ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.09.12
AUG-2012

Ce au fost in stare sa faca nemtii.

La intoarcerea din Aalborg Danemarka, ne-am oprit, printre alte localitati si la Salzburg-Austria.

In una din zile ne-am hotarat sa vizitam Cuibul Vulturilor. Cabana cocotata pe varf de munte m-a impresionat, mai mult sau mai putin, ceea ce m-a impresionat in mod deosebit a fost drumul, tunelul si liftul din imima muntelui, care te duc la cabana.

Indiferent pentru cine si cu ce scop au fost realizate, printr-o munca titanica cu mijloacele din 1938-1939, raman o realizare tehnica deosebita si imi intaresc parerea ca poporul german este un popor extrordinar, greu de intrecut (ce autostrazi si ce drumuri au, Dumnezeule, unele croite si realizate in aceiasi perioada cu cabana Cuibul Vulturilor).

Impresionanta si privelistea spre localitatile, muntii si lacurile din jur dar si muzeul din bunkerul aflat la baza traseului cu autobuzele.

Impresionanta si multimea turistilor, aproape din toate natiile pamantului, am remarcat totusi numarul mare de unguri, unguri care, in muzeu, se aplecau asupra anumitor harti expuse si schimbau impresii turistice.

Trimis de Ion Cujba in 09.09.12 19:23:26
Validat / Publicat: 09.09.12 23:22:07

VIZUALIZĂRI: 2927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ion Cujba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.09.12 23:21:46]

@Ion Cujba: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare - speram mai generoase in ce priveste detaliile oferite, pe viitor.

Fiind un review de calatorie am retras notele acordate pentru Bucatarie si Masa.

• Alte impresii din această RUBRICĂDas Kehlsteinhaus / Der Bunker / Eagle's Nest / Cuibul de vulturi: