ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUL-2012

Plaje încântătoare ale insulei de smarald

Glykeria - Ta Ziliarika Sou Matia(Your Jealous Eyes)

Am observat că, în ultimul timp, mai mulţi oameni s-au lamentat de calitatea plajelor din Thassos şi mă simt nevoit să intervin. Cu mici excepţii, plajele acestei insule rămân din punctul meu de vedere o oază de linişte chiar şi în plin sezon. Nu cred că a scăzut calitatea plajelor, mai degrabă calitatea turiştilor din Thassos, a căror lipsă de educaţie e evidentă. Anul acesta am văzut pentru prima oară la Marble Beach chiştoace sau mizerii provocate de oameni în apă. A fost o surpriză neplăcută, însă explicabilă având în vedere că este supraaglomerată. Aş vrea să vorbesc însă despre alte locaţii, care mi-au lăsat o impresie foarte plăcută.

Makryamos m-a impresionat prin curăţenie, claritatea şi culoarea apei. Aşa cum s-a mai specificat, se plăteşte o taxă de intrare de 3 euro de persoană, fiind un complex privat. Două şezlonguri şi o umbrelă costă 7 euro, dar în cele două extremităţi ale plajei îţi poţi găsi un loc în care să pui prosopul. Problema, una destul de apăsătoare în iulie, este că nu prea găseşti locuri la umbră dacă vrei să te aşezi cu prosopul. Personalul mi s-a părut amabil. M-am aşezat aiurea într-o zonă rezervată, a venit un băiat şi mi-a explicat foarte calm şi răbdător că acele locuri sunt pentru cei care au cazare în complex. În cadrul complexului există şi o piscină, un bar, o minigrădină zoologică, precum şi câteva restaurante. Pentru iubitorii de tenis se găseşte şi un teren pe care l-am testat în câteva rânduri. Dacă nu greşesc, preţul era de 10 euro/oră, iar în preţ erau incluse şi rachete şi mingi. Nisipul pe plajă este fin, intrarea în apă este lină, nu există pietre, alge sau incoveniente. După părere mea, merită taxa de intrare şi sper că pozele sunt grăitoare.

Tarsanas Beach este o plajă în apropierea Limenasului, în direcţia Skala Prinos. Eu am parcurs drumul pe jos, trecând de portul nou, cred că este aproximativ 1 KM din centrul staţiunii. Se poate merge pe malul mării, traversând alte câteva plaje micuţe, sau pe drumul principal de coastă. Am vrut să văd această plajă, fiindcă am citit că nu ar fi aşa de populată şi de gălăgioasă. Şi vă pot confirma că aşa este. Nisipul este ok, la intrarea în apă sunt câteva pietre pe o porţiune de 3-4 metri, însă apoi se revine la un nisip foarte fin şi plăcut. Apa e extrem de curată, există un beach bar drăguţ, precum şi posibilităţi de cazare în zonă. Sunt şi şezlonguri şi umbrele, însă mulţi oameni stăteau pe prosop la umbra pinilor. Zona este liniştită, singurul incovenient ar fi distanţa faţă de centrul Limenas-ului. Poate nu toată lumea are chef să meargă 2 km pe jos dus-întors seara pentru plimbare.

Pachis Beach. Dacă stai în Limenas, la Pachis se ajunge pe drumul Limenas-Skala Prinos, nu cred că sunt mai mult de 6-7 KM. Pentru a ajunge la Pachis, se face dreapta când vedeţi Hotelul Louloudis şi se mai merge un pic, aproximativ 200 de metri. Există o zonă unde se poate lăsa maşina, apoi se coboară pe câteva trepte la plajă. Pentru mine este una dintre cele mai frumoase plaje datorită prezenţei pinilor în număr mare. Nisipul nu este cel mai fin, cad şi ace de pin, însă este acceptabil. Se poate intra în apă prin mai multe zone. Spre surprinderea mea, la intrarea în apă sunt câteva pietre, însă imediat se revine la nisip fin. Apa este extrem de limpede. fără valuri. Eu am văzut şi două taverne, poate sunt mai multe, unde se poate mânca sau bea ceva. O recomand celor care caută umbră, linişte şi celor care vor să audă doar vântul şi Marea Egee. Este o locaţie radical opusă "celebrei" Marble Beach.

Glyfoneri beach se găseşte în aceeaşi direcţie, Limenas-Skala Prinos. Nu este semnalizată pe drumul de coastă, nu apare niciun semn. Urmează după plajele Nisteri, Papalimani şi Glykadi. Dacă vreţi să ajungeţi la Glyfoneri, şi vă recomand serios să ajungeţi, procedaţi la fel ca şi în cazul Pachis Beach. La hotel Louloudis faceţi dreapta, iar după 100-150 de metri faceţi stânga dreapta unde vedeţi o pancartă cu Glyfoneri Beach. Există parcare, toaletă, precum şi o tavernă cu mâncare bună. Plaja este micuţă, aşezată într-un golf, intrarea este lină, iar apa are o culoare foarte frumoasă. Pentru mine a intrat în topul celor mai frumoase plaje din Thassos şi sper că pozele vor reda măcar un sfert din frumuseţea sa.

Trimis de nakamura in 28.08.12 11:52:40
Validat / Publicat: 28.08.12 13:20:57

VIZUALIZĂRI: 9621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nakamura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Makryamos fotografiată de pe o mică stâncă

ade_cabb
[28.08.12 13:32:11]

Foarte util reviewul tau despre aceste plaje mai putin discutate. Eu plec vineri spre Skala Prinos si cred ca voi merge la unele din ele.

Lyssys
[28.08.12 16:09:49]

@nakamura, un vot cu toată aprecierea, şi cu felicitări pentru fotografii! Mai urmează şi altele (plaje), sau aţi prospectat numai zona N-V, N, N-E? La cât de bine aţi făcut aceste consemnări, aţi putea încerca un succint ghid al plajelor Thassosului, ce ziceţi?!

Nu par foarte aglomerate nici în iulie aceste plaje. Sunt aşa pentru că nu sunt spaţii de cazare în zone sau din cauza pietrelor de la intrarea în apă?

[28.08.12 18:28:09]

@ade_cabb: Mă bucur că am putut fi de ajutor, ăsta a şi fost scopul review-ului. Între Limenas şi Skala Prinos sunt destule plaje retrase, majoritatea semnalizate. Cel mai bine este să opreşti, vezi dacă îţi place şi mergi mai departe. E o porţiune de câţiva km cu plaje interesante.

[28.08.12 18:38:37]

@Lyssys: Mulţumesc pentru aprecieri. În 2012 am pus accentul pe această zonă a insulei, fiindcă am mai fost în Thassos în 2010 şi atunci am vizitat cu precădere nord-estul şi estul (Marble Beach, Golden Beach, Paradise) şi sudul insulei (Alyki, Gyola, Psili Ammos, Potos, Limenaria). Despre aceste plaje s-a scris suficient şi nu ştiu ce aş putea aduce nou.

Într-adevăr, nu au fost deloc aglomerate, deşi mi-am petrecut sejurul în a doua jumătate a lui iulie. Nici măcar Makryamos nu a fost suprapopulată, din contră. Am găsit o atmosferă liniştită şi relaxantă. Singura plajă în zona căreia nu prea sunt locuri de cazare este Glyfoneri. Însă, având în vedere că este foarte aproape de Pachis, te poţi caza în studiourile din zona Pachis Beach. Am văzut cum arată studiourile Katerina, multă verdeaţă în jur, grădină, alei spre plajă. Foarte ok, însă şi preţul mi s-a părut exagerat: 80 de euro/bungalow-ul/noapte.

Am făcut o greşeală în text în ceea ce priveşte plaja Glyfoneri. După ce faceţi dreapta la Hotel Louloudis, după 100-150 m faceţi tot dreapta pentru Glyfoneri, nu stânga aşa cum eronat am scris iniţial. Dacă adminul poate modifica şi în text, ar fi perfect.

corectat in text, din "stanga" in "dreapta" - by webmaster

dorgo
[28.08.12 19:19:11]

@nakamura... poza 19 e de milioane

[28.08.12 20:35:32]

@dorgo: Mulţumesc. Am zis să închei en fanfare

[02.09.12 09:18:42]

melodia postata se poate sterge/schimba!

anemarie29
[20.08.18 11:44:58]

buna ziua, aveti idee de la hotel Philoxenia INN pana la plaja Tarsana, cat faci pe jos? Merita vizitata? ce alta plaja frumoasa aproape de Philoxenia gasim?

Multumesc.

[20.08.18 12:42:06]

@anemarie29: Buna ziua, de la hotelul indicat de dumneavoastra pana la Tarsana Beach sunt aprox 2 km de mers pe jos, 2.7 km cu masina, conform Google Maps.

ade_cabb, anemarie29, dorgo, Lyssys, nakamura
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: