ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2012
DIN: BAIA mare
ÎNSCRIS: 25.07.12
SEP-2012

Oricand aveti drum M1 nu RATATI!!!

In drum spre Viena, unul dintre obiectivele de atins era un bobgulas la Paprika, cumnatul meu a mancat acolo si a zis ca nicaieri nu a mancat un bobgulas mai bun.

Intreband unde este Paprika, raspunsul lui a fost clar pe M1, inainte de a intra in Austria pe dreapta, n-ai cum sa-l ratezi, sincer asa si este n-ai cum sa-l ratezi, se vede clar de pe autostrada, de asemenea este si indicator incotro trebuie sa o iei astfel incat sa ajungi acolo.

De fapt Paprika nu este doar un restaurant, este un intreg complex, cu hotel, restaurant, minimarket, dar aici voi vorbi doar despre restaurant, deoarece eu doar am mancat aici.

Ce va pot spune din start este ca ar fi bine sa nu ratati ocazia daca aveti drum pe acolo, noi am comandat asa: sotul meu ciolan de porc, pe pat de paste (pastele erau niste patrate de 3 cm latura) cu ciuperci si smantana, iar eu pui cu susan, salata si sos si bineinteles bobgulas, tot eu am comandat bobgulasul, portie mica.

Prima data a venit bobgulasul, ce va pot spune ca era servit intr-un castronel (nici mare, nici mic) dar avea un gust deosebit, foarte foarte gustos, dar putin mai iute, eu sincer nu mananc deloc iute, lucru pe care am uitat sa il intreb, dar fiti linistiti ca am avut ajutor, sotul meu a mancat tot, apoi a urmat felul 2.

Eu sunt o pofticioasa de felul meu si gust de la toata lumea, asa ca va pot spune ca puiul cu susan a fost bun, un fel de pane dar sub forma de batoane cu salata si sos, foarte gustos si bun, dar ciolanul mmmmmm, daca ma intelegeti.

O bucata impresionanta de ciolan afumat, servit intr-un castronel emailat, cred ca inainte a fost fiert si apoi prajit, spun asta deoarece era foarte fraged pe dinauntru iar pe dinafara era crocant, avea un gust extraordinar, salivez doar cand imi aduc aminte, si pastele foarte bune.

Totul a costat 5680 HUF echivalentul a 20.8 Euro, inclus si apa minerala ce am comandat-o.

Meniul este in 3 limbi, maghiara, germana si romana, chelnerii vorbesc atat maghiara cat si germana, se poate plati atat in euro cat si in forinti, cursul valutar este afisat atat la intrare cat si pe nota de plata.

Restaurantul este foarte mare, are si terasa si loc de joaca pentru copii, vreo 10 chelneri serveau, totul merge foarte repede, servirea a fost ok, am mancat inr-o marti cand am mers catre Viena si nu era foarte aglomerat mai multa lume era pe terasa si la intoarcere la fel, ne-am oprit si am mancat acolo, dar la intoarcere fiind sambata, la ora amiezii era plin, am gasit locuri sa ne asezam dar aveam vecini de masa peste tot, iar terasa era plina ochi, in parcare masini din diverse tari, romani, austrieci, maghiari, ucrainieni etc.

La intoarcere mi-am comandat ciolan, iar sotul meu curcan rondele, cu legume, orez si sos de usturoi, totul delicios, servirea foarte prompta.

Ajungand acasa si povestind unde am mancat mi s-a spus ca data viitoare sa nu ratez ciolanul cu varza, asa ca sigur data viitoare ciolan cu varza va fi.

Mancarea este asa de gustoasa, cum n-am mai mancat demult intr-un restaurant, eu zic ca nu mai avea nevoie de nimic, nici sare, nici paprika absolut nimic, era doar delicioasa si portiile generoase, parerea mea ca nu se pot manca 2 feluri.

Va pot dori doar POFTA BUNA si nu ratati ca nu vezti regreta.

Trimis de dcuanita in 15.09.12 17:24:04
Validat / Publicat: 15.09.12 19:58:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dcuanita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 RONDELE DE CURCAN CU LEGUME, OREZ SI SOS USTUROI

[16.09.12 07:58:12]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Complex Paprika Csarda [Hegyeshalom]" (deja existenta pe site)

claudiu 71
    [16.09.12 12:23:51]

Intradevar un adevarat festin culinar ofera acest restaurant si la preturi bune avand in vedere vadul comercial am aici in completare lista de menu a la Paprika (paprikacsarda.hu/?lang=en&page=etlap#) Pofta buna!

dananecula
    [16.09.12 22:15:20]

@dcuanita

La recomandarea unui coleg de pe site, in drumul nostru catre Austria, am poposit si noi pentru o noapte la hotel Paprika (fiind un hotel de tranzit, amplasat strategic, foarte aproape de granita). Intr-adevar, bucatele alese la cina au fost foarte gustoase.

Noi am servit: supa crema de usturoi cu crutoane (790Ft), feliute de piept de pui cu susan + garnitura salata cu sos de iaurt si marar (1990Ft), file de peste pane = garnitura cartofi cu ceapa si sos alb (1890Ft) ... yam, yam... o nebunie.

Super delicioasa a fost mai ales clatita hanului (790Ft), umpluta cu dulceata de visine, mac, nuca, magiun, stropita din belsug cu toping de vanilie-ciocolata si cu mac iarasi ,,pudrata''. Excelenta ! Toata papica platita la Paprika (inclusiv 2 sticle cu bere si o Fanta) ne-a costat 7030 Ft (echivalent 25.90 Euro), 1 EURO = 272 HUF. Pana aici toate bune si frumoase, dar la un mic calcul matematic, dupa cum se vede, e mai ok sa platesti in forinti decat in euro.

Avand in vedere ca noi ne-am si cazat pentru o noapte acolo (60 Euro pentru 2 adulti+1 copil), am constatat un mic siretlic: desi era vorba de acelasi complex, cursul de schimb valutar era diferit la receptie fata de restaurant.

Citisem pe site-ul lor 1 Euro = 272 HUF, dar la receptie era alt curs afisat de 290 HUF, iar la restaurant cel corect de 272 HUF. Drept urmare am platit cazarea pentru o camera tripla 17.400 HUF .

Concluzie: la receptie merita sa achiti in Euro, iar la restaurant in HUF. Paritatea HUF/Euro este facuta clar in avantajul lor.

Deci, daca vreodata doriti sa va cazati acolo, atentie in ce fel de moneda platiti sau eventual faceti-va calculul cum va e mai avantajos.

Micul dejun, in schimb, sincer... m-a dezamagit. Ma asteptam sa fie mult mai diversificat sau macar preparatele sa fie de calitate. Probabil merg pe principiu: oricum e vad s-avem clienti, deci MD mai putin conteaza.

dcuanitaAUTOR REVIEW
    [17.09.12 19:14:39]

@dananecula: Noi am platit in HUF, am sesizat si noi acest lucru, cursul valutar nu este bun, este clar in favoarea lor.

Rodel
    [28.10.12 21:34:53]

@dcuanita: Am avut ocazia sa mananc la restaurantul Paprika in urma cu 2 ani, in drumul meu spre Austria, si asa cum scrii, meniul a fost foarte generos: o portie de snitele cu garnitura ajungea pentru doua persoane. Mi-a placut foarte mult localul in stil traditional, cu funii de ardei atarnand de grinzi (doar se numeste Paprika!).

claudiu 71, dananecula, dcuanita, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Paprika Csarda: