ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2012

Grecia - dragostea mea

Am plecat, pe data de 19.08, la ora 13, din fata Academiei Militare din Bucuresti, cu un autocar, desi am avut mari rezerve in legatura cu acest mijloc de transport, avand in vedere distanta care trebuia parcursa, aproximativ 1350 km.

Nu mai descriu ruta, este deja arhicunoscuta, si povestita de nenumarate ori. Ghida, d-na Firuta, in schimb, ne-a fascinat, la propriu, cu bagajul de cunostinte pe care il avea si din care, pe tot parcursul drumului, ne-a impartasit si noua fapte si date pe care, cu toata sinceritatea si parerea ca sunt destul de bine pus la punct, nu le cunosteam. De mai multe ori, pe parcursul drumului, m-am ridicat de pe scaun si m-am uitat la dansa sa vad daca nu cumva citeste dintr-o carte, atat de cursiva era in explicatii, date si fapte!

Prin vamile celor doua tarii tranzitate am trecut ' ca prin branza", asta datorita faptului ca d-na era cunoscuta de vamesi, soferii au fost super-profesionisti, si uite asa temerile mele cu privire la drum si posibilele probleme, s-au risipit.

Asadar, drumul, cu tot cu ferry-boat, a durat undeva in jur de 21 de ore, in jurul orelor 10 am, pe data de 20 fiind la receptia hotelului unde am asteptat cca 30 de minute pana am putut intra in camere.

Am asteptat cu emotie acest moment, intrucat nicaieri nu am gasit un review despre aceasta locatie, si ma rugam sa nu am parte de o experienta neplacuta, insa toate temerile mi-au fost risipite in momentul in care am pasit in interiorul camerei nr 24.

La intrare, un hol de cca 2,5 m, avand pe partea stanga chicineta iar pe dreapta usa care dadea in baie, in fata o usa care delimita intrarea de camera propriu-zisa. Camera, cam 4,5x 4,5, twin, (paturile le-am unit, fara probleme) avea pe partea stanga o comoda cu 5 sertare, si o oglinda in partea superioara, o masuta pt valiza, doua taburete, iar pe unul din pereti un dulap tip dressing, care avea in interior si seiful care putea fi folosit. Televizorul, destul de vechi, dar care nu deranja cu nimic, fiind suspendat, si pe care nici macar nu ne-am deranjat sa-l folosim, aerul conditionat, de care puteam uzita daca plateam 5 euro/zi, dar de care nici nu s-a pus problema sa ne mai aducem aminte ca exista, apoi iesirea intr-un balcon de cca 1,5 m X 2,5 m, in care se aflau o masuta rotunda si doua scaune. Toate camerele de la etajul 1, singurul dealtfel, aveau vedere la piscina si, in plan mai indepartat, la mare.

Curatenie s-a facut zilnic, asternuturile si prosoapele s-au schimbat o data, insa daca lasai un bilet in care rugai sa fie schimbate si puneai pe el 2 euro, totul era schimbat la intoarcere. Nu am, efectiv, nimic de reprosat cu privire la conditiile de cazare, fiind net superioare celor de la hotelul ' doina' din neptun, la care am fost acum o luna pt ultima oara pe acest an, si care avea acelasi numar de stele. Totusi, nici chiar 3 stele pline nu i-as da acestui hotel, insa avand in vedere raportul calitate-pret, nicaieri in Romania nu as fi gasit asa ceva! Va rog sa aveti in vedere ca suma mentionata in caseta, cuprinde costul sejurului, transportul, excursiile facute si mesele luate in decursul sederii pe insula, inclusiv cumparaturi, suvenir-uri, si acelea nu putine!!!

Noi de fapt, am fost impreuna cu cumatul meu si sotia sa, asa ca tot ce s-a cumparat, avand in vedere ca eram deja un mini-grup, s-a putut negocia, insa suma am impartit-o, asa cum era normal, in doua.

Piscina, destul de micuta, insa suficienta, avand in vedere ca mai toata lumea prefera marea, cu sezlonguri si umbrele gratuite, avea o adancime de la 1,20 la 2,50 m, in imediata sa apropiere aflandu-se un snack-bar, de unde puteai cere aproape orice, in asta fiind cuprinse si eventuale gustari.

La 40 m de hotel se afla restaurantul Star Timotheos, administrat de trei frati, Andreeas, Costas si Nikos, foarte amabili, cu o oferta foarte diversificata, insa cu niste preturi sensibil mai mari decat in alte parti.

Plaja centrala (Paralia) se afla la cca 100 m de hotel, fiind destul de micuta, aproximativ 200 m lungime si 12 latime, avand cca 60 de sezlonguri, niciodata ocupate nici macar la capacitate de 50%, pentru care se plateau 5 euro/perechea+umbrela pt toata ziua. daca plecai, lasai un prosop si asa le gaseai. Explicatia se gaseste in faptul ca majoritatea hotelurilor din Argassi aveau plaje proprii, pe care insa, daca doreai, le puteai folosi contra cost, fara nicio problema.

Nu am ramas insa decat doua zile la aceasta plaja, intrucat in statiune exista un autocar care deservea, gratuit, plajele Banana si St Nikolas, plaje de nota 10 +, pe care le-am folosit si noi, si care dau " na-na! la fundulet " celor din Mamaia sau Neptun, la toate capitolele! Spun asta avand in vedere ca plateam pt sezlonguri si umbrela 6 euro, berea era 2,5, si cele mai scumpe meniuri nu sareau de 10 euro!

Apa, senzational de calda, minim 30 grade la mal si 28 mai in larg, incredibil de limpede, si de curata, plaja foarte mare, nisip pur si fin, table-service (comandai si ti se aducea comanda la masuta), la acest capitol (al plajei) nu pot acorda mai putin de nota 11. :))

Ca de obicei, m-am simtit mai bine ca acasa in Grecia, despre oamenii de acolo numai cuvinte de lauda, imuni la criza si la problemele clobale. Siesta e la aceleasi ore, iar modul de viata se ghideaza dupa motto-ul folosit de ei de atatia ani, " sega-sega" adica usor-usor, asa ca... no comment. Fotografiile referitoare la camera, plaje, etc le voi posta cand colegul nostru de site, dorin orcula ma va ajuta sa le selectez.

Despre excursii si locurile unde se poate manca ieftin si bine, voi continua maine.

Inchei, nu inainte de a va recomanda cu toata responsabilitatea acest hotel, in conditiile in care pretul de cazare vi se va parea prea mic!!! :))

Trimis de iulian68 in 02.09.12 23:32:36
Validat / Publicat: 03.09.12 06:33:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Creta, Atena, Olympic beach, Paralia Katerini, Salonic, Halkidiki.

VIZUALIZĂRI: 5727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe ferry-boat, mandru de tricoul meu :))

[03.09.12 08:37:30]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[03.09.12 09:24:28]

@webmaster26: Este super ok, webmaster26. Nu m-am " inghesuit" sa dau coordonatele, acest nume fiind singurul de pe insula! Multumesc, oricum, e un plus aceasta adaugare!

donnadora
[18.09.12 01:03:01]

Existau dotari la chicineta din studioul Star (vase, vesela) ?

[18.09.12 02:49:55]

@donnadora: exista o tigaie mare si un putin mai micuta, doua oale inox de dimensiuni diferite, cateva farfurii (oricum, mai mult de patru), furculite, cutite (cate 5), un ibric cam de 1 L, pahare, un prajitor de paine, si mai era o paleta pt scos cartofii din ulei Cred ca asa ii spune, aici nu cunosc denumirile exacte! Oricum, stiu ca nu lipsea nimic, altfel as fi auzit discutii intre nevasta-mea si cumnata-mea!

donnadora
[18.09.12 21:02:39]

@iulian68: Multumesc mult pt informatii. Chiar mi se par foarte utile! Am mai fost pe insula... iar mi s-a facut dor si voi pleca... cu orice pret...

[18.09.12 22:14:41]

@donnadora: ar fi pacat sa nu o faci, mai ales ca acum sunt preturi ff mici, iar sezonul nu s-a incheiat!

donnadora, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂStar Timotheos Studios: