ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2008
AUG-2007
[?] AD. + 2 COPII

la PMM* = 86 USD

Ne-a placut

Nici nu stiu de unde sa incep, e atat de mult de spus. Am ajuns la aeroportul din Hurghada, Egipt, la 6.05 dupa masa, ora locala si formalitatile de la aeroport au decurs foarte bine. In ce priveste controlul pasapoartelor si al bagajelor, pe care le-am recuperat foarte repede, a fost cel mai bun timp pe care l-am scos vreodata.

Daca sunteti fumator, va sfatuiesc sa va achizitionati tigari din dutty-free de la aeroport, dupa ce v-ati recuperat bagajul, poti sa iei 10 pachete la 2.50 lire sterline, sotul meu si fiica mea sunt ambii fumatori si au spus ca pretul e foarte bun.

Transferul de la aeroport la hotel a durat 30 minute. Cand ajungi la hotel, primesti un fresh de fructe pana se incheie formalitatile de cazare. Noi am cerut un apartament cu vedere la piscina, din categoria celor din corpul 10, a apartamentelor de familie, la un etaj mic. Totul a fost in concordanta cu cerintele, mai putin etajul, care a fost superior, am cerut schimbare la un etaj inferior si ni s-a rezolvat cererea imediat. Astfel, am fost mutati in corpul 31, un corp nou, cu vedere la piscina de familie, cea cu tobogane, era chiar vizavi de aceasta.

Am folosit aceleasi paturi de plaja pe toata durata sejurului, e adevarat, ma trezeam la 8 dimineata si puneam prosopul pe ele si le rezervam, dar erau si o gramada de alte paturi de plaja libere. Personalul care se ocupa de piscina noastra a fost foarte prietenos, mi-a placut, il salut in special pe Mahomed.

Totusi, prietenii nostri care erau in lun ade miere au avut probleme in a face rost de paturi de plaja la piscina principala, in special datorita faptului ca nemtii, francezii si rusii aveau prostul obicei de a-si pune prosopul pe un pat de plaja dimineata, dupa care plecau in excursii tot restul zilei.Managerul hotelului a intervenit insa si celor care plecau in excursie li se luau prosoapele de pe paturile de plaja, prietenii mei chiar au avut scandal cu niste francezi care au aparut seara si erau nemultumiti ca li s-au luat paturile de plaja, dar managerul a intervenit si i-a pus la puct.

Restaurantul principal(Mic dejun, pranz, cina): Mare varietate de panificatie, feluri speciale pentru copii, mezeluri, salate, mancare calda, legume, cartofi, prajituri si deserturi delicioase. Se gatesc si paste, la cerere si pe loc si poti adauga ce ingrediente doresti la ele. Serviciul foarte bun, chelnerii foarte prompti la aducerea de bauturi si la debarasat. Totusi, felurile de mancare specifice rusilor si nemtilor predomina.

Restaurantul italian: numai cu rezervare, se face pe la 9.45 dimineata, de altfel in toate restaurantele a-la-carte in afara de cel asiatic se face rezervare. La acest restaurant meniul nu e foarte variat, lipsesc multe specialitati, nu e cine stie ce, m-a dezamagit.

Restaurantul Mediteranean: Se rezerva la 9.45 in fiecare zi. Am mancat cea mai buna supa frantuzeasca de ceapa. Gratarele si preparatele din pui si din ciocolata sunt super.

Restaurantul asiatic: Te prezinti la 9.45 afara si intri. Tinand cont de faptul ca sunt un impatimit al bucatariei englezesti, totusi mi-a placut cel mai mult aici. Mancarea de senzatie, bucatarul un tip super, ne-am imprietenit si am luat cina aici de multe ori.

Barul de la piscina de familie: Personalul minunat, mai ales Ahmed, foarte prompti in servire, iti faceau toate mofturile. Pizza, Hot dog, burgeri si chipsuri sunt disponibile la acest bar intre 12 si 6 p.m.

Piscina principala: Plin de nemti, rusi, francezi care ocupa toate paturile de plaja. Nepoliticosi si aroganti, te privesc de sus si se distreaza pe ascuns pe seama ta. Foarte zgomotosi, la asta contribuind si echipa de animatori care le face toate poftele. Avantajul este ca e langa plaja, unde sunt multe baruri si snck-baruri.

Curatenia, camerele, complexul, ireprosabile.

Barul din hol: Cel mai bun barman e Ashwad, deschis non stop, linistit, atmosfera faina.

Bijuteriile de la hotel sun foarte scumpe, mergeti in Hurghada sau Gorgois pentru astfel de cumparaturi.

Magazinul de genti mi-a placut mult, e un tip care seamana cu Eddie Murphy cel care vinde, e super-haios tipul si preturile sunt bune.

Discoteca: Personal nu am fost, dar copii si sotul au fost de cateva ori si au stat uneori si pana la 3.30 dimineata. Muzica era in regula, desi s-au cam repetat melodiile pe parcursul sejurului.

Animatorii: Sam e cel mai simpatic, muncesc foarte mult si sunt platiti prost

Spectacolele: cam slabute, nu prea mi-au placut, cea care dansa din buric nu se misca prea bine.

Barul Victoria: are 2 mese de biliard, pe care trebuie sa le rezervi ca sa joci, fara taxa. Personalul e in regula, mai ales Usher.

Spa: foarte bun, cea mai profesionista este Shosha, eu si fiica mea am avut parte de cel mai bun masaj la ea.

Daca va plac pestii, o sa vedeti o gramada in mare, de toate matrimile si culorile.

In camere se facea curatenie in fiecare zi si ni se schimbau prosoapele tot zilnic. Am dat bacsis 5 lire sterline pe saptamana fetei responsabila de curatenie.

Mini barul a fost plin doar la venire, cu Pepsi, apa si Fanta, daca vroiai ceva in plus, plateai. Minibarul se mai umple o data pe gratis in a doua saptamana a sejurului. Un minus.

Hotelul Sunrise Royal Makabi Bay si personalul lui merita nota 9/10.

Ne-a placut asa de mult incat ne vom intoarce lsi a anul.

dBaxter, Londra, Anglia

Trimis de alinviola in 14.03.08 06:15:06

VIZUALIZĂRI: 5799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.70 USD pe cameră

ramo
    [14.02.12 12:58:09]

salut

Imi dai cateva detalii despre mare, plaja si snorkeling. Sunt corali in dreptul hotelului?

ramo
    Alte impresii din această RUBRICĂSunrise Royal Makadi Bay: