ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
DIN: CONSTANTA
ÎNSCRIS: 12.09.12
SEP-2012

Un loc placut in mijlocul muntilor

Am hotarat foarte din scurt sa facem un traseu de 4-5 nopti prin muntii tarii! Sotul meu a studiat harta, a studiat net-ul si a decis: primul popas in mijlocul naturii, in muntii din Covasna, intr-un loc total necunoscut - Comandau! Sotul a vazut pozele, a citit impresiile de aici si a decis sa nu se lase influentat de pareri si sa facem un popas de o noapte, incantat de peisajul zonei!

Am ajuns pe seara, in jur de 17-18, dupa un drum extrem de lung, facut pe varianta Buzau! Se ajunge mai repede prin Covasna, de unde pe un drum forestier, prin padure, faci 26 kg destul de repede!

Peisajul locului in care este vila este unul de vis, mirific, un colt de rai! A fost exact ce ne-am dorit: aer curat, natura pura, liniste, susur de apa si ne-am bucurat din plin ca nu suna telefonul! Doar ne-am dus sa ne relaxam!

Locul este foarte primitor, in aceasi curte se afla un foisor, un leagan, un gratar, o masa de ping-pong. O gramada de lemne ptr foc intregeste atmosfera de viata la munte! In spatele vilei se afla un parau, care din cauza secetei era destul de scazut! Probabil ca are alt debit pe vreme cu ploaie! In el am zarit cativa pastravi mici! Pastravi, de dimensiuni "mancabile" se pot vedea si intr-un bazin situat in apropierea vilei! Trei caini mari si foarte prietenosi sunt dispusi sa te insoteasca oriunde daca ii bagi putin in seama si ii mangai putin pe crestet! Peste tot, in orice directie privesti sunt numai brazi inalti si falnici! Aerul este foarte curat si foarte tare! E cel mai curat aer pe care l-am respirat pana acum! Nu-l gasesti nicaieri in Valea Prahovei!

Sa intram si in vila! In primul rand te intampina restaurantul, deosebit de primitor, frumos decorat, in culori calde si foarte placute! Si ce este cel mai important: straluceste de curatenie! Daca in restaurant e curat, atunci totul e ok! Vila are 20 de camere, fiecare decorata altfel, in culori diferite! Sunt camere, din ce am apucat sa vizitam, de doua tipuri de confort! Confort sporit cu pat tip baldachin si camere standard!

Noi am stat intr-o camera standard, cu pat dublu, foarte spatioasa si foarte curata! Baia este cu cabina de dus si este foarte curata!

Cazarea nu este perfecta, dar daca vrei perfectiune si esti pretentios te duci intr-un oras mare, intr-un hotel de 5 stele!

Noi am servit o singura masa, am combinat masa de pranz si cea de seara in una! Am servit un gulas unguresc foarte bun (si acum imi ploua in gura cand ma gandesc), pastrav prajit, f f proaspat, papricas de galbiori, excelent! Fiul meu a servit vesnicii cartofi prajiti iar gazda ne-a recomandat si oua ochiuri ptr ca sunt de la gaini de curte! Ce a ramas de la copil, din oua am gustat eu si sotul si pot spune ca au fost cele mai bune oua mancate pana acum si am mai mancat oua de tara!

E adevarat ca am stat doar o noapte! Gazdele s-au purtat foarte bine, au fost primitoare, fiul gazdei si domul au stat de vorba cu noi, cu sotul! Si cei trei caini au fost foarte prietenosi! Nu am avut timp sa remarcam nimic din tot ce am citit mai jos!

Nu toate lucrurile sunt perfecte, dar nu au cum sa fie! Totul depinde de ce iti doresti! Noi ne-am dorit natura curata, mancare naturala, liniste, odihna, departe de civilizatie! Si asta am gasit!

Am citit toate impresiile si sunt foarte surprinsa! Oameni, care au ales sa mearga in astfel de zona, in mijlocul muntilor, in varf de munte si care si-au dorit: autostrada in loc de drum forestier, divertisment in loc de traseu prin padure, internet si telefon in loc de cantec de pasarele sunt greu de inteles! Niste fitosi care, probabil nu au avut propria afacere vreodata ca sa inteleaga de ce nu poti sa ai un personal calificat in varf de munte; de ce nu poti sa ai varietate de meniuri si care sa fie si proaspete, in conditiile in care esti departe de civilizatie si de mall-uri! Mancare traditionala gasesti din plin de pasti si de craciun! Pretentia de a avea prea multe produse traditionale in august mi se pare prea mare! In august nu tai nici porcul, nici mielul! In acest colt uitat de lume te duci sa te odihnesti, sa-ti incarci bateriile! In acest loc izolat nu este traficul din Valea Prahovei! Proprietarul unei pensiuni in astfel de zona nu are vila plina non stop ca sa faca o aprovizionare completa si diversificata cu mancare si bautaura ptr ca nu are consumatia mare!

Ptr fitosii care au avut multe plangeri le recomand Poiana Brasov: am fost in ultima noapte acolo, am cheltuit de 4 ori mai mult ptr aceasi perioada petrecuta ca si la Comandau si divertismentul este zero in septembrie! Dar suna telefonul si merge internetul... !

Mi-as dori foarte mult sa revin! Mi-as dori foarte mult sa petrec un craciun sau revelion sau pasti! Sunt convinsa ca ar fi minunat si mancarea ar fi numai naturala, traditionala si delicioasa!

Pentru cei care iubesc natura, vor liniste, aer curat, drumetii printre brazi, cu gandul ca poate te intalnesti cu Mos Martin sau poate ai noroc sa culegi ciuperci, va recomand cu sinceritate Vila Alpin, Comandau, Covasna!

Trimis de CODRUTA1974 in 12.09.12 01:17:41
Validat / Publicat: 12.09.12 07:07:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COMANDĂU [CV].

VIZUALIZĂRI: 3488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CODRUTA1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.09.12 07:05:30]

@CODRUTA1974: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Cele 8 poze incarcate au fost prea mici - si din aceasta cauza prea slabe calitativ pentru a putea fi validate. (imi pareau oricum imprumutate de pe vreun site de prezentare comerciala - daca e asa, te-as ruga sa retii ca asemenea fotografii NU sunt admise pe site)

CODRUTA1974AUTOR REVIEW
[12.09.12 10:23:20]

@webmaster: Buna! Am sa incerc sa le postez din nou! Sunt poze facute de mine dar le-am incarcat prima data pe alt site si nu am stiut cum sa le transfer aici! Multumesc!

DonLukas
[12.12.12 17:39:29]

Un Team Building reusit

Dupa un drum obositor de la Bucuresti pana la Covasna am parcat masinile si am inceput sa exploram locul in care o sa ne petrecem un week-end departe de stresul orasului.

Gazdele foarte primitoare ne -au asteptat cu un pahar de palinca sa ne aducem aminte ca suntem in Covasna.

In toata perioada in care am stat la Vila Alpin ne-am simtit excelent. Camerele erau foarte curate de asemenea mancarea foarte buna.

Recomand aceasta locatie si desi este prima data cand ajung la Comadau imi doresc sa revin.

Saphir
[03.01.13 13:56:54]

@CODRUTA1974:

Stimata doamna,

am citit cu placere review-ul d-voastra si va felicit pentru spiritul de observatie de care dati dovada; intr-o singura zi petrecuta la vila si 2 mese ati putut sa ne impartasiti foarte multe lucruri.

Perimiteti-mi sa-mi expun si eu punctul de vedere fata de comentariile d-voastra:

- impresiile dvs. sunt in mod evident partinitoare si nu ar trebui sa considerati "fitosi" oameni cu standard diferit de al d-voastra.

- opinia ca am fi dorit autostrada in loc de drumuri forestiere este eronata si in acelasi timp fara temei.

- review-ul meu nu a atacat persoane, alti clienti ci m-am referit strict la aspectele care au tinut de administrare.

- unul dintre acei trei caini prietenosi a muscat o fetita din grup. Muscatura a fost localizata la cap iar fetita a necesitat 3 copci si tratament antirabic.

- referinta la competentele profesionale ale altor clienti sunt de asemenea rau intentionate (sau cel putin asa lasa impresia) nu stiti cine/care dintre noi are / nu are o afacere particulara si nici cit de bine / rau administreaza respectivul / respectiva afacerea proprie.

- Unde si cum imi petrec timpul liber nu ar trebui sa reprezinte o preocupare pentru d-voastra dar va multumesc, totusi, pentru sugestia legata de Poiana Brasov.

- din partea d-voastra asteptam cel mult un review care sa se refere la modul in care ati petrecut, cum v-ati simtit si mai putin la opinia d-voastra fata de alti clienti ai vilei.

Va doresc o zi buna si sejururi cit mai relaxante in anul 2013.

CODRUTA1974, Saphir
Alte impresii din această RUBRICĂVila Alpin: