ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
DIN: Ştefăneşti [AG]
ÎNSCRIS: 18.04.11
AUG-2012

Venosa 2012. Totul la superlativ.

Ne-am intors de cateva zile din concediul petrecut in aceasta vara la Didim, hotel Venosa Beach Resort&Spa.

Incep acest review cu un sfat pentru cei ce tranziteaza Bulgaria, catre Turcia. Folositi cu cea mai mare incredere traseul prin Byala-Stara Zagora-Yambol-Elhovo. Este mult superior in privinta calitatii drumului fata de cel prin Targovishte-Razgrad-Yambol-Elhovo.

Dar sa revenim asupra impresiilor. Cum am spus si in titlu, totul a fost la superlativ. Am ajuns la Venosa in jurul orei 13:30. Imediat a venit un baiat care ne-a ajutat la bagaje dupa care am fost directionati catre parcare. Locuri suficiente. Ceck-in-ul, dupa parerea mea s-a facut destul de repejor. Am primit bratarile, am coborat la masa, am servit masa de pranz, dupa care am mers la receptie unde ni s-au repartizat camerele. Am primit o camera la etajul 8. Panorama absolut superba. Am trecut repede la costumele de baie si am coborat la piscina.

Piscina mare, locuri suficiente pe sezlong-uri, fara sa fiu nevoit, ca in alti ani, sa ocup sezlong-ul de la ora 6. Singurul lucru pentru care ma trezeam la 6 dimineata, era baia in mare. Este de vis sa inoti flancat de pestisori, foarte curiosi, care te ciugulesc de picioare.

Restaurantul si terasa foarte mari, locuri suficiente in orice moment. Nu am fost nevoit sa caut dupa locuri libere. Mancarea din belsug si pe toate gusturile. Aici fac o paranteza, este a treia vacanta in Turcia si niciodata n-am avut problem cu mancarea. Eu sunt de parere ca cei care dau note proaste mancarurilor, sunt pur si simplu carcotasi.

Camerele mari, spatioase, curatenie zilnica. Nimic de obiectat. Acces la net destul de bunicel din camera, fata de alti ani, la alte hoteluri, unde trebuia sa cobori la Lobby-bar pentru net.

Bauturi pe toate gusturile, barmani destul de atenti, se miscau destul de repede.

Echipa de animatori a fost la inaltime, multe jocuri pe plaja si in apa.

Marea calda si curata, nisip cu o granulatie putin mai maricica dar nu deranjeaza. Cateva pietre in mare. Pentru cei care au, papucii sunt de mare ajutor. Mie mi-au fost de mare folos labele.

Cu parere de rau, n-am ajuns la piscina interioara si nici la sala de fitness, nici macar pentru poze. (dar cine are timp de fitness in concediu) Sauna era inclusa in pretul sejurului dar nici acolo n-am ajuns.

Cazarea intermediara am facut-o in Canakkale. Este un hotel studentesc, unde am platit 40 euro pentru o camera tripla cu mic dejun inclus. Raport calitate-pret foarte bun dupa parerea mea. Aici trebuie sa mentionez ca hotelul dispune de locuri suficiente de parcare care este pazita. Nu stiu cum se numeste dar astept mesaj de la cine este interesat, pentru detalii.

In incheiere vreau sa mentionez ca recomand cu toata increderea Venosa, un hotel la care pretul platit pe sejur, este un pret corect, din toate punctele de vedere.

Concedii placute tuturor!

Trimis de foxliviu71 in 02.09.12 13:54:29
Validat / Publicat: 02.09.12 14:59:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi. Hotel Batihan si Imbat

VIZUALIZĂRI: 5553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (foxliviu71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut de pe plaja.

cata_buty
[20.11.12 11:49:48]

@foxliviu71:

Multumim pentru review. este posibil sa accepte cazare 2 + 2 copii in camera standard?

flradi
[02.02.13 17:20:52]

buna ziua, ma intereseaza la ce hotel ati stat in canakkale, iar daca la venosa prosoapele la plaja erau gratuite si daca printre personalul de acolo exista vreun roman. va multumesc.

[02.02.13 17:55:57]

@cata_buty:

scuze pentru intarziere. nu stiu ce sa spun despre 2+2. conteaza varsta copiilor. s-ar putea sa beneficiati de extra bed.

[02.02.13 18:02:58]

@flradi:

Buna seara! Prosoapele de plaja sunt gratuite, cand faceti check-in-ul primiti o cartela de fiecare pentru prosoapele de plaja care se iau de la un turnulet din apropierea piscinei.

Nu este niciun roman printre personalul de acolo dar noi ne-am descurcat de minune cu putina engleza.

In ce priveste hotelul din Canakkale nu-i stiu numele (precizez ca este un fel de internat sau ceva de genul). Acesta este si motivul pentru care am postat cateva foto de la intrare. Daca-ti propui sa ramai candva acolo, peste noapte, da-mi un mesaj din timp si-ti spun cum sa ajungi. Este destul de usor de ajuns de la ferry

flradi
[02.02.13 22:24:47]

multumesc foarte mult, o sa ne mai auzim cam prin iunie, eu sunt tot din pitesti. o seara placuta.

[03.02.13 21:10:42]

@flradi:

pe 1 iunie anul acesta intram la Venosa. Poate ne vedem acolo

o seara placuta si tie!

mihaelarosca93
[05.03.13 15:31:33]

Buna,

Daca cineva merge 2 ani consecutiv la Venosa. cred ca este de bine. Te rog mai posteaza impresii cand te intorci din acest sejur, pentru ca sunt intersata. (plecam la sfarsitul lunii iunie). De asemenea poate trimiti detalii despre traseu si cazarea intermediara.

Meci

[05.03.13 16:41:49]

@mihaelarosca93:

Buna,

Am sa revin cu un review la intoarcere. Cat despre traseu, este detaliat aici. vezi impresii

[11.03.13 12:23:18]

Buna! Te rog sa-mi dai detaliile hotelului din Canakkale sau sa-mi explici cum ajung la el. Suntem mai multi si mergem la Venosa in mai. Multumesc!

[11.03.13 16:22:28]

@cartaovitu:

salut,

hotelul despre care vorbesc e ceva gen camin studentesc la noi.

dupa ce cobori de pe ferry in Canakkale ti drumul drept, pe bulevard, ca sa zic asa si la a treia intersectie intorci si imediat pe dreapta este hotelul. Se vede pe partea stanga inainte sa intri in intersectie. Este singurul perpendicular pe strada.

daca reusesc sa-l gasesc pe google map poate-ti dau niste coordonate.

[11.03.13 16:37:37]

@foxliviu71:

Latitudine: 40° 8'43.99"N

Longitudine: 26°24'50.10"E

daca nu-l gasesti da-mi un mesaj, caut niste puncte de reper.

[11.03.13 18:36:09]

ok, multumesc mult

[11.03.13 19:00:09]

@cartaovitu: cu placere!

cand plecati la venosa? intreb deoarece intram si noi pe 1 iunie

[11.03.13 19:07:57]

@foxliviu71: mergem intre 7 si 17 mai. Plecam pe 6.

[11.05.13 14:42:26]

@cartaovitu:

voi intrati pe 7 iunie noi iesim pe 8 iunie. sfat: sa faceti de la inceput rezervarile la restaurantul a la carte. noi anul trecut am ratat, n-am mai apucat locuri.

[20.05.13 00:27:13]

@foxliviu71: ne-am intors (am avut 7-17 mai la Venosa, ne-am cazat intermediar, atat pe 6, cat si pe 17, la Rena Hotel, in Kucukkuyu, la vreo 90 km dupa Canakkale), a fost superb, am fost si la 2 restaurante a la carte, revin cu amanunte cand imi fac putin timp... am sosit aseara

[20.05.13 16:47:08]

@cartaovitu: bine ati revenit!

am crezut ca vorbiti de iunie, apoi am vazut ca e vorba de luna mai. cum a fost timpul?

gioko
[24.05.13 15:50:46]

@cartaovitu: Salut... asteptam cu interes un review... plecam si noi pe 30 iunie, dar suntem nerabdatori de vesti noi... Toate cele bune.

[28.05.13 17:30:54]

@gioko: Buna, tuturor! Si, mai ales, buna alegere ati facut cu Venosa!!!

Am fost acolo 9 adulti si 5 copii, cu o noapte intermediara, la ambele drumuri in Kucukkuyu, Hotel Rena. Este la iesirea din localitate, cum vii dinspre Canakkale, la vreo 90 km dupa ce treci cu ferryboat-ul. Am mers cam aiurea prin Bulgaria, luandu-ne dupa sfaturile postate tot pe aici... (motiv pentru care, permiteti-mi sa nu dau detalii legate de traseu!). In fine, gps-ul este sfant. Cum va duce el, asa sa mergeti, fara puncte intermediare presetate de voi.

Din cauza poticnelilor din Bulgaria am ajuns, la dus, cam tarziu la cazarea intermediara, adica pe la ora 20,00, plecati din Bucuresti fiind de la 5 am, insa s-a mers greu si pt ca unora dintre copii le era rau, iar in coloana fiind ne-am tot asteptat unii pe altii...

Drumurile prin Turcia sunt mai toate in lucru, cu toate astea se circula fest. Au si isi mai dezvolta o infrastructura extraordinara si sunt intr-o adevarata inflorire economica. La Rena Hotel a fost f bine, am negociat inainte de plecare cu ei la telefon pretul de 200 euro pe noapte 9 adulti cu mic dejun bufet. Ei ofereau demi-pensiune, dar, fiind imediat dupa Paste, nu ne avantaja antamarea mesei de seara. Cu toate acestea, unii dintre noi au mancat si seara, urmand sa ne incaseze pe camera, iar dimineata am avut surpriza sa platim doar bauturile, mancarea fiind din partea casei. Hotelul e pe malul marii, are 3 stele, e spatios ca pt 5 stele (problema lui e ca a fost renovat, probabil, ultima data acum vreo 15 ani, dar cu materiale de buna calitate, cu parchet pe jos s. a...) si e curat, tocmai potrivit pt o singura noapte. Personalul f f amabil, parcare proprie pazita. Am primit doua suite si 2 duble la dus, iar la intoarcere, cand eram numai 7 adulti si 3 copii, chiar 3 suite (la intoarcere am negociat tot telefonic, 150 euro cu cina stil bufet).

Venosa merita toti banii si chiar mai mult. Servicii f bune, mancare multa si variata, peisaj mirific, camere asezate toate cu vedere la mare-din pat vedeam marea, piscine mari si atragatoare, baruri peste tot, 5 stele adevarate. Cand scriu asta ma raportez la sistemul international de categorisire, eu nemaifiind in Turcia pana acum.

Asa cum bine scria cineva tot pe aici, e de mentionat ca hotelul ofera servicii in sistem self service. Asa ca daca va asteptati sa va faca cineva vant cu o frunza de palmier cand stati pe sezlong, veti fi dezamagiti. Insa daca sunteti realisti si comparati ca mine cu 5 stele ultra all inclusive din Grecia, veti fi extrem de multumiti. In grupul nostru a fost o familie de prieteni cu 2 copii (de 2,5 si 5 ani) care a mai tot fost prin Turcia, inclusiv, anul trecut, la un Rixos prin Antalia, iar ei au fost f incantati, vor sa mai mergem aici, au spus ca au avut absolut tot ceea ce le-a trebuit si chiar mai mult si ca suplimentele de confort de la Rixos nu le erau utile-mai multe restaurante, un parc mult mai mare, club de noapte... Repet, suntem familii cu copii.

50% dintre turisti erau englezi, 30 % nemti, cativa francezi, polonezi, turci... In parcare numai masini de Turcia si de Romania, restul venisera cu avionul. Pe la sfarsitul celor 10 nopti pe care le-am petrecut la Venosa erau destul de multi romani in resort, cam galagiosi...

Este totul luxos, probabil hotelul are pretul mic pt ca este deschis de curand si inclin sa cred ca vor mari pretul in anii urmatori.

La masa - negresit peste, dar orice aveai pofta gaseai. Au fost seri turcesti, asiatice, marine, italiene...

Echipa de animatori - slaba, dar am ajucat zilnic volei pe plaja, uneori am participat la aquagym, alta data la polo, dansuri la piscina... Dupa minidisco, noi ne cam retrageam, dar erau spectacole. Cel mai fain, cel din seara turceasca.

Bineinteles ca - si raspund aici unora care erau nemultumiti de faptul ca aveau pahare din plastic la barurile de la piscine - in orarul de functionare a piscinelor, nu eram serviti in recipiente de sticla ori ceramica decat in cadrul restaurantului mare, cu interdictia de a scoate vesela din incinta. Cred ca nu are rost sa fac alte comentarii asupra acestui aspect.

La magazinul din hotel gasesti orice ai avea nevoie, de la creme de plaja si guma de mestecat, la jucarii si turkish delight (rahat) pt suveniruri, toate la preturi normale, cam ca prin oras.

In Didim am achizitionat niste posete din piele de la magazinul Mocassin, il vedeti sigur pe strada lor de shopping, iar din Sokke (este cu 50 km inainte de Didim, cum veniti de acasa), de la NOVADA Outlet, diverse chestii, nu la preturi senzational de mici (incomparabil cu Parndorf). Am gasit insa un magazin cu haine f ieftine pt copii, cum ne-am intors din Sokke, spre Didim, pe dreapta, langa Mc Donald, e un stalp mare pe care scrie MM MIGROS. In acea zona de magazine (veti vedea ca e plin pe drum de outleturi), este unul care se numeste PACE si are haine de copii f faine si la reduceri f f mari. De exemplu, am luat un sac de dormit pt 4 ani cu 20 lire turcesti, adica vreo 44 lei. Erau si rochii si pantaloni... orice.

De vizitat, merita vazut Templul lui Apollo - senzational, e chiar in Didim (cetatea antica Didyma), dar si Miletul. Noi atat am apucat, dar imi pare rau ca am ratat Troia si Efesul. Data viitoare.

Alte detalii va dau daca ma intrebati ceva specific.

Concediu placut tuturor!

[28.05.13 17:40:46]

Inca ceva: cand am ales hotelul, in iarna, am oscilat intre asta si Palm Wings Resort, care este pe aproape. Am facut o alegere excelenta, avand in vedere ca m-am dus si la celalalt acum, doar sa vad ce am ratat. Este cu bungalouri, extrem de indepartate de plaja, pe care, oricat ne-am plimbat pe acolo, nu am gasit-o, cu alei multe si denivelate, care nu ne-ar fi avantajat pe noi care eram cu 5 copii mici si 3 persoane de 60 de ani. Am dat peste o piscina, la un moment dat, destinata celor de peste 18 ani, cu un minibar mobil pus acolo pentru a te servi cu bauturi, dar... departe tare de tot luxul gasit la Venosa. Marea... repet, nu am gasit-o. Nu arata rau resortul, dar era incomparabil cu Venosa. Nici nu parea prea populat.

[28.05.13 17:50:36]

Lenjeria a fost schimbata la fiecare 2 zile. Noi am avut o suita, de fapt se numea family room. Era un apartament cu prima camera cat celelalte duble din hotel (adica f mare, aveam 3 paturi, desi ne trebuiau doar doua - iar lenjeria se schimba, invariabil si la cel de-al treilea pat, pe care noi nu il foloseam pt dormit), iar cea de-a doua camera - dormitorul, cam 3m pe 4m, cu un pat mare dublu.

Camerele duble erau, de asemenea, f mari, mobilate cu doua paturi si cu un fotoliu pat mare si confortabil.

Prosoapele - in sistemul eco international, ce lasai pe jos se schimba, ce lasai pe stativ, nu, pt ca insemna ca doresti sa mai utilizezi.

Noi am utilizat tot timpul seif-ul din camera, pt bani, pasapoarte, ceasuri...

Pt ca eram trei adulti in family room, am cerut extra carduri pentru intrarea in camera si am avut fiecare cheia lui.

Prosoapele pt piscina/mare se schimbau (contra cardurilor furnizate la momentul cazarii) ori de cate ori solicitai. La toneta de prosoape era program 10-12 si 15-17, dar si in afara acestui orar gaseai fata la post.

[28.05.13 17:58:06]

Netul merge bine cam de oriunde. Username, nr camerei, parola, o serie si nr de la un pasaport.

Pentru cei care vor sa aiba mai multa liniste in camera dupa-amiaza, fara sa auda zgomotul de la piscina, recomand camere cu numar mai mic. Spre exemplu, am stat la etajul 7, la camera 1710 (family room) si pana pe la camera 1716 era ok cu zgomotul, insa nu vezi direct, ci numai daca te uiti expres, zona de piscina, altfel, te delectezi doar cu marea. Alti prieteni au stat la 1522 (family room), de unde vedeau toata protipendada, dar aveau galagie.

[28.05.13 18:02:18]

@cartaovitu: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textele de mai sus şi reincarcă-le folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[28.05.13 18:02:27]

Am fost, cu rezervare, la 2 din cele 3 restaurante a la carte. Prima data, la pescaresc, am fost cu totii asa ca a fost zarva cam mare si nu am savurat deloc, dar in seara in care am fost la restaurantul turkish am fost doar in doi, asa ca atmosfera a fost linistita si mai fancy. Regula hotelului este ca pentru o perioada de minim 7 nopti, ai dreptul la o programare la un restaurant a la carte. Noi am prins 2 programari nefiind full. Oricum, nu am fost foarte impresionata...

[28.05.13 18:10:09]

In 3 din cele 7 zile a plouat. Dar in doua din acele zile - nu toata ziua, asa ca am facut plaja cateva ore. In cea de-a treia am fost la shopping si la piscina interioara, deschisa, parca, pana la 31 mai si din 1 septembrie. Nu am fost la spa, desi ma imbiau cu diverse preturi din ce in ce mai reduse reprezentantii clubului, dar... ca romanul... am transformat in lei si mi s-a parut scump, eu avand abonament la masaj in tara.

Apa marii foarte calda pentru prima parte a lunii mai. Copii au inotat f mult in mare. Nisipul ok la mare, nu ca la Mamaia, dar nici cu pietre ca-n alte parti. Intrare f lina in apa, cu o adancime ce nu depasea nicaieri 1,60 m. Multe sezlonguri, cu copertine care te protejau, daca voiai, de soare.

[28.05.13 18:12:31]

@cartaovitu: detaliile scrise de tine sunt utile şi vor fi probabil apreciate de mulţi cititori

Ele ar fi însă mult mai utile (şi mult mai uşor de regăsit! ) dacă ar fi scrise ca review nou - vezi intervenţia mea anterioară (un pic mai sus).

[28.05.13 18:13:37]

Sunt bautoare de cafea. In afara de ce se ofera la automate - expresso, machiato etc, la samovarele cu ceai, in restaurantul principal, se serveste si cafea adevarata, nu turceasca, dar aproape.

Cafea turceasca, iti poti comanda, contra cost (3 euro bucata) la bar. E mica, buna si merita pt cunoscatori.

[28.05.13 18:21:47]

o acum am vazut sfatul... voi vedea...

[29.05.13 20:12:55]

@cartaovitu: Rectific: in 3 din cele 10 zile... a plouat (repet, am stat la Venosa intre 7 si 17 mai).

cartaovitu, cata_buty, flradi, foxliviu71, gioko, mihaelarosca93
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: