ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 28.08.12
AUG-2012

Dezamagitor

Pacat de frumusetile acestui loc mirific, zona este minunata, pentru cei ce nu au fost niciodata in balvanyos mergeti cu incredere nu o sa va para rau, aveti ce vizita mofete, izvoare, bai termale, lacul sf. Ana.

Cum am mai spus zona minunata dar serviciile de cazare si masa sun sub orice critica la pensiunea cetate si transilvania, aceste doua au acelasi patron. Noi am fost cazati in pensiunea transilvania, ne au arata si camerele din pensiunea cetate dar erau groaznice vechi, miros urat, mizerie, si ne au dus in pensiunea transilvania chipurile pensiune mai moderna si mai noua, la prima vedere arata ok curata superficial, ne am cazat aici, apoi au venit surprizele cu baia infundata, a trebuit sa curat obiectele sanitare ce sa mai zic sa fi avut sigilii dar era si mizerie in wc si nici macar nu era trasa apa, prosoapele nu s-au schimbat deloc in cele 4 zile, de lenjerie nu mai zic, cosul de gunoi nici macar nu a fost golit o zi, peretii cred ca sunt de carton se aude tot, usile scartie, cu siguranta nu am sa mai revin in aceste 2 pensiuni, nu suntem niste carcotasi si nici fitosi ne place doar sa fie curatenie.

Anul trecut am fost cazati la best western balvanyos, curat frumos-180 ron camera cu mic dejun, anul acesta 240 ron camera, si aici hotelul este frumos si curat pana la mancare groaznica, stai 1 ora sa iti aduca o ciorba si aia rece, si fara gust. In Balvanyos se poate manca la acest hotel unde nu recomand, la pensiunea Cetate care iarasi nu recomand mizerie totala ti se lipeste mana pe oliviera, iti intra mustele si albinele prin farfurie. Si se mai mananca la o alta pensiune numita istvana pe care o recomand din suflet, se mananca ffff bine si acceptabil (ex: tocanita de cerb-24ron) si f curat si frumos, servirea frumoasa si imediata, de asta nu stiam am descoperit o acum dar cu siguranta cand vom reveni in Balvanyos ne vom caza in aceasta pensiune istvana.

Sper ca v am fost de ajutor.

Trimis de vioricarica in 28.08.12 13:32:19
Validat / Publicat: 29.08.12 14:41:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

VIZUALIZĂRI: 2775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vioricarica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aceasta mizerie era din prima seara de cazare a noastra si tot acolo era si cand am plecat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[28.08.12 14:28:02]

Pentru ca ati fost cazati la Transilvania, review-ul a fost mutat la rubrica acestei pensiuni. Te rugam sa modifici notele (daca e cazul). Conform regulamentului, nu are ce sa caute la rubrica pensiunii "Cetate" un review postat de cineva care a fost cazat la "Transilvania".

[28.08.12 14:28:28]

@vioricarica, de asemenea, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata (restaurante, obiective turistice).

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau restaurantele la care ai mancat merita cu totul alte note - sau viceversa).

[28.08.12 14:32:28]

@webmaster: Am specificat ca amandoua au acelasi patron

[28.08.12 14:33:37]

O fi acelasi patron, dar aici pe site nu avem rubrici pt fiecare patron, ci pentru fiecare unitate de cazare

[28.08.12 14:36:12]

@webmas: O sa tin cont data viitoare, este prima oara cand postez pe acest site, si nu am stiut exact ce si cum.

[28.08.12 16:05:12]

Totusi, sunt nevoit sa revin cu intrebarea: notele acordate aici sunt pentru vila Transilvania sau pentru pensiunea Cetate? (avand in vedere ca review-ul a fost postat initial la rubrica pensiunii Cetate). Sau pe ambele le-ai nota identic?

[29.08.12 14:30:25]

@webmaster: Notele sunt date pt ambele locatii

[29.08.12 14:40:44]

Este ambiguu si greu de "descalcit"; notarea nu mi se pare relevanta, avand in vedere ca notele s-au acordat catre doua unitati de cazare diferite simultan.

Review-ul se va publica FARA NOTE.

Ai te rog in vedere cele de mai sus pe viitor.

Qvadratvus
    [16.10.12 22:56:08]

Comfirm:

- faptul că la Motel Transilvania nu se strîngea mizeria de pe mesele din sala de la etajul I decît după 1 - 2 zile. Acum totuşi, fiind sală comună - de recreere, nu de mese - nu prea înţeleg de ce turiştii insistau să-şi lase mizeria în urmă, dar asta intră la capitolul civilizaţie turistică, mă rog...

- faptul că aveu unele probleme cu curăţenie în camere: în camera unde am stat eu în august 2012 frigiderul era mucegăit şi berea dinăuntru neştearsă de ceva vreme, iar pe pereţi erau cîteva cocoloaşte de hîrtie aruncate şi lipite acolo de precedenţii locatari (în ce le-or fi muiat mai înainte, numai Al de sus ştie...).

În camere (am avut luate două) curăţenia per ansamblu era rezonabilă totuşi, inclusiv la toalete, iar instalaţiile sanitare funcţionau.

Restaurantul mie mi s-a părut ok în ceea ce priveşte toate aspectele, chiar mă miră părerile emise mai sus. Rămân la părerea că este un restaurant de top. Ceea ce am constatat faţă de anul trecut ca diferenţă, a fost bugetul alocat pentru masă, sensibil mai mărişor.

Qvadratvus, vioricarica
    Alte impresii din această RUBRICĂTransilvania Hotel [Complex Cetate]: