ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
ÎNSCRIS: 04.01.11
AUG-2012

Sub Delphin Pallace

Salut

Am fost cazat in perioada 6-august-2012 -16 august 2 adulti + 1 copil (4).

Am plecat din Bucuresti impreuna cu alta familie 2 adulti + 1 copil (6).

Deoarece s-a postat deja mult (si bine 90%) pe tema acestui hotel voi atinge doar citeva puncte ce nu au fost atinse, sau cu care nu sunt de acord

De asemenea voi face o comparatie partiala cu Delphin Pallace (vezi impresii)

1. Impresia generala este ca acest hotel este intradevar supraevaluat, atit ca pret cat si ca asteptari (aici e si vina turistilor), si nefinisat.

2. In comparatie cu Delphin Pallace, Imperial este mai impunator, mai complet ca dotari, dar cam kitsch.

Fata de Pallace care era un pic mai intortocheat, la Imperial se gaseste o alee lata pe stinga si dreapta ei fiind diversele puncte de interes.

Aleea incepe de la barul de pe ponton si se termina in hotel, intr-o prostie de usa rotativa, care mai mult incurca.

3. Personalul este de la o amabilitate agresiva (rareori), la nepasare totala, problema de top ramanand necunoasterea englezei. Aceasta de la receptioneri, chelneri pina la (normal) femei de servici etc. Am intalnit si care stiu o romana excelenta compusa din: buona siara, che faci, Gica haji si inca vreo 4 cuvinte. :) urmate de un ranjet larg prostesc.

Oaspetii din Romania in acest hotel erau pe locul 4 si citeodata 3, ca numar. (in lift era facut un clasament, pe LCD) Pe locul intai detasat erau germanii, pe locul 2 rusii (multi din Asia), pe locul 3 la concurenta cu romanii erau olandezii.

4. Chiar si in august se mai lucra la hotel (puneau borduri, si praguri in camere)

Intr-o zi am venit in camera si era multa mizerie la intrare, pentru ca trecuse cineva de la tehnic si lucrase pe la prag. Nimeni nu a facut curat in urma lui, pina am aruncat mizeria pe hol.

5. Curatenia in camera (impulsionata de 2 hirtii de 10E) a fost f. buna dupa aia.

6. Internetul era VARZA, nu teava ci si procedeul de autentificare prin WIFI. Device-urile lor nu faceau fata la cererile de conectare.

7. Piscina de relaxare era cam in drum, cu destul de mult zgomot in jur, spre deosebire de Pallace unde era intr-o laterala a hotelului complet izolata.

8. Verdeata era f prost montata (multi copaci uscati) si foarte putina in comparatie cu Pallace.

9. Piscina si locul de joaca pt copii era in schimb muult mai bine plasat si mult mai bine lucrat ca la Pallace. La Palace exista un loc de joaca interior unde noaptea era discoteca, si putea a tutun + o piscina pentru copii destul de departata de restul piscinelor+ Luna Park.

Aici, exista tobogane pt. copii, piscina pt copii asezata central,, Luna Park mai variat+LOC DE JOACA DEDICAT, separat de orice altceva.

10. Prietenului cu care am fost i s-a schimbat de 4 ori minibarul deoarece desi se auzea motorul cum functioneaza, acesta nu racea de loc. Atentie ca cei de la receptie spuneau si ca anumite minibar-uri sunt programate sa functioneze doar anumite ore (aici nu era cazul bineinteles). Aici a fost un moment penibil in care nimeni de la receptie nu il intelegea pe prietenul meu, care vb f bine engleza, si tot chemau alte persoane "care inteleg mai bine engleza", pina intr-un final cind au inteles(?) ce vrem. Nici mie nu mi-a functionat ventilatorul de la baie, dar vazind cit de incornorati (BOI) sunt, nu mi-am mai facut singe rau sa-i chem.

11. Personalul de la piscine/plaja, era mai voluntar ca la Pallace, si intradevar stringeau prosoapele cu care erau ocupate sezlogurile inainte de ora 8:30, fapt ce genera nemultumire in rindul taranilor (preponderent rusi).

Personalul de la restaurant in schimb era pe dos, Permiteau unei singure persoane sa ocupe mese de 6 persoane (f putine mese de 6 existau, in shimb erau f multe de 4, dar noi eram 6 :( ). Am incercat sa le explicam sa nu lase o singura persoana sa ocupe o masa de 6 dar deoarece nu intelegeau engleza, ne replicau la orice cerinta simpla:" Do you want to speak with general manager? "

Ca sa nu vorbim ca la 50% din cazuri cereai apa plata si veneau cu minerala, sau cereai apa calda pentru copii si veneau cu ea rece.

12. La plecare (cat si la venire) pina termini formalitatile si vine autobuzul, bagajele stau intr-o incapere speciala de bagaje, nu ca la Pallace in colt pe hol. ATENTIE MARE caci in momentul plecarii cand m-am dus sa-mi iau bagajele din acea incapere pentru a le duce la autobuz, am constatat ca un bagaj lipsea. (cam 40 min am asteptat autobuzul). Noroc ca prietenul meu l-a observat impachetat in celofan, pregatit pentru niste indieni care tocmai plecau, deci daca mai intarziam 5 minute, bagajul meu era dus catre alta destinatie, si nu l-as mai fi gasit.

13. Desi ai camera sea view poti nimeri camera cu vedere la Diva fara colt de apa, asa cum au spus cei dinaintea mea.

Fiind 2 familii am cerut acelasi palier, dar nu s-a putut, camerele fiind ocupate. In acelasi timp au fost adusi multi de la Pallace, care au primit sea view chiar in aceiasi zi cu noi. Mi se parea normal ca noi sa avem prioritate, si daca mai au camere disponibile cu sea view atunci de abia sa aduca din Pallace. Si abia dupa ce multumeau turistii de la Imperial sa-i multumeasca si pe cei din Pallace. Asta in conditiile in care de la inceput le-am dat la receptie cate 20 E pe camera.

14.Restaurantul principal era f prost dispus in comparatie cu cel de la Pallace, distanta de la autoservire la saloane(in special catre saloanele 3, 4, 5) fiind mare(afara nu se putea sta , 43 grade), Atunci cind vii cu copii nu poti sa te asezi mult prea in spate, deoarece copii sa plictisesc repede pina faci tu drumul dus inors cu mincarea.

Chiar si afara locurile dinspre Diva nu erau deloc ocupate, fiind foarte departate.Bine inteles nici chelnerii nu se duceau acolo.

Concluzie:

Desi am observat (in special la bucatari) mult personal adus de la Pallace, gradul de prostie a celor de la Imperial mi s-a parut net superior celor de la Pallace.

De asemenea foamea de bani a patronilor a permis deschiderea hotelului nefinisat, cu servicii proaste (WIFI etc) si pregatire nesatisfacatoare a personalului.

Totusi: Dupa ce se termina cu renovatul si cu instruitul angajatilor poate deveni un hotel bun in special pentru familisti.

Trimis de Talibanu in 03.09.12 16:45:10
Validat / Publicat: 03.09.12 17:55:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: LARA Deplphin Pallace; Bodrum

VIZUALIZĂRI: 3305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Talibanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina din stanga
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 138.35 EUR pe cameră

[03.09.12 18:27:37]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[07.01.13 18:48:48]

@webmaster26: nu, este exact constructia din dreapta hotelului Delphin Diva, aceea in forma de "3".

[07.01.13 18:55:50]

@luckhass: mulțumesc, am ajustat coordonatele. Acuma "pică", sper, fix pe hotel.

[07.01.13 19:03:29]

@webmaster: perfect!