ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
DIN: Oţelu Roşu [CS]
ÎNSCRIS: 28.02.10
AUG-2012

Concediu în Grecia: prima parte Kallithea, Halkidiki

Am ajuns în Kallithea, Halkidiki după un drum parcurs noaptea din vestul ţării prin Serbia şi Macedonia.

Prima parte a concediului nostru în Grecia aveam să o petrecem aici, sejur de 7 nopţi achiziţionat printr-o agenţie din ţară, la Apartamentele Stavros în regim self catering. La ora 9 eram în staţiune, am luat legătura cu reprezentanta agenţiei şi ni s-a comunicat că o să fim cazaţi începând cu ora 12.

Pentru că mai fusesem la plajă în Kallithea în urmă cu 2 ani, pe atunci având cazare în Nea Moudania, am hotărât ca până se făcea ora cu pricina să facem o baie în mare. La plajă se poate ajunge cu maşina, existând şi loc de parcare gratuit. Am regăsit Marea Egee aşa cum o ştiam, albastră, limpede şi calda chiar de dimineaţa.

Există o zonă cu şezlonguri şi umbrele atât în partea dreaptă a digului cat şi în stânga dar se poate sta şi pe prosop fiind o porţiune mai mică de plajă destinată celor care nu doreau şezlong.

Cazarea a avut loc la ora 12 dar despre cazare într-un alt review.

Kallithea este animată seara dar preţurile mi s-au părut mai mari aici la taverne comparativ cu Hanioti unde am fost într-o altă seară la plimbare. O pizza era 10 Euro, iar un fel de mâncare pornea de la 8 Euro.

Am păţit un fapt amuzant când în prima zi de concediu am plecat dimineaţa pe la ora 9 să iau ceva de mâncare, vreo plăcintă sau o gogoaşă dar am găsit totul închis, mi s-a spus ca deschid după ora 10.

Staţiunea este plină de greci, unii dintre aceştia au aici apartamentele lor de vacanţă, seara făceau grătar, stăteau de vorbă la mese, am văzut la o vilă pe unii chiar dansând şi spărgând farfurii.

Am întâlnit şi românii dar mult mai puţini. La sfârşit de săptămână se circulă foarte greu pe şoseaua din staţiune din cauză că veneau foarte mulţi localnici din zonele învecinate şi în special din Salonic.

În Kallithea sunt mai multe marketuri, unul mai mare pe şoseaua ce merge spre localitatea Kassandra şi unul la ieşire din staţiune spre Salonic. Mai există şi un Lidl cu preţuri comparabile cu cele din ţară dar acesta este la trei kilometri distanţă înspre Afitos.

Există un fast food cu preţuri bune, unde seara se îngrămădeau în special tinerii, se numeste Gyro Gyro, ara în faţă nişte umbrele mari roşii şi se află lângă singurul semafor din staţiune, pe partea dreaptă cum vii dinspre Salonic.

Am dorit să vedem meciul de fotbal dintre Barcelona şi Real Madrid şi deşi erau mai multe terase cu televizoare mari scoase afară, nu am găsit decât o singură terasă unde era transmis, la celelalte transmiţându-se meciul echipei Panathinaikos din cupe. Servirea la terasă a fost bună iar preţul destul de mic, o bere 3 Euro dar au adus din partea casei chipsuri şi apă plată la 1,5 l iar o wafă mare cât o farfurie cu ciocolată şi frişcă a costat tot 3 Euro dar am mâncat din ea două persoane. Soţul meu chiar a râs şi m-a întrebat dacă mi-am cumpărat un tort întreg.

Plaja în Kallithea are nisip fin şi apa este mică mulţi metri de la mal. Şezlongurile pe care am stat noi, cele din partea stângă a digului cum priveşti la mare, costau 2,5 Euro de persoană, puteai pleca la masă iar când te întorceai îi spuneai fetei care se ocupa de ele şi îţi găsea imediat un loc fără să mai plăteşti a doua oară în aceiaşi zi. La plajă am mers cu maşina deoarece la întoarcere ar fi trebuit să urcăm o pantă abruptă drumul fiind istovitor în acest caz, mai ales că am prins la sfârşit de august căldură mare, peste 38 de grade.

Despre partea a doua a concediului petrecut în minunata Insulă Lefkada într-un alt review.

Trimis de alinafulg in 02.09.12 17:18:16
Validat / Publicat: 02.09.12 18:39:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Katerini

VIZUALIZĂRI: 7768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja din sudul statiunii, se poate ajunge cu masina si la ea.

Admin [02.09.12 18:39:38] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

nicoleta.b [16.07.13 17:56:52] »

Apartamentele Stavros sunt departe de centrul statiunii si de plaja? Drumul pana la plaja poate fi parcurs pe jos sau e asa de abrupta soseaua incat trebuie masina? . Noi vrem sa mergem cu autocarul si nu am vrea sa inchiriem masina doar sa mergem la plaja. Ceva taverne unde se mananca bine imi puteti spune? si cam la ce pret ajunge o masa pt 2 persoane? In Thassos ajungea undeva la 20-25 de euro. Multumesc

calatorul [10.08.16 13:58:12] »

@alinafulg - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite.

calatorul, nicoleta.b
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kallithea: