ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2012
    AUG-2012
    single

Vitrinele din Rothenburg

Blackmore's Night - Loreley

Prozaic titlul… nu-i asa? ... Atunci cand vorbim despre unul dintre cele mai frumoase si pitoresti orase ale Germaniei, este un fel de “mojicie” sa vorbesti despre vitrinele magazinelor… si totusi in mintea mea Rothenburg ob der Tauber va ramane orasul cu cele mai frumoase si “apetisante” vitrine.

Se pare ca numele orasului s-ar traduce mai plastic prin:… ”Orasul rosu deasupra raului Tauber… si cam asa si este… primul meu contact visual cu acesta a fost cand am zarit o multime de turnuri si acoperisuri de culoare rosie cocotate pe un platou ce domina valea acestui rau.

Aflat cu ceva treburi in zona la doar 50 km departare mi-am zis ca un ocol de cateva ore merita, planuiam sa stau 2/3 ore insa stiti si voi socoteala de acasa…!!!

Am ajuns acolo in jurul pranzului si am plecat pe inserat cu toate ca in fata aveam un drum de peste 400 de km… insa acest oras merita a fi descoperit cu varf si indesat.

M-am folosit de ce stiam de la prieteni… cum ca in gara orasului se afla un punct de informatii, asa ca am parcat masina in parcarea garii (gratis) si prima grija a fost sa-mi fac rost de un plan al orasului apoi l-am luat la picior.

Orasul in sine este usor de descoperit la pas, dupa parerea mea un tur complect nu dureaza mai mult de 3 ore, nu voi intra in detalii privind coordonate si nume de strazi, va las placerea sa le descoperiti singuri, va pot spune ca se poate da roata orasului urmand linia zidurilor fortificate, lucru cu care am inceput si eu insa m-am plictisit curand, este mult mai incitant sa iei pulsul pietelor si strazilor.

Gara se afla in partea de est a Rothenburg-ului, toate intrarire in orasul vechi (5 in total) se fac pe sub turnuri de aparare, toate drumurile duc spre piata primariei, inima orasului… cladirea vechii primarii are un ceas numit “Meistertrunk” unde din ora in ora apar doua figurine de barbati una dintre acestea avand in mana o halba de bere… nu ne lasa sa uitam ca santem in Bayern patria October Fest-ului!!! :) ))… de fapt cele doua figurine vor sa comemoreze un asediu din secolul 17 cand garnizoana protestanta a orasului a cedat in fata unui asediu catholic, nu am inteles prea bine insa se pare ca primarul de atunci al orasului a baut o cantitate impresionanta de vin salvand astfel viata unor dregatori!

La nord de Piata Primariei se afla Piata Bisericii (Kirchplatz), in centrul acesteia troneaza biserica Sf. Jakob, aceasta este o biserica luterana, in trecut un loc de pelerinaj, afost construita in cel mai pur stil gotic in secolele 13-16, beneficiaza de spatii largi si un frumos altar lucrat cu migala in lemn insa nu pot sa spun ca m-a impresionat in mod deosebit..

La apus de aceasta piata, dincolo de poarta de vest se afla parcul orasului. Am ajuns acolo dupa o ora de mers si a fost un binevenit moment de respiro, exista bancute( multi tineri erau tolaniti insa direct pe iarba bucurandu-se de soare) si un punct in care se poate admira panorama partii de sud a orasului (toata lumea fotografia acel peisaj), un foarte tanar musician (13/14 ani) canta la flaut muzica medievala… panorama orasului, muzica, arborii si florile parcului toate constituiau un moment magic….

Un singur lucru mai am de spus… orasul este scump… vitrinele sunt exceptional ornate insa preturile sunt pe masura… dupa ce am constatat ca un ornament de Craciun pe care platisem 6 lei in tara acolo costa 12 euro, m-am linistit si mi-a pierit brusc dorinta de a cumpara ceva, in schimb m-am bucurat din plin de spectacolul vitrinelor fie ele de portelanuri, dantela, cofetarie, carmangerie sau jucarii… totusi in toata acea atmosfera idilica va sfatuiesc sa luati un moment de respiro si sa savurati un icecaffe (4 euro insa excelent) o simpla inghetata (2 euro cupa) sau macar o cafea (2,5 euro)... preferabil intr-o locatie cu specific italian (le veti remarca in mod sigur, eu va pot recomanda Terasa DaVinci aflata pe drumul ce duce spre poarta din Sud) si sa va bucurati pur si simplu de aerul de sarbatoare al orasului mai ales daca aveti norocul de o zi insorita !

In concluzie pentru mine acesta a fost unul dintre locurile cele mai frumoase si pitoresti din Germania pe care-l recomand cu toata caldura!

Trimis de Cristian_h* in 08.09.12 02:12:24
    Validat / Publicat: 08.09.12 07:19:51

VIZUALIZĂRI: 3531 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.12 02:55:30]

Articolul a "primit" o ilustratie muzicala sau video-muzicala - vezi mai sus, imediat sub titlu. (Daca autorul prefera o alta melodie, este rugat sa ne scrie -- aci, ca ecou, ori pe PM)

Articolul a fost deasemenea selectat ca MicGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

motaneata
    [11.10.12 12:46:25]

@Cristian_h,

Absolut de acord cu tine, Rothenburg ob der Tauber este unul dintre cele mai frumoase orasele din Germania. L-am vazut acum 6 ani, nu cred ca s-a schimbat prea mult. Cand ma intreaba cineva ce ar trebui sa vada in Germania, automat imi vin in minte doua destinatii: Rothenburg ob der Tauber si Insula Mainau. Mi-au tamas mie la suflet aceste doua locuri si le recomand, la randu-mi, cu multa caldura.

cryss27
    [11.10.12 13:54:03]

Te felicit ca ai redat atat de frumos acest oras minunat, cum bine spui, unul din cele mai frumoase din Germania.

Am fost aici anul trecut, am scris si un review cam scurt pentru ca bebe mic nu prea ma lasa sa stau la calculator.

Reviewul tau mi-a trezit amintiri foarte placute.

cryss27, motaneata
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Rothenburg si imprejurimi: