ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
DIN: Buftea
ÎNSCRIS: 06.11.11
AUG-2012

O vacanta minunata in Argassi, Zakynthos in august 2012

IN PRIMUL RAND O SA VA ROG SA-MI SCUZATI GRESELILE DE SCRIERE DAR DIN CAUZA CA INCER CA SA SCRIU REPEDE, STRECOR INVOLUNTAR SI CEVA GRESELI.

O vacanta MINUNATA in Argassi, Zakynthos

In vara acestui an, 2012, eu si sotia mea ne-am hotarat sa mai facem o data Grecia, dar cu o destinatie specifica lunii august, in care ne-am decis sa plecam. Fiind foarte buni prieteni o domnisoara pe nume [****] -edit webmaster, ce detine o agentie de turism in Bucuresti, [****] -edit webmaster, si cu ajutorul careia am plecat si anul trecut, ne-am interesat la ea de ofertele lunii august si ne-am orientat pentru insula Zakynthos, Argassi, la Timotheos Studios. Pretul cu care am gasit sejurul este cel din casuta, cu specificatia ca pretul este pentru o persoana si include transportul cu autocarul, 7 nopti in Zakynthos, 1 noapte in Kalambaka cu mic dejun a doua zi si cu vizita la Meteora si la Salonic.

Zis si facut: Am dat o raita pe siteul amfostacolo.ro, aici s-au alturat si inca 4 doritori., si uite asa s-a marit gasca inainte de plecare. Timpul trecea si uite ca a venit si ziua de plecare.

Pe data de 19 ne-am intalnit cu toii in fata la academia militara, acolo unde erau parcate si autocare agentiei tour-operator cu care noi am plecat, [****] -edit webmaster. Incarcarea bagajelor si imbarcarea pasagerilor... verificarea telefoanelor... ups: cineva a uitat un telefon acasa... si uite asa a inceput drumul.

Totul a fost minunat, noi doi si restul autocarului, pentru un drum de 21 de ore. Prieteniile au inceput sa se lege. Povestirile au curs incetul cu incetul astfel incat drumul aproape nici nu l-am simtit. Noaptea a sosit iar eu, intuitiv, am pregatit de acasa un stick cu filme, pe care o parte din noi le-am vizionat, cu toate ca pe monitoarele autocarului subtitrarea era destul de mica...

Niste soferi pentru care am toata stima si respectul si a caror experienta si-a spus cuvantul. Domna ghid, [****] -edit webmaster, pentru care am acelasi deosebit respect si o deosebita apreciere pentru bogata cultura generala si care ne-a uimit cu noile detalii pe care nu le-am putut gasi in alte review uri ce le-am cercetat inainte de plecare.

Dimnineata zilei de 20 august

S-a luminat si noi ne apropiam de portul Kilini, port unde urma sa ne imbarcam pe ferryboat-ul care urma sa ne duca in Zakynthos. In jurul orei 7.30 am ajuns in port, lumea s-a indreptat catre toatele sau catre cafeneaua din port pentru a servi cafeaua de dimineata. Iar in jurul orei 8 ne-am imbarcat pe ferryboat.

Am reusit dupa o ampla cautare sa ajungem in prova navei pentru a simti mai bine briza marii ionice. Trecerea de pe partea continentala a Greciei catre insula Zakynthos a durat in jur de 1 ora si jumatate, timp in care am facut poze cu noii prieteni. Dupa aproximativ o ora de navigare pe marea albastra a inceput sa se zareasca insula Zakynthos, in toata frumusetea ei.

In babordul navei s-au zarit pentru cateva secunde si niste delfini pe care nu am apucat sa ii pozez.

Ajunsi in portul Zante am acostat, ne-am urcat inapoi in autocarul cu care venisem si care ulterior ne-a lasat pe fiecare grup la locatia aleasa. In port ne-am intampinat ghidul local, [****] -edit webmaster si care ne-am insotit pana la hotel.

Eram orecum sceptici in ceea ce privea hotelul in care urma sa stam, deoarece in cautarile pe net de din-nainte de ziua plecarii, nu gasisem decat niste review-uri, a unor straini, postate in 2010; si un review ce ne ridica mari semne de intrebare, review postat chiar la inceputul lunii august 2012. Speram ca imaginatia sa nu ne joace feste si iata ca a venit si momentul adevarului.

Studiourile Star Timotheos se aflau chiar in fata noastra, nicidecum nu erau unele mizerabile, cu caini morti in piscina sau alte detalii mincinoase ce le regasisem in unele reviewuri. Pozele pe care le atasez isi spun cuvantul.

O piscina absolut curata, far anici un pic de miros, o curte cu plamieri, 3 grupuri de studiouri, dintre care unul dintre ele era al agentiei tour operator cu care am plecat.

Am asteptat in jur de 10 minute pentru finalizarea curateniei si apoi am ajuns si in fata camerei cu numarul 26. Camerele cu cifra 2 se afla la etajul 1 si sunt camere cu 2 paturi. Paturile se pot uni fara probleme. Deschizand usa am gasit un hol cu chicineta, o baie cu dus, o camera foarte mare, paturi cu saltele ce te faceau sa te odihnesti profund, un balcon cu vedere la piscina si cu panorama marii mai in departare. Si peste toate astea trebuie sa accentuez ca era o curatenie remarcabila.

Din cate am observat ulterior, in camera se facea curatenie in fiecare zi. In ceea ce privesc obiectele de valoare si mai precis in ceea ce priveste curatenia si prostul obicei al unora de a umbla prin lucruri, ne-am inselat. In primele doua zile am pus toate obiectele de valoare intr un toroller care l am inchis cu un mini lacatel... dar in urmatoarele zile pus si simplu le-am lasat prin camera la vedere. Deci, fara grija in ceea ce priveste si acest gand: D

Din prima zi am iesit in cautari in statiune.

Unul din primele lucruri a fost inchirierea unui atv; deoarece fara un mijloc de transport risti sa ramai blocat in aceasta statiune. Dupa mai multe cautari, am gasit un centru de inchirieri chiar aproape de noi, la Kostas. Acolo lucreaza un tip de culoare a carui nume spre rusinea mea nu i l am retinut, si de la care am inchiriat un atv pentru 4 zile la 70 de euro. Am scos cel mai bun pret as putea spune, tinand cont ca sub 25 de euro/ zi nu gaseai sa inchiriezi, mai ales in perioada in care am ajuns noi. Benzina e 1.80 euro dar pentru toata plimbareala noastra am bagat in total benzina de 10 euro si ne-am plibat nu gluma.

In prima zi acolo ne-am intalnit cu un alt cuplu care urma sa plece pe data de 21, cuplu ce era cazat in Alkaynas, Cu ei am ajuns cu atv-urile pe plaja Dafne, plaja ce se afla in partea opusa a orasului Zante. O plaja minunata cu o priveliste remarcabila... si... o plaja protejata pentru cuiburile broastelor Caretta-Caretta. Acolo am vazut si un pui de broasca din aceasta specie.

Masa am servit-o la vestitul Restaurant Green Frog. Mancarea exceptionala, berea 2 euro... preturi bune... chiar printre cele mai bune din statiune. Pe seara am macat un gyro, la Poldo's Fast food, vis-a-vis de Kostas. Pretul e de 2 euro si e super pe saturate. Dupa mai multe zile in care am cumparat gyro, patronul de acolo ne dadea si cate o bere Mythos din partea casei

Ziua a fost destul de plina, tinand cont ca ajunsesem in dimineata acelei zile. Oboseala nu mai era prezenta, disparuse ca prin minune. : D

A 2 a zi. Trezirea pe la ora 8

Am luat micul dejun in camera, am pregatit camera foto, si sus pe atv si hai in recunoastere mai ampla. Am ajuns in Zante, capitala insulei, oras ce se afla la 6 km de Argassi. Am dat o raita pe acolo si amintindu-ne de cetatea venetiana din acel oras, am plecat sa o cautam. Dupa aproximativ in 6 km din centru orasului, am ajuns pe niste drumuri in urcare, la cetatea venetiana. O cetate cu o marime destul de mare, o cetate care merita vizitata, atat pentru frumusetea ei, ci si pentru panorama intregii insule. Cetatea se afla pe varful celui mai inalt munte din zona. E un loc destul de racoros tinand cont ca in interiorul zidurilor se afla o adevarata padure de brazi. Un loc curat ca de altfel toata statiunea. Intrarea la cetate e 3 euro.

Pana la pranz am fost inapoi in Argassi, unde ne-am intalnit cu noi prieteni. Pranzul l-am luat la acelasi restaurant, Green Frog.

Asa cum am precizat la inceput, noi am fost cazati la Timotheos Studios, celalt cuplu, Honey si Dorin au fost cazati la Locanda; iar celalat cuplu Flori si cu Geani au fost cazate la Anemona.

Dupa amiaza am petrecut o pe plaja la hotelul Anemona, impreuna cu totii. Am servit un extraordinar cocktail, Zorbas si niste beri de-ale casei. Bronzul incepuse sa se puna si iata ne pe mine si pe sotia mea cum incercam sa convingem celelalte doua cupluri sa si inchirieze si ei atv-uri. Toata pledoaria a tinut de pe la 6 dupa amiaza pana pe la 8 si ceva, cand intr un final am reusit sa le combatem toate gandurile negative si am plecat cu Geani sa inchiriem inca un atv.

Asa ca seara ne-am petrecut o in Zante, cu o plimbare pe espalanada, in 6 indivizi si individe si 2 atv uri. Poate va intrebati cum... sau poate nu... dar tinand cont ca e review ul meu, va voi detalia: Am carat 2 fete din Argassi in Zante si apoi am mai carat inca 2. Am parcat atv-urile chiar langa port si am plecat in plimbareala. Dupa niste cumparaturi pe la standurile cu batoane de susan, halva si halvita, am ajuns in capatul celalalt alt espalandei si ne a venit ideea de a urca iar pana la cetate pentru a vedea cu totii panorama.

Inca doua drumuri cu fetele pana sus. Intre timp, cat am carat primele 2 fete pana sus, sotia mea si cu cealalta prietena au cautat niste mini sampanii pentru a le ciocni in cinstea mea deoarece era deja trecut de miezul noptii iar in a treia zi de astat acolo, adik pe data de 22 august era si ziua mea. : D Asadar, toti 6 sus, in apropierea cetatii, ciocnind cate o mini sampanie. Ora era deja 1 noaptea si era inca cald... sampania era inca rece... La final trebuia sa ducem fetele inapoi la hoteluri, asa ca sus pe atv-uri si cu fetele pe cocoasa atv-urilor si papa in Argassi. Primele au fost Geani si Flori si apoi Elena si Honey. Colac peste pupaza, ajunsi inapoi la Cetate, chiar cand sa parchez atv-ul s-a terminat benzina. Era ora aproape 2, si na de unde sa iei benzina. Degeaba m-am rugat de patronii de la cateva baruri pe acolo dar degeaba. Mi au dat indicatie ca ar fi un peco la Tsivili, la vreo 2 km. Cu cel de al doilea atv care inca mai avea benzina, da si cauta peco-ul din Tsivili. Intr-un final, peco l-am gasit dar era inchis. Marea lor problema... sau mai degraba a noastra a fost ca statiille de carburant se inchid dupa ora 22.00. Si inca o mare problema: NU VA BAZATI PE KILOMETRAJUL DE PE INDICATOARE; acela este numaruld de kilometrii pe linie dreapta, neluand in calcul curbele. Intors inapoi la atv-ul fara benzina, dezamagit, am gasit un furtunel si am rugat un german sa imi dea 1litru de benzina din motorul lui. Neamtul a fost foarte uimit de stitul primitiv de a scoate benzina din rezervor dar a fost foarte bine voitor ne-a ajutat si am reusit intr-un final sa ajungem la hotel.

A 3 a zi

Am mai inchiriat un atv, pentru al 3 lea cuplu si ne-am hotarat sa mergem la Banana Beach si in partea de sud a insulei. Prima oprire a fost la Banana Beach, o plaja extraordinar de frumoasa, curata, preturi bune, sezlongul 3 euro, berea 3 euro... De mancat nu am mancat acolo, ci am ales ca sa mergem mai departe, pana la peninsula Vasilikos, in extremitatea sudica a insulei. Noi doi am ales un platou de fructe de mare care nu era intocmai cu fructe de mare: d ci mai mult peste, si o salata de cartofi foarte buna. Am facut poze pe plaja, ne-a tihnit mancarea si iar sus pe atv-uri cu directia Laganas. Asa ca inapoi prin Argassi si chiar inainte de intrarea in Zante, am facut stanga si in Kalamaki iar dreapta spre Laganas inca vreo 2-3 km si am ajuns in … in Laganas. O statiune diferita de cea in care stateam noi si spun ca diferita deoarece ni s-a parut a fi o statiune destul de activa, Foarte multi englezi, foarte multe baruri, cuburi si cam tot ceea ce isi doresc ei, tersae una langa, alta la propriu, pe toata soseaua care duce la mare. In capatul strazii, iar o priveliste panoramic ace cuprindea insula Agios Sostis sau asa cum mai e cunoscuta ea, dupa numele clubului care se afla pe ea, Cameo Island. Undeva mai in larg se poate vedea si insula Marathonisi, insula pe care isi depun ouale brostele testoase Caretta-Caretta. Din acest punct se poate observa si insulei de broasca testoasa. Dorind sa ajungem pe mica insula Agios Sostis, am intrat pe niste stradute laturalnice, printer case si hoteluri si am ajuns intr –un final la locul dorit, o parcare neamenajata unde veneau toate autocarele cu turistii dornici de a vedea insula si de a face plimbari cu minisubmarinul galben. Am facut o gramada de poze, am pasit cu picioarele pe insula dar spre dezamagirea mea actuala, nu am intrat in club deoarece era lumina si ni s a parut ca nu are farmec precum noaptea si nu are rost sa mai dam 4 euro cat era intrarea acolo. Apa e la fel de limpede ca de altfel in toata imprejurimea acestei insule, ba chiar pe langa podetul care duce pana pe insula, se pot vedea in apa aricii de mare, Seara se apropia si unul din cele 3 atv-uri trebuia predate pana la ora 21, si ne-am indreptat catre Argassi. Am mancat cate un gyro de la Poldo si apoi ne am hotarat sa mergem pe plaja. Am luat si ceva de baut si ceva de rontait ca sa finalizam ziua mea aniversara cu o cinste, si ne am asejat pe sejlongurile de la Hotel Locanda, unde erau cazati celalt cuplu, Honey si Dorin.

Si asa cum eram in vacanta si cum simti nevoia ca macar in vacanta sa faci ceva diferit fata de ceea ce faci acasa..., am supus la vot, si cu o majoritate de 6 voturi din 6, am hotarat sa facem toti baie in mare goi pusca. Va pot spune ca e un sentiment teribil de frumos, te simti cu adevarat liber… si va sugerez si voua sa faceti intocmai. Apa era foarte calda si noi parca eram 6 pustani si pustoaice care isi faceau de cap. Tinand cont ca v-am dezvaluit micul nostru secret, si ca v-am dat o idée, ceea ce s a intamplat mai departe in apa, nu va pot spune… ca stiti voi de ce: D in schimb va pot spune ceea ce s a intamplat cand am iesit din apa: d Ne-am asejat cu totii pe sejlonguri si am baut si rotait cam tot ce lasasem acolo inainte sa plecam. Inceptul cu incetul am inceput sa ne retragem: d si aproape fiind ora 2 noaptea, ne-am retras fiecare la hotelul lui.

A 4 a zi

O zi care a fost rezervata pentru excursia cu autocarul in jurul insulei. Al doilea atv l-a predate tizul meu Dorin in acea dimineata pe la ora 8.30, iar sotia mea s-a gandit ca la asa excursie, ar fi bine sa luam un atv mai mare. Zis si facut. Problema a fost ca cel de la centrul de inchirieri venea de la ora 9 iar autocarul cu restul grupului pleca din Argassi la ora 9. Decizia fiind luata de a lua un atv mai mare, l-am asteptat pe tipul de la Kostas, am lasat atv-ul de 50 de cm3 si inca 15 euro si am luat pentru inca 2 zile un atv de 300 cm3. Era intr-adevar o mare schimbare. Asta era inalt ca un ponei, avea atasata si o cutie de depozitare in spate, tocmai buna ca sotia sa se rezeme de ea si sa stea comoda. Norocul nostrum a fost ca vorbisem cu cuplul celalt ca o sa ii sunam sa ne zica pozitia lor pentru a-i ajunge din urma. In jurul orei 9.15 terminasem formalitatile pentru noul atv dar pana am alimentat, a trecut ceva. Cand noi plecam din Argassi, ei deja erau in Laganas. Era oarece distanta dar norocul ca atv-ul asta ajungea pana la 80km/ora si tot alergand dupa ei, i-am prins abia la prima lor oprire, fabrica de ulei de masline. Nu prea se mai astepta nimeni sa ii mai gasim sau sa mai venim. O parte din cei care vizitau au cumparat ulei de masline de acolo si apoi acasa au constantat ca era un ulei de proasta calitate si cu un gust ranced iar maslinele sunt mai scumpe decat in supermarleturile din Argassi.

Ca sa-mi reintru in atributii si sa va dau detalii despre locatii, va pot spume ca excursia pentru cei ce au fost in autocar a costat 15 euro de persoana, iar noi doi am dat de o cafea pentru faptul ca “ne foloseam” de explicatiile ghidului.

Dupa fabrica de ulei a urma vizita la o fabrica de branza… care de fapt nici nu era fabrica si era doar o cladire in care se depozita branza. Preturile sunt mai mari si aici fata de ceea ce gasiti in magazinele din statiune.

Cu mana pe inima va zic ca nici nu se compara excursia facuta cu atv-ul in spatele autocarului, fata de cea din autocar.

Problema mea era ca nu alimentasem suficient si imi era sa nu patim ce patisem cu doua seri in urma. Ghidul nostru ori era “invidios” ori era “invidios” ca noi am venit cu atv-ul. Zic asta pentru ca il intrebasem daca am timp sa ajung inapoi pana pleaca ei, de la benzinaria din satul precedent; si el mi a zis ca ei pleaca in 20 de minute; dar cand m-am suit pe cocoasa atv-ului care era parcat in spatele halei de branza, l-am auzit cu ii striga pe toti sa se urce in autocar.

Nu m-am mai dus la nici un peco, ci ne-am tinut dupa autocar in continuare. Neavand nici un indicator care sa arate cat combustibil mai e in rezervor, pur si simplu scoteam capacul si ma uitam sa aproximez cam cat mi a ramas. Obiectii de mancare nu am avut deoarece a fost foarte buna. Noi am luat iepure Zakyntian si a fost delicios. Pretul parca a fost de 8.5 euro. Apa sa va luati la voi deoarece o sticla pe drum o gasiti la 2 euro si baxul il cumparati din super market, asa cum v-am si detaliat la inceput, parca, cu 1.60 euro.

Continuam drumul si dupa niste serpentine foarte frumoase si peisaje la fel de miraculoase ca cele vazute pana acum, ajungem la Agios Nikolaos, unde parcam atv-ul si impreuna cu grupul, ne imbarcam intr-o barca, pentru a vizita Blue Caves si alte cateva formatiuni de acest tip, ce se aflau in zona. Biletul este de 7 euro. / persoana. Detalii dintre cele mai pitoresti care nu pot fi descrise in cuvinte, culoarea si limpezimea apei care si acum ne facem sa tresarim, numai la o aducere aminte. Doua opriri de baie. Apa foarte sarata si te tine la suprafata chiar si daca te ai opune. Intoarcerea cu barca la locul unde aveam noi parcat atv-ul si ei autocarul. La intoarcere parca totul luase o alta culoare si parca era ceva nou.

Trimis de orculad in 07.09.12 18:40:02
Validat / Publicat: 07.09.12 19:55:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 9021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (orculad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P43 sa va facem pofta - 5 euro -

iulian68
[07.09.12 20:53:09]

@orculad, ceva sarbi pe insula sau prin port?

donnadora
[18.09.12 01:01:30]

Existau dotari la chicineta din studioul Star (vase, vesela) ?

orculadAUTOR REVIEW
[18.09.12 11:30:52]

@donnadora: Da. Camerele sunt dotate cu absolut tot ce trebuie. Poze cu camerele mi se pare ca sunt la prima parte a review ului. Ma uit si in caz ca nu, le voi posta imediat

orculadAUTOR REVIEW
[18.09.12 11:42:38]

@orculad: am postat poze cu camera, iar in cazul in care te intereseaza oferte pentru sejururi de 11 zile ce cuprind Zakynthos 7 nopti si 1 noapte la Kalambaka cu vizita la Meteore si la Salonica, contacteaza-ma in privat

donnadora
[18.09.12 20:54:39]

@orculad: Multumesc mult pt informatii. Cunosc ofertele si am mai fost in Zakynthos- o insula de vis...

donnadora, iulian68, orculad
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Argassi: