ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2012
ÎNSCRIS: 14.07.10
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Un loc incantator

Dupa multe cautari, am ales aceasta pensiune datorita pretului, 225 euro pentru 4 nopti cazare cu mic dejun si sommercard. Celelalte oferte pe care le-am primit depaseau 270 euro.

Am gasit pensiunea pe site-ul www.ramsau.com, proprietara fiind foarte amabila, am schimbat cam 10 mailuri inainte, dandu-ne foarte multe detalii in legatura cu vacanta noastra. Celelalte oferte pe care le-am primit depaseau 270 euro.

Alegerea noastra a fost inspirata, pentru ca pensiunea a fost peste asteptarile noastre.

Este situata intre Schladming si Ramsau, din statiunea Schladming urcam cateva minute printre serpentine pentru a ajunge la ea, dar datorita indicatoarelor cu listele de hoteluri, am gasit-o imediat.

Proprietara, d-na Ingrid Reiter, a fost foarte primitoare, vorbea destul de bine limba engleza, deci ne-am inteles foarte bine. Ne-a inmanat de cum am ajuns sommercardul cu care aveam gratuitati la peste 100 de atractii din zona.

De la inceput am avut o surpriza. Noi am rezervat o camera dubla, dar dansa ne-a oferit apartamentul, deoarece in acel moment nu mai avea si alti oaspeti; bineinteles in acelasi pret.

Apartamentul era la etajul 1, format din camera cu terasa mare, baie, bucatarie si hol. De pe geamul din bucatarie se vedea masivul Dachstein, un peisaj de vis. Totul foarte curat, ne-am simtit ca acasa.

Camera avea un pat matrimonial si inca un pat de o singura persoana, mai mic intr-adevar, dar pentru baietelul nostru de 5 ani a fost perfect.

Bucataria este complet utilata, cu frigider, aragaz, cuptor, cuptor cu microunde, masina de spalat vase, vase, tacamuri, oale etc, cam tot ce am si eu in bucataria mea de acasa. Nu le-am folosit prea mult, ajungeam doar seara in camera, dar pentru cei interesati, este mai mult decat suficient.

Pe terasa, din nou un peisaj de vis, curtea pensiunii cu o trambulina mare si pentru adulti si ptr copii, un loc de joaca pentru copii, cu tobogan, cutie cu nisip etc. Cel mai frumos lucru pentru copii, si baietelul nostru a fost incantat, au fost animalele: miei, iepurasi, pisicuta.

Micul dejun ne era pregatit in fiecare dimineata de d-na Ingrid si a fost pe placul nostru, painici calde de mai multe tipuri, unt, cascaval, sunculite, dulceturi, cereale, ceai, lapte, cafea, suc natural.

Un loc de vis, in care ne-am intoarce oricand.

Voi revenii si cu detalii despe vacanta in alt review.

Trimis de cecip in 15.09.12 17:57:03
Validat / Publicat: 15.09.12 20:12:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: zona Ramsau am Dachstein, Viena, Salzburg, Hallstatt, Wolfgangsee, Mondsee

VIZUALIZĂRI: 2687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cecip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Haus Harmonika

claudiu 71 CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA [16.09.12 11:55:51] »

Buna. chiar asteptam impresiile voastre din aceasta vacanta ma bucur ca v-ati simtit bine si astept sa vad ce ati mai descoperit, zona are mult potential chiar si vara. Stiu pensiunea era chiar la strada principala pe partea stanga fata in fata cu masivul Dachstein.

cecip [02.10.12 11:53:34] »

@claudiu 71: Buna. In primul rand am ales aceasta destinatie (vezi impresii, vezi impresii) dupa ce am citit reviewul scris de tine. Multumesc pentru asta. Locul este de vis si multe locuri ne-au mai ramas de vazut. Toata Austria este minunata si cu siguranta si anul viitor o vom vizita.

clau.nov [02.10.12 20:21:55] »

Salut. din pacate, pierdusem acest review, dar l-am gasit cu ajutorul tau. Ce sa zic... imi place Haus Harmonika, e in mijlocul naturii, inconjurata de munti... dar cel mai mult m-au acaparat pozele, nu-mi pot lua ochii de la ele; m-a vrajit verdele Austriei asa cum m-a inebunit albastrul/turqoisul Greciei.

totusi imi poti spune cand ati facut rezervarea (cu mult inainte de data plecarii sau a fost un last minute?) si in ce conditii se da acest sommercard?

cecip [03.10.12 09:38:22] »

@clau. nov: Salut. Da, intr-adevar verdele Austiei e parca... mai altfel.

Despre rezervare, am facut-o cu 2 luni inainte. Am cautat pensiuni pe site-ul ramsau.com si in functie de pretul afisat acolo (ma gandeam la maxim 300euro/4nopti) am trimis mail la cel putin 10 pensiuni. Toate mi-au raspuns prompt cu oferele lor si am ales-o pe aceasta din mai multe considerente:

- cel mai mic pret oferit 225euro/4zile

- mic dejun inclus

- sommercard inclus

- amplasarea foarte buna fata de atractiile din zona

- nu a trebuit sa platim nici un avans, suma integrala am platit-o acolo

Despre sommercard, acesta este inclus la majoritatea pensiunilor, sunt foarte putine care nu il au inclus si drept urmare acestea sunt mai ieftine. Trebuie intrebat, dar majoritatea au afisat, acest lucru fiind foarte important, datorita banilor economisiti cu el. Noi am trimis toate datele noaste inainte si gazda noastra avea deja sommercardurile pregatite la sosirea noastra (sunt ca niste carduri de bani inscriptionate cu datele noastre). Mai multe detalii ai aici: sommercard.info/de.

Sper ca te-am putut ajuta.

clau.nov [03.10.12 10:11:39] »

@cecip: Multumesc mult pentru raspunsul detaliat

Vacante minunate in continuare!

cecip, clau.nov, claudiu 71