ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2009

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Mizerabil!!!!!

Sunt pentru a cincea oara in Antalya, dar nu am mai fost la un hotel asa mizerabil!!! Angajatii de la receptie niste impertinenti, am stat pentru ceck in 1h 30, cu toate ca eram singurii clienti din receptie, si am ajuns la ora 21. In final ne-au dat o camera de aproximativ 15 mp in care aveam doar un pat dublu desi am platit o camera tripla. In final ne-au pus un pat pliant si incercau sa ne lamureasca ca asta este camera tripla standard. Am reusit sa schimbam camera doar a doua zi la ora 13:30, dupa nenumarate telefoane la agentia din Romania si dupa ce reprezentantii agentiei s-au certat bine cu cei de la receptie.

Cred ca nu au mai avut bani sa termine hotelul, motiv pentru care tentativa de dulap are perdea in loc de usa. Curatenia lasa de dorit. Nu va asteptati la aranjamente pe pat sau alte dragalasenii. Trebuie sa va bucurati daca va schimba prosoapele. In fiecare zi se faceau alte mici reparatii.

Terasa restaurantului principal nu avea lumina, decat niste lampi cu ulei puse pe mese asa incat abia vedeai ce mancai. Mesele de obicei le debarasam singuri ca sa ne facem loc, la masa aveai noroc daca iti aducea cineva bautura pana plecai iar la ora 21:30 (ora la care se termina cina) veneau si te anuntau ca nu se mai serveste alcool. Unica terasa exterioara, langa plaja, unde puteai sta dupa ora 21:30 era arhi-plina iar daca doreai sa poti sta la masa trebuia sa te duci acolo inainte de ora 21. Terasa se inchidea la ora 23:30. Iti mai ramanea Lush Lobby Bar, care era in interior (nu se putea fuma), plin de rusi beti si galagiosi sau discoteca inchisa (am stat acolo 5 minute si am plecat) sau puteai face naveta intre barul interior si terasa restaurantului unde era intuneric bezna. Oricum, execrabil!!!

Cam 40% dintre clientii hotelului erau de origine araba, asa ca am avut parte de multe femei care faceau baie imbracate in piscina si in mare.

Singurele lucruri deosebite erau piscina exterioara, mare si aerisita si saunele. In schimb sala de fitnes slabuta, iar piscina interioara foarte mica.

Un hotel care nu-si justifica pretul, cu servicii mizerabile.

Trimis de corinaccb in 14.08.09 13:25:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Syllium- Belek; Atlantis- Belek; Botanik- Alanya; Dephin palace- Lara

VIZUALIZĂRI: 3969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinaccb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dulap de 5* ultra all
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

[14.08.09 15:59:35]

Ma bucur ca m-a inteles cineva! Nu este un hotel bun. Am avut printre primele comentarii si toti au spus ca am fost pretentiosi. In Romania am vazut hoteluri super tari fata de acesta. Pe noi nu ne-a impresionat mancarea, ori marimea hotelului, pur si simplu nu ne-am simtit bine acolo. Am fost o familie cu 2 copii (3 si 7 ani) care s-au plictisit ingrozitor deoarece toate animatoarele de la miniclub se ocupau doar de copiii rusi si vorbeau ruseste. Nici macar nu stiam sa le traduc ce vor fetele acelea.

Asta este, incercam la anul, poate va fi mai bine. Oricum m-am convins, nu mai am ce cauta in Turcia. Toti sunt niste neseriosi. Nu vor decat sa faca bani.

voyager
    [14.08.09 16:05:11]

sper sa nu-ţi fie "cu bănat" (supărare, ofcourse), robgg04, această completare a ta m-a lămurit chiar mai bine decât review-ul anterior (la review-ul tau ma refer). Mai ales concluzia "oricum m-am convins, nu mai am ce cauta in turcia. toti sunt niste neseriosi. nu vor decat sa faca bani" )))

[14.08.09 20:33:18]

Ft bine eu deja nu mai am cum sa schimb peste o saptamana o sa stau intru-un hotel mizerabil si am platit si 900 de euro pe o sapt!!! Daca nu sant indiscret poate sa spuna cineva cat a costat acest hotel pt o persoana pe saptamana ca mie mi se pare mult cat am platit acum dupa ce am citit experientele voastre in vacanta. Va multumesc.

ratiualina
    [14.08.09 23:56:22]

scuza-ma ca te contrazic corinaccb... dar: "unica terasa" asa cum te-ai exprimat nu era chiar unica. in primul rand hotelul are 2 terase exterioare deschise seara: una pe plaja si una chiar cum iesi din hotel pe dreapta. Deci..... nu e chiar unica...

cat despre dulap... cum trebuie sa arate un dulap de 5 stele UAI? aveai halat si papuci de unica folosinta... altceva? perdeaua care era in loc de usa te-a deranjat asa de tare??? sa fim seriosi... carcotasi sunt peste tot, si intradevar daca vrei sa cauti nod in papura atata cauti pana gasesti oriunde te-ai afla.

PS: te rog sa-mi recomanzi un hotel de 5 stele in turcia la care te-ai simtit impecabil (avand in spate o asa experienta). am mai rugat si alti useri dar s-au lasat pagubasi...

[17.08.09 20:12:15]

Buna seara tuturor, in special pentru ratiualina

Se pare ca ai lansat o intrebare la care nu ai primit inca raspuns de la alti utilizatori.

As putea sa sparg gheata si sa iti spun ca dupa o experienta de vreo 6 ani in resorturile turcesti eu m-am simtit impecabil, asa cum ai spus tu, la hotelul amara dolce vita din kemer. Dupa aceasta experienta nimik nu sa ridicat la acest nivel cu toate ca mereu am ales servicii uai.

Si cred ca la 5 stele trebuie musai sa ai usa la dulapul de haine, si asta fara sa fii carcotas.

[17.08.09 22:22:17]

edes9... nu-ti face probleme... chiar in clipa asta iti scriu din acest hotel "mizerabil" pe care cu regret il voi parasi maine... daca n-o sa-ti placa promit ca revin eu aici in locul tau...

Le multumesc celor care au lasat numerele de telefon si ne-au asigurat ca totul va fi bine, multumesc ratiualina pentru comentariile pertinente... nu regretam nicio clipa ca am ales Baia... Cat despre cei pasionati de intrebari de genul "da' halatu', cat e halatu', unde e halatu? '" nu pot sa spun decat atat... sunt unii pe care nici macar Raiul n-o sa-i multumeasca...

Promit un review complet cand voi ajunge in tara...

[18.08.09 16:27:22]

Mersi mult anadana ma bucur ca te simti bine deja m-am linistit si abia astept ziua de vineri sa fiu acolo!!!

corinaccbAUTOR REVIEW
    [18.08.09 19:47:29]

Revin la comentariul meu, pentru ca am vazut ca sunt multe ecouri.

Nu am fost singuri, ci un grup de 4 familii (cu cate un copil fiecare), care mergem impreuna in concedii de multi ani. Impresiile pe care le-am postat sunt general valabile, pentru tot grupul.

In primul rand, nu stiu care este experienta la hotelurile de 5 stele UAI sau All pe care o au cei care au laudat hotelul Baia. Am fost in hoteluri care aveau doar All cu servicii si conditii de 10 ori mai bune decat la aceasta tentativa de hotel. In ceea ce priveste "unica terasa", draga ratiualina, la a doua tentativa de terasa, cea "la care iesi din hotel pe dreapta", nu era nici un bar de la care sa te servesti si in al doilea rand, in perioada in care am fost eu, era o caldura si o umezeala (pernele de la scaune erau umede) de nu puteai respira.

In ceea ce priveste dulapul, da! am pretentia sa aiba usa! Nu m-am dus cu cortul sau la vreo amarata de pensiune. Cat despre "halat si papuci de unica folosinta", vreau sa-ti spun ca halatele nu le-au schimbat niciodata in 12 zile, ba chiar a doua zi ne-au luat si cordoanele iar papucii "de unica folosinta" i-am folosit tot sejurul fara sa-i inlocuiasca nimeni.

Animatia practic nu a existat, cand sa predai prosoapele de la piscina nu mai aveau cartele si iti dadeau prosoape curate pe care le carai dupa tine in camera, doar o parte din personal vorbea engleza, curatenia superficiala, angajati impertinenti si lipsiti de respect pentru clientii hotelului, aproape zilnic muncitori care faceau eterne mici reparatii pe holuri sau pe linga piscina,finisaje facute la repezeala si cu prost gust, copaci ancoratii cu funii, mese pe care le debarasai singur, piscina interioara mica si insalubra, nimic de facut dupa ora 21:30.....

Nu spun ca m-am simtit "impecabil" in celelalte hoteluri din Antalya, dar toate au fost cu 10 clase deasupra acestuia.

La fiecare hotel la care am fost pana acuma, era intr-o anumita seara, in fiecare saptamana, o seara mai speciala, cu focuri de artificii. Sunt convinsa ca ai auzit si tu seara muzica de la terasele hotelurilor din imprejurimi si ca ai vazut focurile de artificii.

Daca tie ti-a placut Baia Hotel, atunci iti recomand cu caldura toate celelalte hoteluri la care am fost pana acuma. Nu spun ca sunt perfecte dar pe langa acesta sunt mult, mult mai bune.

Draga vi_chy, te rog sa-mi spui cu ce agentie ai fost la hotelul amara dolce vita din kemer, pentru ca trebuie neaparat sa-mi repar frustrarea unui concediu esuat cu cel putin inca o saptamana de concediu adevarat. Eu nu l-am gasit la agentia cu care calatoresc de obicei.

[18.08.09 20:24:36]

Corina, lantul hotelier amara apartine agentiei ruse tez tour, agentie care are filiale si agentii in toata lumea. Deci si pretul s-ar putea sa fie mai bun. Din punctul meu de vedere s-ar putea sa faci o alegere foarte buna, daca binenteles te hotarasti ptr aceasta locatie. Transferul s-ar putea sa dureze un pic mai mult deoarece este ultimul hotel din techirova, dar se compenseaza cu frumusetea traseului.

Iti urez vacanta placuta si anunta daca pleci spre amara sa stim sa te asteptam cu impresii.

[18.08.09 20:38:47]

Daca nu gasesti la tez incearca la alibaba, eu cu ei am fost acum 2 ani.

sorinel75
    [11.09.09 22:32:15]

Hotel baia

Puncte slabe - animatie poate si mancare

in rest totul a fost ok, incepind de la check-in care a durat fix 5 minute iar check-out 1 minut, curatenia a fost exemplara, ne-am simtit minunat!!!

Asa ca depinde si de dispozitia pe care o ai!

[12.09.09 09:07:40]

Am ajuns si eu acasa de la hotel Baia si sa stiti ca nu am fost multumita in totalitate, in primul rand la receptie am cerut camera seeview ,da am primit dar fara balcon si cu vedere spre pamantul gol pe langa hotel am sunat la receptie si am spus ca nu sant multumita dupa care m-am dus si mi-au aratat inca 2 camere dar astea nu erau cu vedere la mare dar aveau balcon, nu mi-a placut nici una si am zis ca nu ma intereseaza cat costa dar mie sa-mi dea seeview mi-au dat dar am platit 30 de dolari pe persoana pe noapte ,ce hoti!!! Asta era una ce m-a socat pe mine ft tare am fost la receptie si l-am rugat pe ei sa imi rezerve o camera pe 3 nopti ca asteptam un prieten sa vina si el 3 zile (ca era in Isatbul si auzind ca santem in Turkey ca vine si el cateva zile)

Cei de la receptie nu au luat in considerare ca am zis sa imi rezerve camera si cand a ajuns amicul meu nu a avut loc unde sa ramana pt ca era full, nu am avut de ales el la urma sa cazat la Lara Beach hotel dar a renuntat la alll inclusiv acolo si a zis ca vine in hotel la noi sa manance si plateste extra ca sa poata sa stea cu noi si nerusinatii dupa ce au uitat sa imi faca rezervarea inca ei erau cu gura cica ei nu snat de vina ,si a noi a trebuit sa il cazam pe amicul nostru dincolo la Lara Beach.Dupa care a venit la noi sa vedem cum putem sa facem sa stea adica sa mannace sa bea in hotel la noi si nesimtitii a mai vrut sa puna sa plateasaca 15 euro pe ora cat sta in hotel deci va dati seama ce nerusinare (un om nu manaca si bea din ora ora 15 euro) dupa care eu am negocita cu ei si la urma am platit 300 de euro pe 2 zile jumate si asa era mult pt ca ninci nu a mancat el de atatea bani.. Si faza cea mai tare ce a fost ca am plecat intr-o seara la club in oras si cand ne-am intors prietena mea a ramas la receptie sa mai povesteasca cu amicul nostru eu am urcat in camera si dupa care suna managerul de la receptie ca sa cobor jos ca chiama politia pt ca el asa a vazut ca amicul nostru a dormit in camera cu noi si ca sta deja de o saptamana in hotel cu noi (va dati seama ce penibil ne-am simtit deci ne acuza si nu era adevarat nici nu il interesa sa ii explici ca nu e asa). Dupa care am ajuns deja sa strig sa ma asculte ca el nu credea ca nu e adevarat ce ii spun, dadea tel la celalat hotel ca amicul nostru sta acolo si din ce data... dupa care am explicat ca cum sta treaba ca din cauza lor sta el in Lara Beach ca nu au facut rezervarea cand eu am cerut si ca el a platit extra ca sa stea si sa manance in acest hotel si tampitu sa uitat ca cine la pus sa plateasca si a zis ca a platit ft putin pt 2 zile jumate si ca nu e buna plata si il mai pune sa plateasca. Atunci am crezut ca il bat bat pe prostu ala eu pijama la receptie dimineata la 4 asa strigam acolo ca o nebuna dar la urma sa clarificat dar i-am zis ca nu o sa las asa pt ca ft mult o sa coste pe ei ce ne-au facut. In cealalta zi numa nu stiau cum sa ne ceara scuze de cele intmplate, ca noi avand o cunostiinta ft buna in Isatbul am povestit cele intamplate si dimineata cei de la hotel au primit telefoane de acolo ca au puso rau cu ce ne-au facut, ne-au acuzat fara motiv si fara a se asigura daca au dreptate sau nu!!!

In rest nu am avut de comentat dar sant ft fomist de bani oamenii de acolo la fel masaj nu faceti in hotel pt ca e tiapa turcii platesc 40 de dolari si noi 55 euro plus un tratament de fata 64 euro ceace nu merita de loc, mancarea e naspa aproape in fiecare zi era aceasi lucuru nu mare schimbare turistii nu sant deloc simtiti la cina mame cu copii in pampers nu il itereseaza ca totusi un hotel cica de 5 stele!!!

Asta a fost experienta mea in baia lara in Hospital ca cei deacolo din turkey zic ca asa arata ca un Spital si noi santem bolnavi care santem sau nu multumiti de felul in care santem tratati.

azur_melia
    [29.04.10 11:51:00]

si eu am experienta in aceasta tara si pot sa va spun ca serviciile ireprosabile pe care le cereti trebuie sa le si platiti. Hotel Baia nu e un hotel scump fata de altele. Se vorbeste mereu de hotelurile din Romania ca si comparatie. Va rog sa imi dati si mie un exemplu de un hotel din Romania in care sa ai asemenea servicii. Eu am fost in Romania de zeci de ori si sigur nu o sa mai calc. Si mai ceva... dupa cum mai aminteam si in alte comentarii.... la banii care ii cheltuiti pe fitele din Turcia se poate merge oriunde in lumea larga unde pe langa mancare si bautura poti sa ai vezi si alte lucruri.... in final mancare si bauturi avem si acasa...sau?

[29.04.10 20:35:06]

azur melia gresesti. la baia ceva nu este in regula. iti recomand sa te cazezi la hotelurile din sibiu. primesti mult mai mult decat la lara. imi astept ceva prieteni de rixos. daca mai merg in turcia voi incera rixos-ul. daca nici aici nu-mi place nu mai vin la turci. sunt multe locuri in lume mult mai frumoase.

[29.04.10 22:14:43]

robgg04 ...daca la hotelurile din sibiu primesti mai mult decat la lara.... n-o sa-ti placa rixos-ul...nici macar mardan palace n-o sa te multumeasca...

azur_melia
    [29.04.10 23:02:28]

poate era problema ca anul 2009 a fost anul deschiderii si nu s-au organizat bine. Stiu sigur ca si Ela Quality a avut ceva probleme in primul an... in fine vom vedea. Oriunde am fost in lumea asta am luat mereu partea buna a lucrurilor pt ca sa nu uitam... locul perfect nu exista iar gusturile, dorintele, preferintele si cultura omul e foarte diferita!

[30.04.10 14:07:39]

pt. auzur melia,

greseala nu afost decat a mea ca am ajuns la baia. trebuia sa ma gandesc ca nu se deschisesera decat de 7 zile si inca nu intrasera in ritm. pe viitor ma voi duce la hoteluri deschise de mai mult timp. o zi buna!

[30.04.10 14:08:16]

pentru anadana,

razi tu, dar in sibiu este un hotel care te lasa cu gura cascata

[03.05.10 13:47:24]

am ras, dar amar...

am inteles de mai bine de un an ca ai ceva impotriva hotelului acesta si ca esti greu de multumit...nu stiu cu ce asteptari ai plecat acolo, nu stiu ce sisteme de valori ai, dar nu mi se pare normal sa insisti atat pe subiectul acesta fara sa argumentezi solid...

sunt de acord cu polemicile, dar in acest context nu le consider constructive...cred ca cei care intra si citesc sunt capabili sa discearna pe baza informatiilor oferite de noi si am mari dubii ca rautatile gratuite (de genul "schimba hotelul", "daca nu-mi place nici la hotelul X nu ma mai duc in tara Y" ) ajuta pe cineva...

mi-am facut cont aici sperand sa ajut, impartasind experienta pe care am avut-o, prezentand aspectele pozitive sau negative (asa cum le-am perceput eu) dar lasandu-i pe ceilalti sa decida...

anadana, azur_melia, corinaccb, edes9, ratiualina, robgg04, sorinel75, vi_chy*
    Alte impresii din această RUBRICĂBaia Hotel: