ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
  • --- F ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 22.02.09
    AUG-2012

Istanbul orasul misterios al sultanilor

Maestro Ceyhun - Maestro Ceyhun

Anul acesta cu trei zile inainte de vacanta ne am hotarat sa plecam la Istanbul, dupa ce amanasem sejurul din Didim (din pacate nu am mai putut pleca cele 2 sapt programate si a trebuit sa gasim o varianta ca o distanta care sa ne permita sa ajungem repede in tara).

Am rezervat pe booking.com camera la un hotel de 3 stelute, Ista Palace Hotel, statia de tranvai T1 si T2 Beiazid in zona Sultanahmet, un hotel curat numai bun pentru genul de excursie sa am un pat unde sa dorm, curat si aproape de principalele obiective turistice.

Drumul prin Bulgaria cum il stim toti, cand credeam ca reusim fara sa ne ratacim "Ionica gipiesa,, ne anunta ca reconfigureaza harta si nimik, eram undeva la 40 km de granita cu turcia (Edirne) dupa o ora de invartit in cerc noroc ca un bulgar ne tot claxona si ne luam dupa el si mirare dupa o gramada mare de pietris si vreo 500 m de mers pe camp ajungem la sosea (se lucra la drum).

Distanta Bucuresti -Istanbul am parcurs-o in 9 ore cu opriri si traficul infernal dintr-o zi de luni in Istanbul. De retinut ca in zona unde acest hotel sunt stradute inguste care coboara spre mare dinspre Grand Bazar (poarta 5).

Binenteles ca nu am reusit sa cumparam la intrare cardul KGS si am trecut ca floricelele de porti gandindu-ne unde ne opreste politia dar nimik, dl Erdal de la hotel ne a indrumat pt a 2 a zi sa mergem la banca sa cumparam si sa depunem 25 lire ca ne ajung si pentru ziua sosirii.

Cardul KGS, pentru cei care nu au fost niciodata este pentru taxa de drum si cand ajungeti la bariere in stanga soferului este o caseta cu un cititor si monitor care va arata cati banuti platiti. Pe panorul de la intare sau iesire o sa vedeti scris mare KGS, in mod normal pe acolo se trece, noi nu am trecut, eram deja pe alta banda incercuiti de masini, camioane si autocare.

Descrierile moscheilor si a palatului Topkapi nu are rost sa vi le prezint exista multe site-uri in care sunt prezentate pe larg din pdv istoric, cultural etc. va spun doar ca acest palat nu m-a impresionat decat prin maretie, priveliste si mozaicuri in schimb cele 2 moschei Blue Mosque si Agia Sofia m-au facut sa revin in 6 zile de 3 ori de innebunise sotul.

Va recomand plimbarea cu vaporasul pe Bosfor, Bazarul egiptean pentru condimente si fructe tari (alune, caju, migdale, etc) preturile bunicele. In Grand Bazar preturile sunt ca intr-un mall si am admirat cupolele si modul de prezentare al localnicilor, am stat la taclale cu ei (nu plecasem sa cumpar de toate cand acasa dam poate mai putini bani doar de dragul am luat din Grand Bazar).

Daca vreti o zi in aqua parc si pentru asta nu prea am gasit explicatii drept la tinta va explic cum se ajunge la Aqua Marine: se merge cu tranvaiul T1 si/sau T2 pana in Aksaray in fata Hotelului Kaya, acolo sunt dolmusuri care transporta turistii pana la Aqua Marine (la 40 km de oras) cu plecare intre ora 9 si 9.45 si revenire la ora 17. Soferul este amabil si va spune ca este transportul gratuit al parcului dar la sosire va indruma la un ghiseu si achitati cate 7 lire de persoana, sa nu aruncati tichetul, la intoarcere il cere (probabil si pt altii a 2 zi). Acest aqua parc este micut, curat nu aveti voie in incaltari sport sau pantofi, doar papuci de plaja in incinta, au dusuri, cabine, spatiu de masa, si preturile sunt chiar bune la mancare (de la 6 lire pana la 32 lire portia) si bauturi (de la 3 lire, de ex berea efes era scumpa 6 lire). A... uitasem, costul intrarii, pe 30.08.2012 era 15 lire pt femei si 30 pt barbati. Din pacate nu ne-au ajuns timpul sa trecem si in partea asiatica doar ma uitam cu jind ca data viitoare acolo voi merge.

Daca totusi sunteti si pentru cumparaturi va recomand sa mergeti pe acele stradute inguste unde sunt manufacturile si sa negociati cu ei, aceeasi marfa o luati si din bazar.

Ca restaurant va recomand pe cel din poza atasata cu vitrina (Baran), dupa 3 zile descoperim ca era cel mai bun la pret si papa bun dupa ce ne-am pacalit la un turc ca ne arata un meniu cand comandam si la plata ne aduce altul cu alte preturi de am zis ca ma iau de gat cu el. Atentie la genul de persoane care va opresc ca vezi doamne au o problema si sa-i ajutati, nu stati!!! Sunt hoti chiar daca va impresioneaza cu ceva sau cineva!

Pe Podul Galata aveti de unde alege un restaurant pentru o masa pescareasca (putin si bun) dar dehh ne pozam ca mancam pe Galata!

La plecare pe drum m-am hotarat spre disperarea sotului sa schimb traseul sa venim pe coasta Marii Negre si sa traversam pe la alta vama, Aziziya - Malko Tarnovo, cu Bulgaria, minitehnicus din mine butoneaza gipiesa intind harta pe capota masinii si gasesc!!! Apropo nu mai plec fara harta niciodata, pt mine e sfanta! dupa experienta de anul trecut in Grecia :)).

Ca traseu alternativ va recomand acest drum, in turcia soseaua este impecabila si drumul prin Burgas, Nesebar, Obzor, Byala, Varna, Silistra (m-am desteptat si am bagat manual fiecare oras) este mai frumos. Atentie la iesirea din Nesebar nu faceti dreapta stanga la semafor ca drumul merge pe deal (906), un drum forestier pe care nu l am ratat dupa ce sormea ma avertizase si pe care binenteles am intalnit camioane cu busteni si cativa turisti disperati ca si noi ca ne rupem masinile si ne uitam ranjind unii la altii din masini ahaa uite inca unu nu suntem doar noi. Tineti drept spre Sunny Beach, pe hartile noi (cele de hartie) este marcat drumul european E87. Localnicii sunt amabili, politia locala chiar m a ajutat sa ajung la hotel, am parcat masina la ei in fata pe avarii si l -am luat pe unu sa merga cu mine la hotel, a mers si m-a indrumat sa ajung.

Pe aceste strazi care sunt cu sensuri unice si degeaba gipiesa spune ati ajuns la destinatie nu stii pe unde o iei sa parchezi si beleaua mare este ca daca ajungeti dupa ora 9.30 pana la 18.30 sunt niste stalpi comandati electronic care se ridica si se coboara si nu ai pe unde trece daca nu va ajuta cineva de acolo, am avut noroc ca dl Erdal ne aranjase parcarea masinii in spatele hotelului intr-o curte dar de intrat a venit alt turc s a urcat la volan si a intrat pe stradute si printre stalpii aia milimetric de-mi statuse inima si era asa relaxat si ma intreba de ce sunt crispata ca nu loveste masina ca asta e jobul lui, adevarat sofer!! usor, elegant fara bruscari a mers si parcat masina, la plecare ne-am trezit dimineata devreme sa plecam pana se ridicau pilonii.

Cam asa ne am petrecut anul asta micuta vacanta, ne-a placut ff mult acest oras si imi doresc sa revin sa continui "mirarea".

Trimis de magdan* in 11.09.12 14:16:11
    Validat / Publicat: 11.09.12 15:43:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Antalia, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (magdan*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.09.12 17:59:21]

[11.09.12 18:03:37]

Un review bun; daca n-ar fi sosit dupa cateva articole exceptionale despre aceasta destinatie, ar fi fost un posibil candidat la titlul de MiniGhid AFA pentru aceasta destinatie.

@magdan: poate gasesti timp sa ne scrii si despre experienta cazarii la Ista Palace Hotel, imi pare un hotel remarcabil & interesant. Ai link direct pentru adaugare articol nou aici: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=12701

[12.09.12 11:55:29]

@Admin: multumesc frumos, din pacate nu am calitatile unui povestitor ca binecunoscutul prieten AFA Alex_Macedo, am sa postez pe link ul sugerat informatiile despre hotel

[12.09.12 11:58:59]

@magdan: rectificare la traseul prin Bulgaria ,,Atentie la iesirea din Nesebar nu faceti dreapta la semafor ca drumul merge pe deal (906) ,,corect este! nu faceti stanga, mergeti inainte! pe E87

Alex_Macedo
    [12.09.12 15:26:02]

... simt ca trebuie sa intervin!!

Magda, sa nu care cumva sa omiti a scrie despre Ista Palace!!!

Eu te indemn sa scrii, mai ales ca acum s-a mai racit si s-a mai adunat si tasat ceea ce ai vazut/simtit/experimentat in luna august la acest hotel. Sunt membrii care, chiar sunt interesati, poate chiar de un city-break la Istanbul! Scrie simplu!... la obiect... punctat... De asta suntem de fapt aici: informatia conteaza si cat mai obiectiv cu putinta!!! Sa nu spui ca n-ai talent ca te... "alerg", cu review-ul de mai sus!!... asa ca nu ține!

Lasa-l pe nebunu' de Alex_Macedo... ca e dus!!... deh... Web-ii si Admin-ul sunt mai permisivi cu el, mergand pe ideea: E nebun dar, e d'al nostru!

Succes si ASTEPT!!... hai ca material estem!!

Aferim!

[12.09.12 15:51:59]

@Alex_Macedo: offf imi era dor de tine draga alex, chiar m am conformat si am postat despre Ista palace, sper ca am fost obiectiva si din pacate nu reusesc sa va transmit exact ce simt vad si emotia de copil zurliu mai ales ca anu asta noi am plecat destul de crispati si nu am trait la maxim vacanta stiind ca poate primim un tel sa revenim urgent in tara, intradevar m a impresionat ff tare acest oras si cel mai mult candelabrele care mie cel putin mi au creat o iluzie optica de am lacrimat in nelipsita basma roz si am sunat o pe mama ca de fiecare data de intra intai in panica ca ce am si cum imi imaginam in curtea interioara la Topkapi cum m as fi plimbat pe la 1600 ca o cadana de soata mea era disperat ca se uita lumea la mine cum ma scalambam hi hi. faci ce faci si nu ne spui de ale tele nu de alta da capu'meu cu neuroni blonzi au nevoie de povestile tale...

amero
    [12.09.12 16:33:39]

ma bucur ca am venit cu superbonusul ptr. ca sigur pentru o asemenea destinatie nu este niciodata suficient de mult.

ma raliez lui alex_macedo si te rog sa ne mai scrii impresiile

multumesc, m-ai incantat

[13.09.12 08:15:00]

@amero: multumesc amero, am postat informatiile despre hotel asa cum a poruncit maria sa alex_macedo, urmeaza sa postez drumul in germania, doar ca o sa fie informatii doar legate de traseu, reguli... acolo nu am fost in plimbare din pacate inca, tu cu ce ma incati ca vad ca sunteti 2 la 1

Alex_Macedo, amero, magdan*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: