ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2012
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 16.08.10
SEP-2012

Locul unde m-am simtit ca un VIP...

Pentru vara anului 2012 am ales ca destinatie tot Spania, ca si anul trecut, dar am ales litoralul de deasupra orasului Malaga si anume zona denumita Costa Tropical, mai exact localitatea Salobreña. Cum suntem cu adevarat niste oameni organizati am planuit totul inca de la inceputul anului, astfel incat in luna martie aveam deja rezervarea facuta si biletele de avion cumparate.

Distanta fata de Malaga este de aproximativ 90 km, drum ce se parcurge intr-o ora, avand in vedere calitatea ireprosabila a asfaltului existent pe autostrada A7 si nu numai... (n-am intalnit nici o gropita indiferent de zona in care m-am deplasat: oras, sat, etc).

Localitatea Salobreña are o amplasare deosebita, chiar in „inima” Costa Tropical, aflandu-se la o distanta tot cam de vreo ora fata de statiunea montana Sierra Nevada si la numai 45 de minute fata de orasul Granada cu vestita-i Alhambra.

Sa trecem la subiect si anume cazarea. Am ajuns in Salobreña la hotel Avenida in jurul orei 20.30. Ioana (GPS-ul) ne-a indrumat corect si nu a fost deloc greu sa gasim hotelul. Este situat chiar in centrul orasului, in imediata apropiere existand doua supermarketuri (SuperSol si Dia%) si o statie de benzina. Ne-a intampinat o doamna amabila (señora Gomez) care cu un zambet larg ne-a intrebat pentru ce camera avem rezervare, ne-a facut rapid formalitatile de cazare, ne-a predat cardul de acces si ne-a urat o sedere cat mai placuta, nu inainte de a ne explica pe larg programul (orarul de servire) pentru micul dejun si pentru jacuzzi-ul aflat pe terasa ultimului etaj cat si modul de functionare (apelare) a liftului pentru accesul in parcarea subterana unde am parcat autovehicolul inchiriat pentru vacanta.

Am urcat cu bagaje cu tot in lift, am apasat butonul 2, moment in care o voce computerizata ne-a anuntat (ca la metrou) ca se inchid usile si am urcat. Cand am ajuns la destinatie aceeasi voce ne-a anuntat ca suntem la etajul al doilea. Am coborat din lift si ne-am trezit intr-un spatiu foarte interesant, constructia hotelului avand o inspiratie arhitecturala specifica zonei andaluze, in sensul ca de la parter si pana la ultimul etaj, pe centru se afla un spatiu liber ca o curte interioara plina de plante decorative, evident naturale, cu frunze verzi. Am pornit pe culoar in cautarea apartamentului cu nr. 215. Nu se afla prea departe de lift, asa ca am gasit-o rapid. O usa din lemn, deasupra careia scria cu litere aurii: Junior Suite. Am introdus cartela, am deschis usa si... surpriza: in fata ochilor ni s-a infatisat un spatiu mai mult decat generos, cu un hol amplu de-a lungul caruia se aflau mai multe dulapuri de haine, din care, pe la jumatatea lui se deschidea in stanga usa baii, mare si bine utilata: chiuveta dubla cu oglinda pe tot peretele, vas de toaleta, bideu, cada de baie cu jacuzzi, uscator de par, prosoape de toate dimensiunile, halate de baie, papuci, etc. In capatul holului ajungeai in dormitorul principal, despartit oarecum in doua printr-o arcada frumoasa, decorat in stil traditional, cu un pat imens tip baldachin din lemn masiv si un al doilea pat dublu pentru fiica noastra, acoperit cu o cuvertura hand made de culoarea untului cu mici flori portocalii ici-colo. Intr-un colt, o masa rotunda acoperita cu sticla, deasupra careia „trona” un splendid aranjament floral si doua fotolii comode. Am deschis usa „balconului”, dupa ce am ridicat oblonul si ne-am trezit intr-o terasa patrata, mare, imbracata toata in ceramica specifica zonei, albastra cu galben, dotata cu sezlonguri de plaja, o masuta si doua scaune. In departare se vedea Sierra Nevada de unde in fiecare dimineata cand imi savuram cafeaua imi umpleam inima de frumos urmarind rasaritul soarelui. Nu mi-am imaginat vreodata ca soarele poate rasari din munte, in mintea mea, dupa cum este in Romania, soarele ar fi trebuit sa rasara din mare... Este foarte interesant acest rasarit, culorile cerului sunt fabuloase in momentul acela... Razele soarelui cu nuante de portocaliu strapung norii si se revarsa pe tot cerul ca un curcubeu... Este extraordinar!

Toata perioada noastra de sedere am fost rasfatati de catre personalul hotelului. In primele seri am gasit fel de fel de surprize: vaze de ceramica traditionala pline cu splendide aranjamente florale, sticle de sampanie lasate in gheata pe noptiera, insotite de cate o carte postala cu imaginea hotelului pe care erau scrise de mana urari de bun venit, platouri de fructe tropicale, unele chiar nemaiintalnite si necunoscute din punct de vedere al denumirii (climatul tropical al zonei, ofera un mediu propice dezvoltarii fructelor de tot felul: mango, banane, rodii, fructe de cactus, pepene galben, s. a).

Curatenia exemplara, serviciile ireprosabile (lenjerie schimbata zilnic, prosoape inlocuite la doua zile, dotari deosebite: papuci, halate de baie, cosmetice inlocuite ori de cate ori era necesar, seif in camera, minibar, telefon, televizor de dimensiuni mari, ca la un hotel de 4 sau 5 stele.

Recomand din inima aceasta locatie de cazare, chiar daca are numai 3 stele.

Trimis de Nadina in 17.09.12 15:46:24
Validat / Publicat: 17.09.12 16:35:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa del Sol, Benalmadena, Hotel Triton

VIZUALIZĂRI: 1592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Usa de intrare in camera nr. 215 Junior Suite
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.09.12 16:04:55]

Rog web master sa fie introdusa sectiunea regiunea Costa Tropical, intrucat localitatea Salobrena, Almunecar, Motril, Nerja, Etc. sunt amplasate pe Costa Tropical, nu pe Costa del Sol.

Multumesc mult!

[17.09.12 16:33:44]

@Nadina: s-a rezolvat - a fost definita ape site regiunea COSTA TROPICAL si au fost mutate acolo taote statiunile ce tin de aceasta regiune - vezi harta interactiva amfostacolo.ro/harta-span ... a-tropical__418

Multumesc de sesizare.

Daca consideri ca mai sunt alte statiuni ce ar merita incluse aici, scrie-ne (nominalizeaza-le)

Cristo
    [18.09.12 07:40:40]

Buna,

Poti sa ne spui cat a costat sejurul de 10zile?

Ati fost cu avionul? si ati inchiriat o masina? la ce costuri?

Plaja cum este piatra/nisip?

Multumesc

[18.09.12 07:57:25]

@Cristo: Buna dimineata!

Per total, cu toate cheltuielile si taxele cred c-am ajuns undeva in jurul a 4.000 Eur. Oarecum defalcate, hotelul a fost 150 Eur/zi/camera, avionul (cursa lowcost BlueAir) 3.000 Ron pentru toata familia, iar masina pe care am inchiriat-o (am primit un Renault Kangoo) a fost 400 Eur pe toata perioada de la sosire pana la plecare.

Plaja este exact asa cum ai zis: piatra si nisip. Am scris un review despre localitatea Salobrena si acolo o sa gasesti si foto cu plaja, ca sa-ti faci o idee.

Sper c-am fost de folos cu aceste detalii!

O zi buna!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
    [18.09.12 16:42:06]

@Nadina: Un hotel tipic andaluz, echivalentul "riad"-ului marocan. Curti interioare, multe mozaicuri si mult alb, intr-un cuvant... urme maure peste tot!

Mi se pare foarte scump, totusi, costul sejurului. 150€/camera pe noapte la trei stele??? Ati cerut voi suite junior de la inceput?

[18.09.12 17:07:33]

@alinapopi: Da, noi am vrut apartament. In conditiile in care nu mai putem dormi in acelasi pat cu fiica mea si nici ea nu poate dormi pe o canapeluta extensibila, de la varsta asta (13-14 ani) am concluzionat ca ne costa mai putin un apartament decat doua duble. Asa procedam acum si prin tara! In rest, nu stiu, vezi pe site-ul hotelului preturile... Si poate mai e un amanunt semnificativ pe care nu l-am spus. In pretul asta intra si parcarea masinii in garajul hotelului care era undeva la 11 Eur/zi.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
    [18.09.12 17:23:40]

@Nadina: O sa ma uit de curiozitate. Eu facusem rezervare, acum doi ani, pentru prima saptamana din septembrie, pentru o suite junior cu vedere la mare, in Línea de la Concepción, e adevarat, si ne costa, la 4 stele si cu demi-pensiune pentru trei, pana in 600€ o saptamana!! Din pacate am anulat cu putin timp inainte. Insa mi se parea foarte ieftin, de aceea te-am si intrebat, pentru ca nu stiu ce preturi mai pot fi in sud. Credeam, totusi, ca pe vreme de criza, s-au mai ieftinit.

Imi cer scuze ca te-am tutuit, acum am vazut segmentul de varsta, si nu stiu daca esti/sunteti mai apropiata de mine (la jumatea' 30-40)...

Numai bine si vacante frumoase!

[19.09.12 08:53:18]

@alinapopi: Buna dimineata!

Te rog nu-ti face griji din cauza modului de adresare, nu sunt o persoana care sa tina cont de asta. Dintotdeauna am sustinut ca nu in asta consta respectul fata de semeni! Imi face placere sa stam de vorba!

In ceea ce priveste preturile, nu stiu, cred ca in sud sunt cam mari, din ce-am observat eu cam peste tot e la fel, chiar si la restaurante, toti merg cam pe-aceeasi linie. (In lista de meniu se porneste de la aproximativ 10 Eur/fel/pers si se ajunge pana la 25-28 Eur, in functie de preparat; o sticla de apa plata-nu retin marca-insa am remarcat ca este de foarte buna calitate, la 500 ml costa la restaurant cam 5 Eur). Nu pot sa fac nici un fel de comparatie cu partea de nord acolo unde locuiesti tu, deoarece n-am ajuns in zona aceea.

Multumesc mult de urari si eu iti doresc vacante cat mai frumoase si fara griji, in locuri minunate despre care apoi sa ne povestesti la fel de frumos asa cum o faci intotdeauna!

alinaro, Cristo, Nadina