ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
DIN: campulung-arges
ÎNSCRIS: 06.09.12
AUG-2012

Am descoperit Sulina

M-am hotarat sa scriu acest review dupa ce am citit impresiile unor oameni care au fost la Sulina in anii anteriori si spun ei ca s-au intors dezamagiti. Va marturisesc faptul ca am plecat la drum cu inima indoita dupa cele citite.

Am fost in perioada 28.08-02.09.2012. Am luat catamaranul din Tulcea (42 lei/pers) si am mers trei ore pe apa pana la Sulina (cu opririle de rigoare in celelate comunitati). Pilotii de pe acest vas sunt niste experti; faceau niste parcari laterale perfecte cu ditamai barcazul.

La Sulina spre surprinderea noastra, am gasit un orasel vechi dar cochet, aranjat (cel putin partea dinspre faleza Dunarii), strazile pavate (in 2011), inclusiv strada care merge la mare; cu oameni foarte amabili si politicosi.

Am stat la un prieten (gratis), deci nu va pot spune preturi la cazare decat din auzite. Dar va pot spune cu siguranta preturile la transportul in comun si la mancarea de la una din terase (unde ne-a placut noua) - mentionez ca este singurul local din Sulina unde gasiti internet wireless - se numeste Casa CORAL.

Deci: transpot la plaja cu maxi-taxi = 1,5 lei/pers; transport la plaja cu taxi = 6 lei/cursa; preturi la mancare - sunt in fotografia atasata prezentei.

De asemenea vreau sa va spun ca plaja din Sulina este fantastica; are un farmec aparte si este foarte naturala, aproape salbatica. Are cel mai fin nisip care exista pe intreg litoralul Marii Negre; apa este mica la margine si are 1,5 metri adancime la o distanta de circa 40-50 metri de mal; nu sunt pietre sau stanci in care sa te lovesti.

Sunt trei terase pe plaja, cu preturi omenesti la mancare (spun asta dupa ce am dat 10 lei pe o cafea si 12 lei pe un sandwich la OMV pe A2). Am inchiriat doua sezlonguri cu umbrela si masuta pentru suma de 10 lei (totul).

Plimbarea pe canale, in golful Musura, pe bratul Sulina pana la varsarea Dunarii in mare, etc, sunt niste experiente care va vor face placere; pretul transportului pe apa cu barca, salupa, catamaranul sau alte chestii plutitoare este negociabil de regula si difera de la un barcagiu la altul. Noi (datorita prietenului meu de acolo), am platit doar benzina pe care a consumat-o; fiecare dupa cum se descurca.

Despre peste, ce sa va spun; au bagat oamenii de acolo atatea feluri de peste in noi (inclusiv raci) incat o sa ne ajunga tot anul.

Oamenii din localitate sunt foarte amabili cu turistii; iti raspund pe larg la orice intrebare le pui. Din pacate, de-a lungul timpului numarul localnicilor a scazut drastic pana la circa 3000 de suflete.

Fostul Santier naval este o ruina, Fabrica de conserve de peste - la fel. Dar cei care au mai ramas in Sulina se incapataneaza sa supravietuiasca.

La intoarcere, am luat pasagerul (vaporul) care face patru ore de la Sulina la Tulcea, dar se merita acest efort mai ales cum eram noi pentru prima oara acolo; ai timp sa savurezi frumusetea peisajului. Probabil ca dupa ce te duci de cateva ori te plictisesti si preferi vasele rapide, dar cu acelea stai inchis intr-o cabina si meditezi la soarta care te-a inchis intr-o colivie de metal cu mirosurile celor 80 de oameni cu care o imparti timp de o ora si jumatate. Mie nu-mi place. Pretul la pasager este de 34 lei/persoana.

As fi vrut sa va spun mult mai multe si mai in detaliu, dar sunt la primul meu review si dupa ce am citit recomandarile administratorului de site, am renuntat; nu vreau sa va plictisesc.

Dar voi raspunde cu placere oricarei intrebari venite de la voi cei care veti citi aceste randuri.

Pentru o mai buna imagine asupra zonei atasez cateva fotografii.

Trimis de her11 in 07.09.12 00:36:48
Validat / Publicat: 07.09.12 01:41:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: Ocna Sibiului, manastirile din Moldova, valea Prahovei

VIZUALIZĂRI: 6286 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (her11); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 mostra preturi tranport pe apa

[07.09.12 01:38:01]

@her11: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Nu am habar la care recomandari te referi (oricare ar fi ele -- chiar daca nu le-ai interpretat gresit, asa cum banui -- in mod cert nu au fost concepute pentru autori ca tine), insa eu unul mi-a fi dorit sa citesc mai mult. Mult mai mult...

Mai "plictiseste-ne", rugamu-te. O poti face adaugand detalii prin intermediul acestei rubrici - 'Ecouri' - sau si mai bine, initiind un articol nou - episodul 2.

Articol de debut selectat direct ca 'MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie'. Nu se intampla chiar in fiecare zi/saptamana acest lucru.

alinaro
[07.09.12 12:18:19]

@Her11: Si eu astept sa te mai citesc, cu cat mai multe amanunte si ilustratii daca se poate, mai ales pentru ca Delta este un loc unde nu am ajuns niciodata pana acum.

Bun-venit si din partea mea si felicitari pentru reusitul debut!

[02.01.13 22:43:03]

@her11: @her11: am citit cu interes si as dori un sejur la casa particulara all inclusive (am stat cu ani in urma la Mila 23 la particular si ne-a placut), puteti sa-mi recomandati o locatie?

Multumesc Adrian Vornicu, P Neamt

[02.01.13 23:16:02]

@tanchiu: in ce perioada vreti sa mergeti la Sulina?

[02.01.13 23:42:05]

@her11: in mai - iunie 2013

[02.01.13 23:49:25]

ok. o sa-l intreb pe amicul meu de acolo si va transmit un raspuns in cateva zile. Gabi Herovic.

[03.01.13 11:15:12]

@her11: Multumesc,

Adrian Vornicu

ciobi2309
[12.01.13 12:51:36]

@her11: m-ar interesa si pe mine un sejur de vreo 5,6 zile aici la "casa all inclusive"? " cum zicea tanchiu.

Suntem 2 familii si am vrea sa mancam si noi peste sa ne ajunga tot anul )). Astept cu interes un raspuns.

Tot in mai iunie am vrea si noi

Multumesc frumos!

Si mai asteptam impresii despre aceasta aventura!

[12.01.13 14:00:45]

@tanchiu: Ti-am raspuns acum o saptamana dar nu stiu de ce nu apare. Probabil din cauza unor prbleme tehnice. Am discutat cu amicul de la Sulina si nu vrea sa se implice in astfel de aranjamente. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta. Gabriel Herovic.

[12.01.13 14:04:06]

@ciobi2309: Am mai scris aici un comentariu (ecou) dar cred ca din motive tehnice nu a aparut. Revin spunand ca am discutat cu amicul meu de la Sulina si nu vrea sa se implice in astfel de aranjamente (are motivele lui). Asa ca intrati si voi pe net, cautati adrese si numere de telefon si sunati direct sau intrebati (aici) daca cineva a stat acolo. Gabriel Herovic

[12.01.13 14:14:09]

Intrucat amintirile din Delta imi sunt calde inca, va dau cu placere orice alte detalii v-ar interesa. Daca prietenul meu de acolo se razgandeste in privinta recomandarilor, va anunt. Cu drag, Gabriel Herovic

[14.01.13 15:04:54]

eu oricum multumesc si tinem legatura

eadeea*
[01.02.14 11:42:19]

mi-ai trezit amintiri dragi cu acest review. locul este incredibil iar salbaticia zonei, in anumite portiuni, este de nedescris. am sa revin si eu cu un review pentru a descrie amintirile pictate adanc in sufletul meu!

[04.02.14 19:59:06]

@eadeea: Ma bucur ca review-ul meu ti-a trezit amintiri dragi. Sulina pentru noi a fost dragoste la prima vedere. Si ma bucur sa aud ca si altor oameni le-a placut acolo.

nitul
[13.10.15 21:28:04]

Intradevar, plaja de la Sulina este mirifica (așa era când am văzut eu) și plimbarea cu pasagerul este deosebita față de cea cu rapida. Vezi măreția brațului Sulina și îl savurezi în liniște. Vacante frumoase!

alinaro, ciobi2309, eadeea*, her11, nitul, tanchiu*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sulina: