ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2012
    JUL-2012
    1 AD. + 1 COPII -- v: 15,8 ani

Lefkada Azurie privita prin ochii mei, simplu dar tare 'apasat'

Ultimul meu “Cuvant inainte”:

Cu acest review iata ca am “implinit” 200 impresii scrise de mine pe site-ul AmFost Acolo. Ca au fost utile sau nu, ca au placut unora sau altora nu, asta voi ati hotarat intotdeauna. Eu am incercat mereu pe cat mai putut mai bine, sa scriu cat mai util, cu cat mai multe informatii cat mai folositoare. Va multumesc frumos tuturor celor care m-ati citit, care m-ati apreciat (sau nu) si sprijinit (sau nu) in cei 3 ani cat am facut parte din aceasta comunitate. Va multumesc mult pentru prietenia voastra!

Cu toate ca am inca multe de povestit din vacantele mele, acesta este ultimul meu review scris aici, deoarece din cvari motive (cel mai important fiind lipsa de respect simplu, omenesc, de care m-am tot lovit aici!...) am hotarat sa ma retrag de pe site. Si pe aceasta cale rog cu acelasi respect pe care l-am avut intotdeauna, sa mi se stearga contul dupa ce aceste impresii vor fi afisate pe site. De asemenea, doresc ca aceste impresii sa fie fara PMA. Va multumesc!

Si cum nimic in viata nu este intamplator, iata ca acum imi voi incheia contributia mea aici, scriind tot despre cea mai iubita, dorita si dezbatuta destinatie de pe AFA: Grecia. Deci, iubirea mea Elada, tie iti dedic cu toata dragostea, admiratia si respectul meu, acest ultim review scris pe acest site!

Citisem multe despre “albastrul” de Lefkada, vazusem niste poze de vis, cu cateva locuri cu adevarat paradisiace, greu de inchipuit ca exista in realitate. Imi pusesem in plan intr-un viitor necunoscut, o vacanta pe aceasta insula din Marea Ionica, dar gandul nu zburase intr-atat de departe ca acea zi de a ajunge acolo era de fapt atat de aproape….

Si iata, ca acea zi a sosit intr-o frumoasa si prea calduroasa dimineata de iulie, cand, dupa un drum destul de obositor cu autocarul, am traversat micul podet metalic ce leaga insula Lefkada de Grecia Continentala si am pasit fericite sa vedem cu ochii nostrii Paradisul Azuriu.

Lefkada a fost lipita de continent pana in sec. 6, anii 500, cand ajunsi aici, locuitorii din Corint, au sapat un canal lat de numai 20 m, pentru a usura trecerea vaselor. Astfel, de atunci, Lefkada a devenit insula iar acum legatura cu continentul se face prin acel pod mobil din metal, realizat tot in scopul de a se ridica la trecerea navelor. Lefkada este singura insula greceasca legata de continent in acest fel.

Trecusem muntii prin mai multe tuneluri atat la bulgari cat si la greci si de curand “inotasem” din autocar pe o sosea cladita pe sub tunelul subacvatic de la Preveza, o ampla si super constructie sub mare. Si iarasi gandurile mele nu au putut sta locului de a face eterna comparatie intre poporul nostru tare “muncitor” doar in gura si alte popoare, chiar foarte aproape de noi, cum ar fi bulgarii, pe care am inceput demult sa-i admir pentru realizarile lor. Caci de greci ce sa mai vorbim…

Deci, am trecut podul metalic si am luat-o pe soseaua lunga ce desparte acolo apele linistite ale marii. Iar in fata ne-a aparut semeata, muntoasa si inverzita Lefkada, avand poarta de intrare in Lefkas, capitala insulei.

Privind pe geamul autocarului am simtit ca aici este o alta insula de vis, care s-ar putea sa intreaca in frumusete si mai ales in spectaculozitate cele 2 insule pe care le vizitasem deja: Thassos si Corfu. Dupa ce am vizitat si Lefkada am ajuns la o concluzie foarte simpla si fireasca, pe care sper sa o scriu la final, daca nu uit.

Acum priveam deja fascinata la peisajul magic ce punea deja stapanire atat pe realitatea pe care o traiam atunci dar si imaginatia mea bogata deja lucra la “foc” automat.

Insula Lefkada este situata in partea de vest a Greciei si face parte din insulele Ionice, fiind udata generos si atat de frumos de apele Marii Ionice.

Facand excursii de-a lungul insulei, am reusit sa-mi dau seama ca Lefkada este o insula preponderent stancoasa, cu munti nu prea inalti, acoperita in mare parte de vegetatie luxurianta densa, cu plantatii de maslini la greu, dar si traditionalii lamai, portocali, smochini, rodii, leandrii sau palmieri inalti si extrem de decorativi. Insula are doar doua varfuri muntoase dar care nu depasesc mai mult de 1000 m. Datorita culmilor ondulate ale muntilor inverziti si prin faptul ca marea se intinde nestingherita la poale, in imediata lor apropiere, iar in unele locuri parca muntele cade direct in valurile inspumate, iti da parca impresia ca muntii ar fi mai semeti. Oricum, este minunat!

Insula nu este mare, ocupand o suprafata de doar 303 kmp, avand o populatie de aprox. 23 mii de locuitori, cei mai multi fiind condensati in capitala Lefkas, aprox. 7 mii. Prefectura din Lefkada include si insulele mai mici precum Meganisi, Kalamos, Madouri, Skorpios si Sparti.

Drumurile sunt bune spre excelente, dar exista unele portiuni inguste, altele extrem de abrupte, in panta mult inclinata si cu foarte multe serpentine, unele mai largi dar altele foarte periculoase, stranse in “ac de par”. Un lucru extrem de bun si de important pe care l-am sesizat: multe portiuni de drum sunt cu semnalizatoare de noapte pe asfalt, (ochi de pisica parca le zice…nu prea ma pricep…), care usureaza foarte mult “munca” soferilor de a te aduce acasa in siguranta, dupa o zi obositoare si extrem de calduroasa de “bananait” prin insula…

Un alt plus al insulei o reprezinta si indicatoarele care sunt cam peste tot; trebuie doar ca soferii sau “copilotii” lor sa fie atenti la ele si, gata! Ai ajuns la destinatia mult dorita!

In dimineata sosirii pe insula, in Lefkas nu prea am avut ce vedea din autocar, in afara de furnicarul de barci din portul ce se intinde generos de-a lungul coastei. Am privit doar la multele ambarcatiuni de diferite modele si marimi, unele fiind chiar adevarate bijuterii sau opere plutitoare. Luati-le cum doriti! In rest, la acea ora a diminetii, orasul dormea inca. In schimb, l-am revazut cand am fost intr-o scurta vizita, la miezul zilei dar si seara. Ei, atunci capitala fierbea de frenezia oamenilor multi pe care i-am vazut pe strazile intestate de magazine, taverne si cafenele tipic grecesti, decorate si luminate in stilul inconfundabil. Ce imi place mie acea atmosfera calda, primitoare, ademenitoare, vesela si extrem de relaxanta din orice colt te-ai afla in Grecia mea mult iubita!!! Ca si aici, in Lefkada!

In plimbarea pe care am facut-o de-a lungul insulei, pot scrie doar simplu: ne-a fermecat pe toate partile. O consider o insula magica, plina de exotism, de un neprevazut delicios si incantator, prin soselele abrupte si intortocheate; este o insula cu multe surprize, fascinanta, interesanta si aventuroasa, plina de colturi de natura rupte din rai. Nu degeaba multi au botezat-o “colt de rai albastru”, asa cum si eu am numit-o “Paradisul Azuriu”. De ce? Pentru ca apele mangaie alene in unele locuri tarmurile dantelate; dar mai ales pe coasta de vest, stancoasa si cea mai spectaculoasa, am cunoscut o mare involburata, care se zbarleste vijelios si chiar periculos uneori, imbratisand toate nuantele care pornesc de la culoarea albastra: cred ca aici, in Lefkada am vazut atat albastrul de indigo, de cerneala, ingemanat cu un turcoaz de poveste; am vazut amestecul albastrui-verzui, stralucirea de smarald ca si azuriul acela clar, limpede, ca cerul senin de dimineata. Privind in zare, cu foarte mare greutate am putut distinge orizontul, locul unde se termina azuriul ceresc si incepe azuriul pamantesc, imbratisat natural de stapana absoluta, marea, intr-o culoare de adevarat “paradis azuriu”. Practic cerul se uneste perfect cu apele marii. Ceva de vis neinchipuit de frumos, de incredibil dar atat de adevarat!

Partea de nord este diferita de cea sudica si mai ales de cea din vest iar relieful, la prima vedere zici ca este cam la fel dar nu este chiar asa, acesta schimbandu-se la fiecare pas.

In nord se gaseste capitala Lefkas, care nu are o plaja anume. In schimb la doar cativa km de oras se afla plaja Agios Ioannis-Frini, aici gasindu-se din loc in loc ruine ale unor mori de vant.

Coborand de la nord spre sud, pe partea estica a insulei, se intalnesc statiunile Lygia, Nikiana si Perigiali, toate toate fiind situate la nord de cea mai mare statiune de pe insulă - Nidri. Majoritatea statiunilor din estul insulei sunt orientate catre partea continentala a Greciei, cu muntii sai magnifici. Mai ales din Nidri se deschide o impunatoare si fascinanta panorama a muntilor inalti ai Greciei Continentale din aceasta parte a tarii. Peisajul este mai mult decat incantator, cu atat mai mult cu cat poti sta linistit pe un sezlong, sub o umbrela, intr-o zi superba de vara si privesti in fata ta la “arhipeleagul” de insulite foarte aproape de tine. In departe se intrevad maretii munti de piatra ai Greciei continentale. Iar aproape de tine te inconjoara intr-un superb arc de cerc crestele domoale si verzi ale muntilor de pe insula in timp ce cu picioarele poti atinge marea…Parca nu-ti vine a crede ca tu te afli undeva in mijlocul unui peisaj dumnezeiesc de frumos, avand la alegere muntele si marea laolalta, intr-o simbioza si incantare de exceptie.

Daca in nord, partea de est si de sud insula este mai putin spectaculoasa, cu marea ceva mai calma, de culoarea bleu-verzuie, dar tot limpede si curata, ca de cristal, coasta de vest este deliciul insulei, “bomboana” de pe tortul albastru-azuriu al Lefkadei. Aici este adevaratul “paradis azuriu”, aici sunt adevaratele plaje; cateva cu nisip, dar majoritatea de pe insula sunt cu pietre, mai mici sau mai mari si cu intrarea brusca in apa, tot cu pietre albe; de aici, cred eu, si culoarea aceasta incredibila a marii. Plajele, asa mai cu pietre de te rup la picioare, daca nu ai papuci speciali sau cu nisip amestecat cu pietre sau cele mai grozave doar cu nisip, dar mai putine la nr, sunt pur si simplu captivante, de-a dreptul exotice, unice in frumusete, spectaculoase si desavarsite natural.

Iata cateva dintre plajele vazute, admirate si “devorate” cu ochii si inima de noi.

Pe coasta de est se gaseste cea mai mare, mai animata, colorata, plina de veselie si bunadispozitie statiune, Nidri (sau Nydri, cu accentul pe i, cum pun grecii) despre care am scris deja un review mai amanuntit.

Nidri are o plaja relativ ingusta, ce se “muleaza” perfect dupa forma micilor golfulete incantatoare, de-a lungul carora s-a dezvoltat orasul. Plaja este formata atat din nisip sau nisip amestecat cu pietris dar si cu iarba si din ce am vazut, peste tot este amenajata in dreptul hotelurilor respective, cu sezlonguri si umbrelute, la preturi fie de 4 euro ansamblul, fie trebuie sa consumi ceva bauturi de la barurile de acolo.

Un avantaj pe care l-am vazut eu la plajele din Nidri este ca, in pofida lipsei acelui “albastru de Lefkada” binecunoscut, si aici apa este foarte curata, in unele zile are o culoare de smarald stralucitor, intrarea in mare se face lin, ci nu dintr-o data iar in mare este nisip, ci nu pietre, decat foarte putin, doar la intrare. Deci, dupa parerea mea, Nidri este locul ideal pentru zbenguiala in apa fara nicio grija a famiilor cu copii mici… Si de ce nu?! A fost si a noastra pe deplin. Aici am reusit cu totii sa facem adavarata baie in apele Lefkadei, chiar si pe vant, caci valurile formate sunt micute in comparatie cu cele de pe coasta de vest…

Din Nidri se deschide pur si simplu o mare si atat de frumoasa si de interesanta parte din Cartea Naturii pe care cu mare mandrie greceasca o detine insula Lefkada. De aici se vad atat de bine si de conturat insulele Skorpios, Meganissi si alte insulite mai mici. Statiunea Nidri ofera o gama foarte variata de restaurante, taverne si baruri, minunatul port maritim spatios, ca si esplanada larga, atat de vie si de colorata, mai ales la lasarea serii.

Insula Skorpios este celebra prin faptul ca este proprietatea fostului milionar Aristotlelis Onassis. Aici bogatanul mafiot s-a casatorit cu Jacqueline Kennedy in 1968, fiind actuala proprietate a nepoatei sale Arhina Roussel. Atat Onassis cat si fiul sau Alexandru si fiica sa Christina au mormant pe aceasta insula. Accesul turistilor pe insula este strict interzis. Dar in schimb este permisa plimbarea de-a lungul tarmurilor atat de ondulate, pline de verdeata cat si acostarea ambarcatiunilor cu turistii care se pot delecta pentru o binemeritata baie in apele limpezi si atat de curate din jurul insulei.

Tot aici, foarte aproape de Nydri, poti atat de repede si de simplu sa treci de la mare la…munte. Doar un exemplu: cascada Dimossari este un alt punct de atractie foarte iubit si cautat de turisti. Este de-a dreptul incantator si atat de relaxant atat drumul pana acolo dar si acele chei sapate crunt si natural in piatra de munte, care duc imediat sus la caderea de apa. Am inteles ca Lefkada este detinatoarea mai multor astfel de locuri, cu cascade si pesteri atragatoare si atat de frumoase si de interesante. Deci, un alt motiv de a veni pe aceasta insula, care stie cum sa-si dezveleasca necontenit comorile sale nebanuite, in cel mai firesc si modest mod dar si tare “apasat” cum zic eu, atat la privirea cu ochii cat mai ales la simtirea si bucuria sufletului.

Prima noastra excursie pe insula am facut-o spre coasta de nord-vest spre Kathisma. Am luat autobuzul local si in aprox. ¾ ora am ajuns. Biletul dus costa pt. o persoana 3,5 euro. Deci, 14 euro ne-a costat pentru amandoua.

Dar pana acolo, in drumul nostru am reusit mai intai sa dam o ocheada in Agios Nikitas. Acesta mi s-a parut a fi un satuc pescaresc traditional grecesc, situat la vreo 12 km de capitala Lefkas. Din mersul lent al autobuzului, mi-am dat seama ca statiunea propriu-zisa se desfasoara doar pe drumul principal, fiind singura de pe coasta de vest aflata la nivelul marii deoarece tarmul este accidentat si foarte abrupt. Si aici peisajul este stancos si culoarea marii este de albastru infinit. Pot scrie ca vazuta de la distanta, mi-a placut zona, fiind impodobita din abundenta cu dealuri abrupte si vai pline de maslini si pini, care duc spre plaja. Satul mi s-a parut in schimb mai putin animat, cu o liniste si monotonie tocmai buna pentru cei care doresc cu adevarat numai liniste si repaus in vacanta lor. Este doar o parere a mea, fara sa fi stat acolo…poate ca nu este chiar asa…

Un avantaj pe care il are satucul Agios Nikitas cred eu, este faptul ca acesta se afla aproape de cateva plaje extrem de frumoase. In partea sa de nord se intinde Pefkoulia Beach, unde se ajunge din drumul principal spre Lefkas, deci pe unde circula si autobuzul. La sud de Agios Nikitas este o plaja superba, pe care am vazut-o doar in niste vederi superbe si mi-a placut tare mult. Este vorba de Milos Beach, o plaja adevarat salbatica, ascunsa printre stanci, intr-un mic golf sapat in munte. Numele este preluat de la ruinele unei mori ce exista odinioara aici. Pentru a ajunge pe aceasta plaja, cel mai usor este de luat taxi-boat, pentru 3 euro/pers. chiar din Agios Nikitas. Modul dificil este de a urma calea coastei abrupte pana jos, pe plaja dar este mult mai periculos si dureaza mult mai mult. Aici am inteles ca este locul unde se practica si nudismul, deci perfect pentru persoanele total nonconformiste, ce se doresc a se bronza pe toate partile corpului! Oricum, plaja este unul din cele mai bune locuri de pe insula nu doar datorita peisajului si nisipului de aici, ci si pentru linistea, exotismul si salbaticia sa.

Iata-ne ajunse la destinatia excursiei noastre din acea zi, la Kathisma beach. Autocarul ne-a lasat la o cotitura de drum, unde are loc sa si intoarca pentru ca nu poate cobora pana foarte aproape de plaja, soseaua fiind foarte ingusta, in panta abrupta si in serpentine. Tot de acolo ne-a si luat seara, la ora 18, cand este ultima cursa spre Nidri, respectiv spre Lefkas. Mentionez ca autoturismele ca si ATV-urile si scuterele pot efectua acest drum pana jos pe plaja. Mai greu ar fi la urcare…

Plaja de la Kathisma este incantatoare, ne-a fermecat din prima, cum se zice. De sus, in departare ochii nu vad decat marea si cerul, care pana la orele pranzului sunt unite intr-un albastru chiar fara de margini! Si apoi iti apare in fata o plaja intinsa, adapostita pe margini de coltii muntelui, care iti dau senzatia ca se pravalesc direct in marea cea albastra. Apoi apar cateva hoteluri destul de luxoase la prima vedere, cu piscine incantatoare. De-a lungul plajei sunt si cateva restaurante, terase si baruri foarte cochete si exotice, rasfirate pe limba de nisip galbui-albicios.

In Kathisma, plaja este preponderent cu un nisip mare, grunjos, care are face atat de bine la talpi! Si cu pietre doar la intrarea in apa si apoi in marea care se adanceste brusc cam de la 2 m fata de tarm. Deci, mare pericol pentru copii si cei care nu stiu sa inoate, mai ales in zilele cu vant si valuri mari.

Aici marea este de cele mai multe ori involburata, cu vant destul de puternic, deci cu valuri de o spectaculozitate incredibila. Am avut norocul de o astfel de zi, mai ales dupa-amiaza, in care marea, intr-un tandem perfect cu vantul ne-au oferit un spectacol de zile mari; niste valuri uriase, inspumate, care se nasteau dintr-o mare azurie, de culoarea inconfundabilului “albastru de Lefkada” si udau cu putere si tupeu tarmul pietros albicios. Si odata cu tarmul, si pe noi, racorindu-ne si bucurandu-ne deopotriva, lasand in urma amintiri de neuitat, traite cu maxim de intensitate si o fericire cu greu de descris in niste cuvinte simple. Trebuie sa fii acolo ca sa simti cu adevarat Lefkada cu toata fiinta ta!!!

In apropiere de Kalamitsi, un mic sat de munte traditional grecesc, cu multe case simple dar dichisite cu obloane albastre la ferestre, cu multi leandri si palmieri asezati dezordonat pe drum, se gaseste o plaja extrem de salbatica si de exotica, prin pozitionarea sa cat si prin “vesmintele” ce le poarta: un mic golf, parca uitat acolo de Creator de cand lumea, adancit printre niste mormane de pietre, de o parte si de alta a golfuletului, atat pe uscat cat si in apa limpede si clara, de acel albastru nemarginit. Plaja poarta numele de Kavalikefta Beach si este un alt incantator si unic loc de pe insula. Plaja este amenajata cu sezlonguri si umbrelute si tare frumos se vede totul de mai sus, de pe coasta! De-a lungul micii plaje cu pietris amestecat cu nisip, exista o parcare dar si o mica taverna.

Nu stiu, in Lefkada am tot avut impresia ca Dumnezeu a dorit ca sa uneasca nemarginirea cerului cu albastrul marii si pamantul la un loc, creand acest taram unicat din Grecia. Si chiar a reusit sa o faca!

Urmatoarea excursie am facut-o intr-o zi cand, imprietenindu-ne cu 2 tineri minunati, am inchiriat impreuna un “jaf” de Nissan, pe care am dat 49 euro... fara benzina! Incep cu sfarsitul zilei si fac o mare paranteza, aviz celor ce doresc a inchiria masini in Lefkada: masinuta asta s-a dovedit a fi tare buclucasa si extrem de lenesa la urcatul pantelor. Fii-mea a observat de cand am pornit ca aceasta masina nu statea locului atunci cand era in panta la urcare si tot o lua usurel la vale. Iar prietenul nostru, soferul abia a reusit sa o “imblanzeasca”. Dar uite cum pe inserat, dupa o zi extrem de frumoasa, plina de placere si incantare, excursia noastra avea sa fie “condimentata” cu o mare aventura combinata perfect cu o grozava sperietura. Cand prietenul nostru a incercat sa urce o panta foarte abrupta, masina a inceput sa se “scurga” usurel la vale. In spatele nostru veneau alte masini care, normal ca au oprit vazandu-ne la un moment dat pe noi, fetele dandu-ne jos din masina si incercand sa o proptim intr-un fel. Ei, ziceti si voi: cum puteam face noi acest lucru?! Masina aluneca lin pe panta; au venit in ajutor cativa barbati din masinile din spate dar picioarele lor au alunecat odata cu masina, soseaua fiind foarte alunecoasa pe acea portiune. Rasu’plansu’ pe noi toti!! De sus, de la o taverna, vazand intreaga scena tragi-comica, ne-a venit ajutorul real, un grec, care s-a suit repede la volan, a calcat la maxim pedala, (ne-am mirat ca n-a trecut prin podeaua masinii!) au scrasnit cauciucurile, care au si spumegat dand un fum cu miros de cauciuc super-incins, dar a reusit sa duca masina sus, pe sosea, pe culmea “succesului”. Am multumit frumos, ne-a luat rasul de n-am mai putut, dupa ce cu cateva momente mai inainte transpirasem de ingrijorare, vazandu-ne cu masina frumusel tot mai jos, spre mare…Grozava sperietura am mai tras dar precum zicala spune intelept: orice rau e spre bine!

Deci, concluzia pataniei noastre: pentru cei care doresc sa inchirieze masina, ii rog sa fie foarte atenti ce fel de masina iau, sa intrebe tot felul de date tehnice, etc.

In acea dimineata minunata de iulie, am pornit din Nidri mai intai spre sud. Aici este oraselul Vassiliki, mititel, cochetel, situat in sud-vestul insulei, cu aerul sau specific grecesc, dar mult mai linistit decat celelalte locatii vizitate de noi.

Golful larg, generos si atat de pictoral care imbratiseaza cu atat de multa frumusete coasta muntelui ce se ridica din spatele orasului, are o plaja din pietre amestecate cu nisip, ceva mai marinimoasa in latimea sa. Intrarea se face lin si in apa este nisip.

Golful din Vasiliki este renumit impatimitilor de windsurfing; dupa miezul zilei, cand vantul isi intra in oarece drepturi aici, este o adevarata delectare maritima sa vezi marea intesata de tot felul de ambarcatiuni de acest gen. Aici este raiul surferilor, o alta paleta de culori multicolore in acest peisaj minunat de poveste magica elena.

Dimineata, cand am ajuns noi acolo era liniste, tavernele si restaurantele viu colorate isi asteptau clientii lenesi sa le calce pragul; am vazut cateva magazine cu multe suveniruri de unde ne-am luat si noi ceva amintiri si am mancat o gustoasa inghetata, admirand portul. Din oraselul Vassiliki se asigura legatura pe mare cu Nidri, Kefalonia si Ithaka si cu alte plaje salbatice dar spectaculoase accesibile doar de pe mare. In statiune se pot inchiria barci, catamarane, caiace, biciclete, motorete si ATV-uri la tarife foarte accesibile. Intreaga insula poate fi descoperita folosind aceste mijloace de transport.

Cape Lefkada este situat in apropiere de Vassiliki si reprezinta unul din cele mai spectaculoase si unice locuri din insula, cu un drum stancos, cu o prapastie de circa 30 m si cu farul vechi ce ghideaza barcile pe mare. Am inteles ca de aici se poate admira un memorabil apus de soare, in sunetul asurzitor al valurilor ce se sparg de stanci. Noi am avut norocul de a vedea si simti cu toata bucuria sufletului un astfel de apus pe o alta plaja…cea mai frumoasa din Lefkada, dupa parerea noastra…

Dar iata-ne ajunsi in Porto Katsiki, considerat simbolul insulei Lefkada. Este locul cel mai cautat, vizitat si pozat de pe insula. Este o plaja preponderent pietroasa, amestecata si cu ceva nisip dar foarte grunjos. Aceasta plaja este considerata una dintre cele mai frumoase plaje din Europa si a 3 a din Grecia. Intrarea in mare se face doar pe pietre si este abrupta ca in majoritatea locurilor de pe partea vestica a insulei. Plaja se afla la circa 35 km departare de orasul Lefkada, fiind in apropiere de satul Athani.

Frumusetea acestui loc consta in primul rand, dupa parerea mea, in minunatia apelor albastre-azurii care vin si se imprastie cu marinimie pe plaja incinsa de atata soare si incanta turistii la maxim…asa cum ne-au incantat si pe noi…

Dar unicitatea acestui superb loc consta in spectaculozitatea sa: de fapt Porto Katsiki (sau Portul Caprei) este un golf mai generos, sapat parca dintotdeauna atat de adanc de valurile albastrii ale marii direct in munte. Inaltimea culmii muntoase este destul de aratoasa iar de sus peisajul iti taie practic nu doar respiratia ci si graiul. Dar in schimb te imbie sa faci o sumedenie de poze!

Ca sa ajungi jos pe acele micute plaje extrem de exotice si unice in frumusete, plaje delimitate fie de modelul peretelui stancos al muntelui fie de cateva grupuri de stanci ce dau locului deliciul valurilor ce se lovesc cu putere de ele, imprastiind pretutindeni picaturi albastre de Lefkada, se coboara multe trepte, cred ca sunt in jur de vreo 100, caci eu le-am pierdut sirul…Dar merita pe deplin orice efort! Grotele cu nisip sunt sapate in piatra muntelui maret ce isi priveste maiestos de sus frumusetile sale. Aceste grote sunt tare cautate in zilele caniculare, fiind o binecuvantare racoroasa pentru turisti.

Din ce am observat doar de pe tarm, luand la picior fiecare mic golfulet in parte (de pe mare nu am avut norocul, caci in alta zi cand noi am fost in croaziera a fost foarte vant si niste valuri super-long iar vasul nostru de croaziera nu s-a putut apropia de tarmul vestic al insulei, mergand mai departe catre Kefalonia!), in Porto Katsiki sunt 3 golfulete cu micutele sale plaje udate din plin de valurile inspumate azurii. Si atunci, in acea zi atat de albastra, atat deasupra capului nostru cat si jos, la picioarele noastre, am prins un vant teribil, cu o mare de vis…oceanic…adica valuri atat de inalte si de inspumate, care udau tarmul cat mai sus, acaparand teritorii intinse din plaja. Oricum, este un spectacol de- a dreptul fascinant, care practic te lasa mut de frumusete, maretie, culoare, caldura, tentatie, miracol al Naturii in Lefkada!

Exista 2 parcari mari, cu plata si in timpul zilei sunt foarte ocupate. Mi-amintesc ca ne-a costat, parca 5 euro pentru toata ziua chiar daca noi am stat doar cateva ore. Oricum merita, parcarea fiind si pazita.

Tot aici sunt si 2 taverne sau terase, unde am mancat si noi cate un hot-dog (3 euro/buc.) si un sandwish club generos cu cartofi prajiti (5 euro), privind in zarea albastra sau jos spre plaja. O apa plata de 1,5 l ne-a costat 2 euro.

Am ajuns si la Egremni beach, socotita a doua plaja cu care se mandreste tare mult Lefkada. Aceasta plaja se intinde pe mai multi km si este ocrotita de peretii inalti ai muntilor mereu verzi ai Lefkadei, bogati in multa piatra si din loc in in loc cu vegetatie de pini pitici. Dintre toate plajele vazute de mine pe insula, eu consider plaja din Egremni cea mai buna si cea mai frumoasa datorita nisipului cel mai fin, este foarte intinsa si lata. Iar peisajul este unul mirific. Privind-o de sus, dintr-un loc unde chiar ne-am crezut in Rai, am constatat ca sunt 2 portiuni ale acestei plaje: una salbatica, adica neorganizata cu sezlonguri si umbrelute sau cu vreo terasa sau bar pe plaja. De aici, de sus, marea se vede in toate nuantele sale contopite cu infinitul albastru al cerului. Cu totii am avut impresia ca ne aflam intr-o zona crepusculara…dar greceasca! Am reusit sa surprind partea aceasta intr-o poza pe care practic o ador! Cealalta portiune este “dichisita” cu acele lucruri utile turistilor: au sezlonguri, umbrelute, la pretul de 7 euro/zi si un mic bar foarte exotic si chiar chic. Aveti grija daca doriti sa stati toata ziua pe plaja din Egremni, este doar acel bar, de mancare nu exista decat rontaieli iar de baut sunt doar cafele, beri si sucuri si la preturi mai mari decat in alte parti ale insulei. De ex. eu am luat o cafea care nu prea mi-a placut, la 3 euro si 2 pungi de chipsuri care au costat 4 euro si lui fii-mea i-am luat un ice tea la 2,5 euro. Ceea ce am constatat eu ca lipsesc pe deplin atat aici cat si pe toate plajele din insula sunt toaletele sau “budele” vorba lui fii-mea. “Mama, daca te-apuca marele unde-l faci? in mare??!!... ” In fond daca totul ar fi perfect in viata asta, ar interveni plictiseala…si ne-am plictisi de atata plictiseala. :)) Asa ca…

Pentru a ajunge pe plaja din Egremni, se coboara cele 350 trepte. Nu va speriati. Si aici merita pe deplin efortul de a le urca, chiar si dupa o zi plina de plaja, soare si baie intr-o mare albastra si cu valuri de poveste…Aceasta plaja este considerata de unii mai greu accesibila tocmai datorita acestor scari. Odata ajuns jos, pe plaja cu nisipul ce-ti mangaie alene talpile (sau ti le arde la ceas de amiaza), ridicand privirea spre munte ramai practic fara grai: datorita inaltimii muntelui si a lungimii sale, peisajul este absolut magic: aici muntele, ca si in Porto Katsiki, rasare si se ridica vanjos direct pe plaja, facand parca un scut de aparare al acestei zone fata de restul insulei. Aici ne-am simtit minunat, ne-am balacit in valurile imense azurii, dar aveti grija! si aici intrarea in mare este cu pietre si abrupta.

Pe aceasta plaja din Egremni am asteptat un miraculos si incantator apus de soare. A fost ceva sublim: undeva in vest, marea inghitea treptat astrul de foc, in timp ce de undeva dinspre culmea muntoasa aparuse deja incantatorul astru al noptii, luna…Nu am rezistat miracolului Naturii si am facut poze la greu.

Si aici este o parcare dar cam anapoda, la noroc si este ceva mai departe de plaja; drumul pana la scari este neasfaltat, plin de praf de la piatra de calcar si apoi se ajunge la acele 350 trepte. Deci rabdare multa la venire iar la plecare chiar mai multe…rabdari! :)

Acestea au fost excursiile noastre terestre; caci am avut si o experienta de neuitat pe apele involburate ale insulei, intr-o croaziera cu destinatia insulele Kefalonia, Ithaka, Meganisi, Madouri si Scorpios, cu valuri extrem de mari si periculoase, care au trezit tuturor adrenalina la maxim…Bine ca am ajuns seara in Nidri “in safe” dupa o zi mai mult pe valuri si vant de intensitatea 7 din 8, din cele spuse de ghidul local, intr-o zi cand vapoarele de croaziera n-ar fi trebuit sa plece in larg, in excursii cu turistii. Mai, mai sa ne rasturnam cu ditamai nava de croaziera, nu alta! …

In Lefkada se practica multe sporturi nautice, distractia este in toi in fiecare zi, la orice ora. Poti zbura cu parasuta trasa de barca; de asemenea, poti trai senzatii tari, stand pe o platforma gonflabila trasa tot de o barca, ce te ridica si te coboara de pe ape de nu cred ca mai stii de tine; in Vassiliki si poate si in alte parti, se practica windsurf, atunci cand se mai inteteste vantul.

Lefkada este insula din Marea Ionica, cred eu, care este abia la inceputul cunoasterii sale la adevarata ei valoare. Ma bucura faptul ca a “iesit” clar si fara tagada, triumfatoare, pe piata noastra, cu oferte turistice pentru toate buzunarele, in cateva locatii de-a dreptul minunate. Dar pacat, caci din ce am inteles, insula este inca mai putin celebra pe plan international, desi Lefkada este de o frumusete si maretie unica, dezinvolta, incontestabila. Grecii o doresc a fi o insula cat mai putin “atinsa” de civilizatie, de poluare, de tot ce inseamna “comercial”. Poate ca este mai bine asa, sa ramana cat mai mult timp naturala, salbatica, ea insasi, “ascunsa” si invaluita discret in propria ei frumusete, maretie si mister. Oricum, viitorul sta in forta si puterea ei nemarginita in unicitate si frumusete, in magie; in spectacolul inedit al plajelor si al marii; in tot ceea ce ofera ea inca de la departare, cand o vezi cum isi desfasoara libera si dezinvolta pletele sale verzi de pe culmile muntoase, trecand marea in albastrul ei unic spre un taram de vis si paradis terestru azuriu numit atat de simplu si frumos LEFKADA.

In incheiere iata si Concluzia mea: dupa ce am vazut Thassos de 2 ori, Corfu si Lefkada, fiecare o data, pot scrie doar atat:

Thassos este insula de smarald, linistita, calda, primitoare, salbatica dar “cuminte”; Corfu este cea mai verde insula greceasca, plina de voiosie si naturalete, de efigii istorice renumite dar si de modernism si civilizatie, de locuri salbatice si ape ca de cristal verde; Lefkada este eternul “vis albastrui” al Greciei, intesata de mult exotism, salbatica si naravasa, incantatoare si vesela. Nu pot scrie care mi-a placut cel mai mult ci doar ca iubesc si ador Grecia cu toate minunile ei naturale, cu tot exotismul ei, cu toata frumusetea ei salbatica si civilizata, cu traditiile ei, cu toata magia si farmecul fiecarui coltisor de unde razbate fie un fir de nisip sau pietris, de munte verde sau de ape limpezi, cristaline, azurii, albastre sau verzui, fie de locuri istorice ce atesta autenticitate si valoare peste veacuri. Cine nu a poposit pret de doar cateva zile in vreun loc din batrana si mereu tanara Elada, sa o faca si va intelege marea mea dragoste pentru acest taram de-a pururi fermecat si fermecator; iar cine a fost, stie cu siguranta despre ce am scris eu aici.

Wow! Dar am scris, nu gluma. Sper sa fi avut rabdarea si timpul necesar pentru a citi iar daca nu, cum doreste fiecare. Eu am scris totul doar pentru voi, dragii mei.

Si iata ca intr-un final v-am povestit si eu cum am vazut insula prin prisma inimii si a ochilor mei, care au privit pentru prima oara Lefkada patrunzator si direct in ochii ei cei albastrui-azurii, cu tente de smarald. Si ma bucura nespus ca, precum multi, multi altii, si eu cu fiica mea AmFostAcolo!

Sa aveti intotdeauna numai vacante de vis oriunde si oricand!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Pentru cine doreste sa vada o parte din pozele mele din Lefkada, rog un web sa insereze la inceputul acestor impresii urmatorul link:

Va multumesc frumos. Numai bine tuturor!

Trimis de ileanaxperta* in 13.09.12 12:58:06
    Validat / Publicat: 13.09.12 16:17:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.09.12 16:34:12] »

@ileanaxperta: In primul rand vreau sa-ti spun ca maine plec spre Lefkada si am listat ultimul tau review! Multumesc. In al doilea rand, vreau sa atrag atentia ca, prin retragerea ta, AFA pierde unul dintre cei mai frumosi povestitori ai sai. Iti respect decizia, insa si aici pe site, ca si in viata reala, suntem diferiti. Si de aici apar si animozitatile, si prieteniile. Ma tem ca limbajul violent sau lipsit de bun simt (stiu ce vorbesc) folosit uneori aici s-ar putea sa indeparteze tot mai multi membri, insa, stii vorba aceea: show must go on! Ramai cu bine Ileana si fii convinsa ca uneori drumurile ne mai readuc in acelasi loc si in acelasi timp, chiar si numai in plan fizic, daramite in alte planuri. La buna vedere!

MCM [13.09.12 17:20:17] »

Draga mea colega, am lipsit ceva timp (o saptamana) din comunitate si primul review pe care il deschid, si-l citesc, este acesta. Si sunt socata. Mi-as dori sa gasesc cuvintele potrivite sa te pot face sa te razgandesti. Si sunt convinsa ca le-as gasi, dar nu sunt sigura ca tu iti doresti acest lucru. Ce as dori sa-ti spun este urmatorul lucru: indeparteaza-te putin, fa o pauza si mai gandeste-te la hotararea ta dupa aceea. Mi-as dori sa reusesti sa accepti ca oamenii sunt diferiti, la fel si actiunile lor. Si ca ar fi pacat sa privezi viitorii cititori ai AFA de rws tale. Ma bucur ca am avut ocazia sa te cunosc. Si vorba lui @johnnyredlabel: "show must go on".

Ufff, gata webmaster cu offtopicul, dar nu m-am putut abtine.

In alta ordine de idei, datorita rw tau, draga @ileanexperta, si a celorlalti (se stiu ei) care iubesc Grecia, am sa merg in Grecia anul viitor, desi nu credeam ca o voi mai face vreodata. Prea povestiti frumos despre acele locuri. Mi-as dori tare mult sa vad poza pe care o adori

mariana.olaru [13.09.12 17:33:48] »

La mulți ani încununați iată cu două sute de review-uri pe site-ul AFA! Merita să-ți facem noi un cadou, o melodie sau măcar o urare, dar iată, se confirmă că atunci când aniversezi sau sărbătorești ceva, merită să-i faci părtași pe prieteni. Iar noi, cei de pe AFA, ne socotim prietenii tăi, căci iată la ce festin turistic ne-ai invitat. De aceea, chiar nu înțeleg de ce dorești să te desparți de noi. Sunt fără îndoială în afară de subiect, în totală necunoștință de cauză, dar chiar nu pricep despre ce ”lipsa de respect simplu, omenesc” vorbești. Că așa cum te-am cunoscut și cum am perceput că te apreciază mulți, mă gândeam că mai degrabă ești o privilegiată a atenției noastre, pentru că mereu erai sarea și piperul petrecerii!

Îmi pare sincer rău de decizia ta și sper să te răzgândești, pentru că drum de întoarcere există totdeauna și niciodată nu-i prea târziu. În plus, iertarea și trecerea cu vederea a nedreptăților sau a răutăților care vor fi fost ele, are harul unei bucurii sfinte pentru sufletul tău. Oricare va fi hotărârea ta, sper să nu ne uiți, măcar pe noi, cei care te prețuim

creivean [13.09.12 18:12:26] »

@ileanaxperta

Eu, cel ce te-am citit cu real interes şi te-am mai răzgândit o dată, sper (dacă-ţi spun cât de mult te preţuiesc [ şi eu ]) să am acelaşi succes şi de data asta.

Îţi cunosc doar o mică parte din frământari, ştiu de câtă sensibilitate eşti capabilă şi, cu tot respectul pe care-l pot eu arăta, te rog să nu ne uiţi şi să nu ne privezi pe noi, cititorii tăi fideli de plăcerea de a-ţi citi rândurile.

În ceea ce-i priveşte pe cei ce nu te-au apreciat la adevărata ta valoare (indiferent cine sunt) şi nu ţi-au arătat respect, lasă-i în plata domnului. Doar ei au de pierdut.

Abia aştept să citesc review-ul 201. Mulţumesc!!!

dorgo [13.09.12 18:16:51] »

Ileana draga, esti “argintul viu” si “animatoarea-sefa” a saitului, cea care ne-ai incantat mereu cu fiecare review de-al tau de 24 de carate, review mai mult “cantat” decat povestit, review plin de sensibilitate si dragoste pentru natura si…pentru noi…

Stiu c-ai vizitat si Tarile Nordice, tare as fi dorit sa aflu cum e si pe-acolo, cum e sa te plimbi “hai-hui, pe sub aurora boreala”…

Dupa atatea plecari de marca in acest an (2012 a fost anul plecarilor), iata ca si cea mai iubita dintre pamantencele AFA, ne paraseste, dar poate…se va razgandi! …

Ileana, eu ti-o doresc din toata inima! , caci prin optimismul si entuziasmul tau, prin dorinta ta de-a descoperi mereu locuri noi pe minunata noastra planeta albastra, prin faptul ca incerci mereu sa ni le daruiesti fara sa pretinzi nimic in schimb, esti unica!... zicala cu “nici un om nu e de neinlocuit” nu e valabila in cazul tau…Se pare ca noul nostru limbaj autohton “de tranzitie”, agresiv si rigid, te-a afectat, el nu a putut fi controlat nici de noi, nici de filtrele de pe acest sait atat de iubit de romani…

Mi-e dor de codrii fara de sfarsit si-ale lor povesti

Mi-e dor de insule si carari neumblate de munte

Mi-e dor de pub-urile irlandeze si epave rusesti

Mi-e dor de-ale toamnei multicolore frunze

Mi-e dor de-un avion “low-cost” plin cu tigani

Mi-e dor de templele si gheisele ciudatei Japonii

Mi-e dor de castele in ruine si-ai deltei pelicani

Mai mult decat de cearceafuri, toalete si ciorbe

Deci lideri sau simpli uzeri cu gandire vizionara

Pe cei care ne fac adesea vacantele mai frumoase

Mangaiati-i c-un vers, nu mai trageti in ei cu tunu,

Ei isi vor face bagajele si vor pleca, unu cate unu

Iubiti-va si pe tunuri, nu lasati acest sait sa moara!

Nasshu [13.09.12 21:30:33] »

mi-am placut foarte mult ce ai scris, mai putin o parte din “Cuvant inainte” si anume partea aia cu stergerea contului...

am dreptul la un vot, maxim ptr ce ai scris, dar pentru decizia ta, daca as putea vota a doua oara as vota -1 adica nu imi place ca vrei sa

Cautand pe google, gasesc ileanax... peste tot pe prima pagina, cautand pe youtube, gasesc filmuletul de mai sus.

STAI SI NU PLECA... !!!

Michi [13.09.12 23:23:42] »

Doamne Ileana nu poti sa dezamagesti atati oameni care te apreciaza si iubesc. Ecourile anterioare stau marturie. Fii sigura ca daca azi ar fi intrat 300 useri pe site, 290 te-ar fi rugat sa ramai. Acum fii atenta, asculta rugamintea unui om care prin varsta a capatat intelepciune. La etatea ta si eu actionam sub imperiul momentului si nu totdeauna a fost bine. Ia-ti o pauza de o luna, doua, trei, in timpul asta nu accesa site-ul si ai sa vezi cum are sa te cheme, cum dorinta de a scrie va fi mai puternica decat aluziile sau cuvintele unor persoane invidioase. Fara sa am talentul tau, fara sa fi scris atatea impresii stralucite, anul trecut cand din motive de sanatate n-am putut posta decat de cateva ori, efectiv am dus dorul site-ului si faptul ca intrezaream posibilitatea sa mai povestesc ceva m-a sustinut in refacerea sanatatii. Cu multa dragoste si onorata ca te-am cunoscut prin ce ai scris, mama Michi, 78 de ani.

70cata [13.09.12 23:44:01] »

Daca vrei ca meltenii, manelistii, toapele, mediocrii, agramatii si nesimtitii care ne fac de ras prin Grecia si nu numai, sa ne domine si aici, daca vrei sa dezamagesti oamenii care te-au citit, cu evlavie unii dintre ei, au printat sau si-au luat notite pt. ca au avut incredere in tine, n-ai decat sa pleci...

Te vei retrage in pace in chilia ta. Dar n-ai castigat. Nici tu, nici noi.

Admin [14.09.12 00:34:04] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Cat priveste "lipsa de respect simplu, omenesc": mie mi-o imputa ileanaxperta mai sus.

Ma rog, e parerea ei, pe care nu doresc sa o comentez ori combat.

Ma limitez la raspunsul 'oficial', necesar, obligatoriu si de neevitat: solicitarea de stergere a contului este respinsa ca inacceptabila // indiferent de cat de 'nerespectuos' voi fi ras-considerat

dorgo [14.09.12 06:31:23] »

@all... si mai e ceva de ordin general, obiectiv, pentru care n-ai chef sa mai scrii prea mult, review-ul recent al Ilenei despre un hotel din Budapesta a avit 80 de vizualizari, in timp ce anul trecut, un review despre un hotel din Elvetia, postat tot toamna, a avut de 10 ori mai multe vizualizari, review-ul despre mult iubita noastra Grecie, despre Lefkada, a adunat pana acum 238 de vizualizari, in timp ce anul trecut, tot in septembrie, un review de-al autoarei despre "Castelele din Bavaria", a adunat aproapee 1500 de vizualizari... cunosc sentimentul... cand nu esti citit, nu mai ai chef sa scrii...

dorgo [14.09.12 07:15:48] »

@dorgo: videoclipul "Lefkada, Blue Paradise of Greece", atasat review-ului, nu este preluat de pe Youtube ci este creat si postat de Ileana pe Youtube, deci este "Ileanaxperta production"

Michi [14.09.12 09:45:52] »

@dorgo: Cred ca analizei tale ii mai corespund doua explicatii: 1. sfarsit de concedii, ultimele zile superbe, lumea este preocupata sa profite de timp, nu sa citeasca review-uri 2. initiativa de a te autosuspenda de la premii, menita sa marcheze faptul ca nu scrii pentru beneficii materiale (ce frumos!) a diminuat competitia si chiar interesul (oameni suntem, nu?) Sunt cativa useri care au cerut sa fie punctati cu cate 1 punct, de ex. Dragos care scrie foarte bine dar s-a pierdut la coada clasamentului (nu e corect). In esenta, Ileana, ia o pauza si revino in forta.

vasilica [14.09.12 14:55:12] »

Am stat mult pe gânduri până să mă hotărăsc să postez aici. Am o părere, asta e clar, însă mi-era să nu fie neavenită printre cele ale unor useri vechi, cunoscuţi şi recunoscuţi pe acest site. Apoi am realizat totuşi că, dacă discuţia se dorea privată, între „ai casei” nu s-ar fi purtat şi postat public, în văzul oricărui junior. Iar juniori şi simpli cititori suntem totuşi mai mulţi decât membri vechi, avem şi noi dreptul la o părere şi poate n-ar fi rău s-o citească „înălţimile lor”, veteranii AFA.

Aşadar. Am citit compunerea Ilenei despre Lefkada. (Îi zic compunere cu bună ştiinţă şi subliniez sensul ironic.) Sincer, la final, în ton cu testimonialul autoarei, îmi venea să exclam: Slavă Domnului că te opreşti aici!

Şi mă explic. Citesc de ceva timp diverse review-uri şi impresii de pe acest site ce se vrea în primul rând un îndrumător şi impresia mea generală este că mulţi scriu, puţini cunosc. Mulţi sunt apreciaţi şi puţini merită. Mulţi sunt prolifici şi puţini scriu ceva de calitate. În fine, o părere personală, evident. Dar pe lângă subiectivitate se strecoară şi o undă de logică. Venim aici să căutăm informaţii, să cerem recomandări, să aflăm păreri. Şi, eventual, să citim o recenzie bună, un jurnal de călătorie reuşit. Şi când acolo… dă-i şi înoată prin noianul de baliverne, de informaţii inutile sau puerile, prin stivele de compuneri naive sau compoziţii siropoase, printre jurnalele personale în care cu greu găseşti câteva detalii de interes general.

Scria la un moment dat cineva că e foarte greu de stabilit limita toleranţei. Da, aşa e, mai ales când vrei să fie şi cititori mulţi şi informaţie multă. Bun, nu mă amestec, adminul cu siguranţă gospodăreşte cum doreşte acest site. Dar eu, în calitatea mea de user, de beneficiar al informaţiei, de participant la activitatea AFA, aş vrea, mi-ar plăcea ca producătorii de material să se trieze, să se cearnă şi să beneficiem de articole de calitate din ce în ce mai bună. Aşadar, nu deplâng retragerea userului Ileanaexperta, ale cărei materiale le găsesc extrem de obositoare şi pline de balast, excesiv de siropoase şi subiective. Mă bucur.

Mai menţionez că habar n-am de ce s-a simţit nedreptăţită sau tratată cu lipsă de respect autoarea. Injurii sau alte atacuri n-am observat să fie permise, deci… nu-mi dă prin cap ce poate fi. O avea motivele ei. Hai s-o lăsăm să-şi respecte decizia. Dacă vrea neapărat să fie utilă societăţii, va putea posta sub un alt nume orice informaţii de valoare ar mai avea, renunţând la această notorietate care se pare că nu i-a fost de bun augur.

Cu speranţa că nu mi-am atras vreo ex-comunicare, vă mulţumesc pentru atenţia şi timpul acordat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][12 voturi]
    dorgo [14.09.12 15:36:51] »

@vasilica... e bine ca fiecare sa aiba opinia lui, asta am invatat-o de la greci, nimic de zis, dar afirmi la un moment dat ca

"Aşadar, nu deplâng retragerea userului Ileanaexperta, ale cărei materiale le găsesc extrem de obositoare şi pline de balast, excesiv de siropoase şi subiective. Mă bucur"...

La o simpla aruncare de ochi si in gradina ta, observ ca Ieana a adunat la acest ultim review cam tot atatea puncte cate ai adunat tu in toate cele 13 review-uri scrise pana acum de cand te-ai inscris pe site... matematica e-o stiinta exacta... dar nu-ti fa probleme, si eu scriam la inceput, in urma cu 2 ani, [astfel de] review-uri [***]...

vasilica [14.09.12 15:44:31] »

@dorgo: matematica e o ştiinţa foarte exactă, într-adevăr. numai că n-are de-a face cu ce vorbim noi aici.

faptul că un user strânge puncte de la useri asemenea lui... e nesemnificativ atunci când articolul nu-ţi place. eventual, dă o idee şi despre calităţile şi pretenţiile celorlalţi. dar asta ar însemna să lărgim inutil aria discuţiei. ideea era că poate să-mi placă sau nu, indiferent câte puncte a strâns.

cât despre remarca ta cu review-urile [***]... ce să zic, e o jignire gratuită. dar cum nu toţi putem face diferenţe subtile de nuanţe, o iau ca pe-o simplă defensivă naivă.

webmaster [14.09.12 15:53:58] »

@vasilica: cunoscandu-l pe dorgo (in timp o sa-l cunosti si tu mai bine), sunt sigur ca remarca nu a fost facuta cu intentie ofensatoare; mult mai degraba a fost mai putin gandita.

Am editat, totusi, exprimarea, inlocuind-o cu un termen care exprima mai corect - in intrepretarea mea - intentia autorului.

Michi [14.09.12 16:01:56] »

Vorbeam mai sus de intelepciunea batranilor care se manifesta in primul rand prin ponderatie asa ca departe de mine gandul de a polemiza.

Vasilica scria:

"Venim aici să căutăm informaţii, să cerem recomandări, să aflăm păreri. Şi, eventual, să citim o recenzie bună, un jurnal de călătorie reuşit. Şi când acolo… dă-i şi înoată prin noianul de baliverne, de informaţii inutile sau puerile, prin stivele de compuneri naive sau compoziţii siropoase, printre jurnalele personale în care cu greu găseşti câteva detalii de interes general. "

Inteleg ca datorita varstei pe care o am imi place un anumit gen de review-uri, altul decat cel care satisface gustul tinerilor dar Ileana place majoritatii userilor prin tot ce scrie. Sa aduni 2745000 puncte in 200 review-uri e o mare performanta, asta inseamna o medie de 13700 puncte pe review. Pe masura ce mai scrii si capeti experienta, ai sa vezi ce greu se obtin 5000,6000,10000 puncte/review, cat de multi te citesc si pe ce putini ii impresionezi si te voteaza, asa ca ce a scris ea e de top si in nota agreata de useri. Sigur ca poti scrie doar informatii dar iti spun eu, altfel se fixeaza in memoria cititorului daca ele sunt povestite si nu oricum, ci cu talent. Cat despre calitatile si pretentiile celorlalti, nu am timp sa citesc si sa ma bucur de cunostintele, rigurozitatea, precizia de document a multora dintre ei.

vasilica [14.09.12 16:19:00] »

@Michi: Apreciez tonul acestei replici şi mă simt datoare să mai aduc nişte explicaţii ca să nu fiu înţeleasă greşit.

În primul rând, vârsta nu cred că ar trebui să influenţeze capacitatea de-a aprecia un text, dpdv al calităţii lui. Aşa că, dacă separăm informaţia utilă şi păstrăm literatura, vreau să cred că la orice vârstă voi şti să apreciez talentul sau o exprimare frumoasă. Sunt desigur iarăşi subiectivă, dar şi gusturile sunt.

În al doilea rând, precizez iarăşi că nu mă impresionează un număr mare de puncte. Mi-e teamă că-mi va schimba doar părerea despre comunitatea AFA. Dar nu neapărat. Eu sunt o optimistă din fire. Dacă, fie şi 20% din membri unei comunităţi sunt de calitate, eu cred că e bine şi putem spera să-i înlocuim pe ceilalţi, în loc să ne resemnăm cu a trăi cu cei 80% mai slabi.

În al treilea rând şi ultimul, de scris, fireşte că o să mai scriu. Poate că o s-o fac chiar mai bine, aşa cum îmi explica dorgo. Însă motivul pentru care o fac este ca să furnizez informaţii de la faţa locului celor împătimiţi de călătorii şi poate pentru plăcerea scrisului, dacă mă voi hotarî să postez impresii de călătorie, gen pe care, de altfel, nu l-aş aborda pentru prima dată.

ileanaxperta* [14.09.12 17:07:33] »

Buna tuturor! Sa o iau cu inceputul:

Am rugat in Cuvantul meu inainte ca acest review sa fie fara PMA. Rog inca o data sa se ia aceste puncte!

Initial aceste impresii despre Lefkada am dorit a le dedica intregii comunitati AFA si in special iubitorilor de Grecia, cu ocazia a 3 ani de activitate a mea pe acest site, in plus era review-ul cu nr. 200. Dar anumite evenimente total neprevazute si de neplacute ivite precum o furtuna pe un cer fara de nori, m-au determinat sa schimb inceputul. Va scriu ca imi pare sincer rau pentru ca v-am intristat! Nu as fi crezut ca voi starni astfel de reactii.

Vreau sa va multumesc din toata inima pentru toate cuvintele voastre frumoase, scrise, sper eu, din inima voastra buna, caci altfel nu cred ca ati fi reusit sa scoateti la iveala aceste sentimente, transpuse atat de sensibil in asa cuvinte, nu?

Va multumesc inca o data pentru tot sprijinul vostru, pentru toate aprecierile voastre, pentru norocul si sansa mea de a va fi cunoscut, pentru faptul ca existati in viata mea! Va multumesc mult, dragii mei prieteni buni de pe AFA!

@johnnyredlabel, ma bucur nespus ca randurile de aici iti fac trebuinta. Iti doresc o vacanta de vis. Sa ne auzim numai de bine, prietene!

@MCM, poza pe care eu o ador este aceea din colaj in care am scris: ”Amazing! somewhere in Lefkada”…acolo unde practic nu stii exact unde se separa albastrul cerului de albastrul marii de Lefkada.

@mariana. olaru, iti multumesc mult pentru randurile tale minunate. La multi ani tie si tuturor, sa scrieti cat mai multe impresii si cat mai bune si utile, sa va bucurati de fiecare clipa fericita a vietii!

@creivean, bunul meu prieten de departe, daca ai stii tu cat de mult te stimez si te apreciez eu pe tine…chiar daca nu ne-am vazut niciodata! Iti multumesc din suflet ca te-am cunoscut, chiar si asa, doar virtual!

@Mama Michi, va respect si va pretuiesc atat de mult! Ca pe mama mea pe care o iubesc dar nu mai este langa mine de aproape 13 ani…Sunteti un exemplu demn de urmat intotdeauna! Va doresc atat de multa sanatate cata fericire si neastampar incap in mine cand plec in Grecia! De fiecare data simt ca nu-mi mai vine sa ma mai intorc acasa, de mult ce-mi place acolo!!!

@dorgo, poetul poporului AFA! stii cat te apreciez. Multam frumos pentru poezie. Dar sincer, exagerezi cu descrierea mea, nu sunt nici pe departe “argintul viu” sau “animatoarea sefa AFA”…poate doar optimista si increzatoare. Dar uite ce se intampla cand esti asa, cand respecti si ai incredere in oameni si ei te dezamagesc! Si inca ceva: am hotarat retragerea mea de pe site din motivul scris la inceput, nicidecum pentru ca am vizualizari mai putine decat anul trecut. Este si normal asta, din mai multe ratiuni: mai multi useri decat anul trecut, in consecinta mai multe reviewuri scrise decat in anii trecuti, care pleaca repede de pe pagina principala, perioada din an, deci sunt inca vacante, timpul ce se condenseaza tot mai mult, deci lipsa lui, iuresul necontenit si tot mai grabit al vietii…

@Nasshu si @70cata, va multumesc mult pentru gandurile voastre frumoase si pentru incurajari, pentru aprecierile voastre. Nu stiu daca pierd sau castig. Nu mi-am dorit niciun fel de castig aici, cu atat mai mult cu cat am castigat premii pe care nici in ziua de azi nu le-am onorat. Imi place in schimb spiritul de competitie, pentru ca tine vie dorinta omului de a lupta si de a incerca mereu sa fie cat mai in fata sau chiar invingator! Dar luptand corect si cinstit! Va doresc numai bine!

@vasilica, in viata cand ceva nu-ti place, treci peste. Asa si aici: nu-ti place sa citesti ceva, dai pagina virtuala! Cu siguranta vei gasi ceva pe gustul tau…mult mai putin siropos, fara atatea baliverne si compuneri puerile. Un lucru pe care userii noi n-au de unde-l stii: aici nu este doar un site rigid de informare turistica ci si o comunitate vie, care se ajuta si ajuta si pe altii din afara (campanii de intrajutorare); AFA a fost, este si sper sa ramana unita. Aici s-au legat prietenii, multe virtuale dar unele si in viata reala…daca poti tu intelege asta. Iti doresc sa calatoresti cat mai mult, sa scrii cat mai bine si util si, de ce nu?! daca vei dori, poti lega si tu prietenii, nu doar sa culegi informatii turistice. Acestea sunt scrise de fiecare dupa cum il duce mintea dar in foarte multe cazuri, si inima, fiind doar pareri ale userilor, asa cum le-au perceput, le-au trait si inteles ei. Nu toti sunt pragmatici si scriu sec doar informatia turistica si atat; altii imbraca informatia intr-o forma literara, scriind nu doar cu mintea ci si cu sufletul. Stiu, este mai greu de inteles dar oamenii sunt vii, adevarati, ei au trairi, simt, indiferent in ce fel. Eu iti respect modul tau de exprimare si parerile, chiar daca, cu siguranta nu “vibreaza” intrutotul in tonul comunitatii. Si tot in modul meu pueril, siropos dar sincer, ecoul tau tare m-a pus pe ganduri. Hm… Iti doresc numai bine! in rest, te las sa te bucuri, draga mea…sau poate nu!

Si ca sa inchei in tonul meu vesel si optimist, asa cum imi place si doresc mereu sa fiu, va invit, pentru cei care doriti, sa vizionati alt colaj realizat de mine, cu mult mai multe poze din Lefkada, cu mine si fiica mea, acolo de unde “salta” la maxim veselia si fericirea noastra de a fi intr-unul dintre cele mai dumnezeiesti locuri de pe pamant-Grecia! Link-ul este:

Va doresc tuturor tot binele si frumusetea lumii!

iordachec [14.09.12 17:20:59] »

din pct meu de vedere as vrea sa citesc reviewuri asa cum gasesc pe tripadvisor sau booking (nu asta se doreste?)

cred ca literatura nu isi are locul atunci cand vrei info CLARE si cat mai CONCRETE despre: cazare, drum, alte info de interes.

nu cred ca e un forum de beletristica ci unul cu continut clar si la obiect.

daca m-am inselat imi cer scuze.

dorgo [14.09.12 18:41:21] »

@iordachec: inainte de-a pleca in Zakynthos, am intrat intr-o agentie turistica, fata mi-a zis sec in doua minute, vila cutare, dotarile vilei, aveti avion la ora cutare, totul va costa suma x... Ok!... intru in a doua agentie, langa prima, baiatul imi spune aceeasi treaba dar imbracata in haina unei povesti despre plaja testoaselor Caretta, ba ma avertizeaza sa sting seara lumina ca sa nu le deranjez, apoi imi mai spune ca la cativa Km exista si-o zona a placerilor nocturne, sa nu ratez cum va "Parisul vesel din Laganas", e un loc unic, iar Zante? , ah!... neaparat sa vizitati si "Venetia Grecilor!? "... ce mai! , baiatul isi pierduse multe ore prin biblioteci pentru a citi despre locurile unde te trimitea... ba, cand m-am intors m-a contactat, ca sa afle ce-am scris pe AFA despre Zakynthos, ca sa recomande articolele si altor clienti... normal c-am luat biletul de la el... si anul viitor, tot de la el o sa iau...

dorgo [14.09.12 19:07:59] »

@webmaster: adjectivul folosit (...) era prea dur, mersi ca l-ai sters, dar sa stii ca ceva dreptate tot am, la inceput scriam tare prost...

webmaster [14.09.12 20:10:58] »

@ileanaxperta:

Solicitarea nu este acceptabila / acceptata.

iordachec [14.09.12 21:11:16] »

@dorgo:

nu, ai inteles gresit postarea mea. nu militez pentr postari seci 2+2=4 si gata.

ma intereseaza ce se poate vizita si preturi, unde se mananca ok si preturi, unde ma pot caza ok si preturi si toate astea cu argumente.

argemi* [14.09.12 21:52:30] »

In primul rand o felicit pe @ileanaxperta pentru cele 200 de review-uri scrise pana acum!

In al doilea rand ii felicit pe @vasilica si @iordachec ca se pronunta cand au de spus ceva, chiar daca e impotriva curentului!

In al treilea rand as putea vorbi cate ceva despre faptul ca review-urile pot sa fie compuneri artistice sau numai prezentari de date, despre faptul ca era mai bine pe vremea premiilor sau din contra setea de puncte aducea cantitate si nu calitate, despre faptul ca acest site ar trebui sa fie unul de informare sau unul de socializare, despre faptul ca punctele sunt aprecieri obiective sau moneda de schimb, despre faptul ca este de bun simt sau nu sa comentezi sau punctezi un review care are ceva in el, dar in loc de astea o sa spun o mica povestioara:

Inteleptul rege Solomon avea de judecat o pricina intre doi supusi. Dupa ce primul isi prezinta punctul de vedere, regele Solomon declara: Tu ai dreptate! Urmeaza apoi al doilea impricinat care prezinta opinia sa, dupa care regele concluzioneaza: Tu ai dreptate! La care sfetnicul regelui ii spune acestuia: Marite rege, nu se poate sa aiba amindoi dreptate. Iar inteleptul Solomon ii raspunde: Da, si tu ai dreptate!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
    70cata [15.09.12 01:54:05] »

Adevarul este ca cititul devine obositor. Si descrierile ample, dau dureri de cap. Asa ca, mai bine ar fi cu betisoare si cerculete. E camera curata - un betisor. Se schimba prosoapele - 2 betisoare. Se da parizer la micul dejun - un cerculet. Se da si feta - 2 cerculete. Room-service - betisor + cerculete. Sezlong pe plaja - cerculet pe betisor, etc, etc. Astel postarile, ar arata asa:

I, OII, O_O, OI, IOI, I_IOO, OIOI, OOIOI, I_O-II_OO-II_OI. IIIO

Basca, incap toti userii pe o pagina. Si scapam si de literatura, de povesti, de vise, de tot.

clau.nov [15.09.12 02:21:25] »

@vasilica: RECTIFICARE! – votez acest ecou ‘’nu-mi place‘’. CATEGORIC! din greseala, DOAR greseala am apasat initial ceea ce nu trebuia.

E primul meu vot negativ acordat unui user (si-mi doresc sa fie si ultimul), iar in cele ce urmeaza mi-l voi explica:

pot spune ca fac parte din categoria ‘’juniorilor‘’ ca statut pe acest site si de la inscriere pana in prezent, am cules/extras din postarile celorlalti useri, informatia (in primul rand) care a prezentat interes pt mine sau am admirat frumuseteta stilului scris, trairea sau sentimentul ce emana din randurile scrise de respectivul user.

Consider review-ul postat de user ileanaexperta foarte util, plin de detalii minutioase referitoare la drumuri, plaje, atat ca pozitionare cat si ca frumusete, comparatii personale dar pertinente a 3 mirifice insule si mai ales e un rew scris cu mult suflet si dragoste pt frumoasa Grecie (nu e un secret, sunt si eu iremediabil indragostita de incantatoarea si ademenitoarea, Grecie).

Si acum, personal.

Daca tu, user vasilica, nu ai fi fost atat de pornita sa ‘’ declari razboi ‘’ inca de la inceputul randurilor tale tuturor userilor (in special user ileanaexperta), pana si administratorului despre modul cum isi administreaza site-ul, poate ai fi reusit sa citesti/descoperi utilitatea si frumusetea acestui review. Sau poate nu, in opinia ta.

Chiar si asa, nimic nu ti-ar fi dat dreptul sa fii ironica si sa mai si subliniezi (ostentativ) acest lucru; sa-ti permiti sa ataci direct scrierea si de ce nu, personalitatea unui user, numind (te citez): ‘’noian de baliverne, compozitii siropoase, materiale extreme de obositoare si pline de balast ‘’, etc.

Prin ecoul tau, n-ai facut altceva decat sa scoti in evidenta SCOPUL pentru care ai intrat poate in aceasta comunitate: sa introduci rautati gratuite si sa aduci dezbinare intre useri; sa-mi fie cu iertare daca ma insel, dar oare nu notorietatea de care o acuzi pe user Ileana si pe care tu poate o detii pe alt site concurrent, ti-a ‘’ dat aripi ‘’ sa arunci cu noroi in mod abuziv si gratuit?!

Scopul tau, aici pe AFA, il consider murdar (asta reiese din ecoul tau – mizerie), si nu unul pentru care militezi (strict teoretic), acela de a oferi ‘’ un jurnal de calatorie bun, o recomandare, o impresie buna ‘’

In alta ordine de idei, crezi ca ai calitatea de a aprecia rew. user-ului Ileana (atat d. p. d. v. calitativ cat si cantitativ), Tu, care, de la data inscrierii pe site – 25.08.2012, scrii pe banda rulanta 13 review-uri??? dintre care 8 pentru 1 noapte de cazare? crezi ca poti da dovada de obiectivitate in postarea unor impresii la numai 1 noapte de cazare, cand nici macar timpul necesar fizic nu ti-l ofera? nu mai zic de aspecte legate de curatenie camera, amabilitate personal, optiuni masa, imprejurimi de vizitat, etc.

Sau poate celalalt SCOP pentru care scrii aici pe AFA, este doar acumularea de multe puncte??? si atunci numarul mare de rew, 13 intr-un interval scurt de timp, 3 saptamani – isi gaseste explicatia.

Ce detaliu, utilitate a informatiei poate obtine cititorul din postarile tale: ‘’ despre camera si pensiune, n-am decat cuvinte de lauda; mai degraba lipsa de stil si usoare accente kitch; linistea si discretia ne-au insotit pe tot parcursul sejurului; la receptive ne-a intampinat cea mai guraliva portugheza nascuta vreodata; am parcat in mini-parcare si nici n-am mai miscat masinile; am facut drumetii mai scurte sau mai lungi in imprejurimi…... ‘’ sa avem pardon, e doar parere strict personala, descriere laconica, rece si mai nimic interesant.

Nu ti-ai pus nici un semn de intrebare cat interes starnesti cititorilor, prin cele 13 rew postate in doar 3 saptamani (maraton! – spre ce?), intrucat ai review-uri la care nici un user nu-ti adreseaza nici o intrebare? (chiar daca tu cersesti aceasta la finalul unui rew: ‘’ mai intrebati-ma, ca doar am fost acolo ‘’).

Interesant pt. mine (si poate pentru mai multi cititori), ar fi obiective turistice de vizitat, frumuseti naturale si nu numai, edificii istorice, descriere minutioasa a unei unitati de cazare, pentru a ne starni interesul si curiozitatea si a ne lasa pe noi cititorii, sa concluzionam...

Si sa ma stii ca…se poate trai bine mersi si se poate face turism si fara booking.com (daca tot ti-ai pus intrebarea, in numele nostru, al tuturor). – e cumva motivatia elanului tau agresiv, acuzator si plin de rautate al ecoului tau???

Poate am fost dura, poate pe alocuri, nu tocmai indreptatita sa emit anumite ‘’ acuze ‘’, dar si eu am dreptul la o parere. Ca si tine. Si poate ‘’ inaltimea Ta ‘’ mai cobori stacheta atotcunoasterii despre tot si toate, mai ales ca, comportamentul verbal (agresiv si neavenit aici) de care ai dat dovada, e specific ‘’ celor pamanteni ‘’.

Plus ca, mi-am motivat detaliat votul negativ pe care ti l-am acordat. Si pe care-l meriti din plin.

Ps. Iintrucat consider ca ‘’ respectul ti-l castigi ‘’, prin tot ceea ce a insemnat ecoul tau, TU, nu ai reusit sa-l castigi, fapt pentru care m-am adresat la persoana I si nu la persoana a II –a asa cum ar fi fost normal.

@Admin, imi cer scuze pentru modul, poate putin dur de a taxa acest user, dar va rog sa-mi publicati ecoul integral.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
    ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.09.12 08:16:15] »

@iordachec: pai e simplu citeste-le acolo, pe tripadvisor si booking, aici gasesti altceva, sau si altceva!

@vasilica: tacerea e de aur sau daca taceai filozoafa ramaneai, mai ales cand esti nou si nu stii care e treaba.

@Ileana Draga mea, te rog mai gandestete, tu stii ca multi te iubim aici, stii ca aici e o lume virtuala si multe lucruri se inteleg gresit, daca nu sunt bine explicate.

Ecoul meu va fi fara puncte si nevotabil pentru a nu putea fi votat negativ de cine doreste acest lucru!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.09.12 09:16:55] »

Pentru cei care inoata impotriva curentului: priviti clipul de mai sus, ai ce vedea, corect? Acum gandti-va ca acest clip costa 4-5-6 ore sau mai mult, din viata celui care il face. Doar clipul, apoi cititi unul din ultimele voastre review-uri, v-a luat mai mult de 20 de minute sa il scrieti? Probabil ca nu, deci, cum spuneam mai sus tacerea e de aur, sa dai cu noroi e usor, sau capra vecinului cu ce a gresit? Nu avem loc toti aici oare? E greu sa nu citesti ce nu te intereseaza sau ce nu iti place?

Stiu suntem romani si valorile trebuie trase in jos, pentru a promova si lauda non valorile, insa eu nu accept asa ceva!

Ileana esti o luptatoare, te rog NU TE LASA!

vasilica [15.09.12 09:53:58] »

@clau. nov: Draga mea, trebuie să răspund câtorva dintre remarcile tale, dacă nu din alt motiv, fie şi numai ca să-ţi demonstrez că sunt bazate pe erori.

În primul rând, nu cred că am pornit niciun război. Faptul că mi-am permis o opinie diferită de cea a masei e considerat atac? Trebuie să mă calific printr-un anumit număr de rw în prealabil ca să îmi pot expima o opinie?? Mi se pare superficială şi răutăcioasă această remarcă. Ce-are de-a face cât şi ce am scris eu până acum cu faptul că nu gust stilul roman-fluviu?

În al doilea rând, ajungem şi la părerea ta despre scopul meu pe AFA şi despre rw mele. Sper că ai observat că ai comparat mere cu pere. Mai exact, eu am doar review-uri de CAZARE şi nu impresii de călătorie. Poate sunt singura care am citit şi am încercat să respect recomandarea admin de a face diferenţa între cele două?! Cât despre supoziţiile tale privind numărul suspect de postări ale mele în timpul relativ scurt de când m-am înscris... cum să-ţi explic? Deşi pare halucinant, am călătorit în mai mult de 13 destinaţii. Mult mai multe. Din păcate, deocamdată timpul nu mi-a permis să descriu decât 13. Urmează şi celelalte. Dacă în afara unei vacanţe de o săpt, două, adaugi nenumărate weekenduri, plus alte ocazii ivite peste an şi înmulţeşti cu 2-3 ani (căci mai în urmă de atât nu cred să mai fie relevant), o să obţii un număr mărişor de destinaţii despre care am ceva de spus. Şi, da, cazarea de o singură nopate e firească atunci când faci un circuit, când pleci doar pt un sfârşit de săptămână sau un citybreak şi poate fi extrem de clar şi obiectiv un review când ai o experienţă suficient de matură ca şi călător.

Ce-ar mai fi... ? Ah, dacă mă preocupă interesul pe care-l stârnesc cititorilor. Păi cum să-ţi explic, mă aştept să mă întrebe suplimentar cineva care e direct interesat de destinaţia respectivă sau cineva care n-a înţeles de la prima citire (!) şi sunt gata să explic mai clar. Totodată nu mă aştept să existe cititori interesaţi brusc, acum să plece şi la Roma şi la Cluj şi la Lisabona şi la bulgari şi peste tot pe unde am mai descris eu cazări. Eu însămi când am avut nevoie de info pentru o anumită zonă, am citit şi n-am simţit nevoia să comentez, ba chiar la momentul respectiv, nici n-am acordat puncte de apreciere din neştiinţă.

Ca o concluzie, poate greşesc, dar cred că un număr de 40-50 de useri au format un nucleu împărţind opinii şi trenduri şi se îmbată cu iluzia notorietăţii şi a succesului în mica lor lume. Să privim la scară mai largă: au voturi şi succes aici, dar dacă şi-ar posta operele în lumea reală cam ce aprecieri ar obţine? Şi-a pus cineva problema asta? Cine consideră că are talent literar şi idei ce merită să fie împărtăşite lumii să-şi facă blog şi să publice nestingherit. Să vedem câţi cititori, câte aprecieri şi ce succes va avea. Dar deja vorbesc limbi străine, astea sunt lucruri complicate din lumea crudă a realităţii...

Revenind la AFA, nu-mi fac griji prea mari. Cu siguranţă un număr atât de redus de useri, nu fac diferenţa, nu afectează traficul şi importanţa site-ului. Poate vi se pare şocant, dar existenţa, ascensiunea şi, nu în cele din urmă, profitul vin din trafic, din unici, din info actuale şi actualizate, nu din...comunitatea unită şi ecourile pozitive, la unison.

Îmi pare rău numai de faptul că deşi toleranţa admin este maximă, îngăduind practic atâta literatură facilă pe post de impresii de călătorie, în schimb toleranţa userilor este minimă, ei nefiind capabili să accepte că există şi opinii diferite de ale lor.

argemi* [15.09.12 10:48:56] »

Iata unul din cele mai impresionante review-uri de pe AFA, scris de @ileanaexperta: Cel mai aproape de infinitul albastru

vezi impresii

@ileanaexperta

Daca ai in fata un pahar pe jumatate plin, gandeste ca totusi a mai ramas ceva de baut!

Michi [15.09.12 12:07:41] »

@drinknowater: Nu citisem review-ul pentru ca chiar in zilele acelea eu sufeream a doua operatie de protezare a genunchilor si eram in spital. Review-ul este superb, mentionez, dupa gustul meu. Citindu-l m-am emotionat pentru ca in 2006 am mers si noi la Chamonix si de acolo la Aiguille du Midi. Incerc sa adaug cateva poze la respectivul review al Ilenei. Multumesc.

ileanaxperta* [15.09.12 14:32:33] »

Lasand la o parte toate jignirile, rautatile si invidiile ce emana clar si limpede din multe fraze ale unor ecouri, din care eu, doar una dintre “inaltimile” vechi ale site-ului am fost “nominalizata” cu cel mai mare succes – vai, norocoasa ce sunt! , mai sa-mi pierd si marea mea “notorietate”! vaaai!!!), pot scrie fara tagada ca s-a tesut o mica mare “nebunie” in jurul acestor impresii scrise de mine cu atata drag pentru voi, dragii mei turisti si prieteni. Nu ma dor acuzele aduse mie (doar mi-e scarba si atat!) cat sincer, ma dor cele aduse atat userilor vechi de pe acest site, oameni cu adevarat OAMENI, care au contribuit cu ADEVARAT la ceea ce a ajuns astazi AFA pe plan national in domeniul turismului, dar aici au fost jigniti si useri noi si chiar asta este groaznic…. parerea mea.

Lasati rautatile si jignirile, fiti OAMENI, daca doriti sa fiti tratati ca atare. Cereti respectarea parerilor voastre, dar in schimb voi ce dati? ... Ironii cu duiumul, acuze, jigniri, faceti voi pe lupul moralist?!... off off mai mai!!! Cititi de mai multe ori povestea lui Solomon, postata aici cu multa intelepciune si impaciuire de catre @drinknowater, poate pana la urma intelegeti talcul ei!...

De ce oare nu reusiti sa intelegeti ca lumea este diversa, ca fiecare este “personalizat” cu un ANUME fel de a fi, de a gandi, de a simti? Este chiar atat de greu de inteles asta? Categoric ca DA… pentru unii…

Si-mi vine acum in cap un mic exemplu: Iata, sa zicem ca cineva scrie: “in drumul spre Grecia (ca tot suntem la un rev. despre aceasta tara) am vazut o floare. ”

Altul scrie: “in drumul meu spre insorita Grecie, privind pe geamul autocarului, mi-a iesit in ochi o minunata floare albastra, deosebit de frumoasa, ce mi-a amintit pe loc de reusita mea vacanta din Lefkada. ”

Ce este bun sau rau in cele 2 exemple? Ce este frumos sau urat? Ce este de inteles sau de neinteles? Ce este de acceptat sau de neacceptat? In primul ex. scriitorul atat a vazut, atat a simtit, atata a reusit sa descrie el. Asa si in al 2-lea exemplu. Fiecare scrie dupa cum este el, ca om, ca fiinta, nu dupa cum ar dori el sa fie altii…Ca este acceptat ori unul ori altul? intotdeauna vor fi ambii acceptati, doar ca cei din ex. 2, vor fi poate “judecati” de ceilalti din ex. 1 ca scriu compuneri siropoase, puerile, etc. Dar informatia turistica (aici fiind floarea! au dat-o ambii. Sunt convinsa ca orice informatie turistica stricta, seaca, rece, imbracata frumos, discret si mai ales personalizata, -fiecare cu talentul lui! -face mai mult bine decat rau! Acesta a fost doar un exemplu si atat. Si modul meu naiv si pueril (in acceptiunea unora) de a vedea acest exemplu.

Am recitit impresiile mele de aici si chiar sunt pline de informatii turistice, atat obiective cat si subiective. Este si normal. Am scris, de ex. cat costa un bilet de autobuz sau care este distanta dintre anumite locuri de pe insula (informatie obiectiva) dar am descris si drumurile, plajele vizitate de mine, asa cum le-am vazut si perceput EU (deci subiectiv). Totul in viata are 2 fete, de ce o fi atat de greu de inteles si de acceptat asta? Cu totii suntem si obiectivi dar suntem cu mult mai subiectivi, pentru ca suntem oameni… si atat de diferiti pe deasupra!!

@vasilica scrie la un moment dat:

Colega noastra ce te-ai autodovedit cea plina de “rautati si superficiala” (sper sa nu te superi pe mine ca ti-am citat doar o mica parte din “bunele” si sincerele tale cuvinte adresate userului @clau. nov), aici chiar m-ai facut sa rad in hohote. De unde stii tu ca nu sunt aici oameni care deja au publicat impresii de calatorie? Si care au bloguri? Te crezi chiar Alpha si Omega? Ei bine, slava Domnului (tot vorbele tale!) ca nu esti! “Operele” de care tu scrii aici, in acelasi ton ironic si cu adevarat rautacios si invidios (clar, fara urma de tagada), sunt scrise de oameni reali in lumea reala dar in format virtual, asa cum sunt majoritatea lucrurilor din ziua de azi. Si sunt “impartasite lumii! ”, cum scrii tu. Acest site, AmFostAcolo.ro exista deci in lumea reala, nu este un basm cu Ilene Cosanzene (sa zicem eu! ) si balaurul cu n-spe capete (sa zicem, tu! )). Sper sa intelegi ironia…nu de alta, dar sa fiu si eu in “trendul” tau. “Operele” literare ale acestor useri sunt citite de toata lumea reala, din tara si strainatate (daca nu stiai asta, ai aflat-o!) chiar daca se prezinta intr-un plan virtual, noi, tu, cu totii existam real, scriem real, citim real. Sau tu cumva faci altfel?? Sa ne zici si noua!!!

Sunt convinsa si nu cred doar eu asta, ca site-ul AFA are mult, mult mai multe vizualizari decat orice blog de turism, ca este poate, cel mai citit site de turism din tara, avand cele mai multe si diverse informatii turistice scrise de oameni care iubesc foarte mult calatoriile. In timp ce un blog poate fi cu adevarat cu “circuit inchis”, aici pe AFA totul, informatiile turistice, atatea poze din intreaga lume, sunt vazute si citite de atatia oameni. Poate inca nu ai vazut ca pe acest site gasesti informatii turistice din aproape toate locurile de pe Terra. Si tu faci comparatie cu un blog de impresii de calatorie ale lui X? Sa imi scrii si mie si poate toti vrem sa aflam care blog de acest gen are mai multe impresii de calatorie si care este accesat mai mult decat AFA??? In sfarsit ai si tu mare dreptate, vorbesti limbi straine; pe una sigur am inteles-o cu totii…Ia ghici care e?! ) Vezi si tu, draga mea, precum scrii singura, esti o dovada atat de “vie” din “lumea cruda a realitatii”…

Pe acest site real vei gasi multi, foarte multi “talentosi” sau “inaltimile” sale mai vechi sau mai noi (sunt fericita ca exista foarte multi juniori ce scriu si se comporta ca niste adevarati Seniori! Bravo voua, tot inainte! tot respectul si stima mea!) care isi tot posteaza “opere”, la vederea tuturor, dezinhibati, fara nicio rusine! Ca sa vezi treaba! Si tu te numeri printre ei. Deci, fii binevenita in lumea AFA! (daca doresti, bineinteles!)

Eu nu sunt (slava Domnului!) ca tine, draga mea, ca sa ma bucur de raul altuia, tocmai de aceea iti doresc sedere cat mai lunga pe acest site, sa cresti intr-o luna cat altii in 3 ani si mai ales iti doresc si te rog, daca poti si ai de unde, sa dai tuturor respectul cuvenit, daca doresti sa ti se intoarca la fel; iti mai doresc multa toleranta, (ca tot pomenesti tu de asta dar nu ai dovedit prin ecourile tale ca ai asa ceva…printre altele) si cat mai multa intelepciune!

Inca un lucru mai doresc sa scriu: eu am crescut odata cu site-ul AFA, m-am dezvoltat, am legat aici prietenii ce trec cu mult peste intelegerea unora, peste bariera unor voturi date sau nu, peste puncte, concursuri sau premii. Aici s-au legat afinitati turistice si nu numai, s-au legat prietenii ce poate, unora li se par doar “bisericute, gasti, subiectisme”, etc. Dar nu este vorba nicidecum de asta ci doar simplu, de prietenie!

@Mama Michi, sa stiti ca am reusit mai demult sa devin si eu destul de inteleapta incat sa inteleg care este esenta vietii: ACCEPTAREA! cat si ceea ce m-a invatat mama demult, inca din copilarie. Ea mi-a zis sa nu cer niciodata omului ce n-are…

Pasiunea mea de a scrie nu va inceta decat odata cu existenta mea pe acest pamant. Nimeni si nimic nu-mi poate lua ceea eu numesc “hrana mea spirituala”, bogatia sufletului si a mintii mele! Sunt, intr-adevar O LUPTATOARE! Va multumesc din suflet tuturor!

Va doresc la toti numai vacante de vis oriunde si oricand!

vasilica [15.09.12 14:58:56] »

@ileanaxperta: ok, deci în continuare mi se demonstrează opacitatea şi lipsa de deschidere faţă de o persoană care gândeşte altfel. eu sunt acuzată că nu am toleranţă??!! păi, draga mea, să tolerezi nu înseamnă să-ţi şi placă.

hai s-o spun pe şleau, că văd că oricât am încercat să dau o formă elegantă şi aluzivă, am bătut şeaua degeaba. ca atare: nu-mi place stilul tău literar, consider că scrii prost. Aceasta e o opinie şi am pretenţia şi curajul s-o susţin public, nu simt nevoia să tac şi să devin filosoafă, aşa cum mă îndemna cineva. Acum e clar? E o crimă să spui adevărul pe-aici prin comunitatea asta? Preferaţi minciunelele dulci, laudele şi elogiile? Păcat. Realitatea e aceea dură, cum spuneam, nu clopotul de sticlă de sub care privim cu ochi mari şi nevinovaţi şi unde nimic rău nu ne atinge. Îţi doresc succes infinit în orice-ai face, nu mă îndoiesc că eşti o persoană minunată şi poate chiar excelezi în anumite domenii, însă în ceea ce priveşte literatura pe mine nu m-ai convins şi am considerat oportun să menţionez că nici nu era locul să te "produci" taman aici.

Mai subliniez că n-am jignit pe nimeni, n-am aruncat cu noroi, n-am făcut nimic altceva decât să-mi fac publică o părere care nu a coincis cu a altora, anume gustul pentru literatura marca ileana.

MCM [15.09.12 15:09:43] »

Dragii mei colegi si colege, haideti sa facem o pauza, sa respiram adanc si s-o luam de la capat cu scrierea review-rilor turistice, fiecare in stilul lui, lasat de catre Mama Natura si de experienta vietii. Mi-as dori sa pot fi neutra ca Elvetia (o tara pe care imi doresc de mult s-o vizitez, by the way), dar nu-mi iese. Pentru ca asa se intampla in viata, legi prietenii si legaturi sufletesti cu oamenii cu care petreci ceva timp. Ca doar oameni suntem. Dragilor, este loc pentru toata lumea, aici pe AFA. Si pentru ca Admin -taticul AFA- permite cele mai diverse scrieri, in cele mai diverse stiluri, cine suntem noi sa combatem acest lucru? Intr-adevar, AFA creste prin numar si prin accesari. Dar refuz sa cred ca nu conteaza si calitatea. Dar, inca odata, calitatea este atat de subiectiva. Calitatea mea poate/sigur nu corespunde cu cea a celorlalti colegi AFA. Unora le plac review-rile concise, scurte si la obiect. Altora le plac review-rile cu oleaca de suflet/impresii strecurate printre randuri. Eu, recunosc, ca virez catre a doua categorie, si daca mai este si oleaca de umor, sunt cucerita definitiv. Si ce? "Este" de toate pentru toti. Depinde doar de noi, ca sa selectam ceea ce ne place.

Iar vorbele odata spuse/scrise nu mai pot fi retrase. Si de aici tot felul de animozitati. Care nu folosesc la nimic, stiti si voi acest lucru.

Asa ca dragi colege/colegi, haideti sa facem ce ne-am propus sa facem cand ne-am inscris in AFA.

Sa ne scriem experientele de calatorie asa cum vrea "muschiul" nostru. Daca ceva nu este in regula, cineva, acolo sus, vegheaza.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.09.12 18:57:14] »

@vasilica: deja mi se pare rautate, pe care nu o inteleg, dar poate sunt eu mai prost!

Ce legatura are parerea ta cu orice? Trebuie sa ti-o expui public pentru a face rau cuiva? Ti se pare normal asta?

Stii ce e rautatea gratuita? Nu e opinie, e altceva!

Insa insistenta cu care continui si continui aici, imi da dreptate. Prost prost, dar mai inteleg si eu cate ceva.

Sper ca acest fir sa fie inchis pentru ca mai toate ecourile sunt offtopic!

Nimic nu are legatura cu Lefkada.

webmaster [15.09.12 18:59:13] »

Acest fir de discutie va fi inchis, va rog sa continuati pe forum daca aveti chef.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: