ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
DIN: Offenbach am Main
ÎNSCRIS: 30.08.12
AUG-2012

Sigmaringen - un orasel incantator

O noua zi de vara, o noua destinatie. De data aceasta am ales sa vizitez Sigmaringen, un orasel pitoresc de cca 16.000 de locuitori, insa cu o importanta deosebita pentru istoria moderna a Romaniei, caci aici se nasteau Carol I si Ferdinand I de Hohenzollern-Sigmaringen, primii doi regi ai Romaniei.

Sigmaringen se afla la aprox. 100 km departare de Stuttgart si la 50 km departare de mai celebrul Hohenzollern Schloss. De la Hohenzollern Schloss la Sigmaringen se ajunge in aprox. 30 minute. Putin mai complicat a fost in Sigmaringen. Din cauza lucrarilor stradale, o parte din Mühlbergstrasse (chiar in zona podului peste Dunare, care leaga Mühlbergstrasse de Fürst-Wilhelm-Strasse) era restrictionata accesului cu masina, iar GPS-ul meu insista sa foloseasca aceasta ruta. A trebuit sa ma mai invart pe stradutele din Sigmaringen, pana ce GPS-ul mi-a dat alta ruta. Am parcat masina in zona centrala (la 100 m de aleea pietonala) la Parkhaus in der Bahnhofstrasse (cam 30 centi/ora), iar apoi ne-am indreptat spre leaganul de piatra al Hohenzollernilor, castelul Sigmaringen.

La nici 100 m de locul de parcare se inalta semet pe o stanca, pe malul Dunarii, cuibul Aquilei negre, asa cum l-a numit generalul Ney, cand a fost intrebat de Napoleon ce castel este acesta (Aquila neagra este simbolul casei regale prusace, o alta ramura a Hohenzollernilor, care va da imparatii Germaniei).

Castelul este mentionat pentru prima data in 1077, fiind transformat dintr-un fort pe malul Dunarii, intr-un castel extrem de elegant. Vizitarea castelului este o calatorie in timp. Camerele si saloanele frumos mobilate, picturile si portelanuri pretioase ne ofera o imagine splendida a timpurilor de odinioara. In Sala Armelor descoprim cea mai mare colectie privata de arme din Europa, cu exponate din Evul Mediu pana in prezent.

Dupa vizitarea castelului, recomand si o plimbare in jurul sau si pe malul Dunarii. Dupa ce ne-am invartitit in jurul castelului si ne-am plimbat pe malul Dunarii admirand lebedele, am poposit la una din terasele, care se insira de-a lungul aleei pietonale din fata primariei, pentru a ne potoli setea cu o bere rece. Am remarcat faptul ca fiecare oras/zona isi promoveaza berea locala (nu am vazut sa se vanda la terase decat marca berii locale-o idee buna pentru sustinerea afacerilor locale).

In afara de castel, mai puteti admira:

- Das Rathaus - primaria, in coltul vestic al acesteia este sculptat Sigmar, fondatorul istoric al orasului.

- Marktbrunnen - fantana din fata primariei, o reprezentare a grafului Johann von Hohenzollern-Sigmaringen.

- Hedinger Kirche- biserica, care dateaza din 1680.

- Josephskapelle - Capela a fost construită în 1629 de către arhitectul renascentist Hans Albertal din Dillingen. Interiorul in stil baroc a fost realizat de Nikolaus Schütz si Josef Ignaz Wegscheider in anul 1739. Capela lui Iosif se află lângă biserica parohială St. Johann, o alta destinatie interesanta.

- Runder Turm - un turn de aparare, care astazi gazduieste un muzeu al istoriei orasului.

- Das Fidelishaus - "Nascut sub numele de Mark Rey in Sigmaringen, in anul 1577, Sfantul Fidelis a practicat mai intai avocatura, fiind sfatuitorul aristocratilor din Europa, dupa o vreme despartindu-se de acestia si ajungand un aparator al celor sarmani. In anul 1612, a devenit calugar Franciscan Capucin, luandu-si numele de Fidelis. Misionar la Grisons, in Elvetia, a avut atat de mare succes in convertirea oamenilor incat protestantii locali au pretins ca este un spion al austriecilor. Injunghiat de moarte in biserica din Seewis, in anul 1622, a fost canonizat mai tarziu de catre Papa Benedict al XIV-lea. "

- Prinzenbau - a fost resedinta printesei Amalie Zephyrine, adapostind astazi Arhivele de stat pentru Tübingen și Hohenzollern.

- Leopoldplatz, unde se gaseste statuia ecvestra a printului Leopold, fratele mai mare al lui Carol I, regele Romaniei.

- Hoftheater - cladirea a fost achizionata de printul Anton Alois in 1826 si transformata intr-un teatru, care putea gazdui 149 de spectatori. Astazi cladirea functioneaza ca cinematograf.

Incheind aceasta descriere, recomand celor care trec prin zona (celor care se indrepata spre izvorul Dunarii sau muntii Padurea Neagra si nu numai lor) un scurt popas de cateva ore la Sigmaringen. O plimbare pe stradutele pline de istorie sau pe malul Dunarii are darul de a te incarca cu energie.

Trimis de ciprian.dima in 02.09.12 14:17:01
Validat / Publicat: 02.09.12 15:14:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 5340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciprian.dima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul Sigmaringen vazut din masina

webmaster [02.09.12 14:31:09] »

@ciprian. dima, apreciem dorinta de a ne impartasi cat mai multe informatii, dar te rugam sa tii cont de faptul ca Regulamentul site-ului nu permite preluarea informatiilor din alte surse fara mentionarea acestora sau formatare distincta (ghilimele, scris inclinat etc.). Am editat paragraful in cauza dar te rugam sa ai mai multa grija in viitor.

ciprian.dima [02.09.12 15:10:01] »

@webmaster: Scuze. Inainte sa vizitez Sigmaringen-ul, am notat informatii despre obiectivele turistice din oras, iar acum, cand am scris review-ul, nu mai stiam de unde preluasem anumite informatii.

Admin [02.09.12 15:13:28] »

@ciprian: chiardaca nu-ti aduci aminte sursa, e bine sa delimitezi citatul (precum a facut webm mai sus) - in cel mai rau caz, scrii ca nu mai regasesti sursa.

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

webmaster13 [02.09.12 22:55:49] »

melodia postata se poate stege/schimba!

ciprian.dima [03.09.12 00:23:56] »

@webmaster13: Melodia e super. Multumesc.

ciprian.dima
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Stuttgart și împrejurimi: