ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 31.01.11
AUG-2012

Sejur placut

Avand un buget mai redus in acest an, am achizitionat in luna iunie un bilet de 2 persoane 6 nopti, 7 zile cu 420 euro la acest hotel.

Am numai cuvinte la lauda la adresa celor care fac pe cat posibil ca sejurul turistilor sa fie cat mai placut. Am ajuns in jurul orei 14.30, ne-au pus bratarile si in camera. Nu este lift.

Hotelul este pe 3 nivele dar foarte extins, cu 2 receptii fiecare cu lobby bar, zona free de internet, bar la piscina, restaurant. Personalul de la baruri destul de amabil cu toate ca trebuiau sa faca fata numarului mare de turisti, incepand de la ora 10.00 si pana la ora 24.00.

Curtea exterioara si cea interioara plina de aranjamente florale ce iti incantau privirea. Camerele sunt spatioase fiecare cum a solicitat, cu paturi duble, simple si paturi suplimentare, televizor, aer conditionat. Baia prevazuta cu dus si uscator de par. In camera s-a facut ZILNIC curatenie si au fost schimbate prosoapele iar lenjeria a fost schimbata la 2 zile. E adevarat ca aceasta camerista isi facea doar datoria, era anagajata pentru acest lucru, dar daca vedeati cum aranja camera, inclusiv capatul banalei hartii igienice prezenta un model, (un exemplu stupid dar am fost atenta la toate detaliile) nu puteam sa nu fiu si eu atenta cu cativa banuti.

La capitolul mancare … pe o scara de la 1 la 10 … eu le acord nota 8. De ce? Probabil in primele 4 zile fiind serie de nemti mancarea a fost mai diversificata dar in ultimile 2 zile s-au cam inecat la mal …. Poate sunt eu mai pretentioasa dar ce au oferit in ultimile 2 zile nu prea a fost pe placul meu. In tot cazul nu pleci nemancat de la masa, se gaseste ceva de mancat pe gustul fiecaruia. Dezamagitor si rusinos este faptul ca noi romanii ne facem de rusine cu persoanele care pe langa mancarea pe care o servesc la restaurant mai trebuie sa bage si in sacosa pentru ……. mai tarziu. Jenant … amenda a fost de 50 de leva.

Dar sa dezvolt un pic meniul pe toata durata sejurului – dimineata, lactate – lapte, iaurt, sana, gris cu lapte, budinca, cereale de toate felurile, miere, dulceata de caise, cirese, cremvusti, oua ochiuri sau fierte, parizer, branza, cascaval, melci-paste, rulouri cu branza, sunca, sendvisuri cu sunca pane, paine pane, paine de toate felurile, neagra, alba, de secara, cu seminte, cafea, ceai, chec, pandispan, prajituri, finetti. Sucuri si apa la dozator. La pranz si cina– supa de linte, supa pasata cu crutoane, bors ucrainean, musaca de cartofi, cartofi fierti, taranesti, cu cascaval, prajiti, piure, peste marinat, prajit, pane, piept de pui cu smantana, pulpe si aripioare de pui, carne de vita, porc si oaie la cuptor cu tot felul de sosuri (nu sunt o specialista in gastronomie ca sa le stiu denumirea dar erau multe), orez simplu sau cu ciuperci si fructe de mare, ghiveci de legume, fasole, spaghete, farfalle, ciuperci, mazare, varza de bruxeles, salate de rosii, castraveti, salata verde, sparanghel, morcovi, ardei si vinete coapte, porumb, ceapa, ardei iute, masline verzi si negre, sarate si dietetice. La toate salatele existau si tot felul de sosuri pe care sa fiu sincera nu le-am incercat. Mujdei de usturoi simplu sau cu smantana, suc de rosii picant sau dulce, ulei de masline, otet de mere sau balsamic.

Oferta de fructe a fost cam zgarcita … pepene galben sau rosu, prune, mere, struguri si doar intr-o singura zi nectarine care au disparut asa cum au aparut.

Prajituri … pozele spun totul. Simtul vizual percepea multe creme, de diferite culori si forme si inevitabil te intrebai daca …... dar papilele gustative erau incantate de toate. Choix--la-crem, barcute cu crema, eclere, jeleuri, rulouri cu creme, bomboane de ciocolata, negresa, chec cu cacao sau rahat, torturi de inghetata, budinca de vanilie, cacao sau capsuni, sarailie si baclava, compot de cirese, frisca... Vin alb si negru, bere, whisky (toate autohtone), cafea, coca-cola, fanta, sprite (dozator). Cam asta se servea la masa. La baruri- bere, 4 feluri de cokteiluri, rom, sucuri, inghetata si intre orele de masa hot-dog, pizza si sendvisuri.

Piscina – pentru copii este cam de 40 cm, iar cea mare are 1.40 m. La ora 08.30 (cand mergeam la masa) toate scaunele erau ocupate …... de prosoape. Oricum eu merg pe principiul ca daca merg la mare stau la malul marii si ma balacesc in valurile marii, piscina am si acasa. Mai exista si o a treia piscina, cu scaune in apa unde poti servi bauturile de la bar.

In fiecare seara exista program de animatie (bingo, folcloric, karaoke) in limba germana, engleza, maghiara si bulgara.

De la piscina este amenajat un ponton care duce exact spre plaja cam 100 m. Plaja este destul de lata, cu zone free pentru cearceafuri dar si amenajata cu scaune si umbrele contra cost (8 leva fiecare piesa), intrarea in mare este lina.

Gradul de ocupare pe natii – nemti foarte multi, apoi unguri, rusi, romani si francezi.

De vizitat recomand statiunea Nessebar care se afla la 2 km de Sunny Beach. Se poate merge cu autobuzul (1 leva) sau cu trenuletul (3 leva).

Per total a fost un sejur foarte reusit la sfarsit de august destul de arzator.

DAR … exista si un dar mare de tot … NOTA 4 pentru parcare. Hotelul nu are parcare si iti “sugereaza” parcarea la un hotel din apropiere contra sumei de 60 leva pentru 7 zile cu toate ca plata se face la hotel Nessebar Beach. Cum alta solutie nu ai …... accepti.

Daca voi mai avea ocazie, o sa revin cu placere in aceasta locatie.

Trimis de danadima in 30.08.12 00:27:04
Validat / Publicat: 30.08.12 08:42:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 4288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Noaptea la piscina

bobchi
[04.09.12 13:17:40]

Buna!

Am si eu o intrebare.

La hotel Hrizantema, care este inclus in acelasi resort ca Nessebar Beach la barurir erau cateva cocktail-uri incluse in all inclusive. Aici erau incluse cocktail-uri in all inclusive?

danadimaAUTOR REVIEW
[06.09.12 22:11:25]

@bobchi: da. cele 4 sortimente de cocktail-uri (Blue Lady, Hrizantema, Sunschine si inca unul) erau in in regim all inclusive si le gaseai la toate cele 3 lobby baruri din hotel si reustaurant.

trush
[17.01.13 14:13:31]

Buna ziua! Parcarea se facea la hotel Continental sau un hotel langa Nessebar (intreb deoarece din pozele postate pe site am vazut si o parcare). Camera avea si frigider? Multumesc anticipat.

danadimaAUTOR REVIEW
[17.01.13 21:03:19]

@trush:

Parcarea se face la hotel Continental.

Exista si o miniparcare in una din intrarile hotelului Nessebar Beach (are 2 receptii) DAR este strict pentru autocare. Am vazut si eu in poze o parcare dar la fata locului am constatat ca nu mai exista.

Mai este o parcare, cea a hotelului Golden Rainbow care este un hotel cu circuit privat, deci slabe sperante.

In camera nu exista frigider. Conceptul all inclusiv - fara frigider in camera.

trush
[17.01.13 21:08:27]

@danadima: Multumesc! Ati avut masina parcata la hotel continental? A fost ok? La ce distanta este de hotel Nessebar si cat ati platit pe zi.

bobchi, danadima, trush
Alte impresii din această RUBRICĂNessebar Beach Hotel: