ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2012
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2012

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

Hotel Meteor - Accesibil ca pret si locatie, dar fara sa va luati cu masa!

Dupa ce in ultimii 3 ani am fost la mare la turci si la bulgari, anul asta mi s-a facut dor de marea noastra si am hotarat sa-i facem o vizita la sfarsit de august. Desi am fost niste fii ratacitori si am vorbit-o de rau in ultima vreme, marea nu s-a suparat si ne-a primit cu bratele deschise. I-am facut in fiecare zi cu mana din balcon de la Meteor si am admirat-o in toata splendoarea de pe plaja si de pe digurile din statiunea Jupiter, Neptun, Olimp si Venus (le-am luat pe toate la rand in plimbarile noastre).

Am ales Hotel Meteor pentru ca e situat intr-o statiune in care nu am mai mers niciodata, pentru ca e langa plaja, pentru ca a fost foarte accesibil ca si pret si pentru ca am avut posibilitatea sa rezervam fara masa si sa ne facem programul cum am vrut.

Am ajuns pe la ora 13.30 si am fost cazati imediat. Mi-au placut lifturile elegante si noi din hotel, camera curata, vederea spre mare (desi nu batea deloc soarele la noi in balcon si imi era mereu frig). S-a facut curatenie in fiecare zi, femeile de servici u erau foarte dragute fara sa le dai niciun bacsis. Daca eram in camera bateau la usa si ne intrebau „gunoi, prosoape, aspirator? ”. Le spuneam sa intre in 10-15 minute, depinde cand plecam, si cand ne intoarceam era totul schimbat.

Ce este foarte important si vreau sa subliniez: mi-a placut foarte mult faptul ca, fata de alte hoteluri unde se aude tot ce vorbesti in camera sau pe balcon, aici peretii sunt grosi sau au izolatie fonica (nu stiu exact), dar nu se aude nimic de sus sau de la vecinii alaturati. Acesta este un mare plus sau am avut noi vecini silentiosi :).

Nu vreau sa ma repet si sa mai scriu de baie (destul de mica dar cu apa foarte calda: noi nu am avut fluctuatii), si de camera (modesta, dar dotata cu tot ce-i trebuie). Mi-au placut masa si scaunele din balcon, plasa de tantari (desi acum nu mai erau tantari), pervazele la geam (pe interior si exterior), covorasele din camera, cele doua fotolii micute. In rest, nu am avut treaba la hotel cu masa sau cu alte activitati. Daca as fi avut copii mi-ar fi placut sa ii duc la locul de joaca special amenajat unde nu prea am vazut copii jucandu-se - in schimb se juca o familie de catei care pazea hotelul :). Pe parcare am dat 6 lei pe noapte (rezonabil).

La plaja din dreptul hotelului am stat intr-o singura zi. Ne-am inchiriat sezlonguri (10 ron) si am stat pana spre seara. Intr-adevar, plaja e plina de scoici, in apa nu se poate intra fara incaltaminte speciala din cauza bolovanilor, dar daca vrei sa stai sa te relaxezi pe un sezlong cu pernita si sa admiri marea este un loc neaglomerat si foarte placut.

Acum urmeaza partea urata a sejurului. In ziua in care am stat la plaja la hotel am ales sa mancam la terasa/restaurantul hotelului. Am lasat frumos „bagajele” pe sezlong si ne-am asezat la terasa, la 10 metri de ele. De cum am deschis meniurile am avut un soc. Preturi imense la niste cantitati minuscule. Am zis ca asta e si am zis sa ramanem, poate mancarea era buna. A venit un nene cu valeitati de chelner (ca altfel nu pot sa-i zic din modul in care a luat comanda si a vorbit) si a inceput sa zica ca nu are nimic din ceea ce vroiam sa comand. Pana la urma am ales „pulpe de pui la ceaun cu mamaliguta si cartofi prajiti” si iubitul meu a ales „ceafa de porc cu cartofi prajiti si usturoi”. Am asteptat mai mult de 45 de minute sa vina comanda. De la distanta arata bine, dar cand am inceput sa tai o pulpa amarata (nu pulpele cum scria in meniu) care era vinetie si a mai si iesit sange din ea mi s-a intors stomacul pe dos. L-am chemat pe seful de sala sau ce Dumnezeu era (un nene imbracat aiurea, patat de mancare, total nepotrivit pentru un asemenea post) care mi-a spus ca asa se face pulpa la ceaun si ca poate sa-mi aduca alta „arsa”. I-am dat farfuria cu totul si nu a mai comentat. Am primit-o dupa alta jumatate de ora cu o pulpa mai facuta dar la os tot avea sange (nu am mai zis nimic)... Cativa cartofi si o bila de mamaliga mi-au indepartat senzatia de foame. Problema mea sa zicem ca a fost rezolvata, insa prietenul meu isi terminase de mancat friptura nefacuta fara sa zica absolut nici un cuvant. In fine, am platit 35 lei pe aceste doua feluri de mancare (foarte mult in conditiile in care la mai multe terase din statiune un meniu cu ciorba, felul 2 cu garnitura si salata era 13 lei) fara sa lasam absolut nici un bacsis. Ospatarul ne-a adus bonul in mana, fara sa-l bage in nimic, banii zburau pe masa... o bataie de joc. Mai rau a fost dupa ce am plecat de la plaja si prietenului meu i s-a facut foarte rau. Atunci am aflat ca friptura de porc pe care o mancase, pe langa faptul ca era cruda era si alterata! Nu am stiut ce sa-i mai dau si ce sa-i mai fac si spre seara si-a mai revenit, dar putea sa o pateasca rau de tot! Asadar, nu vreau sa-mi imaginez ce ar fi fost daca am fi luat toate mesele la hotel! Feriti-va de masa de la Meteor ca nu e de glumit!

Ca sa nu mai spun ca la inceput am vrut sa mancam pizza pe vatra care cica se facea tot acolo, langa terasa. Raspunsul „de la ora 19 se face pizza! ”. Nu e de mirare ca nu era nimeni care sa ia masa acolo!

Cam atat am avut de punctat. In concluzie, Meteor e bun pentru cazare, accesibil ca pret si locatie, dar in niciun caz sa nu va luati cu masa. Sunt atatea terase cu mancare buna si proaspata de unde puteti sa alegeti. Daca nu va convin cele din statiune aveti posibilitatea sa va plimbati spre Neptun sau Venus. Sigur sa o sa revenim sa mai exploram partea aceasta de litoral si stiu deja si la ce hotel o sa stam (despre el in alta postare) :)

Trimis de verobutterfly in 05.09.12 11:43:00
Validat / Publicat: 05.09.12 13:04:08

VIZUALIZĂRI: 3649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia, mica dar curata cu prosoape schimbate zilnic.

bigu_2006_rapid
[16.09.12 16:56:59]

buna! in sfarsit si o parere care seamana cu a mea! seful ala de sala era asa mai in varsta si cu ochelari? s-ar putea sa fie acelasi care ne-a mancat noua buna dispozitie tot sejurul de la meteor! poti sa-mi spui si mie pe privat care este hotelul pe care l-ai ales pentru viitor, te rog! multumesc!

simonabireescu
[23.06.13 15:48:57]

@verobutterfly: Buna ziua. Nu am mai fost pe litoralul romanesc de vreo 10 ani insa urmeaza sa mergem un grup de la gradinita si vom fi cazati la acest hotel. Am incercat sa gasesc cateva informatii de care am nevoie insa nu le-am gasit. Am pus intrebarile si pe pagina lor de facebook dar fara raspuns momentan. Intrebarile ar fi:

1. Exista seif in camera?

2. Exista uscator de par in camera?

3. Prosoapele sunt ok? Se schimba zilnic?

4. Exista in apropiere plaja cu nisip fin? (am inteles ca cea din fata hotelului e cu scoici). Cat de aproape se poate gasii una cu nisip fin?

5. Sezlonguri exista? Cat costa?

bigu_2006_rapid, simonabireescu
Alte impresii din această RUBRICĂMeteor Hotel [Jupiter]: