ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
ÎNSCRIS: 07.07.10
AUG-2012

Un loc in care ne-am simtit bine

Am plecat doua familii (4 adulti si 2 copii in varsta de 12 si 13 ani) in data de 18 august de pe aeroportul Otopeni cu destinatia aeroport Beauvais (la 80km de Paris) cu o cursa Blue Air. Zborul fara probleme (nota pentru 10 piloti) si iata-ne dupa 2h45min ajunsi la destinatie.

Aeroportul Beauvais arata ca un hangar micut uitat de timp (cu multe lipsuri)... dar deh... stiam care sunt conditiile inca de la inceput. La iesirea din aeroport se afla o casa de bilete de unde poti achizitiona tichete de autobuz spre Paris chiar si pentru intors (un tichet are valabilitate cateva luni de zile si are un pret de 15 euro pe bucata indiferent de varsta).

Drumul pana in Paris a durat 1h si 20 min cu un autocar confortabil cu AC. Autocarul ne-a lasat in PORT MAILLOT (foarte aproape de ARCUL DE TRIUMF) loc din care poti lua atat metroul cat RER-ul (metrou/tren de suprafata) catre locul in care aveti cazarea. Ne-am suit in RER si am mers 4 statii pana la statia Gresillons unde se afla acest hotel in care ne-am cazat (hotelul poate fi identificat chiar din RER daca te uiti pe geam din partea dreapta din directia de mers, imediat dupa ce traversezi podul de pe SENNA).

Mare grija cu aprofundarea anterioara a hartilor de metrou si RER pentru ca daca nu faceti asta riscati sa va incurcati lejer in paienjenisul de acolo. De asemenea costul unui bilet pana la locatia noastra a fost de 1,70 euro fata de 1 euro cum era ormal in alte directii (tariful difera in functie de zonele din Paris).

Statia de RER era situata la circa 300-350 m de hotel, iar peisajul inconjurator este unul de santier in constructie (se mai fac vreo 2 cladiri de inchiriat). Zona nu este una desosebita, dar este linistita... un pic cam marginala fata de aglomeratia din centru (un fel de cartier Pantelimon de la noi din Bucuresti).

Hotelul se afla intr-un ansamblu residential relativ nou construit (cam 10-12 cladiri) suficient de luxos si pentru cei mai pretentiosi (comparativ cu hotelurile din centru care sunt ceva mai vechi cu iz de anii '50-'60). De asemenea, acest complex residential transpus in forma de patrat (hotelurile constituind laturile sale) are o curte interioara enorma, cu leagane si mici topogane pentru cei mici, cu multa verdeata si bancute... o frumusete (voi posta si un filmulet edificator in acest sens).

Am ajuns si la receptie unde am fost intampinati politicos de catre receptioner care ne-a oferit 2 camere alaturate. Check in-ul se face incepand cu ora 15, iar check-out ul la ora 10.30. Hotelul micut dar cochet, cu AC, foarte curat cu personal amabil si cu un mic restaurant in care se putea servi micul dejun.

Hotelul este de tip Appart Hotel si ofera spre inchiriere garsoniere cu o camera, garsoniere cu 2 camere si apartamente. Am primit cele 2 carduri de la camere si am urcat cu liftul (superprofi) pana la etajul 6 sa ne cazam (pot spune ca am gasit o curatenie impecabila peste tot pe holuri si in camere bine-nteles).

Camera a fost una de tip garsoniera mare (Studio Large) ce avea practic 2 camere astfel:

- dormitor cu 2 paturi (nu foarte mari dar confortabile) apropiate, noptiere cu veioze, lcd mediu, AC, parchet tip bambus;

- sufrageria cu o canapea extensibila foarte solida in care puteau dormi lejer 2 adulti sau chiar 3 copii faranicio problema, parchet tip bambus, 2 fotolii micute+ masuta, 2 scaune din lemn pentru bar (deoarece aveam si un mic barulet la care puteam servi masa daca ne-o pregateam noi), un fel de comoda pe care spijineai una alta, lcd, AC, telefon, suport de informare cu harti ale Parisului, chicineta foarte moderna si cocheta si bine utilata (plita electrica 2 ochiuri, chiuveta, hota, cuptor cu microunde, frigider cu un mic congelator, masina de spalat vase, tacamuri, vesela, 1 oala inox, 1 tigaie inox, incalzitor de apa, detergent de vase);

- baia mare frumoasa (cam de 4 stele in Bulgaria sau Turcia) cu wc, cada mare+dus, lavoar, oglinda spoturi, foehn, 2 sapunuri, 2 samponuri, 2 geluri de dus, 4 suluri de hartie igienica, gresie si faianta de calitate, 4 propoape de corp si 4 prosoape de fata calitative;

- hol mic si o debara la fel de mica in care poti sa iti depozitezi trolerele sau geamantanele.

- balcon mare cu intrare (interesanta) din ambele camere (practic ferestrele ajungeau pana la 30 cm deasupra parchetului... si daca voiai sa iesi in balcon urcai acest prag si gata)... priveliste satisfacatoare (se vedea si Turnul Eiffel putin).

Singurele inconveniente au fost lipsa oricarui dulap (ne-am tinut hainele pe 2 scaune si in trolere pe langa paturi) si programele tv plictisitoare 15 la numar parca si toate frantuzesti (gen M6, ARTE, TF1, etc... nu tu Animal Planet, Discovery... gaseai totusi un BBC si un EUROSPORT Austria, dar cam atat).

Mobilierul modern dar cam uzat, paturile din dormitor cu saltele confortabile si asternuturi fine ca in Turcia la 4-5 stele, canapeaua din sufragerie in forma inchisa cam sleampata (ii zburau pernele) dar deschisa era foarte solida (gen IKEA) si placuta la dormit. Ca sa fiu si mai carcotas, ici colo se mai vedea o crapatura sau o pata de vin pe perete, un buton lipsa in baie, un spot ars, ... dar astea le-am considerat doar niste nimicuri. Curatenie in camera nu se face in cursul sejurului (doar la primire), insa aveti o matura si un faras sub chiuveta de la baie. De asemenea gunoiul ti-l duci singur la ghena de la parter special amenajata (un sfat ar fi sa va luati un sul de saci de gunoi din tara), iar vasele si chicineta trebuie sa le lasi la plecare in aceeasi stare in care le-ai gasit (in caz contrar ti se vor factura aceste servicii).

In hotel si in camere exista internet gratuit prin WI-FI (mi-am conectat tableta cu parola existenta in camera pe suportul cu informatii)... si am putut citi fara probleme presa din Romania sau alte chestiuni (cu messul am avut mici probleme de conectare dar banuiesc ca nu am fost eu prea priceput la asta).

In fata hotelului era o semigerie/cofetarie (Boulagerie se numea) unde gaseai produse proaspete: prajituri, pateuri, paine bagheta si grozavele Croisante (vi le recomand pe cele simple... sunt dementiale - pret 0,87 euro).

Cel mai important era insa supermarketul de dupa coltul hotelului din fata noastra (un fel de Mega Image de la noi) unde gaseai cam tot ce doreai de mancat, baut sau alte alea. Preturile erau cam mari comparativ cu Romania, dar mai mici decat in centrul Parisului. Ex. : cola 2 L - 2.25 euro, 300g cotlet de porc fara os (caserola) - 7 euro, alune punga 200g - 1,5 euro, pizza congelata (pt microunde de la 4 euro la 9 euro), apa plata la 1,5 l- 0,45 euro, etc.

Zona este foarte linistita fara scandaluri, fara claxoane, etc, iar cu toate ca statia de RER trece cam la 20-30 m de hotel nu se aude nimic (nici un suier de locomotiva, niciun zanganit de sine)... liniste totala. Curtea interioara este foarte frumoasa si relaxanta... mai ales pentru cine are copii mici.

Recomand acest tip de garsoniera chiar pentru 4 persoane adulte (pret 80euro/zi cu early booking din martie). Din ce am auzit de la altii, hotelurile mai centrale au camerele foarte mici, cu bai minuscule si preturi piperate (peste 100 euro).

De retinut ca in afara de acest supermarket nu gasesti mai nimic in zona: nu farmacie (e la 4 statii de autobuz), nu piata, nu magazine... nimic.

Un alt aspect important este ca cu RER-ul din statia Gresillon ajungi direct si relativ repede (fara sa schimbi alte metrouri) in centru la majoritatea obiectivelor importante... Turnul Eiffel, Louvru, etc.

Daca va ganditi sa luati un taxi... nu v-as recomanda pentru ca sunt scumpe si politica e ca trebuie sa platesti si cursa pana vine el la tine. Noi am fost nevoiti la 05 dimineata sa comandam un taxi pana la PORT MAILLOT si cand a venit la hotel avea 18 euro pe ceas la care am adaugat inca 17 euro pana la destinatie (ca ne-a cam ocolit excrocul asa cum fac si ai nostri cand prind straini prin tara).

Pentru a evidentia si mai bine cele relatate de mine voi posta urmatoarele filmulete:

1) prezentare interior garsoniera hotel: click aici

2) prezentare curte interioara - click aici complex residential (ce include si Hotel Residhome Asnieres)

3) prezentare Hotel Residhome Asnieres Paris - click aici

Daca considerati ca va mai pot fi util si cu alte informatii, inclusiv referitoare la obiectivele turistice din Paris va stau la dispozitie in limita timpului liber.

Sa auzim numai de bine.

Trimis de gioko in 10.09.12 14:19:55
Validat / Publicat: 10.09.12 15:27:25

VIZUALIZĂRI: 2619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gioko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 complexul rezidential din care face parte si Hotelul Residhome Asnieres

MCM
[14.09.12 23:29:25]

care era diferenta dintre o garsoniera cu 2 camere si un apartament?

giokoAUTOR REVIEW
[17.09.12 12:20:21]

@MCM:

Sincer nu as putea sa iti dau informatii exacte... tot ce pot sa iti spun (din auzite de la altii) este ca un apartament ar avea camerele mai mari si bucataria delimitata clar prin pereti si usa proprie de aceste camere. Garsoniera large avea chicineta open space in living. Noi am aflat din site-ul hotelului despre garsoniera simpla cu o camera si garsoniera Large care are si un mic living cu canapea extensibila ceea ce am considerat a fi arhisuficient pentru 2 adulti si un copil de 13 ani. Cu toate acestea in opinia mea acest tip de garsoniera satisface confortul necesar pentru cei mai putin pretentiosi... insa cel mai bine consider ca ar fi sa soliciti informatii suplimentare pe site-ul hotelului, unde vei gasi si cateva poze exemplificative.

Uite aici un link cu informatii

gioko, MCM

• pagină generată în 0.066041946411133 sec