ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2008

O vacanta de neuitat

Hello. Ca de fiecare data, incercam sa ne cautam un concediu minunat, conditii de sedere placute si servicii ireprosabile. Ei bine, noi am ales vara trecuta o vacanta in Marmaris intrucat ne fusese recomandat acest sejur de prieteni care au plecat foarte multumiti de acolo.

Hotelul l-am ales după indelungi cautari si multe alergaturi printre ofertele agentiilor de turism si de internet. Ca si pozitionare, hotelul se regaseste in centrul statiunii Icmeler si la un minut de plaja, prin urmare cam ceea ce ne dorim in general. Camerele sunt frumoase, foarte curate, mobilier modern.

Mancare, pentru toate gusturile. Incepand de la un mic dejun copios, cu multe mezeluri, branzeturi, salate, croissante, cereale, dulceturi, fructe si tot felul de bauturi matinale sau nu, si terminand seara, cu burta plina, desigur, de gratare, supite delicioase, etc. si multe dulciuri de seama.

Era de asemenea minunat ca sezlongurile nu trebuiau platite si nu era batalia lui Vlad Tepes pentru ele, si aici vorbesc de prosoape pe care oamenii si le astern pe ele inca din primele zori ale zilei. Piscina era faina, dar am fost mai mul tentati sa ramanem la malul marii. Peisajul este superb, plin de palmieri si de oameni de treaba.

Acum, pe de alta parte, as vrea sa va aduc la cunostinta faptul ca nu trebuie sa va asteptati la luxul celor 4 stele sau 5, oferite de complexele gigantice din Antalya, pentru ca stim cu totii ca serviciile lor sunt fantastice si memorabile pentru a compensa lipsa peisajelor, a plimbarilor pe faleza si a multor altor posibilitati pe care le ai atunci cand nu stai pentru 8 zile intr-un țarc. Insa, pentru oameni care apreciza natura si frumusetile ei, care iubesc istoria si cultura acestor oameni interesanti si pentru iubitorii de nou, va sugerez sa mergeti aici.

Ca sa nu va mai spun ce excursii incredibile am facut, plimbari cu vaporasul prin cele mai frumoase golfuri, scufundari printre o fauna deosebita, acel pamukkale despre care se spune ca este una dintre minunile lumii noastre, si pentru 50 minute cu vaporul am vizitat Grecia, respectiv Rodos pe care l-am gasit cam scumpicel. Langa hotelul nostru, se afla hotelul Aqua, care nu era mai spectaculos decat al nostru, prin urmare nu am regretat ca am ales un patru stele pe care si le merita la sfarsit. Si ca sa nu uit, alegeti Icmeler, e la 4 km de Marmaris, dar e mai frumos decat el. Pentru 2 euro, exista autobuze din 5 in 5 minute care merg acolo.

Prin urmare, nota mea pentru acest sejur este 9, poate si pentru ca m-am simtit nemaipomenit la ei, dar si pentru amintirile cu care am ramas. Si apropos, ca sa nu existe niciun fel de dubiu cu privire la impartialitatea mea, am mai fost in concedii in strainatate. Dar sa nu uit un element esential, aerul era conditionat... insa de ore. Era intrerupt cata vreme erai la plaja si pe timpul noptii, dar la 6 dimineata, cand avei nevoie de el, tinand cont ca seara erau 30 de grade, revenea. Dar nu era absolut indispensabil. Have fun.

Trimis de Martina in 13.08.09 20:41:13

VIZUALIZĂRI: 2910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Martina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere la mare din balconul nostru imens.

krondia* [22.03.10 14:49:32] »

Felicitari! Frumos scris, cu multe detalii iar pozele sunt splendide drept pentru care iti dau 400 puncte, le meriti din plin.

loreda [27.03.13 21:20:51] »

Buna. Cum este plaja cu nisip? Distanta pana la ea este lunga? Intrarea in apa este lina?

Umbra se lasa pe plaja in jurul carei ore?

Distanta de la aeroport este lunga?

Multumesc.

Martina [28.03.13 17:57:09] »

@loreda: loreda: Servus,

Din cate imi amintesc, plaja era cu nisip, dragutica, nu foarte mare, sezlongurile gratuite si chiar langa hotel. De obicei se putea sta pana in jurul orei 19:30, iar de la aeroport am ajuns in aproximativ 2 ore.

Ca locatie, hotelul iti ofera toate avantajele, insa pentru anul 2013 nu sunt convinsa ca as mai face aceeasi alegere.

Poate subiectivismul meu are legatura cu faptul ca imi sunt suficiente vacantele petrecute in Turcia.

Daca e nevoie, revin cu detalii.

Pupici

krondia*, loreda, Martina