ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
AUG-2012

O cabana de munte confortabila

Mi-am propus, impreuna cu familia, sa mergem anul acesta pe Transalpina, pentru prima data. Astfel ca, sambata dimineata, am plecat din Onesti spre Ranca.

Traseul parcurs a fost Onesti-Brasov-Bran-Campulung-Ramnicu Valcea-Horezu. La Horezu am facut un popas pentru a admira faimoasele vase de lut. De asemenea am facut si niste cumparaturi de aici. Am plecat mai departe spre Novaci si in final am ajuns la Ranca.

Soseaua care leaga Novaci de Ranca (18 km) este de o calitate foarte buna, avand multe serpertine si deci destul de dificil, dar peisajul este extraordinar de frumos.

Prima impresia despre Ranca: ne-a cam dezamagit. Este foarte mult de lucru in aceasta statiune: starzile sunt neasfaltate, este multa mizerie, multi caini maidanezi cam agresivi, modul haotic de construire, vile inghesuite. Practic distanta dintre cladiri este foarte mica. Aici se pune accent mai mult pe cantitate si mai putin pe calitate. Dar in schimb compeseaza peisajul care este exceptional de frumos aerul curat de munte. Sper totusi ca poate peste cativa ani statiunea va arata mai bine.

Nu am facut o rezervare de acasa, dar am gasit cazare destul de repede. Cabana se afla pe partea dreapta a soselei, la circa 100 de metrii de hotelul Onix, pe drumul ce duce spre partie si langa pista de tubing. Cabana este draguta, curata si are 5 camere, doua la parter si trei la etajul 1. Gazdele ne-au intampinat foarte bine, servindu-ne cu o tuiculita foarte buna. Apoi ne-au aratat camera care era curata, spatioasa, cu televizor si un pat foarte confortabil.

Baia de asemenea era curata, dotata cu prosoape curate si avand apa calda non-stop. Bucatarie si livingul erau la dispozitia celor cazati, dispunand de orice ai avea nevoie: mese curate, ustensile si vase de bucatarie, 2 frigidere mari etc. In fata pensiunii este si o parcare pentru 4-5 masini si un gratar. Toate acestea ne-au costat 100 de lei pe noapte.

Duminica dimineata am plecat spre Obarsia Lotrului (Sibiu-Brasov-Onesti) si aici drumul este foarte bun, cu exceptia unor mici portiuni unde se lucreaza la podete. In schimb peisajul este superb si merita vazut!

Ne-am oprit si in Sibiu pentru circa 4 ore. Cam putin, dar timpul ne presa. Sibiul este un oras superb, cu un centru vechi foarte frumos. Ne-am oprit si la restaurantul The Gallery pentru a manca o pizza, dar acest restaurant nu vi-l recomand: servire greoaie, mancarea nu este chiar buna.

A fost un week-end foarte reusit. Am ajuns acasa duminica seara, foarte incantati de ceea ce am vazut si admirat.

Drumul a insumat 850 de km pe sosele destul de bune, cu exceptia soselei Campulung Muscel-Ramnicu Valcea, care este foarte rea.

Concedii frumoase si drumuri bune sa aveti!

Trimis de c-kosty in 28.08.12 15:17:04
Validat / Publicat: 28.08.12 19:47:30

VIZUALIZĂRI: 2451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

commandorsteel* [28.08.12 20:31:03] »

frumoase pozele, dar cabana in ce poza este?

Cabana Elena [14.11.12 15:24:43] »

@c-kosty: Am citit articolul Dvs si ma bucur ca v-ati simtit bine la cabana noastra.

Va mai asteptam cu drag,

Cabana Elena

NB Cabana Elena este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
Roxanarox [03.09.13 00:58:37] »

Am vizitat si eu cabana anul asta. Dar de un an de zile lucrurile s. au mai schimbat! Stațiunea este aceeași pensiunea nu mai este la fel de curată...

De ce nu ați adăugat totuși poze cu cabana? Ați făcut un articol depre Cabana Elena si incarcati DOAR poze cu peisaje... ? V-au plăcut baile? Erau fără cabina de dush! Apa se scurge peste wc, chiuveta si in toată baia.

webmaster [03.09.13 08:08:39] »

@Roxanarox: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

c-kosty, Cabana Elena, commandorsteel*, Roxanarox
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Elena [Rânca]: