ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2012
ÎNSCRIS: 06.02.12
AUG-2012

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Statiune frumoasa, cu servicii modeste

Sper ca acest review sa fie util multor turisti romani, care vor alege sa se cazeze la Hotel Selen din Statiunea Marmaris. Eu le recomand sa fie foarte atenti la ceea ce voi prezenta in continuare, ptr a evita eventualele neplaceri.

Calatoria efectuata cu autocarul agentiei din Bucuresti pana in Marmaris a durat mai mult de 24 de ore, cu toate ca se putea ajunge mult mai devreme.

Am plecat de la Izvor la orele 15:00 si am ajuns in statiune a doua zi, dupa orele 15:00. Cazarea s-a facut imediat, ptr ca seria anterioara eliberase camerele la orele 12:00, iar pana la ora la care am ajuns noi a fost timp suficient ptr efectuarea curateniei de catre cameriste. Camera primita a avut vedere la mare (atat cat se putea vedea marea de la etajul 2 al hotelului), fiind dispusa chiar deasupra barului de la piscina si dispunand de balcon, aer conditionat inclus in pret si minifrigider. Mobilierul era putin cam vechi, dar acceptabil.

Trebuie mentionat ca lenjeria si prosoapele au fost schimbate (in decurs de 7 zile) o singura data la Hotel Selen (3 stele), iar curatenia in camere s-a facut cu celebra matura (de paie) romaneasca (sau turceasca?). Mai mult ca sigur ca aspiratorul reprezenta un lux ptr acest hotel sau (cine stie?) nu se dorea deranjarea turistilor, stiut fiind faptul ca aspiratoarele fac zgomot (ceea ce este normal) cand aspira. Intrucat hotelul nu dispunea de niciun aspirator, va puteti imagina cat de zgarcit era patronul turc.

Apropo de patron, pe care chiar l-am vazut intr-o seara, venise probabil ptr a trasa managerului ("securistul" hotelului, care era omniprezent, atat la bucatarie si pe terasa unde se servea masa, cat si la barul de la piscina) sarcina de a reduce cheltuielile la minimum si de a nu oferi turistilor tot confortul de care pot beneficia la A. I. Intrucat locurile de la mesele situate pe terasa hotelului erau insuficiente, managerul a gasit solutia amenajarii locului de servire a mesei si la mesele de la barul piscinei, unde scaunele erau destul de incomode.

De asemenea, trebuie mentionat faptul ca meniul era foarte saracacios, atat dimineata (unde lipseau, la prima ora, iaurtul si rosiile taiate felii) si la masa de pranz, cat si seara, unde bucatarul iti punea in farfurie foarte putin din ce se consuma, de obicei, foarte repede. Asadar, cheltuieli minime, la hotel de 3 stele cu regim de A. I, si in vremuri de criza.

In legatura cu barul de la piscina, trebuie mentionat ca, desi turcii veniti din Germania, Marea Britanie sau Olanda (tot ca turisti) erau serviti cu bere si vin in pahare de sticla, de 400 ml, ceilalti turisti au fost nevoiti sa se multumeasca la bere cu pahare din plastic de 200 ml, iar la vin cu pahare de sticla de 150 ml, ca nu cumva sa faca paguba hotelului. Dupa maximum 3 pahare din fiecare bautura mentionata iti era jena sa mai ceri vreun pahar de bautura in plus, pentru ca barmanului i se parea ca ai depasit deja norma stabilita de managerul hotelului. Desi am semnalat barmanului ca nu este corect ca turistii de origine turca sa fie serviti in mod preferential, mi s-a raspuns ca acestia au platit ptr ceea ce au consumat, ceea ce era o mare minciuna, deoarece la bar se servea bautura din aceleasi recipiente (sticle sau dozator), numai ca paharele folosite ptr turistii turci erau din sticla si duble ca masura fata de cele cu care erau serviti ceilalti turisti. Ce mai tura-vura, discriminare pe fata.

As mai vrea sa mentionez un alt tratament preferential de care au beneficiat turistii turci: in cateva seri, cativa dintre ei au chefuit pana la orele 6:00 dimineta, la barul de la piscina, fara sa-i pese cuiva din personalul hotelului ca deranjeaza turistii de alte nationalitati (in mare majoritate rusi, sarbi si romani) aflati la odihna, la acea ora matinala. Nu s-a luat niciun fel de masura impotriva lor.

Mai trebuie mentionat si faptul ca apa de baut era filtrata de la robinet si avea un gust oribil de clor. Cu toate ca am reclamat gustul obribil al apei potabile, managerul ("securistul") hotelului mi-a raspuns ca si el bea aceeasi apa, care a trecut toate testele de laborator. I-am demonstrat managerului ca apa de la dozator era plata si acceptabila ptr consum (am descoperit intamplator acest lucru), insa mi-a interzis sa mai beau de acolo, spunandu-mi ca nu este destinata consumului, in cantitati mai mari de un pahar de 200 ml. Ulterior, a introdus un colorant in acea apa, in asa fel incat sa nu mai poata fi consumata. In cele din urma, am fost nevoiti sa cumparam apa plata de la Super Market.

In legaura cu plaja, trebuie spus ca, desi pe site-ul agentiei de unde am achizionat biletul se mentiona ca hotelul are plaja proprie, cu sun bad-uri si umbrele, in realitate plaja hotelului (denumita Nirvana) se afla in statiunea Icmeler (la 8 km de Marmaris), unde se putea ajunge gratuit cu un microbuz (cu plecare la ora 9:20 a. m. si intoarcere la orele 18:00), insa unde nu aveai voie sa aduci mancare sau bautura din alta parte, ci sa consumi contracost doar de la barul (hotelului Selen) situat pe acea plaja. In concluzie, sezlongurile de pe plaja din Marmaris sunt contracost sau gratuie, daca faci consumatie la terasele de pe plaja. O alta varianta o constuie plaja publica, unde nisipul are o culoare cenusie si este amestecat cu pietricele si multe mucuri de tigari. Hotelul Selen se afla la 50 m de plaja (in linie dreapta), insa accesul la plaja nu se face direct de la hotel, ci din strada si de pe faleza statiunii.

In ce priveste optionalele, merita facuta croaziera pe Insula Cleopatrei si la Dalyan, iar turistilor carora le plac insulele grecesti le recomand Insula Rhodos, care merita vizitata nu numai ptr Castelul Cavalerilor Ioaniti, cat si ptr Valea Fluturilor sau ptr localitatea Lindos, renumita ptr vinurile sale deosebite.

In concluzie, nu ezitati sa petreceti un sejur in Marmaris, dar alegeti cu grija hotelul la care vreti sa va cazati. Vacanta placuta!

Trimis de thunderbirdyus in 05.09.12 20:32:29
Validat / Publicat: 05.09.12 22:34:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Hotel Asena, Hotel Marti Beach

VIZUALIZĂRI: 3119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thunderbirdyus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.09.12 20:42:51]

@thunderbirdyus: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

La care dintre hotelurile Selen ati fost cazati? Selen 2 sau Selen Aparthotel?

[05.09.12 22:53:27]

Din informatiile 'culese printre randuri', presupun ca ati stat la Hotel Selen2, si nu la Aparthotel. Am modificat numele rubricii in consecinta.

Daca gresesc, rog sa fiu corectat.

[05.09.12 23:19:18]

@thunderbirdyus, am mai gasit un site hotelselen.com/location.php care dupa pozele de acolo si cele puse de tine pare ca este aceelasi hotel.

Se pare ca sunt 3 hoteluri Selen. Te rog sa-mi confirmi daca acesta este hotelul unde ai stat.

[06.09.12 08:16:26]

@thunderbirdyus, da-mivoie sa-ti spun ca esti prea acid cand spui ca puteati ajunge mai repede in Marmaris, avand in vedere faptul ca drumul este extrem de lung, si presarat cu radare, nu numai lavecinii nostri bulgari, dar si la turci. Gandeste-te ca soferii sunt totoameni si mai au si foarte multe responsabilitati cand stiu ca de ei depind vietile a cincizeci si ceva de oameni.

Apoi, iarta-ma, dar mi se pare ca nemultumirea nu-si are rostul cand vorbesti de mancare, si mai ales de tratamentele discriminatorii. De ce spun asta? In primul rand, pretul platit este mai mic si decat in Romania la un hotel similar, ca sa nu mai vorbim de conceptul AI. Apoi, nu stiu cum ai sesizat lipsa iaurtului si a rosiilor taiate felii, dar cred ca nu se poate face o combinatieintre cele doua, decat daca vrei sa-ti strici ziua Discriminareaseface atunci cand cei care se simt in aceasta situatie nu reactioneaza prompt! Gandeste-tenca ospatarii, barmanii, receptionerii, etc, sunt acolo la dispozitia ta si nu invers!

Incheinu inainte de a te felicita pentru sansa de a fi gasit o asemenea oferta si cu rugamintea de a nu mai fi atat de critic pana nu realizezi ca raportul calitate-pret a fost extraordinar!

[06.09.12 17:59:56]

@webmaster25: Da, intr-adevar, acesta este hotelul la care am fost cazati. Informatia obtinuta si postata pe site este corecta. Felicitari ptr spiritul de observatie!

[06.09.12 18:07:45]

@thunderbirdyus: Multumiri de confirmare; am modificat numele si site-ul hotelului in conformitate cu cele de mai sus.

[06.09.12 18:56:17]

@iulian68: Poate nu am fost suficient de explicit. Am afirmat ca se putea ajunge mai repede in Marmaris si imi mentin acest punct de vedere, urmand sa postez in cele ce urmeaza si argumentele pe care ma bazez. Imi cer scuze ca nu am mentionat din capul locului si faptul ca autocarul agentiei a trecut si prin Kusadasi, unde a "debarcat" turisti romani la 5 hoteluri din statiune, iar cazarea acestora a durat in jur de o ora si jumatate. De aceea am afirmat ca se putea ajunge mai repede In Marmaris.

Recunosc ca am avut o surpriza neplacuta la plecarea din Bucuresti, cand ghidul ne-a informat ca jumatate din autocar are ca destinatie Statiunea Kusadasi, iar cealalta jumatate Statiunea Marmaris. Intrucat am mai fost de doua ori in Kusadasi, stiam ca vom pierde mai mult de o ora cu operatiunea de cazare a turistilor care au ales sa-si petreaca sejurul in aceasta statiune. Daca destinatia autcarului ar fi fost direct Marmaris, cu siguranta am fi ajuns mai devreme cu o ora si jumatate, in pofida radarelor de la vecinii nostri bulgari. Fac precizarea ca, pe teritoriul Turiciei, soferii au dezactivat detectorul de radar. Spun asta ptr ca am ocupat primele locuri din spatele ghidului si puteam vedea toate miscarile efectuate de soferi, inclusiv viteza de deplasare a autocarului. Sper ca acum am fost suficient de clar.

In ce priveste nemultumirea (nu numai a mea) legata de mancare si de tratamentele discrimantorii, ma vad nevoit sa constat ca esti de rea credinta. Ti-as sugera sa cumperi un sejur la acest hotel (daca ti se pare atat de ieftin) si mai vorbim dupa aceea. Nu am comparat acest hotel cu niciunul din Romania si nici nu pot face acest lucru, ptr ca turismul romanesc se face la alte standarde, in comparatie cu cel din Turcia. Inteleg, din spusele tale, ca, intrucat pretul platit de mine (ptr un sejur de 6 nopti, la un hotel de 3 stele, in regim de A. I.) a fost extraordinar de mic, ar fi trebuit sa accept orice mi se punea pe masa si sa inghit orice minciuna care mi se servea ca argument. Tu asa ai fi facut? Scuza-ma, dar mi se pare ca esti putin naiv. Ba mai mult decat atat, nici nu ai fost atent la ce am postat eu in acel review. Afirmatia mea se referea, printre altele, la faptul ca, mai ales dimineata, la prima ora, lipseau iaurtul si rosiile taiate felii. Nu am mentionat nicio clipa ca as fi fost interesat sa fac o combinatie intre cele doua, ca sa-mi stric cu orice pret ziua, dupa cum ai concluzionat tu. Daca atat ai inteles din ce am postat eu, nici nu ma mir ca poti gandi astfel. Am facut aceasta constatare, comparand un hotel de 3 stele din Marmaris cu unul similar din Kusadasi. Nu stiu daca ai remarcat, dar eu nu am facut decat sa scot in evidenta faptul ca managementul hotelului Selen 2 din Marmaris era cat se poate de defectuos. Nimic mai mult. Probabil ca nu ai prea fost cazat la hoteluri de 3 stele cu regim de A. I. si nu prea ai cum sa faci comparatie.

[06.09.12 19:46:13]

@thunderbirdyus: Nu vreau sa continuam aceasta polemica pentru ca niciunul dintre noi nu va ceda. Repet insa un lucru: Cand gasesti o oferta de genul acesta, inseamna sa fii prea naiv tu, ca sa nu te gandesti ca nu va fi ca la Delphin!!!

Mai gandeste-te si te rog mult, uita-te in caseta, observa ca suntem de varste apropiate si nu ma jigni, asta daca nu ti-e cu suparare! Altfel, crede-ma, am cutreierat mult dar niciodata nu am avut experiente neplacute pentru ca intotdeauna m-am informat inainte sa plec undeva, ca sa stiu ce ma asteapta. M-am cazat si la 2 stele, si la 3 si la 4 si la 5 si, cu mici neajunsuri nu m-am " tepuit " niciodata.

Regretul meu cel mai mare insa, este ca nu am stiut de acest site mai demult pentru ca nu exista un altul mai bun si mai complet, fara sa incerc sa exagerez, nicaieri pe mapamond!!!

Cam atat... Si parerea mea ca, daca vei dori ceva care sa te multumeasca pe deplin, incearca la minim 4* in turcia, si asta dupa ce te documentezi pe AmfostAcolo!

By the way, incearca si transportul cu avionul, 2 ore si jumatate nici nu stii cand trec! @

[06.09.12 21:05:21]

@iulian68: Poate nu am fost suficient de explicit. Am afirmat ca se putea ajunge mai repede in Marmaris si imi mentin acest punct de vedere, deoarece ma bazez pe argumente solide. Imi cer scuze ca nu am mentionat din capul locului si faptul ca autocarul agentiei a trecut, in drum spre Marmaris, si prin Kusadasi, unde a "debarcat" turisti romani la 5 hoteluri din statiune, iar cazarea acestora a durat in jur de o ora si jumatate (nu din vina lor, desigur). De aceea am afirmat ca se putea ajunge mai repede In Marmaris.

Recunosc ca am avut o surpriza neplacuta la plecarea din Bucuresti, cand ghidul ne-a informat (spre stupoarea mea) ca jumatate din autocar are ca destinatie Statiunea Kusadasi, iar cealalta jumatate Statiunea Marmaris. Intrucat am mai fost de doua ori in Kusadasi, stiam ca vom pierde mai mult de o ora cu operatiunea de cazare a turistilor care au ales sa-si petreaca sejurul in aceasta statiune. Daca destinatia autcarului ar fi fost direct Marmaris, cu siguranta am fi ajuns mai devreme cu o ora si jumatate, in pofida radarelor de la vecinii nostri bulgari. Fac precizarea ca, pe teritoriul Turiciei, soferii romani au dezactivat detectorul de radar, neconsiderandu-l util. Spun asta ptr ca am ocupat primele locuri din spatele ghidului si puteam vedea toate miscarile si manevrele efectuate de soferi, inclusiv viteza de deplasare a autocarului. Sper ca acum am fost suficient de clar.

In ce priveste nemultumirea (nu numai a mea) legata de mancare si de tratamentele discrimantorii, ma vad nevoit sa constat ca esti de rea-credinta. Ti-as sugera sa cumperi un sejur la acest hotel (daca ti se pare atat de ieftin) si mai vorbim dupa aceea. Pentru informarea ta, fac precizarea ca suma de 408 euro (achitata in sistem de early booking) a inclus cazarea si masa, fara transport, care a costat, separat, 600 Ron.

Nu am comparat acest hotel cu niciunul din Romania si nici nu pot face acest lucru, ptr ca turismul romanesc, in comparatie cu cel din Turcia, se face la alte standarde. Inteleg, din spusele tale, ca, intrucat pretul platit de mine (ptr un sejur de 6 nopti, la un hotel de 3 stele, in regim de A. I.) a fost extraordinar de mic, ar fi trebuit sa accept orice mi se punea pe masa si sa inghit orice minciuna care mi se servea ca argument. Tu asa ai fi facut? Scuza-ma, dar mi se pare ca esti destul de naiv. Ba mai mult decat atat, nici nu ai fost atent la ce am postat eu in acel review. Afirmatia mea se referea, printre altele, la faptul ca, mai ales dimineata, la prima ora, lipseau iaurtul si rosiile taiate felii. Nu am mentionat nicio clipa ca as fi fost interesat sa fac o combinatie intre cele doua, ca sa-mi stric cu orice pret ziua, dupa cum ai concluzionat tu. Daca atat ai inteles din ce am postat eu, nici nu ma mir ca poti gandi astfel. Am facut aceasta constatare, comparand un hotel de 3 stele din Marmaris cu unul similar din Kusadasi. Nu stiu daca ai remarcat, dar eu nu am facut decat sa scot in evidenta faptul ca managementul hotelului Selen 2 din Marmaris era cat se poate de defectuos. Nimic mai mult. Probabil ca nu ai prea fost cazat la hoteluri de 3 stele din Turcia, in regim de A. I., si nu prea ai cum sa faci comparatie.

"Discriminarea se face atunci cand cei care se simt in aceasta situatie nu reactioneaza prompt! Gandeste-tenca ospatarii, barmanii, receptionerii, etc, sunt acolo la dispozitia ta si nu invers!"

- sustii tu.

Inca o data ma vad nevoit sa fac precizarea ca nu ai fost deloc atent la review-ul postat de mine, ptr ca ai fi constatat, cu siguranta, faptul ca am luat atitudine, insa am fost pur si simplu mintit in fata chiar de catre barman, ba mai mult decat atat, managerul hotelului incerca sa ma convinga cu orice pret ca apa (filtrata) cu gust de clor este ptr persoane cu stomac "de caine", deci nu imi mai ramanea decat sa ma conformez conditiilor oferite de hotel. Cu alte cuvinte, nu mai era necesara combinatia (sugerata de tine) dintre iaurt si rosii, ptr a-mi strica ziua. Am fost nevoit sa trec destule alte teste, pana la cel sugerat in zeflemea de tine. Daca tu consideri ca am fost prea acid, iti sugerez sa petreci un sejur la Hotel Selen 2 din Marmaris, la pretul platit de mine.

Consider ca review-ul meu are caracter strict informativ si este sincer si realist, prezentand obiectiv conditiile oferite de unele hoteluri din Turcia recomandate de anumite agentii de turism din Romania. Agentiile din Romania nu ofera intotdeauna informatii exacte si de multe ori nu sunt bine intentionate.

Informatiile postate de mine sunt adresate persoanelor de buna-credinta, care vor sa se lamureasca si sa fie bine informate in legatura cu hotelul ales, ptr a nu avea surprize neplacute. E bine sa stii la ce sa te astepti cand ai ajuns la destinatie, mai ales dupa ce ai parcurs 1500 de km cu autocarul, in peste 24 de ore. Cine il considera util, sa ia de bun doar ce il intereseaza si sa ignore restul continutului! Va pot asigura ca informatiile postate sunt reale si verificate pe propria-mi piele. Imi rezerv dreptul de a nu mai raspunde ecourilor postate de persoane zeflemiste si de rea-credinta. Toate bune!

[06.09.12 21:31:16]

@iulian68: Multumesc ptr sfaturi! Te pot informa ca am fost in Turcia si la hotel de 4 stele (Kusadasi, Hotel Marti Beach), dar si la 3 stele (Hotel Asena, de pe Ladies Beach), unde am fost extrem de multumit. Tocmai de aceea mi-am permis sa fac comparatie intre Hotel Selen din Marmaris si celelalte doua la care am facut referire.

Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu m-am tepuit. Si eu m-am informat in prealabil, chiar de pe Trip Adviser, insa problemele semnalate de mine tin doar de management defectuos. Imi pare rau ca nu ai inteles la ce se referea review-ul meu. Invata sa te abtii la a mai face comentarii, doar de dragul de a te baga in seama. Chiar ma deranjeaza stilul tau zefelemist si de atoatestiutor.

Considera ca eu am ingropat securea razboiului, dezgropata in prealabil de tine. Fii mai atent la ce postezi si nu mai lua in zeflemea orice informatie care ti se pare tie ca nu este veridica. Am citit si alte comentarii postate de persoane care au fost cazate la Hotel Selen, insa fiecare este subiectiv, in felul sau. Multe persoane, chiar daca au fost nemultumite, uita sa posteze pe acest site impresiile traite in acea vacanta, chiar daca au avut parte si de momente mai putin placute, luand doar partea frumoasa a momentelor traite.

Ma bucur ca apreciezi acest site, ptr ca si eu ma informez, de multe ori, tot de aici. Daca fiecare dintre noi am posta cate ceva din momentele mai mult sau mai putin placute din sejururile petrecute pe alte meleaguri, cu siguranta ca am fi mult mai informati si am face alegeri mult mai bune. Inca o data, multumesc mult ptr sfaturi! Sa auzim numai de bine!

[06.09.12 21:33:26]

@thunderbirdyus: Iti multumesc pentru urari, si la randul meu imi cer scuze cititorilor pentru ca am intrat in aceasta polemica.

Pana maine am sa postez pozele de la Pasa Beach, un hotel de 4* la care am fost in 2010. Diferenta de o stea, insa cu tot early-booking-ul pe care l-am facut, fara transport m-a costat peste 2000 euro.

Si pe acesta cale, ii rog pe colegii nostri care citesc aceste randuri, daca cumva a fost cineva la acest hotel sa intre si sa scrie parerile.

Poate pare exagerat, insa repet: la 400 de euro nu poti avea pretentii exagerate!!! Chiar, nu te-ai plans ca mancarea nu era buna, ci ca era putina!!! Asta e, fie cum spui tu, insa mi-am trimis parintii in concediu in Grecia anul acesta, si fara sa dau numele destinatiei, pot spune ca am vazut review-uri de genul acesta insa ei s-au bucurat ca au ajuns acolo, si pentru ca nu sunt de vita nobila, s-au declarat incantati de zilele petrecute acolo.

Iti doresc numai concedii la superlativ!!! )

dorgo
[05.10.15 07:57:45]

@iulian68 - "la 400 de euro nu poti avea pretentii exagerate!!! "... depinde... asa e cu Turcia, e departe si obositoare dar indiferent de polemici, pozele sunt faine si statiunea asisderea... in acet an, dar nu numai, in Grecia cu 400 de euro de persoana, in iunie, prin "early" in Thassos sau Paralia-Halkidiki stateai 2 saptamani la vila (fara pretentii mari) iar in iarna ce urmeaza, la Hajduszoboszlo la unguri, cu 320 euro (+80 euro transport), ai revelion, cu "all", adica un sejur de 7 zile (casa, masa, masa de revelion si intrarea la balaceala termala).

[05.10.15 11:10:28]

@dorgo - ehe, a trecut ceva timp decla aceasta discutie, insa nu s-au schimbat prea multe... Asa este, cu banii aceia poti merge in Thassos, sau la Paralia si altele asemenea, insa la turci nu e tecomandabil. Eu devin cel putin sceptic cand vad o asemenea oferta! Nici bulgarii nu ofera un sejur cu AI la 400 €.

calatorul
[03.11.15 14:55:40]

Eu am facut drumul asta cu masina proprie si am mers numai ziua ca sa vad pe unde merg. Am facut pauze o noapte in Bulgaria, una la Canakkale si una la Kusadasi, pana am ajuns dincolo de Marmaris, la Fethye. O zona frumoasa, unde incepe coasta de turcoaza cu o mare minunata. IN rest de acord cu impresiile, cred ca in acelasi an am facut drumul, adaug si votul meu, pentru noul statut AFA.

calatorul, dorgo, iulian68, thunderbirdyus