ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
ÎNSCRIS: 30.06.12
AUG-2012
3 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 9 ani

Incantati

Am plecat din Ploiesti la ora 3 si 50 de minute, am trecut cu ferybotul la Canakale la ora 16 si am innoptat la Edremit la motel.

Drumul bun si fara evenimente pana aici. Dimineata am reluat traseul la ora 8. Pe drum am lovit un catel care mi/a spart proiectorul dreapta prevestind oarecum radarul ce avea sa ne opreasca pe amandoua masinile. Amenda ptr. viteza si eu si prietenul meu si nepurtarea centurii eu... total vreo 800 tl, adica 400 de euro. Am inceput negocierile finalizate cu 100 euro fara chitanta.

Ajungem in Bodrum la ora 13 si credeti/ma ca cele 45 de minute cat am traversat orasul m/a obosit mai rau decat tot drumul pana aici. O aglomeratie de nedescris, Bucurestiul este lejer, si nu au reguli de circulatie. Este un haos cum pana acum nu am vazut.

Una peste alta drumul pana in Bodrum este spectaculos atat ca peisaj cat si calitativ.

La ora 14 am fost in hotel la 14 si 30 cu bratari la mana si in camere. Noi am avut un duplex superb cu vedere la mare si cu un balcon generos.

Multumiti am iesit in recunoastere atat pentru a sti ce o sa facem, cat si pentru a face comparatie cu ce mai vazusem. Totul la superlativ, o oaza de verdeata, de curatenie, de relaxare. Daca la locatie ma asteptam sa fie superb, am fost deosebit de incantat de angajatii complexului care au fost tot timpul cu zambetul pe fata, extrem de serviabili, cu mult bun simt, mereu la cheremul nostru.

Am prins perioada de bairam, ocazie cu care am vazut si obiceiuri neaos otomane. Echipa de animatori superba, plini de idei, frumosi, insistenti in invitatiile la jocuri dar nu agasanti, ce mai... parerea noastra este ca ei dau jumatate din reusita unui sejur.

Mancarea diversificata, proaspata, noi spunem ca pentru toate gusturile.

Piscina racoritoare si foarte curata, pontonul de efect, spatios plin de sezlonguri, perne, saltele si un fel de custi din ratan pentru cei mai sensibili la soare, cu dusuri la fiecare scara ce te ducea in mare, baruri cu angajati deosebit de joviali, topogane si spatiu de joaca pentru cei mici, activitati multiple pe parcursul unei zile... tir, darts, boccia, aqua gym, sauna uscata, cu aburi, baie turceasca, ping pong, table, dans, spectacole pe timpul zilei si fel de fel de jocuri la piscina, toate acestea incluse in pret si alaturi de animatorii extraordinari de care am povestit.

La restaurantele a la carte am prins liber decat la cel de peste unde va spun decat ca a fost un apetisant, cochet si sofisticat festin. O parere de rau este ca nu am prins liber la cel cu specific turcesc pentru care de acasa facusem obsesie... poate data viitoare sigur. Totul este sa rezervi la receptie imediat ce ai ajuns.

Am petrecut aici la Deltha Beach Resort 5 nopti superbe. Recomand cu caldura locatia.

Trimis de goroco in 31.08.12 12:10:54
Validat / Publicat: 31.08.12 13:25:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goroco); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere piscina

oli [01.09.12 08:51:14] »

Buna

ai putut negocia cu turcii?

eu acum doi ani cand m-a prins radarul si am vrut sa-i dau 50 euro era sa ma aresteze!

in ce limba ai vorbit cu el?

goroco [04.09.12 09:07:11] »

@oli: Salut! Eu sincer cand am vazut cat este amenda am amutit dar prietenul meu este mai diliu si i/a luat pixul din mana si pe hartia pe care ne facuse calcul a scris 50 euro. Turcul singur in masina, a aratat cu mana ca sunt 4 si nu poate... asa ca a scris 100. Atunci a dat din cap, ca hai bine dar sa avem grija cu viteza. S-a dus amicul la masina a luat 100 si cand a dat drumul sutei a si luat actele. Ce sa mai am avut noroc pentru ca si eu auzisem ca nu pun botul. Stiau ceva engleza, oricum au inteles ce le/am spus

marie* [04.02.13 18:40:53] »

@goroco: am inteles ca ati avut family room cu vedere la mare, stiti cumva sa-mi spuneti daca, camera standard cu land view are balcon sau nu? multumesc mult

goroco [04.02.13 19:58:18] »

@marie: M/ai prins. Prietenii cu care noi am fost au stat in cladirea principala dar tot cu vedere spre mare. Tot ce este spre mare are balcon si sincer cred ca nu poate cealalta parte sa faca exceptie.

goroco, marie*, oli
    Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel by Marriott (ex Delta Beach Resort) [Yalikavak]: