ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 si 5 [ani]

Vacanta frumoasa dar nu vom reveni aici

Ne-am reintors de curind de la Constantin si Elena iar concluzia unanima este ca desi am avut o vacanta frumoasa, tihnita si relaxata, nu vom reveni nici in acest resort si nici in statiune.

Precizez ca este al patrulea an de Bulgaria si avem un oarecare termen de comparatie.

Principala ratiune pentru care am ales anul acesta Rubin a fost faptul ca ne-a acceptat cu doi copii gratis, mai ales ca cel mare are 13 ani iar in alte parti am fi platit pentru el ca adult.

Deci am plecat din start cu ideea ca nu trebuie sa asteptam foarte multe pentru suma platita. Precizez ca nu sintem o familie pretentioasa, nu ma uit dupa paianjeni pe sub paturi si nici nu fac o tragedie pentru ca nu mi s-au schimbat prosoapele ori lenjeria. Scopul principal este sa ne simtim bine toti iar din acest punct de vedere a fost OK.

Sa incep cu inceputul. Am ajuns la hotel la ora 12.00 pentru a gasi loc de parcare si, datorita unei familii de brasoveni care tocmai plecau si carora le mulumim din nou pe aceasta cale, am prins un loc chiar in fata receptiei si unde nu am avut nici cea mai mica problema. Am mers la cazare, ni s-au pus bratarile si ne-au chemat pentru camera dupa ora 14.00. Am rugat sa ne dea o camera mai jos, pentru ca aflasem din parerile altora postate pe acest site de problemele cu lifturile dar si pentru ca baiatul noastru de 5 ani e cam zgubilitic si qam preferat sa nu ne facem grjii suplimentare.

Fara spaga ni s-a dat o camera la etajul 1 si am fost mulumiti. Camera este mare, spatioasa, iar paturile, doua pentru adulti si doua canapele extensibile pentru copii, imense. Ulterior, am strins una dintre canapele pentru ca am dormit cu cel mic in paturile pentru adulti ce erau lipite.

Din pacate, curatenia a fost de-a dreptul jalnica. Timp de 8 zile cit am stat, nu ne-a schimbat niciodata lenjeria, nu ca ar fi fost esential, dar la hotelurile de 3 stele la care am fost se obisnuia macar o data pe sejur. In plus, camerista noastra nu intelegea o boaba engleza, ajungea la noi numai la ora 13-14.00 si, fara sa bata la usa, ne trezeam cu ea in mijlocul camerei. Desi de vreo 2 ori i-am spus sa revina mai tirziu sau a doua zi, ea nu s-a lasat pina nu ne-a luat cosul din baie si nu a dat cu mopul printre paturi. Faza cea mai tare a fost in penultima zi cind au venit doua cameriste in timp ce noi eram in paturi, ne-au dat jos prin semne (am crezut ca ne schimba cearsafurile) dar ele doar au impaturit frumos husele de pat si le-au pus deoparte. Probabil nu trebuia sa stam intinsi pe paturile acoperite. Eu eram tare mindra de mine ca fac paturile in fiecare dimineata... Culmea este ca i-am mai dat si un bacsis de 5 leva...

Masa ne-a dezamagit, fiind cea mai proasta de care am avut parte de cind mergem in Bulgaria. Feluri putine, nu grozave calitativ si care se repetau zi de zi. Cu toate astea, nu ne-am ridicat niciodata de la masa flaminzi si am revenit chia cu vreo citeva kilograme in plus. N-are rost sa insist in acest domeniu pentru ca s-au povestit destule pe aceasta tema dar in concluzie mincarea n-a stralucit, fiind departe de pretentiile impuse de cele 4 stele de pe frontispiciul hotelului.

Pentru variatie si de gura fiica-mii care are 13 ani si vroia altceva, am tinut sa facem rezervari pentru unul dintre cele 4-5 restaurante tematice. Socul a fost cind am constatat ca dimineata, inainte de deschiderea biroului de rezervari, era o coada de cel putin vreo 100 de persoane. Am abandonat rapid asi am incercat alte citeva zile dar de fiecare data era la fel. Abia pe finalul sejurului, fiica mea a avut taria sa stea la coada circa 40 de minute si a reusit sa faca o rezervare la Dolce Vita, cu specific italian, de la Grand hotel Varna. Mincarea, fara a fi spectaculoasa a fost buna iar vinul foarte bun. Din pacate insa, pentru ca am prins o zi cu un vint nebun iar noi aveam masa pe terasa, ne-au oferit alta inauntru dar ne-au precizat clar ca avem doar o ora la dispozitie ca sa terminam si am cam inghitit cu noduri, dar de... obrazul subtire...

Mai erau multe baruri prin tot resortul unde se puteau servi frigarui, mincare chinzeasca (daca asteptai vreo juma de ora pe la cozi) dar si gratare de pui ori inghetata.

Una peste alta, resortul arata impecabil, spatiile verzi si parcurile sint minunate, piscinele de asemenea dar mi s-au parut cam mari eforturile de a ajunge la plaja cu liftul, de a ma plimba un sfert de ora pentru o inghetata sau sa stau la cozi umilitioare pentru o amarita de frigaruie.

In plus, statiunea este obosita, prost luminata si cam neingrijita. Nu stiu daca as mai reveni ori daca as recomanda hotelul dar never say never...

Albena ramine marea noastra dragoste si vom reveni la ea pentru ca acolo ne-am simtit cel mai bine.

Trimis de fan bulgaria in 01.09.12 13:36:21
Validat / Publicat: 01.09.12 14:21:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 4232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fan bulgaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fanespoitorul [01.09.12 15:07:40] »

Daca ma gandesc, ai fost chiar darnic la note.

O plasa asemanatoare am luat si eu odata cand la un hotel costa sejurul cu vreo 150 euro mai putin fata de locatia anterioara. Am fost super incantati ca in loc de 7 nopti am luat 9. Ce nervi am avut si ce mancare, nu mai conteaza.

Albena nu are termen de comparatie vis a vis de Constantin si Elena. Cred ca au fost facute amandoua in perioada comunista. Conteaza si cine gestioneaza hotelul/statiunea

dan pana [01.09.12 17:23:51] »

Constat ca parerile noastre coincid.

Nu inteleg insa nota!? Daca m-as lua dupa ea, as putea crede ca la Rubin e mai ceva ca in Albena sau Duni...

Noroc cu titlul si continutul review-ului.

P. S. Peste noi nu au intrat niciodata cameristele! Daca as fi vazul ca au asemenea tupeu sigur le asteptam in costumul lui Adam! (glumesc, desigur.) Din pacate la noi nu au intrat niciodata, nici macar cand nu eram in camera!

Krisko [01.09.12 22:54:17] »

In plus, statiunea este obosita, prost luminata si cam neingrijita

E cea mai veche statiune bulgareasca, cunoscuta si ca Drujba (prietenie) de bulgari. Probabil isi arata varsta.

dan pana [02.09.12 13:26:10] »

@Krisko: Eu, cel putin, stiam ca este cea mai veche statiune de pe litoralul bulgaresc. Si mai stiu ca nu intotdeauna ce e vechi e si prost! Ba, in ultimul timp, noul ne dezamageste mai mult! In review-ul meu, aminteam ca mici retusuri pot schimba radical impresia. Si in ceea ce priveste resortul, dar si statiunea.

Sa fim totusi realisti, nu a fost chiar rau pentru banii platiti. Dar daca aceste retusuri nu vor fi facute imediat, Sfintii Imparati vor ramane cam singurei...

Krisko [02.09.12 22:48:34] »

@dan pana: Fara clienti fideli risca multe hoteluri sa ramana. Se pare ca nu realizeaza importanta promovarii facuta de un turist multumit...

fan bulgaria [03.09.12 17:52:31] »

@dan pana: in privinta notelor cred ca am vrut sa indulcesc putin tonul comentariilor, pentru ca, una peste alta, noi am avut o vacanta relaxanta si ne-am bucurat de ea. Imi place sa caut mereu partea frumoasa a lucrurilor si nu caut spini in mamaliga...

dan pana [03.09.12 19:22:49] »

@fan bulgaria: Sigur ca recomandarea ta de a nu ocoli acest resort/hotel ramane. Si doar asta conteaza pentru cei care nu au fost inca acolo. Totusi mi se pare comentariul cam dur in comparatie cu nota. Si pentru noi, care am fost la fel de duri cu parerile, pe masura ce trece timpul si dam zilnic nas in nas cu realitatea cotidiana, regretele ca nu mai suntem la Rubin devin din ce in ce mai mari...

Din pacate, asa-i viata!

dan pana, fan bulgaria, fanespoitorul, Krisko
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: