la drumul principal si neumbrite de copaci atat de mari.

-doar in seara de sambata s-a auzit foarte tare muzica de la restaurantul de care vorbisem mai sus.

Ca minus pentru unii ar putea fi considerat faptul ca era destul de retras fata de centrul statiunii, nu erau magazine si alte distractii prin zona, dar pentru noi nu a fost. Oricum Skala Prinos este mai mult un satuc cu vile si mini-hoteluri disparate, cateva taverne in centru langa portul ferry, 2-3 supermarketuri si un camping dragutel.

Per total am plecat foarte incantati, in primul rand de insula, dar si de cazare care a fost peste asteptarile de 2* si pretul platit. Si ne-am promis ca vom reveni.

Trimis de ade_cabb in 17.09.12 15:52:29
Validat / Publicat: 17.09.12 16:38:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori, Paralia Katerini.

VIZUALIZĂRI: 3596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ade_cabb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vlachogiannis Hotel-Skala Prinos

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.09.12 21:02:33]

Chestia cu stelele e foarte relativa in Grecia, unii prefera sa aibe stele mai putine, probabil ca sa plateasca impozit mai mic, altii prefera sa aibe mai multe decat merita si exista si cei care au atatea cate merita si nu se sinchisesc de altceva.

Am vazut diverse situatii extrem de diferite, asa ca nu ma mai pot mira de nimic si nu ma iau niciodata dupa numarul de stele ci dupa pozitie, poze si pret, daca exista si recomandari pe AFA, le citesc cu mare atentie.

danoradea
[20.03.13 12:01:59]

@ade_cabb

Una din variantele de vacanta pentru anul acesta ar fi o reintoarcere in Corfu. Te-as ruga daca ai date de contact de la proprietari sa mi le spui, zona noua ne place si ar fi o varianta de luat in calcul.

ade_cabbAUTOR REVIEW
[20.03.13 14:12:49]

@danoradea, Vila este in Thassos, nu Corfu. Oricum nu am datele directe ale propietarilor, rezervarea am facut-o cu ajutorul unui mare site de rezervari online. Vacanta reusita!

danoradea
[20.03.13 20:33:21]

Da, scuze am scris eu gresit, oricum am gasit datele de contact, si acum astept raspuns, sper sa pot negocia direct cu ei un pret mai bun decat prin in termediari. Noi am stat in urma cu 3 ani la Illio Mare, dar ne-a placut mult vila si am luat-o de atunci in calcul.

ade_cabb, danoradea
Alte impresii din această RUBRICĂVlachogiannis Hotel: