ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2012
AUG-2012

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Hotel 3* / Servicii 2*

Incerc sa fiu cat mai obiectiv si sa nu contrazic nici pe cei care apreciaza, nici pe cei care au fost dezamagiti de acest hotel. Reamintesc este vorba de hotel (cu pretentii) de 4* si servicii AI.

POZITIV - Dotarile hotelului sunt generoase:

- piscina exterioara in trepte foarte frumoasa in curtea interioara, cu topogane.

- o a doua piscina exterioara in spatele hotelului putin frecventata (cred ca lumea nu stie, asa cum am fost si eu), cu baldachine cu fotolii, masute, sezlonguri.

- piscina interioara.

- o terasa deasupra hotelului cu iesire si din restaurant, cu mese (puteai servi masa acolo).

- locatia hotelului eu o consider buna (este chiar langa hotel Arabella), pe o strada cu multe magazine, discoteci. Foarte aproape de centru (zona hotel Admiral, roata mare). La plaja se ajunge mai ïntortocheat, dar este OK (nu trebuie sa urci/cobori scari).

NEGATIV - Toate dotarile sunt anulate de prostul management si servicii mai mult decat slabe (are pretentia de 4*)

- apa din piscine foarte rece (mai rece ca apa marii).

- se specifica pe siteul oficial ca piscina interioara este incalzita. FALS. Am sesizat la receptie, mi-au promis DAR nu s-a schimbat nimic. Jacuzzi interior lipsa.

- la a doua piscina exterioara (din spate) exista un jacuzzi (cu apa rece evident), dar functioneaza la cerere (il porneste, cand ceri, baiatul de la barul piscinei, dar care nu prea era acolo). La piscina mare din curtea interioara nu gaseai loc (sezlonguri) decat daca le "retineai " foarte de dimineata (6-7 dac te sculai), dar la a doua piscina (la care stateam si eu, se gaseau (si erau si zone cu copaci, umbra)

- pe terasa hotelului exista un bar DAR care nu functioneaza (lasat in conservare). Trebuie sa urci cu mancarea sau bautura luata de jos, ceea ce este dezamagitor.

- pentru cei care vor sa si doarma, locatia nu este chiar potrivita. Toata noaptea se aude muzica de la discoteca din apropiere. Tinerii germani, sunt sub orice critica, dupa ce ieseau de la discoceta (ora 3-4 dimineata) stateau la piscina din curtea interioara si tipau cat ii tineau plamanii, faceau baie (in apa rece!) si este imposibil sa te odihnesti.

- CAMERELE sunt bune ca marime (cea in care am stat eu) DAR murdare (se face curatenie "de ochii soacrei"). Au un miros foarte urat (de imbacsit, vechi) si in baie mirosea a canalizare. Am chemat camerista, care a dat cu un spray si a astupat scurgerea la baie!!! Televizoare mici (dotari de anii 90). Frigider nefunctional cu miros greu inauntru. Lipsa uscator de par la baie. Hotel 4*??!!

- Atentie!! NU se dau prosoape pentru piscina (este prima oara cand vad asa ceva) decat cu o garantie de 10 leva/prosop la receptie. Trebuie sa vi cu el de acasa. Este interzis sa folosesti prosoapele de la baie, la piscina. Daca faci imprudenta, le "confisca'' femeile de serviciu. Hotel 4*??!!

- femeile care fac curatenie sunt parca scoase din filme de groaza. Cand treceai pe langa ele iti aruncau o privire care te ingheta si comentau. Nici nu poate fi vorba de salut. Daca la piscina iti mutai sezlongul (in functie de soare), venea o femeie de serviciu si pur si simplu il muta la loc. Daca comentai, pur si simplu tipa la tine. Exista si spatiu verde pe langa piscina. Negasind loc la sezloguri, unii puneau prosoape si stateau la plaja pe iarba. Imediat veneau femeile si te sculau de acolo, daca nu voiai trageau de prosoape. Daca erai cumva plecat, cand te intorceai nu mai gaseai prosopul. Hotel 4*??!!

- in fiecare seara era organizata un spectacol de animatie. Animatorii se straduiau, dar pe mine nu m-au tentat. Se vorbea mai mult in germana. Ele se organizau intr-un cadru improvizat pe terasa piscinei.

- exista un club pentru copii, dar nu pot da manunte. La piscina din spate era si un loc de joaca cu un topogan si un leagan, dar eu nu am vazut copii care sa-l frecventeze.

- LOBBY BAR, coada continua. O singura fata care serveste, un singur dozator de bere. Mai ales seara trebuia sa stai la coada ca pe vremea comunismului. Hotel 4??!!

- la barul de la piscina era un personaj care " servea", cel putin ciudat (i se spunea Tobby) si de o nesimtire crasa. Daca erai cu sotia (de exemplu) si te duceai la bar si comandai 2 bauturi, iti spunea ca o persoana/ o bautura (deci iti dadea doar una). Daca erai 3-4 persoane trebuiau sa stea la coada toti!!!

- celelalte 2 baruri, unul la asa zisul restaurant Acropolis (de fapt cateva mese cu un acoperis deasupra) si cel de pe terasa, NU functionau. Mai era un bar la piscina din spate dar care deschidea foarte tarziu, nu avea bere, iar bauturile (puse direct din sticla erau "foarte diluate". Hotel 4*??!!

- PARCAREA practic inexistenta. Cine merge cu masina (cum am fost si eu) trebuie sa stie din start ca va trebui sa-si caute loc de parcare amenajat din statiune.

- RESTAURANTUL cu mese stil cantina studenteasca. Mancarea acceptabila (eu nu sunt pretentios). Din tot ce era oferit gaseai ce sa mananci. Sigur ca in fiecare zi cam aceleasi feluri de mancare. Eu nu am mancat mancare gatita, am preferat ceva clasic (friptura, gratar, cartofi). Dimineata, mezeluri nu am consumat (erau mezeluri tip parizer si nu am avut incredere). Desertul, prajituri din creme artificiale si niste fructe feliate. Inghetata nu s-a servit in nici o zi. Dar per total din punctul meu de vedere, ai ce sa mananci. Si nici nu am vazut pe nimeni acuzand mancare stricata.

- exista si un restaurant italian la care puteai rezeva in prealabil o seara, cu meniu a-la-carte.

- intre mese se serveau la Acropolis (asa-zis restaurant undeva pe langa piscina) aperitive si inghetata, pe care o apucai daca te duceai cand se deschidea (ora 11) si evident stateai la coada. Cand se termina caserola nu se mai aducea alta.

- la plaja nu am prea fost, dar este OK, destul de curat. Majoritatea plajei este retinuta de hoteluri care asigura servicii AI si pe plaja. Dar exista si plaja free.

- statiunea o cunosteam destul de bine, este placut, ai unde sa te plimbi, nu am vazut locuri/cladiri in paragina.

- camerele nu se distribuie cand ajungi la hotel. Ele sunt deja distribuite inainte de catre turoperatorul prin care s-a luat biletul.

- o intamplare personala (ca amuzament). La plecare de la receptie mi sa spus ca am de plata 10 leva pentru un prosop care chipurile a fost foarte murdar si nu a putut fi spalat??!!

Apeciez deci ca hotelul, datorita seviciilor oferite si personalului este departe de 4*. Cu un management bun si cu alt personal ar putea fi un hotel apreciat. Din pacate a fost dat pe mana cui nu trebuie.

Faptul ca cotatia hotelului este una mediocra pe forumuri, mi se pare corecta. Eu nu am tinut cont de ele si am fost dezamagit (facand si comparatia cu alte 5 hoteluri din Bulgaria la care am fost. Sigur, am fost tentat si de pretul scazut.

Daca voi mai merge pe litoralul bulgaresc voi alege un hotel din lanturi consacrate (RIU, Griffid, LTI, Iberostar) si voi tine cont si de parerea majoritara a celor care posteaza impresii pe amfostacolo (si pe alte forumuri), care sunt foarte bine venite pentru cineva care vrea sa mearga intr-o locatie.

Daca cineva vrea amanunte, le raspund cu placere

Trimis de nick53 in 04.09.12 12:51:43
Validat / Publicat: 04.09.12 13:43:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Arabella, Astera, Berlin Golden Park (Nisipurile de Aur). Club Miramar (Obzor), Nessebar Palace (Nessebar)

VIZUALIZĂRI: 3696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nick53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.09.12 13:37:09]

@nick53: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[06.01.13 10:51:46]

@nick53: multumesc frumos ca v ati spus impresiile aici. tocmai ce vroiam sa sun maine si sa rezerv. ce imi puteti recomanda, 4 stele, dar la un pret bun. suntem familie cu doi copii...

aditzza
    [07.02.13 08:54:24]

daca spui ca ai ost la alte hoteluri mai bune, imi poti spune unde? poate ma orientez... suntem in cautari si deja am intrat in panica. Nu prea mai sunt camere disponibile... multumesc

[08.02.13 23:01:41]

@aditzza eu am rezervat pt anul asta la hotel azalia din constantin si elena. am recomandari f bune de la prieteni pt acest hotel. anul trecut am fost de 1 mai la berlin gloden beach unde am fost multumita si in iulie am fost la glarus pe care nu l as recomanda

aditzza
    [09.02.13 12:59:13]

@antonia medeea: multumesc pt recomandare, pusesem si eu ochii pe hotel azalia, insa sotul a vrut sa imi faca o surpriza si a luat la Royal Park in Elenite. Asta numai pt ca ne tot fatzaiam si nu stiam unde sa ne ducem, incepusem sa avem " discutii in contradictoriu". Am verificat (dupa ce am luat biletul) ce au spus unii si altii despre acest hotel si numai cuvinte de "lauda"... mi-e si frica de ce voi gasi pe acolo... va spun eu cand ma intorc! Nu sunt pretentioasa, dar parca nici dezastru nu as vrea sa gasesc, pt ca imi permit doar o vacanta pe an... Multumesc mult, oricum.

[10.02.13 00:08:38]

@aditzza: pfff ce sa ti zic. concediu placut. multa bafta

aditzza, antonia medeea
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: