ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2012
DIN: BISTRITA
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2012

Un colt de rai

Tocmai ne-am intors din vacanta de 14 zile din Turcia. Asteria Elita mi-a inspitrat incredere inca din momentul rezervarii acestui hotel. Am citit mult pe site-urile nemtilor si foarte multi erau incantati de servicii, de camere, de gradinile din cadrul resortului, piscine, bauturi, mancare, etc.

Ceea ce am sperat ca voi gasi la acest hotel s-a implinit. Totul a fost minunat, incepand de la transferul aeroport-hotel, repartizarea camerei care s-a facut foarte repede, inmanarea bratarilor- dupa care a inceput adevaratul paradis.

Hotelul dispune de un corp principal si de 8 vile cu nume de flori. Noi am stat in vila Lantania, foarte aproape de corpul principal. La mijlocul vilelor exista o piscina separata cu bar propriu, dar la care nu am fost niciodata pentru ca era mai putin animata.

Camerele sunt suficient de incapatoare, baie mare cu cada, uscator, sampon, sapun, prosoape schimbate zilnic si curatenie impecabila.

Piscina este inconjurata de spatii suficiente pentru relaxare, dotata cu umbrelute, sezlonguri pentru toata lumea, iar in mijlocul ei era un bar unde se puteau servi toate bauturile de import imaginabile, incepand cu whisky, tequila, campari, vodka, cafea turceasca delicioasa, raki - o bautura turceasca care seamana cu tuica noastra, tot felul de cocteluri cu alcool si fara alcool pentru copii, bere efes, apa la sticla, etc, inghetata, vata pe bat, si terminand bineinteles cu mancare la pranz pentru cei care nu doreau sa se deplaseze la restaurantul principal. Seara, in aceasta zona se canta muzica live.

Tot la pranz se mai putea manca la un alt restaurant situat mai spre plaja, care de asemenea era dotat cu bauturi, kebab, peste la gratar pizza, placinte pe grill, fructe, bauturi.

Restaurantul principal oferea spatii suficiente cu tot felul de bauturi servite de ospatari la masa. Pe terasa restaurantului era aer conditionat, asa incat pentru fumatori nu era o problema caldura de afara de 40 de grade.

De asemenea se servea de la 12 la 16 o placinta traditionala turceasca umpluta cu tot felul: branza, mere cu scortisoara, ciocolata, carne etc. (gozleme), delicioasa

Tot spatiul resortului era impecabil intretinut, gradini imense cu palmieri, ficusi, flori multicolore, bai ultra moderne si foarte curate, iar pe la jumatatea minunatului colt de rai, traversa un rau unde puteai admira o multime de pesti care abia asteptau sa primeasca putina mancare.

Plaja era amenajata cu multe sezloange, un ponton unde puteai face plaja si dus. Apa marii foarte calda si curata, intrarea in apa cu pietre mari, dar de care nu te loveai pentru ca nu erau ascutite.

La piscina erau trei topogane, mai mult pentru copii, dar frumoase. Tot in zona aceasta existau doua mese de tenis de masa, dotate cu palete si mingi, o sala de aparate de jocuri pentru copii cu fise.

In loby exista biliard, inclus in pret, sala de internet, sala tv.

In timpul zilei, de la ora 10 la 23:30, erai antrenat in diferite jocuri de o echipa de animatori, care mai de care mai draguti. Mini club foarte bine dotat, cu 4 fete dragute care se ocupau de copii. In fiecare seara era spectacol pentru copii, apoi un spectacol pentru adulti, iar seara discoteca in aer liber.

Toate detaliile erau foarte bine gandite in asa fel incat turistul, oricat de carcotas ar fi, sa se simta bine.

In hotel lucreaza o armata de oameni care isi vad sarguinciosi de munca lor si care sunt educati sa te respecte, sa te faca sa te simti ca esti ,,rege ". Poate ca acest aspect este cel mai important in Turcia, faptul ca platesti un ban, dar esti respectat, toata lumea iti vorbeste frumos, nimeni nu te supara cu nimic, toti angajatii, ospatarii te trateaza cu foarte multa bunavointa si respect in acelasi timp. Zambesc, chiar daca tu ai scapat paharul jos si s-a spart si el trebuie sa vina sa curete. Asta este Turcia, iar cei care inca stau in dubii ca nu stiu unde sa-si petreaca vacanta, le recomand cu caldura un hotel de 5 stele, atent ales, o agentie buna si de aici urmeaza coltul de rai, relaxare si bunadispozitie.

Tocmai s-a incheiat a sasea vacanta din Turcia si deja ma gandesc la urmatorul an. Cred ca voi alege zona Kemer pentru a descoperi frumusetea Statiunea Kemer care este situata in provincia Antalya, intre padurile de pin din muntii Tauros si apele de culoare turcoaz ale Marii Mediterane

Trimis de dea in 29.08.12 12:12:18
Validat / Publicat: 29.08.12 12:55:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Club Voyage Belek Select, Royal Wings, Delphine Diva, Carpe Diem Claros, TTH Nashira

VIZUALIZĂRI: 6135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 terasa cu aer conditionat de la restaurantul principal

sanis*
    [29.08.12 18:56:35]

Am, auzit, xa in Kemer sunt (probabil) cele mai proaste plaji din Antalya. Nu se compara cu Side, Belek si nici chiar Lara. Poate doar cu Koyacli... Asa am auzit, nu am fost in Kemer. Daca piscina va este suficienta, atunci e OK, banuiesc.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [29.08.12 19:07:13]

@sanis: o plaja cu pietre (asa cum sunt cvasi-toate in Kemer) nu inseamna neaparat o plaja "proasta" (cel putin nu pentru toate categoriile de turisti).

O plaja cu pietris inseaman in primul rand o apa mai curata / mai frumoasa decat cea a plajelor cu nisip (nisipul 'tulbura'); la plaja oricum stai pe sezlonguri, intr-o zona amenajata de obicei cu 'nisip industrial', asa ca pietrisul nu deranjeaza (vezi mai jos exceptiile); cu incaltari speciale ori de pe ponton (majoritatea hotelurilor au pontoane f. faine) poti intra fara probleme sa te balacesti in apa aia frumoasa.

Personal nu agreez plajele cu pietris - si in consecinta nici Kemerul ca destinatie - insa doar din considerentul aparte ca merg cu copii (mici) - pentru aceasta categorie de turisti plaja poate fi intr-adevar 'proasta'; insa pentru multi altii o plaja cu pietris nu constituie un impediment; iar pentru unii e chiar un avantaj! (pentru apa mai fain, similara celei din insulele grecesti)

deaAUTOR REVIEW
    [30.08.12 12:03:01]

@tm67bru:

multumesc de informatiile referitor la plajele din kemer, le stiam si nu reprezinta un impediment pentru a -mi face o vacanta acolo

[27.12.12 20:46:46]

foarte bine detaliat rew-ul tau, aproape ca mai convins sa aleg acest resort in 2013, asa ca te rog trimite-mi (in mesageria privata) agentia cu, care ai fost.

[06.02.13 20:34:28]

@dea: am achiziţionat un sejur in aceasta locatie dar având in vedere ca am convins si alti prieteni sa meargă cu noi te rog (pentru linistea mea sufletească) sa faci un mic clasament intre locaţiile din Turcia in care ai mai fost.

deaAUTOR REVIEW
    [07.02.13 13:19:41]

@dea:

*calitate servicii, categoric

1. delphine diva (dupa mine cred ca lantul delphine e cel mai de calitate)

2.royal wings

3. asteria elita

4. club voyage belek select

5. tth nashira

6. carpe diem claros (kusadasi)

* conditii de cazare, topogane

1.royal wings

2. carpe diem claros

3. club voyage

4. asteria elita

5. tth nashira

6. delphine diva (camere mici, si doar 2 topogane)

*calitate-pret

1. asteria elita

2. club voyage (la vremea aceea)

3. tth nashira

4. carpe diem claros

5. delphine diva

6.royal wings

Depinde de multe aspecte o vacanta reusita. Totul este sa porniti pozitivi si sa va ganditi ca turcii, ori la care hotel din acestea care le-am mentionat veti merge, vor face totul ca voi sa va simtiti bine.

Plusuri si minusuri le veti gasi la toate, important e sa nu porniti din romania cu ochiul unui inspector si, cred ca foarte important este pretul.

cristinaioana
    [23.06.13 12:47:10]

Foarte uti review, mai ales ca exista putine impresii pe site despre aceasta locatie.

As dori sa te intreb daca erau multi rusi si cam care era ponderea lor. Eu am vazut care e diferenta dintre un hotel plin de rusi si unul plin de nemti si as prefera unul cu cat mai putini rusi.

[23.06.13 13:42:26]

@cristinaioana: amfostacolo in peroada 13-20.06.2o13, deci iti raspund la cald. Super frumos, preponderenta era de 80% germani ceilalti rusi si nordici. Din pacate momentan nu am timp sa scriu un rew detaliat dar iti spun ca este de vis, verdeata multa, mancare diversificata si de calitate, personal super amabil, animatori super, cred ca poate fi incadrat la UAI. Cand timpul imi va permite promit rew detaliat si multe poze.

[23.06.13 14:57:43]

@bobyrodin: chiar ne-am bucura să putem citi - in viitorul apropriat - impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

cristinaioana
    [23.06.13 19:29:39]

@bobyrodin: Multumesc frumos pentru raspunsul prompt, ma gandesc serios sa fie urmatoarea noastra destinatie de vacanta!

bobyrodin, cristinaioana, dea, sanis*
    Alte impresii din această RUBRICĂSunis Elita Beach Hotel (ex Asteria) [Kizilagach]: