ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
SEP-2012
2 AD. + 3 COPII

Către satisfăcător

Conditii modeste

Numarul de stele: Hotelul nu e de 4*, ci de 3. Exista mai multe detalii care nu il califica pt 4*. De pilda, la 4* nu pui la baie acelasi sapun ieftin si la chiuveta, si la dus. Noi nu ne-am luat cu noi sampon pt ca am crezut ca mergem la 4*. Apoi, la 4* nu construiesti in baie o cada din caramida imbracata cu gresie in locul unei bai, ci pui o cada de baie. La 4* nu asiguri internet gratuit doar in holul hotelului. Nu amenajezi o sala de calculatoare pt ca apoi sa ceri bani pe ora de internet. La 4* nu ceri bani pe masa de biliard si nici pe cea de tenis. La 4* nu tii in camere televizoare vechi no-name.

Hotelul: E amplasat la 100 m de plaja si are langa el alte constructii finalizate sau abandonate. E curatel, insa persista un miros suav de balta. Cel mai probabil provine de la infiltratiile de apa din bai. E un hotel cam inghesuit - are 7 etaje, insa amprenta la sol e mica. Are doua lifturi care sunt suficiente, cel putin in septembrie.

Clientii: Majoritatea bulgari, care vin aici ca la un hotel popular. Urmeaza la mare distanta nemtii, rusii si romanii. Burtosi care fac plaja cu ceasul la mana si lantul de caine la gat, care intra in mare cu pantalonii scurti de mers la piata si biserica. Pipite decoltate alaturi de halci de muschi si familii cu copii mici. Erau si 2 perechi de tigani din BG - zgomotosi la masa, acelasi bun simt si educatie traditionale.

Piscine: Doua, una mare si una mica, cu sezlonguri pe care grosierii isi pun prosoapele de la prima ora. No problem, le dai prosopul la o parte si te asezi. Am vazut-o la altii si am facut-o si noi. Apa din piscine NU e incalzita (4*) si am preferat sa mergem in mare, care era mai calda. Exista un bar langa piscine, cu un baiat sictirit de viata, care ridica din sprancene si face fete-fete cand ii ceri ceva. Nu stiu ce cauta acolo - e total neprofesionist.

Restaurantul: E prea mic pt numarul de turisti si e greu sa gasesti 3 locuri libere daca nu vii de la inceput. La un moment dat am fost invitati sa mergem cu farfuriile cu mancare in... sala de conferinte, aflata fata in fata cu restaurantul. Unii oameni care mergeau sa manance acolo, langa masa de tenis.

Mancarea: A fost ok, suficient de variata pt toate gusturile. Problema cu enterocolita (cum au scris altii pe aici) provine cel mai probabil de la faptul ca amestecam prea multa mancare, prea repede si prea multa pt ce e obisnuit stomacul. Daca nu te abtii, in 3 zile te ia burta.

Plaja: Hotelul se afla in spatele altui hotel, mare, si, ca sa ajungi la plaja, parcurgi cam 100 m pe langa cel din fata. In stanga hotelului se afla o balta lunga, care merge pana in mare, in care suspectez ca se varsa dejectiile de la hoteluri. E urat mirositoare si, daca ai ghinion sa bata vantul cum nu trebuie, mirosul iti intra in camera (daca ai camera inspre balta). Hotelul nu are plaja proprie. Cand ajungi pe plaja, in dreapta e plaja lui Helios Riu si tu trebuie sa mergi in stanga, unde e o plaja mare, salbatica si murdara ca in Romania, deci te simti ca acasa. Fiind mare, nu e aglomerata si asta e ok. Intrarea in mare e relativ lina - exista un prag la 2 m de mal, insa mai incolo sunt bancuri de nisip unde apa e mica.

Linistea & somnul: Pe la 8 dim lumea incepe sa mearga la masa. Intre mic dejun si pranz, o echipa de 3 animatori incearca sa ii anime pe cei de la piscina. Animatorii vorbesc preponderent in vulgara, pt ca vulgarii sunt majoritari la acest hotel (hotelul e "popular"). Vorbesc si in germana si rusa, insa daca nu cunosti aceste limbi, totul devine un zgomot obositor. Engleza e limba minoritara la animatori. Dupa pranz, pe la ora 14, animatorii incep sa urle niste vulgara in difuzoare. Chiar cu geamul inchis la camera, e cam greu sa dormi dupa pranz. Seara, la 21, incepe o alta "vulgareala" care tine, slava Domnului, doar pana la 22.30.

Animatia: Vulgara e deci preponderenta. Animatorii intreaba uneori ce limbi inteleg cei din public, insa engleza e mereu ultima limba. E aiurea sa stai si sa privesti oameni (bulgari) care rad de mama focului la niste lucruri din care tu nu intelegi nimic. Poate mi s-a parut, insa animatorii aveau o anumita atitudine fata de romani... sau doar fata de noi.

Concluzie: Hotelul e modest din toate punctele de vedere (poate mai putin mancarea) si merita sa mergeti la el doar daca il luati la un pret mult mai bun decat altele de 4*.

Trimis de bogdanmate in 09.09.12 12:39:20
Validat / Publicat: 09.09.12 14:58:28

VIZUALIZĂRI: 4349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanmate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza e facuta de pe mal, de pe plaja salbatica. Casablanca e cel din mijlocul pozei. In stanga e marele hotel Helios Riu, pe langa care treci ca sa ajungi pe plaja. Spatiul verde care se vede e in lungul baltii imputite si in spatele plajei. Din poza se vede cat de lata e plaja.

[09.09.12 15:01:57]

Am refacut coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Am schimbat si pagina de internet a hotelului. Imi poti confirma daca este OK ?

Multumesc.

nicole33
[09.09.12 16:23:31]

@bogdanmate:

Am citit ușor amuzată cele scrise de tine în debutul review-ului referitor la numărul de stele:

Curiozitatea nu-mi dă pace. Unde scrie că pentru a putea fi clasificată la 4* o unitate de cazare trebuie să îndeplinească toate criteriile enumerate mai sus?

Aș îndrăzni să amintesc aici că există hoteluri clasificate la 5* (exemplu: hotelul Marina Royal Palace din Duni) cu turiști în marea majoritate foarte mulțumiți de servicii, dar cu televizoare de tip vechi (nu LCD sau LED), nu știu dacă erau de vreo firmă cunoscută sau no name și la care internetul era exclusiv contracost, indiferent dacă foloseai calculatoarele lor sau doreai să te conectezi la wireless-ul lor de pe propriile dispozitive și, după ce că plăteai, mai mergea și prost. Sau un hotel de 5* UAI din Kusadasi la care unele camere nu aveau baie cu cadă, ci doar o cabină de duș realizată printr-o bordură din gresie care împiedica apa să se împrăștie în toată baia. Inutil să mai precizez faptul că prețurile la acestea erau peste ce ai plătit tu aici. Pe de altă parte, am stat și în hoteluri de 3*, mult mai modeste, dar care ofereau internet wi fi gratuit în cameră, televizor LCD nou și cosmetice de bună calitate în băi.

banal
[09.09.12 18:22:01]

Citez: ,,Cand ajungi pe plaja, in dreapta e plaja lui Helios Riu si tu trebuie sa mergi in stanga, unde e o plaja mare, salbatica si murdara ca in Romania, deci te simti ca acasa''.

Nu era nici o problema sa faci plaja in dreptul hotelului RIU, noi am facut acolo chiar in fata sezlongurilor care apartineau hotelului, acolo era plaja publica. Si cum mai spunea cineva pe aici este diferenta dintre un aparthotel si un hotel. Si mai este si pretul mult mai mic fata de celelalte hoteluri de 4 * din Obzor.

[09.09.12 18:54:28]

@webmaster26: Da, sunt ok amandoua.

[09.09.12 18:56:50]

@nicole33: Sper ca nu te-a omorat curiozitatea pana ti-am raspuns eu Intr-adevar, unde scrie ca trebuie asa? Undeva scrie sigur care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un 4*. Insa, dupa ce am mers la 3* si am avut cabina de dus si sampon + sapun la baie, dupa ce am mers la 4* (in RO) si am avut cada de baie si sampon + sapun, am inceput sa ma obisnuiesc cu ele. La fel si cu internetul si celelalta. Sunt multe exemple.

[09.09.12 19:01:04]

@banal: Intr-adevar, exista loc si in dreapta baltii, langa plaja lui Helios. Aceea e insa zona de contact a baltii cu marea, pe care altii de aici o recomanda a se evita. Apoi, zona aia e si murdara, si mai aglomerata decat partea din stanga.

Diferenta de pret intre Casablanca si Sol Luna Bay, de pilda, unde am stat acum 2 ani si unde am avut toate cele ce lipseau aici, si unde am cerut oferta iar anul asta, era cam de 350 EUR in total pt familia noastra. Insa Sol Luna are plaja proprie, cu sezlonguri si umbrele, de intretinut. Cel putin o parte din diferenta se justifica prin asta.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[09.09.12 21:07:58]

@bogdanmate: mai exista doua diferente majore intre Casablanca si Sol Luna, defapt trei:

1. Sol Luna e hotel, in timp ce Casablanca e aparthotel deci de rang inferior...

2. Sol Luna se afla in the middle of nowhere , in timp ce Casablanca se afla in Obzor

3. Sol Luna Bay e hotel de lant international, in timp ce Casablanca e... ma rog in trecut apartinea unor firme rusesti, acum nu se mai stie ca vad ca au schimbat si site-ul, probabil si managementul.

In acelasi timp as vrea sa iti spun ca in experientele mele nu am avut internet wireless (decat in lobby) la nici un hotel de 4 * si am stat la Miramar, Sol Nessebar mare si Victoria Palace. Am avut wireless peste tot, e adevarat la hoteluri foarte mici, de 3*.

La Miramar si probabil la majoritatea hotelurilor Riu nu prea e cada in baie, ci un dus si un perete si cam atat. Televizoare vechi se gasesc in marea majoritate a hotelurilor, de oricate stele, LCD-urile existand doar in hotelurile foarte noi sau renovate de curand.

Da, hotelul e modest insa si pretul e modest, cauta un alt aparthotel sau chiar hotel cu allinclusive de 4*, aflat intr-o statiune, la pret mai mic si spune-mi si mie!

mony_ka
[09.09.12 23:37:27]

@bogdanmate:

Care a fost pretul sejurului?

[10.09.12 13:04:09]

@mony_ka: Nu are relevanta, avand in vedere structura familiei noastre.

catrinel75
[10.08.15 12:25:46]

Am si eu o intrebare: care e diferenta intre un hotel si un apart-hotel?

[10.08.15 12:33:35]

@catrinel75 - Cineva spune intr-un ecou de mai sus care ar fi diferenta. Impresia mea e ca un apart-hotel de 4* e vizibil inferior unui hotel de 4*. Am fost recent la 3* in Romania si confortul a fost superior lui Casablanca. La Casab totul mi s-a parut mic si inghesuit fata de alte locuri in care am fost. L-as compara cu Slavey din Nisipurile de Aur Fals.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[10.08.15 18:12:38]

@catrinel75 -

Am si eu o intrebare: care e diferenta intre un hotel si un apart-hotel?

În cazul unui aparthotel, condițiile, dar mai ales serviciile sunt inferioare celor oferite de către un hotel cu același număr de stele, însă și prețul cazării într-un aparthotel este vizibil inferior prețului plătit pentru cazarea într-un hotel.

Autorul impresiilor a dorit să evidențieze doar condițiile modeste oferite de Casablanca, omițând să precizeze și prețul, cel puțin la fel de modest plătit.

banal, bogdanmate, catrinel75, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: