ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
ÎNSCRIS: 26.08.12
JUL-2008

la PMM* = 99999 IDR

Luna de miere

Au trecut cativa ani de cand am petrecut 2 saptamani minutate in insula Bali, dar, daca tot am inceput sa scriu impresii despre locurile unde am fost, Bali nu poate sa lipseasca.

Pachetul a inclus si 7 excursii pe insula si 3 zile in Singapore (am exclus costul hotelului din Singapore din pretul pus pe site).

Cum e de asteptat, drumul a fost obositor, Bucuresti - Amsterdam - Singapore - Bali, in total 24h cu tot cu asteptarile prin aeroport.

In aeroport am fost primiti cu ghirlande de flori si toata oboseala de pe drum a disparut ca prin minune.

Hotelul Nusa Dua este impresionant, impaca minunat traditia balineza cu facilitatile de asteptat de la un hotel de 5 stele. Ca de altfel toate hotelurile din statiune, este situat pe malul marii pe o suprafata intinsa de teren, de fapt niste gradini prin care te poti plimba in voie. Camera era foarte spatioasa, cu vedere catre o gradina interioara si partial catre mare.

Evident, am fost intampinati si la hotel cu o inimioara din petale de tradafir pe pat si cada plina de petale de trandafir :).

Tot hotelul era foarte curat si ingrijit, iar serviciile de la exceptional in sus (nu am intalnit nicaieri oameni mai serviaibili ca acolo).

Are 2 piscine, una cu apa sarata (din mare) si una cu apa dulce. Noi ne stateam la piscina cu apa dulce, are si un bar in centrul ei :).

Cat despre masa, micul dejun era foarte bun, nu duceam lipsa de preparate europene si totodata o multitudine de fructe de care nici nu am auzit pana atunci. Seara, era organizat cate un bufet pe plaja, in general cu o tematica. La fel, foarte bun, dar si destul de scump (in pachet nu aveam decat MD). Intr-o seara am mers la bufetul de la Westin (hotelul de langa), cam aceleasi preturi si aceiasi calitate.

Mancarea si bautura este mai ieftina decat la un hotel de 5 stele din Europa, dar nu e ieftina! Preturi mai acceptabile sunt la mall-ul din statiune, dar nu la hotelurile de 5 stele :)

Ajungem si la partea mai putin buna, plaja si marea. Plaja, nisip prefect, singurul repros il am cu vanzatorii de nimikuri care sareau pe tine cu diverse chilipiruri. Marea in schimb a fost dezamagitoare pentru mine, flux-reflux foarte pronuntat, valuri destul de mari, foarte abrupta imediat dupa intrare si fara prea multe sanse de a vedea vreo vietate (echipamentul de snorkeling a ramas in camera tot timpul). Este o nota generala pe care o dau hotelurilor din Nusa Dua, ne-am plimbat prin toata statiunea pe faleza si era la fel.

Alt lucru deranjant, betigasele parfumate; erau prezente peste tot, incat si mancarea avea gust de betigase parfumate :)

Cam atat despre hotel, cum am spus si la inceput in pachet am avut 7 excursii incluse. Excursiile au fost toate private, noi 2, ghidul si soferul. Sunt multe locuri in insula de vizitat, in primul rand templele (cele mai mari sunt impresionante, 2-3 sunt indeajuns), rezervatia de maimute, plantatiile de orez, pe partea cealalta a insulei la ocean.

Odata ce treci prin satele lor iti dai seama cat sunt de saraci oamenii, diferenta intre complexul Nusa Dua si restul insulei este evidenta. De evitat vizita la casa traditionala, din cauza caldurii, mirosurile sunt greu de suportat.

O excursie obligatorie este si rafting-ul pe rau, o experienta de neuitat.

Sunt atatea locuri in lume de vizitat incat sunt sigur ca nu o sa mai ajung a 2 oara in Bali, o recomand insa tuturor celor care inca nu au ajuns acolo.

Trimis de georgerizescu in 07.09.12 00:28:29
Validat / Publicat: 07.09.12 01:55:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 5590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgerizescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja de la hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99999.99 IDR pe cameră

georgerizescu