ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
ÎNSCRIS: 22.01.08
AUG-2012

Vacanta la Papillon Belvil

La sfârşitul lunii august am fost la Papillon Belvil, deci vin cu vesti proaspete...

Punctele forte: grădina foarte frumoasă, am stat într-un apartament cu 2 dormitoare si un living (camera 3940) într-o zonă liniştită, cu multă verdeaţă, ferestrele noastre erau la nivelul pinilor, plaja mare, curată, cu locuri pe chaise longue sub umbrar, cu mâncare multă dar nu prea diversă (mai ales dimineaţa şi la prânz, seara era mult mai diversificată), cu băutură care era în conceptul de all inclusive, dar şi cu cea pe care trebuia să o plăteşti, cu îngheţată la prânz şi seara, fructe multe şi bune, prăjituri la fel...

La mini bar zilnic erau puse 2 ape, 2 beri, 2 cola, 2 fanta. La baie prosoape zilnic schimbate, sampon, gel de duş, papuci.

Punctele mai puţin forte: baia acestui apartament era extrem de mică (nu l-am schimbat deoarece locaţia lui ne plăcea), nu existau halate, masa destul de repetitivă, berea era doar la halbă, seara spectacolele mi s-au părut slăbuţe, era contra cost vata pe băţ, floricelele, îngheţata de la baruri (în timpul zilei) - pt. cine are copil mic este important să ştie că trebuie să mai scoată bani, nu mulţi, dar tot mai scoţi câte ceva!

Serviciile personalului au fost de nivel mediu spre bine...

Concluzie: este un hotel frumos, decent, dar de nivel mediu (cel puţin din punctul meu de vedere), şi-a meritat cei 1340 euro (cu early booking) pentru 3 adulţi 7 nopţi.

Când am spus că este un hotel mediu l-am comparat cu ultimele 2 concedii, cel din 2010 la Rixos Sungate unde totul a fost de excepţie şi cel din 2011 la Delphin De Luxe unde serviciile au fost de excepţie, modul cum era gândit conceptul de all inclusiv, mult mai darnic decât cel de la Papillon Belvil.

Precizez că la aceste 2 hoteluri am plătit cam aceeaşi sumă de bani pentru aceleaşi 3 persoane adulte.

Trimis de criss65 in 07.09.12 13:23:08
Validat / Publicat: 07.09.12 14:27:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Capadoccia, Lara, Marmaris, Kemer, Alanya, Oludeniz, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (criss65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

danalix [08.09.12 18:03:56] »

Daca crezi ca serviciile de la Delphin Deluxe sunt mai bune decat la Papillon Belvil, imi face impresia ca nu te-ai uitat cu atentie la ce se intampla la restaurantul principal de la Delphin. Ghiridoane pline cu resturi de mancare, plin de muste, tacamuri nespalate, ospatari neingrijiti si adormiti, piscina cat un lighean, plaja impracticabila, apa cu pietre serioase, (noroc cu pontonul de pe care puteai face baie) iar piscina mare era de relaxare si nu aveam voie decat cu copii peste 14 ani. Sa nu uitam si locatia "deosebita" cu iesire la DN 400 unde era foarte bine daca se cazau si tiristii obositi. Bineinteles ca fiecare are parerea sa, dar nu cred ca poti compara BELVILUL cu Delphinul din Alanya.

p. s. Au fost frumoase bratarile de la delfin?

criss65 [09.09.12 15:50:08] »

Anul trecut la Delphin nu erau muşte, ospătari adormiţi etc... Dar fiecare are propria percepţie despre un lucru. "Pietroiaiele" nu le-am simţit deoarece am avut papuci speciali...

Cât despre piscina doar pentru adulţi a fost o binecuvântare...

Locaţia la DN nu m-a deranjat deoarece nu am dormit la intrarea în hotel!

Dar, aşa cum spui şi tu fiecare cu părerea lui...

danalix [14.09.12 12:20:30] »

@criss65: am sa postez cateva fotografii despre Delphin ca sa nu crezi ca inventez ceva. Cat despre piscina pt. adulti sunt convins ca a fost o. k. pentru ca si noi am optat pentru ea dar daca si tu aveai doi copii mai mici si in fiecare zi erai somat sa pleci de acolo in conditiile in care copii nu faceau zgomot si nu cred ca deranjau pe nimeni, atunci cu siguranta nu mai erai asa incantat. Mentionez ca in perioada in care am fost, la piscina principala nu puteai sta cu copii mici pentru ca era f. aglomerat si aveai senzatia ca esti pe plaja la Mamaia in week-end. Plaja asa cum am spus era impracticabila iar singurul loc decent era piscina de relaxare. Nu sunt genul care poarta papuci contra pietrelor dar cred ca aveai nevoie de ei si la piscina pentru ca gresia era f. alunecoasa motiv pt. care doctorii au de treaba pe acolo atata timp cat am vazut f. multi turisti cu maini si picioare rupte. Despre bratari nu mai comentez decat ca daca aveau si numar te simteai ca la Jilava.

Sunt curios, daca ai fost asa multumit de ce nu ai postat nimic despre acest hotel? Intreb asta pentru ca eu am facut-o dar comentariul a fost f. negativ si nu a fos validat.

Este adevarat ca eram destul de suparat si l-am notat destul de prost.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.09.12 12:45:34] »

@danalix:

Eu zic ma mai intai trebuie ca noi sa respectam niste reguli si apoi sa cerem sa fim respectati.

Daca piscina este pentru adulti, daca spun clar ca, copiii sub 16 ani nu au voie acolo, ce mai discutam...

Desi si eu am copil mai mic inteleg foarte bine rostul acestor piscine de relaxare destinate adultilor.

In plus si eu daca as fi pus in situatia sa aleg Delphin De Luxe vs Belvil as alege fara ezitare Delphinul.

Insa asta tine de gusturi si de perceptia fiecaruia.

Admin [14.09.12 13:22:55] »

@danalix:

Daca-mi aduc aminte bine, ai scris atat tu cat si sotul (sau sotia, depinde de cine scrie acuma pe acest cont). Afirmatiile erau atat de ciudate si verificarile noastre (am sunat un alt user care era exact in acel moment la acelasi hotel, un user vechi & consacrat(a) ca echilibrat(a) in comunitate -- si care deatfel a publicat ulterior, la intoarcere in tara, un review laudativ la adresa hotelului) contraziceau atat de categoric spusele voastre, in TOATE aspectele semnalate, incat v-am cerut fotografii care sa dovedeasca ca sunteti sau ati fost intr-adevar acolo.

Nu ati catadicsit sa incarcati, niciunul, macar o fotografie. Ori macar sa scrieti un raspuns, oricare, la aceste solicitari. Acesta este motivul pentru care articolele respective nu au fost publicate (semne de intrebare multiple referitoare la autenticitatea si natura dezinteresata a recomandarilor) si nu ratingul negativ!

danalix [14.09.12 16:02:43] »

@Admin: pentru a confirma ca am fost la Delphin am sa postez cateva fotografii si fac tot posibilul sa gasesc si cateva care dovedesc ce spun vis-a-vis de: tacamuri si pahare murdare, ghiridoane pline cu resturi de mancare la vederea turistilor, ospatari neingrijiti si fara chef de munca, gresie alunecoasa in zona piscinelor. Cu toate acestea nu spun ca Delphinul nu are si parti bune insa am vazut lucruri care in lantul Papillon nu se intampla. Daca mai doriti o confirmare a ceea ce am spus v-a pot spune ca in prima zi in care am ajuns acolo am sunat la agentia de turism ca sa schimbe sejurul la alt hotel motiv pentru care acestia au luat legatura cu managerul hotelului si acesta destul de dragut a stat de vorba cu noi a vazut si cateva fotografii despre cele relatate si va pot spune ca de a doua zi s-au vazut cateva schimbari. Daca doriti o confirmare sunati la **** si vb. cu Ionut care nu are cum sa nu isi aduca aminte. Nu insist prea mult cu acest subiect pentru ca este destul de simplu nu mai am ce cauta acolo si am rezolvat problema dar am vrut ca si altii sa stie cate ceva deoarece noi am ales acest hotel dupa raitingul avut pe acest forum si am gresit cand nu am luat in seama si comentariile negative care este drep ca erau f. putine.

p. s. incarc imediat fotografii de la Delphin DeLuxe

danalix [15.09.12 00:00:11] »

@Andox: si eu iteleg ca regulile sunt reguli si trebuiesc respectate dar consider ca atunci cand vrei sa ai o piscina de relaxare trebuie sa te gandesti si la ceilalti turisti si sa asiguri spatiu suficient si la piscina principala ori in perioada in care am fost era f. aglomerat si chiar nu putei sta la aceasta cu copii mici. Nu pot sa merg in Turcia sa ma simt ca la strand in Bucuresti datorita sezlongurilor puse unul langa altul pe cateva randuri fara a avea pic de spatiu. In Belek nu cred ca exista asa ceva cel putin pe unde am fost eu. Cat despre gusturi acestea nu se discuta.

webmaster [15.09.12 00:08:52] »

@danalix: asteptam impresiile tale de la Delphin scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii.

Din pacate, 'reveiws-urile' scrise de familia voastra nu mai exista pe site, ele au fost sterse in urma lipsei de cooperare la solicitarile de atunci. (Am folosit ghilimele pentru ca textele trimise erau foarte putin consistente in informatii, fiind potrivite mai degraba pentru rubrica Ecouri)

Poti scrie unul nou (sper ca de data asta cu mai multa obiectivitate, prezentand atat plusurile cat si minusurile observate de voi); vom re-atasa ulterior pozele incarcate la acest eventual articol.

danalix [15.09.12 00:35:28] »

@webmaster: o. k.

danamandache [31.07.13 17:31:02] »

poti sa-mi spui te rog, daca ai avea 3 adolescenti (13,16,17 ani) cu tine pe care din cele 3 hoteluri (Papillon, Delphin, Rixos) l-ai alege?

criss65, danalix, danamandache
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: