ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2012

Vacanta mea de vis

Tunisia este pentru mine locul unde revin cu drag oricand. Aceasta a fost cea de-a doua oara cand am venit aici si nu regret alegerea facuta. Hotelul Marhaba este situat intre statiunile Sousse si Port el Kantaoui, este un hotel de 3* dar serviciile au fost superioare clasificarii acestuia.

Am ajuns la hotel seara, la ora 19. Prima impresie: o locatie de vis, o gradina plina de palmieri, drumul spre plaja marginit de felinare de piatra luminate, plaja cu cel mai fin nisip pe care l-am vazut vreodata, marea minunata si atat de calda...

Am primit camera intr-un corp cu un etaj, chiar langa plaja. Era spatioasa, curata, cu toate dotarile necesare si terasa cu vedere spre gradina. Corpul principal al hotelului Marhaba era situat la cca 300 metri de plaja si acolo se afla si sala de mese. Tot resortul este ingrijit, piscinele, gradina si plaja sunt comune cu hotelul Marhaba Club de 4*. Alaturi se afla si hotelul Marhaba Beach, iar acesta are propria plaja, piscina si gradina, toate la un confort de 5*.

Noi am avut regim all-inclusive, deci cele trei mese cu autoservire, gustari, bauturi locale incluse, bar pe plaja si la piscina, inghetata, fructe. Mancarea nu pot spune ca a fost impresionanta dar era destul de variata si dulciurile sunt delicioase. Apa de la robinet nu este potabila, dar puteti lua de la orice bar din hotel apa imbuteliata . Ca bauturi: vin, bere, cocteiluri, sucuri (nu naturale). Carnea de porc nu se afla in meniu dar nu lipsesc vita, puiul, pestele. Garnituri diverse, salate, fructe, le puteti combina cum doriti. Dimineata se faceau omlete, clatite, iar uneori seara gratar, sau mancare tipic tunisiana, un fel de ghiveci ce fierbea in oale de lut, si se asemana la gust cu mancarea gatita de noi acasa. Este bine sa aveti in vedere posibilitatea unei indigestii datorita apei sau combinarii alimentelor.

Personalul hotelului este foarte amabil, mai ales daca este motivat cu o mica atentie. Curatenia in camere se face zilnic iar hotelul miroase placut. Animatorii organizeaza zilnic spectacole, jocuri la piscina, aqua-gim, volei, etc.

Punctul forte al hotelului este plaja privata, cu sezlonguri si umbrelute, cu un nisip fin ca faina si atat de alb... iar marea este minunata. Intrarea in apa se face lin, nu e nevoie de incaltaminte speciala, iar temperatura apei in luna august este de cca 27-28 grade.

In incinta hotelului, langa receptie se afla un magazin cu suveniruri, are preturi fixe si convenabile.

Daca doriti sa vizitati imprejurimile puteti merge cu taxi-ul in Port el Kantaoui, costa cca 5 dinari (puteti vizita portul cu iahturi, parcul de distractii, fantanile arteziene, sau va puteti relaxa la o terasa) sau in Sousse 4 dinari (puteti vizita medina, doua muzee, sau puteti face shopping in Soula Center-un magazin cu preturi fixe). Si in apropierea hotelului sunt terase si magazine de firma, cu preturi cam piperate dupa parerea mea.

Excursii optionale va ofera atat agentia cat si firme locale direct pe plaja. Dintre cele oferite de agentie: Sahara 2 zile, Tunis-Cartagina-Sidi bou Said, seara africana, El-Zahra-seara traditionala tunisiana, pe aceasta din urma am facut-o anul acesta, a fost foarte frumos, toate merita din plin banii dati. Local puteti achizitiona o plimbare cu vaporul piratilor, cu ATV-urile, sau cu camila, sporturi nautice, zbor cu parapanta.

Doresc sa va impartasesc si minusurile acestei destinatii: datorita orarului de zbor, intarzierilor din aeroport, precum si cele datorate agentiei, din cele 7 zile de vacanta achizitionate raman pracic 6. Nu stiu daca este o parctica permanenta dar din grupul nostru cateva familii nu au fost cazate la hotelul pe care il rezervasera si au fost reorientati spre alte hoteluri, din fericire nu a fost si cazul nostru. Curatenia in Tunisia nu este la standardele europene, nici punctualitatea. Femeile neinsotite de barbati sunt acostate de tineri tunisieni ceea ce poate fi deranjant. Exista o diferenta de cultura dar cu intelegere si amabilitate toate aceste neajunsuri pot fi trecute cu vederea astfel incat sa va bucurati de o vacanta exotica, relaxanta si cu adevarat deosebita.

Trimis de DaniX in 30.08.12 18:44:39
Validat / Publicat: 30.08.12 20:04:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Sousse, hotel El Hana Beach

VIZUALIZĂRI: 5932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaniX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anila82
[04.09.12 16:27:51]

cat a costat biletul?? m-ar interesa acest hotel pt anul viitor!!!

master1982
[05.09.12 11:29:12]

imi poti spune cat costa excursia de 2 zile in desert?

DaniXAUTOR REVIEW
[05.09.12 20:50:31]

@alina boca: Pretul biletului all inclusive ptr luna august era de aproximativ 500 euro de persoana, dar in alte perioade este mai redus cu cca 100 euro, depinde de oferta.

DaniXAUTOR REVIEW
[05.09.12 20:54:20]

@master1982: Excursia de 2 zile in desert costa cca 100 euro, bani ce include si cazarea de o noapte si mesele; poate parea scump dar merita cu adevarat acesti bani; a fost cea mai frumoasa optionala pe care am facut-o vreodata; chiar mai frumoasa decat cele din Egipt.

anila82, DaniX, master1982
Alte impresii din această RUBRICĂMarhaba-Marhaba Club Hotel: