ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
ÎNSCRIS: 07.09.09
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 [ani]

Hotel bun, mancarea lasa de dorit!

am plecat spre acest hotel de pe litoralul romanesc cu multa speranta (dupa 6 ani de turcia, mai fusesem dar doar in weekend-uri si in 2009 5 zile la eforie nord la vila yzza-bell, parca), mai ales ca aflasem din media ca lucrurile au inceput sa se miste spre bine si la noi si nu in ultimul rand citisem cateva review-uri care laudau acest hotel, asa ca ce mi-am zis? hai sa incercam o statiune unde nu mai fusesem decat asa in treacat si iata-ne acolo sambata 18 august orele 14.00!

am calatorit cu autocarul din bucuresti cu firma *****, plecarea la ora 8.30 de la autogara din str. baldovin (e pe langa gara de nord), autocarul destul de comod, am ajuns la constanta conform graficului la ora 11.45, acolo ne-am imbarcat imediat in alt autocar mai mic (nu eram decat 16 persoane care mergeau mai departe spre mangalia, daca eram peste treizeci mergeam direct), aceasta este politica firmei, de inteles dealtfel! aceasta nu a fost o mare problema, mai ales ca am plecat imediat si cam pe la orele 12.45-13.00 am ajuns la statia terminus care este linga gara din mangalia! (vreau sa aduc pe aceasta cale multumiri firmei ***** care s-a achitat cu brio de transport, soferii sunt de nota 10, foarte politicosi, si la intoarcere am avut aceleasi conditii bune, nu am intarziat nici macar un minut, ce mai, adevarat profesionisti. recomand tuturor transportul cu aceasta firma de transport, sunt foarte seriosi!),

acolo am stat un pic pana ne-am tras sufletul, am mers un pic spre statia de maxi-taxi care este vizavi de gara, am asteptat un maxi care sa fie mai gol, in sfarsit la al treilea am avut si noi loc (mentionez ca am fost doi adulti plus o fetita de 7 ani, nepotica mea), ne-am urcat si in maximum 15 minute am ajuns in statiunea jupiter foarte aproape de hotelul meteor, circa 50 de metri (statia microbuzelor se afla chiar in fata hotelului capitol). de acolo foarte repede iata-ne ajunsi in fata hotelului cometa-meteor am intrat in lobby in partea dreapta unde este receptia hotelului unde aveam noi cazarea!

in cateva minute am fost cazati si chiar daca stiam ca ne cazeaza la ora 18.00, la ora 14.00 aveam cheile de la camera 809 de la etajul 8 (mai aveam de ales la etajul 1 sau 2 dar de acolo se vedea un pic marea dar mai mult se vedea... acoperisul restaurtantului, asa ca am preferat et. 8 si sa am o priveliste superba asupra marii si a statiunilor cap-aurora, venus, saturn si chiar mangalia care se vedea foarte bine!). ei si acum incep sa scriu si despre ce m-a durut pe mine si nu numai pe mine!

imi pare rau dar am fost un pic dezamagit de conditiile oferite de acest hotel, ma refer in special la restaurantul hotelului unde mancarea a lasat mult de dorit! portii mici de parca ar manca pitici sau strumfi, se serveau supe din plic (asta pana cand am protestat), daca iti aduceau, de pilda, copan de pui cu piure... copanul acela era cam cum erau copanele de pui de la puii aceia de trista amintire... fratii petreus 2 la punga!!! si pentru asta plateai o gramada de bani! cel mai bun exemplu este pretul la o omleta: 12 lei! hai domnilor sa fim seriosi, o asa bataie de joc cu greu am intalnit, zau asa! din ce, Doamne iarta-ma e facuta omleta aia sa merite 12 lei? cu banii astia cumperi 20 de oua la alimentara! curat bataie de joc! eu am avut mic-dejun suedez si doua mese fixe, pranz si cina! daca la mic dejun - suedez era un pic mai bine adica puteai alege din 3-4 variante (si aici era loc de mai bine pentru banii pe care i-am platit, de exemplu lipsea apa iar sucurile se terminau repede, aveau 2 feluri de suc, zice-se Santal hai sa credem asta) totul se termina repede, daca veneai pe la 9 dimineata nu prea mai gaseai mare lucru, daca cereai si faceai tam-tam mai aduceau dar asa mai in... sila, sunt sigur ca seful acela de sala cu ochelari tuna si fulgera pe la bucatarie de cat mananca astia, adica noi turistii. deduc asta dupa felul cum se uita la toti cand isi puneau in farfurie si nu numai el se uita asa chioras pe turisti! eu am platit pentru masa 900 de lei pentru 2 persoane si am avut tot sejurul senzatia, si nu numai eu, ca nu am primit pentru cat am platit! mancarea aia a lor nu merita nici jumatate din bani dati, credeti-ma pe cavant! si la desert a fost jale mare! napolitane sau wafers cum scriau in meniu (e acelasi lucru) era pentru ei un deliciu, cred, pentru mine era bataie de joc, la alimentara iei o punga plina cu 5 lei, ce mai m-au dat pe spate cu asta! sau cu, compotul de visine sau cirese ca nu prea iti dadeai seama ce este pentru ca era din... borcan de la alimentara, la fel erau si gogonelele!

asa ca daca vreti sa mergeti la Meteor, va dau un sfat: mancati in alta parte!!! mai bine mananci la impinge tava decat acolo! despre hotel mai am ceva de adaugat... camerele sunt destul de decente, curatenie e cat de cat buna, prosoapele se schimba destul de des, mie mi- s-au schimbat zilnic, 3 lifturi elegante, e bine la capitolul asta! pe mine m-a deranjat faptul ca in lobby nu este aer conditionat, sau daca este nu se simte (nu cred ca este pentru ca linga calculatorul de langa receptie era un ventilator). se statea cu usile (termopan) inchise si era un aer irespirabil, nu puteai sa stai si tu pe un fotoliu sa bei o cafea sau un suc! asta era pe la orele prazului cand si afara era ingrozitor de cald! nu tu usi rabatabile sau din alea care se deschid la senzor de miscare ca la alte hoteluri sau mari magazine! seara mai mergea ca se mai racorea si pe afara si mai lasa un pic usa de la intrare deschisa! si altceva... nu exista o toaleta in cat e lobby-ul acela de mare (lobby-ul este comun pentru hotelurile Meteor de 3 stele si Cometa de 2 stele, cele doua au receptii diferite postate una in fata celeilalte), nu ai si tu acolo un wc sau o chiuveta unde sa te speli pe maini. nimic! bine ca au wii psp2 si xbox pentru copii si o gradinita baby-land in afara hotelului! barem aia mici sa se distreze, ca noi astia mai mari... ne perpeleam de caldura in lobby! daca voiam la toaleta trebuia sa mergi ori in camera ta ori la barul de langa restaurant care era la o distanta apreciabila de lobby pe holul prin care iesi pe plaja sau mergi la bar sau restaurant!

si acum am ajuns la plaja... infecta nu alta! in mini golfuletul din fata hotelului nu se poate face baie decat daca esti alpinist sau mai stiu eu altceva! pietre mari si apa murdara, alge de toate pentru toti! se poate face plaja si baie mai incolo in fata hotelului olimpic dar nici acolo nu e chiar foarte curat! am luat joi 23 august de acolo un sezlong sub o umbrela din aceea mare si cand am mutat sezlongul dupa umbra am avut surpriza sa gasesc sub sezlong un pampers urat mirositor ascuns in nisip! cine stie de cand era ala acolo! am divagat un pic, asta nu are nimic de a face cu hotelul meteor, imi cer scuze pentru asta!

in incheiere vreau sa spun ca acum ii inteleg pe cei care prefera alte locuri mult mai curate si primitoare la aproape aceeasi bani! eu dupa 6 ani de Turcia am venit la Meteor plin de sperante, mai ales ca am auzit pe la tv ca au inceput sa se miste lucrurile in bine si pe la noi, dar este doar publicitate ca sa atraga turisti! lucrurile mi se par mult mai rele decat in anii trecuti, delasarea e la fel, bataia de joc e la fel, pretul nu reflecta conditiile de acolo (si nu numai de acolo, oameni pe plaja se plangeau si de alte hoteluri, deci problema e generala).

in concluzie, nu cred ca voi mai calca prea curand pe litoralul romanesc (poate asa pe cont propriu, in weekend si numai in Mamaia care se detaseaza net de celelalte statiuni la toate capitolele, la doua stele e mult mai bine ca la Meteor care, cica, are 3 stele). astept cu nerabdare ziua de 31 august cand voi pleca la Kusadasi la hotel atlantique club, hotel tot de 3 stele dar care... ce sa va mai spun??? cazarea si masa m-a costat 10 milioane de persoana (cu un milion mai mult ca la meteor) si conditiile sunt cum nici in vis nu-ti poti imagina! acolo totul este la superlativ, acolo nu sunt sefi de sala care se benocleaza la farfuria ta sau sa te mute de la o masa la alta dupa bunul lui plac asa cum a facut cu noi! sau cum a incercat sa faca cu noi pentru ca am protestat energic si ne-am mutat din nou la masa 37 asa cum fusesem asigurati de la inceput ca aceea este masa noastra pana la sfarsitul sejurului! cu parere de rau am un sfat pentru nenea acela cu ochelari, seful de sala, se stie el: pensioneaza-te tati pentru ca apartii altor timpuri de mult apuse, asta e sfatul meu pentru matale! am observat ca indispui pe toata lumea, ce naiba, nu vede nimeni treaba asta? in rest sa auzim numai de bine! (uitasem sa spun un cuvant de bine despre receptionere, si era pacat, foarte amabile si dragute si mereu cu zambetul pe buze. acelasi lucru vreau sa spun si despre ospatarul nostru, Andrei din Petrosani si ajutoarea lui Xenia din Cluj, parca. ii salut cu acest prilej.).

fara nicio parere de rau a sosit ziua plecarii spre casa 24 august, transportul, cum am spus mai sus, a fost ok, felicitari firmei de transport ****, (o mentionez din nou pentru ca merita asta), am ajuns in bucuresti la fel conform graficului, la ora 19.45, la coloane vizavi de gara de nord, drumul a fost normal fara evenimente neplacute, deci a fost ok! cat despre sejur, vreau sa spun ca daca nu era cu noi nepotica mea alexandra as fi vrut sa uit cat mai repede aceasta, sper eu, ultima experienta de pe litoralul romanesc! chiar daca voi mai ajunge pe acolo voi cauta, ma repet, sa nu mai dau banii degeaba la vreun hotel-restaurant unde nu s-a schimbat nimic din 1989 pana azi! nimic in bine! voi pune si cateva poze de acolo in curand!

Trimis de bigu_2006_rapid in 03.09.12 14:26:35
Validat / Publicat: 03.09.12 18:55:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: mamaia, eforie nord si sud, venus, mangalia, poiana brasov, sinaia, predeal etc. !

VIZUALIZĂRI: 3870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 plaja dintre hotelurile cometa si olimpic! de fapt plaja este intr-un golfulet! in spate se vad un pic hotelurile cometa si meteor si in spate troneaza hotelul capitol!

[03.09.12 15:29:35]

Referiri multiple la o firma de transport - chiar asa bine te platira sa le faci reclama, bigule, de i-ai mentionat de minim 3 ori?

Glumesc, bineinteles; referirile au fost insa sterse, contravin Regulamentului.

[03.09.12 18:40:10]

@webmaster: nu ma... platira dar chiar am calatorit bine cu ei fara evenimente, fara nimic! am citit pe site-ul autogari.ro referiri la alte companii de transport care pleaca de la aceeasi autogara spre constanta si mangalia si care au o gramada de reclamatii gen... nu merge aerul conditionat, soferi ciufuti si care vorbesc urat calatorilor si chiar pe unii i-au cam lasat prin mangalia la intoarcere, cu toate ca au ajuns la locul de plecare cu 40 de minute inainte de ora oficiala a plecarii si au avut si rezervare si au platit calatoria dus-intors la fel cum am avut si eu! de la mangalia spre constanta, la cursa de ora 15.15, cu, care am plecat noi, am fost in microbuzul de 28 de locuri... 4 persoane, noi 3 si inca un tanar! asta se poate verifica! daca erau altii, ne puneau la alte curse spre constanta, nu conta ora de plecare si transferul la constanta! cred ca ajungeam sa plecam cu ora de 17.45 din constanta, mai mult ca sigur! de aceea am scris, crede-ma ca nu am nici un interes, webmaster! nici nu am circulat cu transport cu autocarul spre mare pana acum, eu preferam trenul, dar lui nepoata mea nu-i prieste acest mijloc de transport asa ca am ales autocarul! cei care vor sa ma intrebe despre transport pot sa ma intrebe pe privat!

[03.09.12 18:54:06]

@bigu: ai fost rugat cu foarte putin timp in urma sa faci o slectie a fotografiilor pe care le incarci - AmFostAcolo nu este un album de familie, ci un loc unde oamenii se asteapta sa vada informatii turistice utile in pozele pe care le consulta, si nu fotografii personale fara nicio informatie turistica, nici macar reziduala, "de fundal".

Am sters aprox. o treime din fotografiile incarcate; multe altele nu ar fi fost validate daca nu le-ai fi adaugat - smecher - text explicativ cu valente informative (din pdv turistic).

E ultima data cand te mai rog sa tii cont de aceste recomandari; la eventuala recidiva o sa-mi caut buzunarul de cartonase!

[03.09.12 20:37:02]

webmaster, nu am fost... smecher cum spui la adaugarea la poze de comentarii etc. etc. cum spui tu! pur si simplu asa s-a intamplat! dar asta nu ma impiedica sa observ ca nu au fost notate decat 20 din pozele mele! asa o fi politica site-ului, voi stiti mai bine decat mine! cat despre cartonasul galben, ce sa zic: da-l daca tii cu tot dinadinsul si nu ma mai ameninta atat ca nu ma sperii eu asa usor! vad ca ai pus pleoapa pe mine astazi si imi pare rau sa constat ca nu ai cu cine sa te certi si m-ai gasit pe mine! oi fi gresit si eu, nu zic nu, dar chiar asa sa ma faci cum iti vine la gura sa stii ca nu accept! eu am 53 de ani impliniti, dumneata cati ani ai? as fi foarte curios sa aflu!

[03.09.12 20:39:55]

@bigu_2006_rapid:

eu am 53 de ani impliniti, dumneata cati ani ai? as fi foarte curios sa aflu!

sunt cu 8 ani mai mic,... nenea...

[03.09.12 20:44:17]

@bigu_2006_rapid: uite, io am cu unu' mai mult (ca tine) şi te rog să te informezi mai înainte să-l cerţi pe admin, aici (poze admisibile) şi aici (punctare).

[03.09.12 20:45:07]

sa stii, webmaster ca prin provincie se spune nenea si de la 2 ani diferenta chiar si intre frati! ok! sa incetam aici ironiile! si eu pot fi ironic, sa stii! pot fi... foarte ironic daca vreau! ~oricum anul asta nu ne mai auzim!

Nasshu
[03.09.12 20:53:21]

@bigu_2006_rapid: Iar referitor la punctarea a doar 20 de poze: vezi regulamentul AFA in intregime aici

strict la obiectia dumneavoastra:

CAP2. A. 8 Nu exista nicio limita in ce priveste numarul sau dimensiunea pozelor care se pot incarca pe site.

Limita des pomenita (20 de fotografii, actualmente) se refera la numarul de fotografii punctabile (pentru care se primesc puncte); daca considerati util, puteti sa incarcati un numar mai mare de poze - ele vor fi acceptate pe site, TOATE (dar cele care depasesc limita mai sus nu vor fi punctate)

[03.09.12 21:24:19]

@webmaster0: ok am citit, habar nu aveam de regulile acestea! dar m-a suparat faptul ca cineva a avut tupeul sa -mi spuna ca am premeditat... am fost smecher... la comentariile de la anumite poze! departe de mine gandul asta, asa a fost sa fie! si la comentariul meu de la hotel rina vista din poiana brasov tot asa au fost scoase cateva poze cu comentariul... citez: cu 'Bibi si Mimi fumand' ori 17 fotografii cu 'Miki in masina mea rosie etc. de exemplu... bibi si mimi sunt sotia mea si cea mai buna prietena a ei, putea sa spuna x sau y nu asa! si intrebarea retorica: cu cat te platira cei de la agentia de transport tot asa un pic jignitoare mi s-a parut chiar daca admin-ul a scris la sfarsit ca glumeste! parerea mea este ca daca este acolo, de aceea este pus ca sa indrepte greselile user-ilor, sa stearga poze sau nu, dar fara replici jignitoare la adresa acestora! asta e parerea mea, pe care mi-o asum!

[03.09.12 23:22:41]

@bigu_2006_rapid: E ca-n bancul ăla vechi, cu rabinul şi evreii: "Şi tu ai dreptate, fiule... "

Dar după cum îl cunosc pe colegul nostru, cred că ultima lui intenţie ar fi aceea de a jigni. Doar că adesea, comunicarea virtuală mai denaturează mesajul pe care dorim să-l transmitem. El chiar era pus pe şagă şi sunt sigur că nu a vrut să rănească ci, cu zâmbetul pe buze, să încerce a stopa niţel entuziasmul tău care depăşeşte pe alocuri limitele impuse de regulamentul suspomenit. Ar fi cam "securist" să stăm doar cu cartonaşele şi fluierul, ca miliţienii, nu? Atunci, mai încercăm şi altfel.

O seară faină.

[04.09.12 06:29:11]

@bigu_2006_rapid: 'cunoscandu-te' de atata timp, citind de atatea ori printre randuri felul tau de-a fi cald, simpatic, tonic, glumet (si fiindu-mi frankly simpatic), fiind apropiati ca varsta - am crezut ca pot sa-ti vorbesc mai altfel, amical, familiar, asa cum imi permit sa vorbesc prietenilor/apropiatilor din viata 'reala'.

Se vede treaba ca am gresit - nici prin cap nu-mi trecea ca vei interpreta adresarea ca 'jignitoare'! - lucru pe care il regret si pentru care sunt dator cu scuze.

Observatiile raman valabile, insa, ca fond. Este deplasat sa incarci pe site fotografii pur personale, fara nicio informatie turistica utila *celorlalti* (sotia ta fumand cu o prietena; 5 cadre cadre prim-plan cu apropiatii tai simuland conducerea la volanul masinii etc).

Fa o selectie/filtrarea a fotografiilor incarcate, nu 'goli pur si simplu aparatul foto pe site' - si nu vei mai primi astfel de observatii/interpelari. Daca vei continua insa sa nu respecti Regulamentul (si solicitarile ori indicatiile *explicite* primite), ne vom intersecta din nou, iar tonalitatea nu va mai fi deloc 'amicala'.

mmierla
[04.09.12 08:47:01]

@bigu_2006_rapid,

noi am fost anul trecut la Meteor si am mancat mancare f. buna... poate s-o fi schimbat bucatarul... Chiar si meniul zilei era f. bun. Vad ca in balcon sunt 2 scaune de plasti cu masuta... anul trecut erau 2 balansoare (vechi). or fi pus la toate camerele?

[04.09.12 10:54:52]

@webmaster: ok! s-a notat!

[04.09.12 11:45:10]

@mmierla: naspa rau mancarea! totul era de la conserva! exemplu... intr-o zi mazare cu pui, parca, mazarea era alba aproape, zdrobita si fara gust, cred ca era din aceea furajera, ceapa fiarta in prostie! alta data supa de pui!!! cu fidea... daca nu punea patrunjel mai mult nu avea nici un gust sau miros, era supa la plic! si multe multe alte exemple! in 6 zile, deci 12 mese de pranz si cina nici o singura data nu au adus la desert nici macar o prajitura, ce ne aducea noua nu era un meniu! napolitane intr-o seara, alta seara... wafers (aceleasi napolitane scarboase). o seara au dat inghetata din aceea pe bat, o data clatite care erau chiar bune (au mai dat odata clatite dar nu se puteau manca, se intindea aluatul ala de ziceai ca e ciunga nu alta!). daca nu eram cu nepoata mea de 7 ani poate ca nu ziceam nimic dar asa am facut galagie si lucrurile s-au mai schimbat nitel dar trebuia tot timpul sa te interesezi ce iti da la masa si daca am inceput sa spun verde in fata ca e mancarea naspa si ca e din conserva s-au mai indreptat un pic cu toate ca se vedea ca nu le convin observatiile noastre! a, uitasem de cartofii prajiti! o minunatie de scarbosenie cum nu am mancat in viata mea! am luat prima zi si dupa aceea am sarit mereu cartofii prajiti din meniu! cred ca erau din aceea gata curatati si taiati de la punga si congelati! cand iti aduceau cartofii aia prajiti iti trecea pofta de mancare, ziceai ca saracii cartofi s-au imbolnavit de... hepatita, nu alta! bataie de joc, asta e acum acolo! dar cel mai tare desert a fost compotul acela de... nu se stie ce! cand am intrebat ce este, ospatarita saraca a zis ca e compot de struguri, m-a bufnit si rasul ca alea din compot aceau samburi mari, nu puteau fi struguri! sau alta data cand a zis ca ne aduce prajitura si a adus... doua pere mititele si o portocala anemica si aia galbena de... de invidie! am fost amenintat vreo 3 zile la rand ca o sa ne dea papanasi dar cred ca se faceau greu si erau adusi de departe papanasii aceia pentru ca nu am avut parte de ei decat la ultima masa, la pranzul din 24 august, si atunci cu mari interventii! a fost o aventura fiecare masa pe care am servit-o acolo cu exceptia micului dejun tip bufet-suedez, unde iti alegeai si iti puneai singur ce doreai sa mananci, cu toate ca si acolo erau destule lipsuri, mai treaca-mearga de la noi era destul de satisfacator, sa zicem! cu trei saptamani inainte am fost la munte in poiana brasov (vezi review-ul meu de la hotel rina vista) tot cu mic dejun bufet suedez! dar acolo am ramas profund si placut impresionat de ce ofereau turistilor! era trai - pe- vatrai domle, ce mai era ca in turcia la all-inclusive! la meteor era nenea ala mai in varsta cu ochelari care te intampina si te intreba ce camera ai apoi se uita pe niste foi sa vada daca ai mic dejun bufet-suedez, dupa care se benocla pe toata lumea asa insistent, cu o privire din-aia de parca ar spune... hai mancati repede dracului, dar nu prea mult ca faceti indigestie! cam asa se interpretau privirile aruncate tuturor fara deosebire de nationalitate! in concluzie, ce am consumat noi acolo nu facea, cu indulgenta, 400-450 lei! si noi am platit 900 lei! e clar, astia vor sa se imbogateasca rapid deoarece sezonul este de 3 luni iar anul are... nu-i asa, 12 luni! altfel nu inteleg de ce!

bigu_2006_rapid, hagau01, mmierla
Alte impresii din această RUBRICĂMeteor Hotel [Jupiter]: